Водещите руски и китайски университети имаха специално финансиране за подобряване на мястото в рейтингите. Бая пари се изляха и даже има някакъв ефект. Може би МОН е добре да се поучи от опита и грешките на другите и да предвиди нещо подобно. За СУ май вече има някакви заделени/разпределени пари, за други не знам.
"Свободата започва там, където свършва невежеството." Виктор Юго.
Поздравления за заслужения успех! Присъединявам се към колегата от коментар 1. МОН трябва да има специална програма за върхови постижения за Университетите, както има за научните изследвания.
И Физическия факултет и Медицинска академия са в класацията по-скоро по инерция. В медицинска академия е трагично. Познавам и преподаватели и студенти там. Взимат се (дават се) изпити с минимални знания. Направо ме е страх да отида на лекар(като се знам какъв инженер съм). Миналата година бала за прием беше безкрайно нисък. За физическия факултет не знам последно как е. Там изискванията сред старите преподаватели бяха големи, но програмата е остаряла и без връзка на предметите един с друг. Преподава се по остарял метод- лектора изпява лекциите и на изпит искат да ги възпоизведеш. Мисъл и творчество - не. А в другите университети какво е - ТРАГЕДИЯ. Не смеят да скъсат някой, защото едни пари идват от държавата за него. Учат глупости защото преподавателите трябва да взимат заплата и водят неща от които хабер нямат. Стандартна практика е да дадат на преподавател да води предмет от който няма идея за какво става дума, преподавателя да прочете някаква книга и да я преразкаже. Та това за българското образование.
По мое време (късните 90) се влизаше кажи-речи без изпит във физическия. Тъй като не можеха да запълнят бройките, дори и за наборници, пускаха на 4-то класиране септември месец куцо и сакато, стига да има издържан изпит по математика в който и да е ВУЗ в страната. Сетне беше трудничко, но с пищови и преписване даже се и изкласяваше... Не вярвам нещата да са се променили към добро оттогава.
"Факултетът по физика на Софийския университет се оказа с най-добрата програма според представената днес класация"
Като бивш техен възпитаник, това може само да ме радва и изпълва с гордост. Няма да забравя прекрасните курсове по диференциални уравнения, векторен и тензорен анализ, механика, термодинамика, електродинамика и много много други.
Преподавателите наистина бяха на ниво и лекциите винаги успяваха да събудят интерес
И Физическия факултет и Медицинска академия са в класацията по-скоро по инерция. В медицинска академия е трагично. Познавам и преподаватели и студенти там. Взимат се (дават се) изпити с минимални знания. Направо ме е страх да отида на лекар(като се знам какъв инженер съм). Миналата година бала за прием беше безкрайно нисък.За физическия факултет не знам последно как е. Там изискванията сред старите преподаватели бяха големи, но програмата е остаряла и без връзка на предметите един с друг. Преподава се по остарял метод- лектора изпява лекциите и на изпит искат да ги възпоизведеш. Мисъл и творчество - не.А в другите университети какво е - ТРАГЕДИЯ. Не смеят да скъсат някой, защото едни пари идват от държавата за него. Учат глупости защото преподавателите трябва да взимат заплата и водят неща от които хабер нямат. Стандартна практика е да дадат на преподавател да води предмет от който няма идея за какво става дума, преподавателя да прочете някаква книга и да я преразкаже.Та това за българското образование.
Физическия факултет беше преди 20 години обладан от едни хора, на които просто им се плачеше докато преподават.Работа почти никой нямаше..но след едно поколение нещата са тръгнали и най-вече заради Николай Витанов ,Петко Николов и оше няколко все качествени ХОРА ,да те не само са световни учени но най-вече хора, не ги тресат комплексарки изяви,да се надсмиват и мачкат студентите.Отнасят се с обучаваните като личности на които им предстои да бъдат... Не са само парите ,не са само личните постижения а и умението да предадеш познанието с дълбоко уважение...и днес Физика се изкарва доста трудно и се изисква отдаденост.-А после??- еее после, работа на вън .България никога ,както и руснаците не успяват да преминат от висшата наука към популярна и към инженерни постижения.Тук всичко остава в отделни орбити и сегменти.НО то и обществото ни е сегрегирано ,та камо ли силни индивидуланости. И все пак залужено!- БРАВО на Физическия факултет и на хората които сега са в него.
Няма такова нещо като специалност "квантова физика". Квантова механика се учи в 1 и 2 семестър на 3ти курс от всички потоци (в специалност "физика"). После, в зависимост от профила, може да се изучава и квантова теория на полето в 4ти курс.
Ако вие казвате, че "1 човек завършва квантова механика на година", това означава, че "физика" се записва от 1 човек на година. Аз като бях там, бяхме около 100 човека, а преди нас знам, че са били повече
По мое време (късните 90) се влизаше кажи-речи без изпит във физическия. Тъй като не можеха да запълнят бройките, дори и за наборници, пускаха на 4-то класиране септември месец куцо и сакато, стига да има издържан изпит по математика в който и да е ВУЗ в страната. Сетне беше трудничко, но с пищови и преписване даже се и изкласяваше... Не вярвам нещата да са се променили към добро оттогава.
може и да си прав за студентите които са влизали в късните 90 (тройкаджии), но това няма отношение към класацията, защото в класацията се оценяват преподавателите, а глупав човек не може да бъде физик (отличниците), и въобще не си прав за студентите преди 90.
“I am sorry for the length of my letter, but I had not the time to write a short one.” Blaise Pascal
Нормално - от там има най-много публикации в чуждестранни медии, най-много докторанти и най-много туристи към чуджи университети. Друг е въпроса, от какво се интересува студентите. Поздравления за колегите, които въпреки третата глуха, в която е навряна голямата наука, намират начини да се изявявят!
Поздравления за заслужения успех! Присъединявам се към колегата от коментар 1. МОН трябва да има специална програма за върхови постижения за Университетите, както има за научните изследвания.
От МОН, т.е. МНН - Министерство на НеОбразованието и НеНауката, ако очакваш нещо - успех! Най-големите смотаняци! Бих ги уволнил на момента и да ходят на пазара на труда! Ще обикалят по кофтите ако от мен зависи!
Koято вече е почти само теория... Вероятно тая специалност я има в още 10-тина университета минимум, мисля че е редно да я има може би в 2 - един в Западна и един в Източна България. Не мисля, че всеки барман/готвач и тн имат нужда от висше, защото имам доста познати, които работят точно това и имат висше, единият дори е с физика.
Във ФЗФ се прави научен продукт на световно ниво и това само се подобрява откакто има повече достъп до финансиране. По време на обучението си участвах в 2 научни публикации с висок импакт (IOP Journal of Physics) и дори не беше докторантура. Това вероятно има тежест в горната класация, съответно ФЗФ е на виско ниво съвсем заслужено. Въобще ФЗФ е цяло съкровище и е само въпрос на време да се припознае като приоритет.
