© Quacquarelli Symonds
Факултетът по физика на Софийския университет се оказа с най-добрата програма според представената днес класация QS World University Rankings by Subject, смятана за най-авторитетната в света. Другото българско висше училище, отбелязано в нея, е Медицинският университет в София с програмата за преподаване на медицина.
За 2021 г. на СУ "Климент Охридски" е отделено място в групата, класирана между места 551 и 600, а Медицинският университет - между 601 и 650.
Любопитно е, че авторите от Quacquarelli Symonds са описали най-добрата програма на СУ като "Физика и астрономия". Всъщност "Астрономия" е една от десетте катедри към Физическия факултет и "Дневник" попита създателите на класацията дали правят тази разлика. Отговорът бе, че QS е класирала целия факултет и че той е най-добрият в България.
Физико-математическият факултет и в частност програмата по астрономия са едни от най-старите - основани са през 1889 г. и според официалния сайт само завършилите астрономи до днес са близо 300, много от които работят в престижни астрономически институции и обсерватории по света. Още преди Първата световна война Кирил Попов (по-късно той става академик) е първият българин, чиято диплома от младия Софийски университет е призната за равностойна на френските университетски дипломи. Между двете войни той преподава във френски и германски университети.
Медицинският университет в София също е една от най-старите академични институции на България. Той е основан през 1917 г. и много негови възпитаници работят по известни болници, клиники и институти по света. QS изброяват кои са сферите, в които той е най-известен в света и обясняват, че това е институция с 13 университетски болници и бази и над 82 хиляди дипломирани, включително повече от 10 500 чужденци от над 80 държави.
-
За подреждането си Quacquarelli Symonds - които изготвят и авторитетната световна класация на висшите училища - са анализирали почти 13 900 университетски програми от 1440 университета от над 40 държави в 51 академични дисциплини и 5 факултетни сфери на познанието.
Данните за тази година сочат, че най-голям брой (46) факултети, поставени сред водещите 50 във всяка от петте категории, има Университетът на Торонто в Канада.
Ето още от заключенията на QS World University Rankings By Subject 2021:
- Харвардският университет и Масачузетският технологичен институт са под номер 1 в 12 от анализираните 51 академични дисциплини, което ги поставя на първо място в света
- Великобритания остава със силни позиции, тъй като 13 от дисциплините са оглавени от британски университети; Оксфорд е водещ в 5 от тези 13
- Швейцария е третата световна сила във висшето образование заради солидно присъствие на програмите ѝ сред водещите 10 университета в категориите; ETH Zurich и най-силният университет в континентална Европа
- Китайското висше образование продължава да се изкачва в класациите за качество и поставя нов рекорд за програми за обучение, попаднали сред водещите 50
- Два университета от Сингапур - Nanyang Technological University и National University of Singapore - запазват позиция №1 в две академични специалности
- Русия продължава да се засилва с рекорден брой факултети в Топ-100
- Индия не променя позициите си, макар да има висши училища в Топ-100
- Бразилия е мястото с най-добрите университетски програми в Латинска Америка благодарение на Universidade de São Paulo (USP) и обучението му по стоматология, петролно и минно инженерство
- Република Южна Африка продължава да е с най-добрия университет в Африка и това е University of Cape Town, защото 24 от програмите му попадат в Топ-200.
Как е направена оценката
Всеки университет е оценен според 4 показателя:
- репутация в научните среди
- репутация сред глобалните работодатели
- брой цитирания на собствените изследвания по съответната дисциплина
- индекс, измерващ продуктивността и влиянието на всеки учен или преподавател с публикации в университета.
Тази комбинация позволява да се направи външна оценка за всяко от включените висши училища, както и за качеството на академичната дейност вътре в него. Постигналите най-добри резултати по четирите показателя са поставени и високо във всяка от обхванатите дисциплини.