Koято вече е почти само теория... Вероятно тая специалност я има в още 10-тина университета минимум, мисля че е редно да я има може би в 2 - един в Западна и един в Източна България.
Грешно мислите, че нещо като е "само теория", е лошо. Точно образованието по физика (и математика) дава много широк хоризонт за работа по приложни проблеми. Например, за да изучава квантова механика, човек, трябва да е запознат с математически анализ, преобразувание на Фурие, линейна алгебра, диференциални уравнения и др.
Преобразуванието на Фурие е главен инструмент в преработката на сигнали- компресиране и обработка на изображения и аудио, аудио ефекти, модулиране на (радио) сигнал и др.
Линейната алгебра и математическият анализ са основният инструмент в съвсем приложната дисциплина машинно обучение и изкуствен интелект- всяка неврона мрежа може да се разглежда като набор от няколко матрици заедно с нелинейни активационни функции
Също линейната алгебра е основен инструмент за хората, които се занимават с 3Д компютърна графика и правят визуални ефекти и компютърни игри
И това са просто няколко примера- други приложения на наученото в курс по физика включват финанси (моделиране на пазара), роботика и автоматизация, тестване на лекарства (статистически методи), моделиране на процеси и логистика и др и др.
Порусначен народ- слаба държава
Браво, съвсем заслужено. Многократно съм писал и тук, за да бъде силен един у-тет, преподавателите трябва да са и добри учени, а във ФзФ винаги е имало отлични учени.
Горд съм че съм възпитаник на този факултет, имал съм чудесни преподаватели , както и откровени комплексари. Част от колегите ми се реализираха на доста добро ниво, вкл. не малка и извън България.
Подготовката винаги е била на ниво, трудно се изкарваше, но за учените други неща са движещи (не е купона). Поздраления за колегите, а някой ден бих се радвал да се върна там като преподавател ...когато му дойде времето.
Не знам точното име на специалността (предполагам "физика") по за бройката съм сигурен - познавам лично единствения завършил преди 5 години. По негови думи влизат 10-15 човека но постепенно отпадат поради липса на перспектива извън научна кариера.
Физическият факултет изпъква доста високо над средното ниво на университетското образование в България. Там има обаче и един много сериозен проблем - все по малко добри студенти желаещи да учат физика. Ако нивото на записващите се студенти беше по-добро, този факултет можеше дори да е доста по-нагоре в класацията.
Моят факултет! Радвам се! Дори олд скуул преподавателите не са толкова олд скуул, а имат чувство за хумор (повечето) и може да се говори човешки с тях.
А ето и доайените на факултета от неговото основаване през 1889 година: Проф. П. Бехметиев, един от основателите на биофизиката; проф. А. Христов – специалист в областта на повърхностни явления при течностите; проф. Н. Пенчев – естествена радиоактивност; проф. Елисавета Карамихайлова – ядрена физика и естествена радиоактивност; проф. Н. Стоянов и акад. К. Попов – астрономия; проф. Н. Бонев – теория за произхода на Вселената; акад. Л. Кръстанов – основател на метеорологията в България; проф. Е. Джаков – електроника; акад. А. Дацев и акад. Хр. Христов – теоретична физика. Значителен е приносът на чл.-кор. проф. Г. Наджаков – поставил основите на физиката на твърдото тяло, на проф. Е. Наджаков – в областта на ядрената физика, и на проф. М. Борисов – във физиката на твърдото тяло, акустичната оптика и електрониката.
Поема за Ирина Бокова: Ирина - богинята една за всички времена. Ирина " звездите " си ги нареди други пък ги разреди. Тя уредите взе да ползва , за да подреди всичките звезди и планетите ги натовари, други пък ги разтовари, за да уреди всичките беди на планетата Земя . Автор: Георги Илиев Митев. София (2014). Потърпевш от милицията, военните полицията медиците, институции и граждани. Трето поколение репресиран.
Завършил съм Физически факултет и се радвам, че все още нивото е високо. Тази класация се базира и на научни публикации, а от собствен опит знам, че всяка такава публикация е резултат на стойностен труд и се приема за публикуване или се отхвърля от анонимен редактор, авторитет в конкретната област. Физика е една от малкото специалности, за която където и да отидеш по света, не ти искат приравнителни изпити. Не че няма интервю. но дипломата ти се признава. Имах щастието да срещна във Физически Факултет прекрасни преподаватели-учени и резултатите бяха супер. Първите ми две статии в международни физични списания бяха от дипломната ми работа. Защо "Физика и Астрономия"? Нямаше защо да питате Физически Факултет, питайте QS, в техния сайт така е дефинирана специалността, те така са преценили да я опишат.
Чудесно е това. Но някой знае ли наистина, колко студенти има сега 1 курс във физическия? Някой ми каза, че са много малко. При всички случаи, физ. факултет трябва да се рекламира, така се прави на запад, трябва активност, за да се привлекат студентите. В Бг това е го разбират.
Чудесно е това. Но някой знае ли наистина, колко студенти има сега 1 курс във физическия? Някой ми каза, че са много малко. При всички случаи, физ. факултет трябва да се рекламира, така се прави на запад, трябва активност, за да се привлекат студентите. В Бг това е го разбират.
Много хора, мои колеги математици - сори пичове, аз съм съседния факултет - се обиждат като казвам, че науката е една - ФИЗИКА. Това е едно много хубаво признание към физиците в България (мястото не важно). И наистина, науката е една, дали и казваш математика, химия, биология, то пак е физика! Математиката има пръст в една човешка област и до преди има няма 20 години там се влизаше с български, история и география:) Та, за тва сега и икономиката ни такава. За тва вече е адски модерно да си културен, натфиз, политолог (пак ползват матемачески модели) прочее:) Уникални дебили! Аз пък съм простак! Съжелявам, някой трябва да е простак - трети закон на Нютон:)
До коментар [#8] от "Сенсей НАНАЙ": По мое време (късните 90) се влизаше кажи-речи без изпит във физическия.... >>> Ами ти си рожба на... разцвета на демокрацията:) По мое време пък имаше по 10 кандидата за място и за мой срам влязох първо в педагогическия профил, та трябваше да се прехвърлям после в желаната специалност. п.п. Опънатия университет на твоя човек на кое място е и коя е водещата програма там, че не мога да ги открия още? Виж, МГУ е на 74 място, за сравнение Сорбоната е на 83.
До коментар [#31] от "mihail_p": Да...Интересен човек, потомствен интелектуалец. За него отдавна разправя тук съфорумеца Зеленоокия, който май му се води колега и приятел в Харвард. Като говорим за астрономия..Мой много добър приятел- астроном, завършил ФзФ и аспирантура в МГУ се пенсионира миналата година като шеф на катедра в известен софийски вуз ...малко доброзорно, поради навършване на пенсионна възраст. Това е малко странно, защото в щатите имам колеги професори, които са и над 75, а си преподават още. Сред сегашания състав на Фзф видях само едно две познати имена..
Физическият факултет изпъква доста високо над средното ниво на университетското образование в България. Там има обаче и един много сериозен проблем - все по малко добри студенти желаещи да учат физика. Ако нивото на записващите се студенти беше по-добро, този факултет можеше дори да е доста по-нагоре в класацията.
Тук е ръководната роля на Държавата. Тя популяризира натфиз, политология и прочее измислени специалности! България се "гордее" с над 50 "университета"! Думичката университет идва от латиснкото универсум! Позание за вселената, наука. Няма да забравя как мой братовчед завърши право 90-те години в техническото училище в Русе! :) Впрочем, вече е университет! Университет е училище, което обучава по естествени науки! Останалото е техникум! Съжелявам, но е така! Та, стана много модерно да си йорист, политолог, журналист ... Отвратен съм леко от действетолността!
По мое време пък имаше по 10 кандидата за място и за мой срам влязох първо в педагогическия профил, та трябваше да се прехвърлям после в желаната специалност.
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Ехаа, каква изненада! На първо място - пак Харвард. Както е от години. Защо ли? Сложните работи често са много прости: наука се прави от хора, но не просто с пари, а с много пари. Само етикетът "Харвард" вече изстрелва младия човек на върхови позиции в която и да е сфера...никак не гледат друго рикрутърите, които набират кандидати за работа, щом видят диплома от Харвард. Затова програмите по ЕмБиЕй струват почти по половин милион долара на семестър....
Ехаа, каква изненада! На първо място - пак Харвард. Както е от години. Защо ли? Сложните работи често са много прости: наука се прави от хора, но не просто с пари, а с много пари. Само етикетът "Харвард" вече изстрелва младия човек на върхови позиции в която и да е сфера...никак не гледат друго рикрутърите, които набират кандидати за работа, щом видят диплома от Харвард. Затова програмите по ЕмБиЕй струват почти по половин милион долара на семестър....
До коментар [#42] от "Сенсей НАНАЙ":знаехме, че не си гениален математик >>> Те, само гениални математици влизаха в ФзФ.:) Между другото не съм и математик по образование, а съм завършил обсъждания факултет като един от най-добрите студенти, а после вече и МГУ. За университета на чичо ти Сорос става дума и не се прави, че не си разбрал
Познавам едно момче, което е завършило там. Бегло, но следя какво прави. За 2-3 години откакто завърши, е направил за България много повече, отколкото ти за цял живот.
А иначе, браво, че си завършил като един от най-добрите студенти по физика... за да преподаваш сега математика в треторазряден държавен колеж. 😁😁 😁
това се прави, защото много професори заемат места на по млади учени и са на тръдов договор след пенсионирането си. това е един вид хрантутене от държавата. няма проблем да им направят по един граждански договор и да продължават да обучават, ама не. половината ламптят за постове и облаги. това е старата генерация. за съжаление е така.
“ По мое време (късните 90)” —— Стюпо, ти по ква линия коментираш физиката... по трамвайната дет си минавал покрай Факултета, предполагам... или си ползвал кенефа в сградата по спешност? С тая телегентнос — дотам.
Всеки има право на собствено мнение, но не и на собствени факти. (вероятно Б. М. Барух)
Да спрем с караниците! Ако колегата се езасегнал за "йористи" - такива са. Не са юристи! 99,9999999 са тъпанари от класа и не са само те. НАТФИЗ, политология, журналистика ... последноата специалност познавам няколко човека! Толкова полирани мозъци, че чак да ти се завие свят! НАУКАТА Е ЕДНА!
До коментар [#50] от "Сенсей НАНАЙ": треторазряден държавен колеж >>> Ти пък откъде знаеш какъв му е разряда на моя колеж? Да оставим настрана, че е много мултикултурен и дава възможности на млади хора ...в неравностойно положение. А, и един джендър даже имах в групата миналата година. Виждаш как зарязах блестяща кариера в българската наука и се посветих на благородна кауза в Америка... Един български Колумб на предния фронт на Прогреса. п.п . Кажи го този, който е направил толкова много за България, та и аз да се гордея са него.
До коментар [#8] от "Сенсей НАНАЙ":“ По мое време (късните 90)”——Стюпо, ти по ква линия коментираш физиката... по трамвайната дет си минавал покрай Факултета, предполагам... или си ползвал кенефа в сградата по спешност? С тая телегентнос — дотам.
“ А, да, сетих се:.” —— Ако са беше сетил, че това помещение дет са та пуснали да ползваш във Физиката не е закусвалнята, нямаше да коментираш тука... може би
Всеки има право на собствено мнение, но не и на собствени факти. (вероятно Б. М. Барух)
До коментар [#51] от "mihail_p":...това е старата генерация >>> А бе нещо пак тънки сметки в нашенски дух и пословичната ни завист и самонадеяност( пример двамата форумни ....интернет терористи по-долу). В споменатия от мен МГУ старците не берат хмел, а си оглавяват катедри и се занимават плодотворно с научна работа и над 65 годишния Рубикон. Ето един пример- Алексей Хохлов: http://bit.ly/3kJS6cW Човекът има Хирш индекс 60 (h-60).
трябва мандатност. едно е научна работа, друго е административна работа, трето е преподавателска работа. пенсионират се и продължават, но при други условия.
Как се представя радостна новина... Ако отидем в цялостната класация на университетите и попитаме за България излиза само СУ. Другото е от трагедиите които в цялостната оценка липсват. А мястото на СУ не е от впечатляващите. За сравнение може да изберем Словакия да речем. Цели 5 млн бивша соц страна.При това под сянката на Чехия. Имат 4 университета в топ хиляда (СУ е след 600)- Да не говорим за Унгария. За Чехия съвсем.
Без да се изтъквам, май аз изпратих информацията за класацията на СУ от QS :-) А и гледам, че си се заел с трудна дейност с обясненията. Например различните представи и аналогии които определено ще предизвика споменаването на "Старци берат хмел" - ще трябва да се обяснява, че това е чешки филм за гимназисти от последния клас ("старци") и романтичните им проблеми по време на ученическа бригада, малко като "старите кучета" в казармата на по 19-20 години :-)
Хм, започвате като един колега от МИТ който навремето беше казал "Университетът би бил чудесно място ако не бяха студентите". Но, да започнем с това, че университетските даскали в САЩ се наемат за да преподават, така се образува и заплатата им за академичната година от 10 месеца. Могат да се откупят с изследователски грантове, за да се наеме друг преподавател с временно назначение за периода на гранта, ако условията на последния го разрешават (много федерални програми лимитират процента на заплатата от гранта до 25-27% ). И последно, договорите за административна работа в американските университети са много различни от изборната ръководна мандатна дейност в европейските такива. Що се отнася за възрастта, има щатски закони които регулират въпроса ако даден преподавател е подписал договора си с пенсионно и здравно осигуряване в рамките на щатския фонд. Ако е с "преносим" договор - много различна ситуация, или пък з назначение на 49% след пенсиониране.
До коментар [#64] от "mihail_p": трябва мандатност.. >>> Нещо като два ..президентски срока?:)Като сте споменали тази мандатност, подсещате ме да спомена и успеха на сингапурските университети. Например на 11 място е Националния Университет на Сингапур(NUS), следван от... някакъв си Принстънски Университет на 12 и на 13 място пак сингапурския Нанянг Технологически. Та, човекът направил много за развитието на Сингапур и на образованието му е бил премиер 25 години:Lee Kuan Yew, politician and lawyer who was prime minister of Singapore from 1959 to 1990. During his long rule, Singapore became the most-prosperous country in Southeast Asia. Синът му и той виден мракобес и трети премиер министър от 2004 та досега: Lee Hsien Loong, Singaporean politician who was the third prime minister of Singapore (2004– ). Не му липсва образование обаче освен бащинската опека:): Lee was born and raised in Singapore, ..., distinguished himself academically, studying mathematics and graduating with a first-class degree (1974) from the University of Cambridge before earning a master’s degree (1980) in public administration from Harvard University’s Kennedy School of Government.... https://www.britannica.com/biography/Lee-Kuan-Yew
Така се случва, че от поне 20 години познавам ректора на Националния Университет на Сингапур проф. Тан Енг Чи, приятен човек и отличен администратор. Те инвестират много сериозно в класациите на QS, предполагам, че и руските университети са се научили на това, както и китайските им колеги. Но, в Китай подходът е друг, никъде другаде не съм виждал да се строи едновременно цял университетски комплекс за 40-60 хиляди студенти със 150 учебни и изследователски сгради, общежития, стадиони, спортни зали, парк, езеро и т.н. в новите проекти, плюс с терен отделен за "бъдещо развитие".
П. Карабоев, като познавач на руската тематика, би могъл да отбележи и ролята на руснака Порфирий Бахметиев за развитието на физиката в България: ....Bakhmetiev was a Member of the Bulgarian Academy of Sciences and the founder of the Physical and Mathematical Society in Sofia in 1898. Beginning 1890, Bakhmetiev taught at the University of Sofia and since 1895 as a professor. Бахметиев е от доста скромен произход( от село, с родители слуги на местен помешчик), но учи в Цюрихския университет( сред добрите университети и сега). 1904 получава Томпсъновата награда от Бостънския университет. https://en.wikipedia.org/wiki/Porfiry_Ivanovich_Bakhmetiev
Във ФзФ както и навсякъде другаде е имало, има и ще има много читави преподаватели както и пълни дупки. Същото се отнася и за студентите. Радвам се, че са оценили Факултета, но жалкато е че финасовото състояние е плачевно както и цялата материална база. Може би едно добро решение би било да ги съберат заедно с информатика и математика в един факултет (както е било в началото) за да закърпят малко бюджета.
Висшист започнал да говори , за да уговори някаква игра значи е в беда . Учен да те защити от " селските черти " и " градските мечти " значи , че греши , защото най-голямата беда е планетната мечта . Автор: Георги Илиев Митев. София (2014). Потърпевш от милицията, военните, полицията, медиците, институции и граждани. Трето поколение репресиран.
До коментар [#50] от "Сенсей НАНАЙ": треторазряден държавен колеж>>> Ти пък откъде знаеш какъв му е разряда на моя колеж? Да оставим настрана, че е много мултикултурен и дава възможности на млади хора ...в неравностойно положение. А, и един джендър даже имах в групата миналата година.Виждаш как зарязах блестяща кариера в българската наука и се посветих на благородна кауза в Америка... Един български Колумб на предния фронт на Прогреса.п.п . Кажи го този, който е направил толкова много за България, та и аз да се гордея са него.
Така е, не е толкова лош. В първата 20ца в своя регион, но с МГУ поне в топ 50 на националната “лига” те виждах. Ама нищо де, това е суета, важното е здравето.
От клеветника https://goo.gl/QdmktQ
“ Ами разкажи де, кво увърташ.” —— “ увърташ”?! Квото и да ти (раз)каже човек е безсмислено, щото ти не знаеш значението и на най-простите думи. И статията не може да доизсричаш, знам. Няма значение, я кажи кво стана с кумира ти Грънчо? Да не му спряха форумната стипендия, че го не мяркам тъдява?
Всеки има право на собствено мнение, но не и на собствени факти. (вероятно Б. М. Барух)
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
stein
Рейтинг: 957 НеутралноВодещите руски и китайски университети имаха специално финансиране за подобряване на мястото в рейтингите. Бая пари се изляха и даже има някакъв ефект. Може би МОН е добре да се поучи от опита и грешките на другите и да предвиди нещо подобно. За СУ май вече има някакви заделени/разпределени пари, за други не знам.
"Свободата започва там, където свършва невежеството." Виктор Юго.motochristo
Рейтинг: 852 НеутралноБаце чете и си вика: "Повече пари трябва да се наливат в унсс, библиотекарския и симеоново."
Гласуваш за прасе - получаваш кочина.Oleg Iliev
Рейтинг: 146 НеутралноПоздравления за заслужения успех! Присъединявам се към колегата от коментар 1. МОН трябва да има специална програма за върхови постижения за Университетите, както има за научните изследвания.
hunt
Рейтинг: 582 НеутралноИ Физическия факултет и Медицинска академия са в класацията по-скоро по инерция. В медицинска академия е трагично. Познавам и преподаватели и студенти там. Взимат се (дават се) изпити с минимални знания. Направо ме е страх да отида на лекар(като се знам какъв инженер съм). Миналата година бала за прием беше безкрайно нисък.
За физическия факултет не знам последно как е. Там изискванията сред старите преподаватели бяха големи, но програмата е остаряла и без връзка на предметите един с друг. Преподава се по остарял метод- лектора изпява лекциите и на изпит искат да ги възпоизведеш. Мисъл и творчество - не.
А в другите университети какво е - ТРАГЕДИЯ. Не смеят да скъсат някой, защото едни пари идват от държавата за него. Учат глупости защото преподавателите трябва да взимат заплата и водят неща от които хабер нямат. Стандартна практика е да дадат на преподавател да води предмет от който няма идея за какво става дума, преподавателя да прочете някаква книга и да я преразкаже.
Та това за българското образование.
rincewind
Рейтинг: 1662 ВеселоАз пък си мислех, че юридическия факултет и филологиите... Пу, къв съм тъп:)
sharko
Рейтинг: 8 НеутралноБраво! Винаги е било така и е радостно, че продължава. Не само учени, но и много металисти е дал този факултет на Родината.
m17
Рейтинг: 1591 НеутралноТова е малко абсурдно, физика в СУ се завършва от съвсем малко хора, примерно квантова физика завършват по 1 човека на година и то не всяка година.
Сенсей НАНАЙ
Рейтинг: 8 НеутралноПо мое време (късните 90) се влизаше кажи-речи без изпит във физическия. Тъй като не можеха да запълнят бройките, дори и за наборници, пускаха на 4-то класиране септември месец куцо и сакато, стига да има издържан изпит по математика в който и да е ВУЗ в страната. Сетне беше трудничко, но с пищови и преписване даже се и изкласяваше... Не вярвам нещата да са се променили към добро оттогава.
realismisthename
Рейтинг: 610 НеутралноХа така, практичните неща :– ) Физика и астрономия : – ))
Не, че е лошо де. Ама малко като Бачи Киро от село да тръгне да прави роувър за луната : )
dorn
Рейтинг: 1505 НеутралноСега ли го разбрахте !
jazzdevil
Рейтинг: 1019 НеутралноАко не беше Мирчев - Социологията на СУ щеше да е някъде между Йейл и Харвард.
mr_vach
Рейтинг: 458 Весело"Факултетът по физика на Софийския университет се оказа с най-добрата програма според представената днес класация"
Порусначен народ- слаба държаваКато бивш техен възпитаник, това може само да ме радва и изпълва с гордост.
Няма да забравя прекрасните курсове по диференциални уравнения, векторен и тензорен анализ, механика, термодинамика, електродинамика и много много други.
Преподавателите наистина бяха на ниво и лекциите винаги успяваха да събудят интерес
:) :)
Виктор Флоров
Рейтинг: 958 НеутралноФизическия факултет беше преди 20 години обладан от едни хора, на които просто им се плачеше докато преподават.Работа почти никой нямаше..но след едно поколение нещата са тръгнали и най-вече заради Николай Витанов ,Петко Николов и оше няколко все качествени ХОРА ,да те не само са световни учени но най-вече хора, не ги тресат комплексарки изяви,да се надсмиват и мачкат студентите.Отнасят се с обучаваните като личности на които им предстои да бъдат...
Не са само парите ,не са само личните постижения а и умението да предадеш познанието с дълбоко уважение...и днес Физика се изкарва доста трудно и се изисква отдаденост.-А после??- еее после, работа на вън .България никога ,както и руснаците не успяват да преминат от висшата наука към популярна и към инженерни постижения.Тук всичко остава в отделни орбити и сегменти.НО то и обществото ни е сегрегирано ,та камо ли силни индивидуланости.
И все пак залужено!- БРАВО на Физическия факултет и на хората които сега са в него.
mr_vach
Рейтинг: 458 ВеселоНяма такова нещо като специалност "квантова физика".
Квантова механика се учи в 1 и 2 семестър на 3ти курс от всички потоци (в специалност "физика"). После, в зависимост от профила, може да се изучава и квантова теория на полето в 4ти курс.
Ако вие казвате, че "1 човек завършва квантова механика на година", това означава, че "физика" се записва от 1 човек на година. Аз като бях там, бяхме около 100 човека, а преди нас знам, че са били повече
Порусначен народ- слаба държава
ck2013
Рейтинг: 1514 Неутралноможе и да си прав за студентите които са влизали в късните 90 (тройкаджии), но това няма отношение към класацията, защото в класацията се оценяват преподавателите, а глупав човек не може да бъде физик (отличниците), и въобще не си прав за студентите преди 90. “I am sorry for the length of my letter, but I had not the time to write a short one.” Blaise Pascal
ivanpopov
Рейтинг: 1074 НеутралноНормално - от там има най-много публикации в чуждестранни медии, най-много докторанти и най-много туристи към чуджи университети. Друг е въпроса, от какво се интересува студентите. Поздравления за колегите, които въпреки третата глуха, в която е навряна голямата наука, намират начини да се изявявят!
rincewind
Рейтинг: 1662 НеутралноДо коментар [#11] от "Jazzdevil":
Пропуснах! Моя грешка! Забравих и журналистика, политология, философия... То как да не забравиш, нароиха се, та и модерно. Аааааа НАТФИЗ беее
rincewind
Рейтинг: 1662 ВеселоПоне да беше чел Пратчет:)
"- Кви са тия квантови механици?
- А бе ...механици де ремонтират кванти."
Боже, Боже, ако не си прибереш вересиите, поне ги закарайда копат на нивата!
rincewind
Рейтинг: 1662 ВеселоОт МОН, т.е. МНН - Министерство на НеОбразованието и НеНауката, ако очакваш нещо - успех! Най-големите смотаняци! Бих ги уволнил на момента и да ходят на пазара на труда! Ще обикалят по кофтите ако от мен зависи!
army
Рейтинг: 600 НеутралноКоето може да ни радва за тази интересна дисциплина!
chepokalipsis
Рейтинг: 276 НеутралноKoято вече е почти само теория... Вероятно тая специалност я има в още 10-тина университета минимум, мисля че е редно да я има може би в 2 - един в Западна и един в Източна България. Не мисля, че всеки барман/готвач и тн имат нужда от висше, защото имам доста познати, които работят точно това и имат висше, единият дори е с физика.
olds
Рейтинг: 402 НеутралноВъв ФЗФ се прави научен продукт на световно ниво и това само се подобрява откакто има повече достъп до финансиране. По време на обучението си участвах в 2 научни публикации с висок импакт (IOP Journal of Physics) и дори не беше докторантура. Това вероятно има тежест в горната класация, съответно ФЗФ е на виско ниво съвсем заслужено. Въобще ФЗФ е цяло съкровище и е само въпрос на време да се припознае като приоритет.
mr_vach
Рейтинг: 458 НеутралноГрешно мислите, че нещо като е "само теория", е лошо.
Точно образованието по физика (и математика) дава много широк хоризонт за работа по приложни проблеми.
Например, за да изучава квантова механика, човек, трябва да е запознат с математически анализ, преобразувание на Фурие, линейна алгебра, диференциални уравнения и др.
Преобразуванието на Фурие е главен инструмент в преработката на сигнали- компресиране и обработка на изображения и аудио, аудио ефекти, модулиране на (радио) сигнал и др.
Линейната алгебра и математическият анализ са основният инструмент в съвсем приложната дисциплина машинно обучение и изкуствен интелект- всяка неврона мрежа може да се разглежда като набор от няколко матрици заедно с нелинейни активационни функции
Също линейната алгебра е основен инструмент за хората, които се занимават с 3Д компютърна графика и правят визуални ефекти и компютърни игри
И това са просто няколко примера- други приложения на наученото в курс по физика включват финанси (моделиране на пазара), роботика и автоматизация, тестване на лекарства (статистически методи), моделиране на процеси и логистика и др и др. Порусначен народ- слаба държава
olimpipanov
Рейтинг: 874 НеутралноБраво, съвсем заслужено. Многократно съм писал и тук, за да бъде силен един у-тет, преподавателите трябва да са и добри учени, а във ФзФ винаги е имало отлични учени.
Горд съм че съм възпитаник на този факултет, имал съм чудесни преподаватели , както и откровени комплексари. Част от колегите ми се реализираха на доста добро ниво, вкл. не малка и извън България.
Подготовката винаги е била на ниво, трудно се изкарваше, но за учените други неща са движещи (не е купона). Поздраления за колегите, а някой ден бих се радвал да се върна там като преподавател ...когато му дойде времето.
m17
Рейтинг: 1591 НеутралноДо коментар [#14] от "mr_vach":
Не знам точното име на специалността (предполагам "физика") по за бройката съм сигурен - познавам лично единствения завършил преди 5 години. По негови думи влизат 10-15 човека но постепенно отпадат поради липса на перспектива извън научна кариера.
bibalbrkos
Рейтинг: 9 НеутралноФизическият факултет изпъква доста високо над средното ниво на университетското образование в България. Там има обаче и един много сериозен проблем - все по малко добри студенти желаещи да учат физика. Ако нивото на записващите се студенти беше по-добро, този факултет можеше дори да е доста по-нагоре в класацията.
blaf
Рейтинг: 687 НеутралноМоят факултет! Радвам се! Дори олд скуул преподавателите не са толкова олд скуул, а имат чувство за хумор (повечето) и може да се говори човешки с тях.
karatista
Рейтинг: 3526 Неутралнолюбопитно дали има връзка с школата на Тео и постиженията на СУ във физиката. просто чуденка
Роси
Рейтинг: 7720 НеутралноА ето и доайените на факултета от неговото основаване през 1889 година:
Проф. П. Бехметиев, един от основателите на биофизиката; проф. А. Христов – специалист в областта на повърхностни явления при течностите; проф. Н. Пенчев – естествена радиоактивност; проф. Елисавета Карамихайлова – ядрена физика и естествена радиоактивност; проф. Н. Стоянов и акад. К. Попов – астрономия; проф. Н. Бонев – теория за произхода на Вселената; акад. Л. Кръстанов – основател на метеорологията в България; проф. Е. Джаков – електроника; акад. А. Дацев и акад. Хр. Христов – теоретична физика. Значителен е приносът на чл.-кор. проф. Г. Наджаков – поставил основите на физиката на твърдото тяло, на проф. Е. Наджаков – в областта на ядрената физика, и на проф. М. Борисов – във физиката на твърдото тяло, акустичната оптика и електрониката.
knu201006282
Рейтинг: 8 НеутралноПоема за Ирина Бокова: Ирина - богинята една за всички времена. Ирина " звездите " си ги нареди други пък ги разреди. Тя уредите взе да ползва , за да подреди всичките звезди и планетите ги натовари, други пък ги разтовари, за да уреди всичките беди на планетата Земя . Автор: Георги Илиев Митев. София (2014). Потърпевш от милицията, военните полицията медиците, институции и граждани. Трето поколение репресиран.
mihail_p
Рейтинг: 1246 Неутралносупер.
много се радвам.
пожелавам им да привлекат
ето този човек:)
https://bg.wikipedia.org/wiki/Димитър_Съселов _(астроном)
blondofil
Рейтинг: 2038 НеутралноГлупости. Кадрите от УНСС, Симеоново библиотекарския са най вървежните у нас. Че и по света. За МГИМО да не говорим.
vankata1
Рейтинг: 1955 НеутралноЗавършил съм Физически факултет и се радвам, че все още нивото е високо. Тази класация се базира и на научни публикации, а от собствен опит знам, че всяка такава публикация е резултат на стойностен труд и се приема за публикуване или се отхвърля от анонимен редактор, авторитет в конкретната област. Физика е една от малкото специалности, за която където и да отидеш по света, не ти искат приравнителни изпити. Не че няма интервю. но дипломата ти се признава.
Имах щастието да срещна във Физически Факултет прекрасни преподаватели-учени и резултатите бяха супер. Първите ми две статии в международни физични списания бяха от дипломната ми работа.
Защо "Физика и Астрономия"? Нямаше защо да питате Физически Факултет, питайте QS, в техния сайт така е дефинирана специалността, те така са преценили да я опишат.
elibal
Рейтинг: 343 НеутралноЧудесно е това.
Но някой знае ли наистина, колко студенти има сега 1 курс във физическия? Някой ми каза, че са много малко.
При всички случаи, физ. факултет трябва да се рекламира, така се прави на запад, трябва активност, за да се привлекат студентите.
В Бг това е го разбират.
elibal
Рейтинг: 343 НеутралноЧудесно е това.
Но някой знае ли наистина, колко студенти има сега 1 курс във физическия? Някой ми каза, че са много малко.
При всички случаи, физ. факултет трябва да се рекламира, така се прави на запад, трябва активност, за да се привлекат студентите.
В Бг това е го разбират.
rincewind
Рейтинг: 1662 ВеселоМного хора, мои колеги математици - сори пичове, аз съм съседния факултет - се обиждат като казвам, че науката е една - ФИЗИКА.
Това е едно много хубаво признание към физиците в България (мястото не важно).
И наистина, науката е една, дали и казваш математика, химия, биология, то пак е физика!
Математиката има пръст в една човешка област и до преди има няма 20 години там се влизаше с български, история и география:)
Та, за тва сега и икономиката ни такава. За тва вече е адски модерно да си културен, натфиз, политолог (пак ползват матемачески модели) прочее:)
Уникални дебили! Аз пък съм простак! Съжелявам, някой трябва да е простак - трети закон на Нютон:)
тулса
Рейтинг: 1966 НеутралноДо коментар [#8] от "Сенсей НАНАЙ":
По мое време (късните 90) се влизаше кажи-речи без изпит във физическия....
>>> Ами ти си рожба на... разцвета на демокрацията:) По мое време пък имаше по 10 кандидата за място и за мой срам влязох първо в педагогическия профил, та трябваше да се прехвърлям после в желаната специалност.
п.п. Опънатия университет на твоя човек на кое място е и коя е водещата програма там, че не мога да ги открия още? Виж, МГУ е на 74 място, за сравнение Сорбоната е на 83.
тулса
Рейтинг: 1966 НеутралноДо коментар [#31] от "mihail_p":
Да...Интересен човек, потомствен интелектуалец. За него отдавна разправя тук съфорумеца Зеленоокия, който май му се води колега и приятел в Харвард.
Като говорим за астрономия..Мой много добър приятел- астроном, завършил ФзФ и аспирантура в МГУ се пенсионира миналата година като шеф на катедра в известен софийски вуз ...малко доброзорно, поради навършване на пенсионна възраст. Това е малко странно, защото в щатите имам колеги професори, които са и над 75, а си преподават още. Сред сегашания състав на Фзф видях само едно две познати имена..
mihail_p
Рейтинг: 1246 НеутралноДо коментар [#36] от "rincewind":
точно това и аз мислех да пиша.
наиката е една: ФИЗИКА
всичко друго е помощно.
rincewind
Рейтинг: 1662 ВеселоТук е ръководната роля на Държавата. Тя популяризира натфиз, политология и прочее измислени специалности! България се "гордее" с над 50 "университета"! Думичката университет идва от латиснкото универсум! Позание за вселената, наука. Няма да забравя как мой братовчед завърши право 90-те години в техническото училище в Русе! :) Впрочем, вече е университет! Университет е училище, което обучава по естествени науки! Останалото е техникум! Съжелявам, но е така! Та, стана много модерно да си йорист, политолог, журналист ... Отвратен съм леко от действетолността!
rincewind
Рейтинг: 1662 ВеселоТочно!
Сенсей НАНАЙ
Рейтинг: 8 НеутралноСпоко, Тулсич. И без тва уточнение знаехме, че не си гениален математик 😁😁😁
Апропо, за какво и кого говориш тук: "Опънатия университет на твоя човек"?
blondofil
Рейтинг: 2038 ВеселоДо коментар [#39] от "mihail_p":
Освен ако не е грешка на експеримента :-)
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Сенсей НАНАЙ
Рейтинг: 8 НеутралноДай малко по-грамотно, че такива елементарни грешки някакси не си отиват на претенциите ти...
Милена Асенова
Рейтинг: 289 НеутралноЕхаа, каква изненада! На първо място - пак Харвард. Както е от години. Защо ли? Сложните работи често са много прости: наука се прави от хора, но не просто с пари, а с много пари. Само етикетът "Харвард" вече изстрелва младия човек на върхови позиции в която и да е сфера...никак не гледат друго рикрутърите, които набират кандидати за работа, щом видят диплома от Харвард. Затова програмите по ЕмБиЕй струват почти по половин милион долара на семестър....
Conchita Masblondofil
Рейтинг: 2038 НеутралноАко тати е имал пари да ти плаща половин милион на семестър, ще има начин и работа да ти осигури.
rincewind
Рейтинг: 1662 НеутралноДо коментар [#45] от "Сенсей НАНАЙ":
Аз казах, че съм простак:)
тулса
Рейтинг: 1966 НеутралноДо коментар [#42] от "Сенсей НАНАЙ":знаехме, че не си гениален математик
>>> Те, само гениални математици влизаха в ФзФ.:) Между другото не съм и математик по образование, а съм завършил обсъждания факултет като един от най-добрите студенти, а после вече и МГУ.
За университета на чичо ти Сорос става дума и не се прави, че не си разбрал
Сенсей НАНАЙ
Рейтинг: 8 НеутралноПознавам едно момче, което е завършило там. Бегло, но следя какво прави. За 2-3 години откакто завърши, е направил за България много повече, отколкото ти за цял живот.
А иначе, браво, че си завършил като един от най-добрите студенти по физика... за да преподаваш сега математика в треторазряден държавен колеж. 😁😁 😁
mihail_p
Рейтинг: 1246 НеутралноДо коментар [#38] от "тулса":
това се прави, защото много
професори заемат места на
по млади учени и са на тръдов договор
след пенсионирането си.
това е един вид хрантутене от държавата.
няма проблем да им направят по един граждански
договор и да продължават да обучават, ама не.
половината ламптят за постове и облаги. това е старата генерация.
за съжаление е така.
Gretel
Рейтинг: 1264 НеутралноДо коментар [#8] от "Сенсей НАНАЙ":
Всеки има право на собствено мнение, но не и на собствени факти. (вероятно Б. М. Барух)“ По мое време (късните 90)”
——
Стюпо, ти по ква линия коментираш физиката... по трамвайната дет си минавал покрай Факултета, предполагам... или си ползвал кенефа в сградата по спешност? С тая телегентнос — дотам.
rincewind
Рейтинг: 1662 НеутралноДа спрем с караниците! Ако колегата се езасегнал за "йористи" - такива са. Не са юристи!
99,9999999 са тъпанари от класа и не са само те. НАТФИЗ, политология, журналистика ... последноата специалност познавам няколко човека! Толкова полирани мозъци, че чак да ти се завие свят!
НАУКАТА Е ЕДНА!
тулса
Рейтинг: 1966 НеутралноДо коментар [#50] от "Сенсей НАНАЙ":
треторазряден държавен колеж
>>> Ти пък откъде знаеш какъв му е разряда на моя колеж? Да оставим настрана, че е много мултикултурен и дава възможности на млади хора ...в неравностойно положение. А, и един джендър даже имах в групата миналата година.
Виждаш как зарязах блестяща кариера в българската наука и се посветих на благородна кауза в Америка... Един български Колумб на предния фронт на Прогреса.
п.п . Кажи го този, който е направил толкова много за България, та и аз да се гордея са него.
Сенсей НАНАЙ
Рейтинг: 8 НеутралноА ти си оценител на интелигентността защото....? А, да, сетих се: мнението ти не значи нищо.
Gretel
Рейтинг: 1264 НеутралноДо коментар [#55] от "Сенсей НАНАЙ":
Всеки има право на собствено мнение, но не и на собствени факти. (вероятно Б. М. Барух)“ А, да, сетих се:.”
——
Ако са беше сетил, че това помещение дет са та пуснали да ползваш във Физиката не е закусвалнята, нямаше да коментираш тука... може би
Сенсей НАНАЙ
Рейтинг: 8 НеутралноОтново свръхинтелигентен пост. Какъв титан на мисълта си само.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
mihail_p
Рейтинг: 1246 НеутралноДо коментар [#59] от "Моа Преател Тайпи":
ооо терсата на 11тие беше дъ бест плейс ин дъ
юнивърс:)
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
тулса
Рейтинг: 1966 НеутралноДо коментар [#51] от "mihail_p":...това е старата генерация
>>> А бе нещо пак тънки сметки в нашенски дух и пословичната ни завист и самонадеяност( пример двамата форумни ....интернет терористи по-долу).
В споменатия от мен МГУ старците не берат хмел, а си оглавяват катедри и се занимават плодотворно с научна работа и над 65 годишния Рубикон. Ето един пример-
Алексей Хохлов:
http://bit.ly/3kJS6cW
Човекът има Хирш индекс 60 (h-60).
mihail_p
Рейтинг: 1246 НеутралноДо коментар [#63] от "тулса":
трябва мандатност.
едно е научна работа, друго е административна работа,
трето е преподавателска работа. пенсионират се
и продължават, но при други условия.
Цецо
Рейтинг: 1576 НеутралноКак се представя радостна новина...
Covid live matter. Stop the genocide.Ако отидем в цялостната класация на университетите и попитаме за България излиза само СУ. Другото е от трагедиите които в цялостната оценка липсват. А мястото на СУ не е от впечатляващите.
За сравнение може да изберем Словакия да речем. Цели 5 млн бивша соц страна.При това под сянката на Чехия.
Имат 4 университета в топ хиляда (СУ е след 600)- Да не говорим за Унгария. За Чехия съвсем.
daskal1
Рейтинг: 3772 ВеселоДо коментар [#63] от "тулса":
Без да се изтъквам, май аз изпратих информацията за класацията на СУ от QS :-)
А и гледам, че си се заел с трудна дейност с обясненията. Например различните представи и аналогии които определено ще предизвика споменаването на "Старци берат хмел" - ще трябва да се обяснява, че това е чешки филм за гимназисти от последния клас ("старци") и романтичните им проблеми по време на ученическа бригада, малко като "старите кучета" в казармата на по 19-20 години :-)
daskal1
Рейтинг: 3772 ВеселоДо коментар [#64] от "mihail_p":
Хм, започвате като един колега от МИТ който навремето беше казал "Университетът би бил чудесно място ако не бяха студентите".
Но, да започнем с това, че университетските даскали в САЩ се наемат за да преподават, така се образува и заплатата им за академичната година от 10 месеца. Могат да се откупят с изследователски грантове, за да се наеме друг преподавател с временно назначение за периода на гранта, ако условията на последния го разрешават (много федерални програми лимитират процента на заплатата от гранта до 25-27% ). И последно, договорите за административна работа в американските университети са много различни от изборната ръководна мандатна дейност в европейските такива.
Що се отнася за възрастта, има щатски закони които регулират въпроса ако даден преподавател е подписал договора си с пенсионно и здравно осигуряване в рамките на щатския фонд. Ако е с "преносим" договор - много различна ситуация, или пък з назначение на 49% след пенсиониране.
тулса
Рейтинг: 1966 НеутралноДо коментар [#64] от "mihail_p": трябва мандатност..
>>> Нещо като два ..президентски срока?:)Като сте споменали тази мандатност, подсещате ме да спомена и успеха на сингапурските университети. Например на 11 място е Националния Университет на Сингапур(NUS), следван от... някакъв си Принстънски Университет на 12 и на 13 място пак сингапурския Нанянг Технологически.
Та, човекът направил много за развитието на Сингапур и на образованието му е бил премиер 25 години:Lee Kuan Yew, politician and lawyer who was prime minister of Singapore from 1959 to 1990. During his long rule, Singapore became the most-prosperous country in Southeast Asia.
Синът му и той виден мракобес и трети премиер министър от 2004 та досега:
Lee Hsien Loong, Singaporean politician who was the third prime minister of Singapore (2004– ).
Не му липсва образование обаче освен бащинската опека:):
Lee was born and raised in Singapore, ..., distinguished himself academically, studying mathematics and graduating with a first-class degree (1974) from the University of Cambridge before earning a master’s degree (1980) in public administration from Harvard University’s Kennedy School of Government....
https://www.britannica.com/biography/Lee-Kuan-Yew
daskal1
Рейтинг: 3772 НеутралноДо коментар [#68] от "тулса":
Така се случва, че от поне 20 години познавам ректора на Националния Университет на Сингапур проф. Тан Енг Чи, приятен човек и отличен администратор. Те инвестират много сериозно в класациите на QS, предполагам, че и руските университети са се научили на това, както и китайските им колеги.
Но, в Китай подходът е друг, никъде другаде не съм виждал да се строи едновременно цял университетски комплекс за 40-60 хиляди студенти със 150 учебни и изследователски сгради, общежития, стадиони, спортни зали, парк, езеро и т.н. в новите проекти, плюс с терен отделен за "бъдещо развитие".
block
Рейтинг: 1000 НеутралноДо коментар [#8] от "Сенсей НАНАЙ":
ох да, ЯТЕ форева хахаха там имаше невероятни пичове
тулса
Рейтинг: 1966 НеутралноП. Карабоев, като познавач на руската тематика, би могъл да отбележи и ролята на руснака Порфирий Бахметиев за развитието на физиката в България:
....Bakhmetiev was a Member of the Bulgarian Academy of Sciences and the founder of the Physical and Mathematical Society in Sofia in 1898.
Beginning 1890, Bakhmetiev taught at the University of Sofia and since 1895 as a professor.
Бахметиев е от доста скромен произход( от село, с родители слуги на местен помешчик), но учи в Цюрихския университет( сред добрите университети и сега). 1904 получава Томпсъновата награда от Бостънския университет.
https://en.wikipedia.org/wiki/Porfiry_Ivanovich_Bakhmetiev
Една Мутра
Рейтинг: 8 НеутралноВъв ФзФ както и навсякъде другаде е имало, има и ще има много читави преподаватели както и пълни дупки. Същото се отнася и за студентите. Радвам се, че са оценили Факултета, но жалкато е че финасовото състояние е плачевно както и цялата материална база. Може би едно добро решение би било да ги съберат заедно с информатика и математика в един факултет (както е било в началото) за да закърпят малко бюджета.
knu201006282
Рейтинг: 8 НеутралноВисшист започнал да говори , за да уговори някаква игра значи е в беда . Учен да те защити от " селските черти " и " градските мечти " значи , че греши , защото най-голямата беда е планетната мечта . Автор: Георги Илиев Митев. София (2014). Потърпевш от милицията, военните, полицията, медиците, институции и граждани. Трето поколение репресиран.
dbn59698616
Рейтинг: 5 НеутралноДо коментар [#4] от "hunt":
Точно като лазерен скалпел . И да се знае доцент взима колкото начален учител. Това е геноцид над образованието и народа.
vesolr
Рейтинг: 3719 ЛюбопитноДо коментар [#56] от "Gretel":
От клеветника https://goo.gl/QdmktQЯ разкажи по твое време 80те как бяха помещенията, в които натика СА, или нещо за стола.
vesolr
Рейтинг: 3719 ЛюбопитноТака е, не е толкова лош. В първата 20ца в своя регион, но с МГУ поне в топ 50 на националната “лига” те виждах. Ама нищо де, това е суета, важното е здравето. От клеветника https://goo.gl/QdmktQ
Gretel
Рейтинг: 1264 НеутралноДо коментар [#75] от "vesolr":
Всеки има право на собствено мнение, но не и на собствени факти. (вероятно Б. М. Барух)“ Я разкажи по твое време 80те как бяха помещенията”
——
Мога да ти разкажа за най-рано 89-а. И ти ли искаш да ги ползваш за закусвалня като Стюпито?
До коментар [#57] от "Сенсей НАНАЙ":
vesolr
Рейтинг: 3719 ЛюбопитноДо коментар [#77] от "Gretel":
От клеветника https://goo.gl/QdmktQАми разкажи де, кво увърташ.
Gretel
Рейтинг: 1264 НеутралноДо коментар [#78] от "vesolr":
Всеки има право на собствено мнение, но не и на собствени факти. (вероятно Б. М. Барух)“ Ами разкажи де, кво увърташ.”
——
“ увърташ”?! Квото и да ти (раз)каже човек е безсмислено, щото ти не знаеш значението и на най-простите думи. И статията не може да доизсричаш, знам. Няма значение, я кажи кво стана с кумира ти Грънчо? Да не му спряха форумната стипендия, че го не мяркам тъдява?
vesolr
Рейтинг: 3719 НеутралноДо коментар [#79] от "Gretel":
От клеветника https://goo.gl/QdmktQАми ето потвърждаваш думите ми - увъртане и обиди, твоето амплоа.