
© Reuters
Полицията за пореден ден разгони протестиращи срещу военния преврат, извършен на 1 януари в Мианма, предадоха "Ройтерс" и регионални медии. Демонстрантите обаче не се отказват въпреки затягането на примката около тях и въпреки цензурата, налагана периодично в опит да се овладее недоволството.
Това стана в деня, когато бе отчетен най-големият брой убити, откакто военните си върнаха пълната власт в страната. Най-малко 54 са убитите, но броят може и да е "много по-голям", заяви комисарят за правата на човека в ООН Мишел Бачелет. "Армията на Мианма трябва да спре да убива и вкарва в затвора протестиращи." Според Бачелет най-малко 1700 са произволно задържаните. Има съобщения, че войници и полицаи извършват претърсвания от врата на врата и задържат хора, някои от които изчезват в арестите, без семействата им да са уведомявани за местонахождението им, практика, известна като насилствено изчезване, каза тя.
"Ройтерс" цитира очевидци, според които в най-големия град Янгон и в други населени места полицията е открила огън и е използвала сълзотворен газ, но протестиращите са се върнали с песни и лозунги за демокрация. Във втория град Мандалей процесът е съпроводен с плакати на фактическия лидер - избрана на вота през есента, но свалена с аргумента, че гласуването не е било честно - Аун Сан Су Чи.
"Свикнали сме със санкциите"
Междувременно продължават опитите за изолиране на военната хунта, но тя все още разчита на подкрепата на Китай.
Евросъюзът спря помощите за развитие, които се отпускаха на страната, тъй като те биха били поддръжка на хунтата. Европейската комисия потвърди решението, което засяга средства в размер стотици милиони евро, отпускани обикновено в периоди от по 4 години в сфери като демокрация, правосъдие и изборна реформа. Британският премиер Борис Джонсън обяви, че е "ужасен" от ставащото и поиска възстановяване на демокрацията.
Очаква се Съветът за сигурност на ООН да обсъди темата на закрито заседание утре. Специалният пратеник за Мианма Кристине Шранер обаче предупреди, че когато опитала да повдигне темата пред заместник-командир на въоръжените сили, чула отговор: "Свикнали сме със санкции и оцеляхме... Ще трябва да се научим да вървим с малкото си приятели."
Китай отказа да осъди преврата и е сред държавите в тесни връзки с военните. Армията бе в изолация, след като пое цялата власт през 1962 г. Половин век по-късно тя отстъпи част от властта си, но на последните избори Су Чжи, някога дисидент и държана под домашен арест, триумфира за сметка на партията, с която някога военните управляваха еднолично. След преврата на 1 февруари на Су Чжи бяха повдигнати обвинения в незаконен внос и притежание на комуникационни устройства.
truly
Рейтинг: 1037 НеутралноЩе се проточи доста и ще става все по-кървав протестът. За китайците е важно да имат контрол над тази територия.
kvasimodo
Рейтинг: 1784 НеутралноВоенните ако Китай продължи да ги подкрепя трудно ще бъдат махнати. Добре са се ориентирали.
"Което беше порок стана обичай" - Сенекаschwimmwagen
Рейтинг: 1648 НеутралноНе се ли пишеше с "р" накрая ,бившата Бирма ?
"...Thereafter the man-loving God who arranges everything, and who did not abandon man without an intellect, sent unto him Saint Constantine the Philosopher, called Cyril, a righteous and truth-loving man, and he created for them thirty-eight letters..."tos_buratino
Рейтинг: 337 НеутралноЛеле, един час и само три коментара въпреки убитите стотици протестиращи граждани. А когато арестуват някой протестър в Беларус или Русия, тук веднага наскачат 50 - тина човека и се генерират по три коментара в минута.
На какво ли се дължи тази разлика в активността?
На чувствителността на коментиращите срещу насилието? - очевидно не е това. Остава някаква външна стимулация да имат....някаква организация..отчетност и възмездност.
Voiko
Рейтинг: 1157 НеутралноУжасяващ брой жертви при мирен протест, но обикновено военните хунти не се церемонят да използват оръжия срещу собствения си народ.
vassilun
Рейтинг: 4388 НеутралноДо коментар [#3] от "schwimmwagen":
Има много наименования - Бирма, Бурма, Мианма, Мианмар. Имат си техен собствен език и азбука, която трудно се произнася от чужденци.
vassilun
Рейтинг: 4388 НеутралноДо коментар [#4] от "tos_buratino":
Сравняваш по важност Русия с Бирма?! Правилно! Така трябва! :-)
tos_buratino
Рейтинг: 337 НеутралноДо коментар [#7] от "vassilun":
Искаш да кажеш, че животът на един руснак/французин/испанец струва повече от живота на 100 бирманци?
Расист ли си или си от стимулираните?
pisymtse
Рейтинг: 220 НеутралномианмаР
Птоломей Едно
Рейтинг: 495 НеутралноДано научите умето на държавата на български език до края на диктатурата им...
Дария Колев
Рейтинг: 4582 НеутралноУпорите са муанмарците, дано военните отстъпят, за да има мир в страната им!
PisnaMi
Рейтинг: 1798 ВеселоДо коментар [#4] от "tos_buratino":
И на мен ми направи впечатление и точно такава аналогия направих, но за Мианма знаем твърде малко.
А и е трудно да се свърже с изборите в БГ, Главния каскет, джипката и т.н.
vassilun
Рейтинг: 4388 НеутралноДо коментар [#11] от "Dariya Koleva":
Военните управляват там от 1962 без прекъсване. В последните години (които местните наричат демокрация) военният министър, този на външните и на вътрешните работи се назначаваше (да, не се избираше) от военните. Военните имаха и запазена квота в парламента - места, запазени за военни, няма избари за тези места. И много други лостове на властта бяха запазени за военните.
vassilun
Рейтинг: 4388 НеутралноДо коментар [#8] от "tos_buratino":
Ако военните в Русия направят преврат, дневните жертви биха били не 54, а поне 54 000!
daskal1
Рейтинг: 4219 ЛюбопитноДо коментар [#14] от "vassilun":
И откъде такава задълбочена информация? Аз съм скептичен и не вярвам при сегашната апатия хората да реагират, а и там военните са все още на почит. Сигурно ще предпочетат военните пред КГБ-истите.
Toshko Afrikanski
Рейтинг: 904 НеутралноСя ООН тука е застанало в бая разкрачена позиция, хем ѝ е кофти зарад свалената другарка အောင်ဆန်းစုကြည် - Яун Сан Су Чи (Чжи), хем май е позабравила как само преди две-три години я оплю заради репресиите срещу рохинджите, обявени за терористи, а пък още по-преди беше яростен защитник на същата таа другарка, докато военните я държаха под домашен арест.
Та така, умом МианмаР, с Р! накрая, не понять...
mirohero
Рейтинг: 849 НеутралноГенерал Min Aung Hlaing от 1974 г. е де факто военния лидер в Мианмар. Три седмици преди преврата се срещна с член на ККП. Горе долу по същото време когато във Виетнам преизбраха членовете на централния комитет на Виетнамската ком партия, и в месеца преди да започне поредния конгрес на ККП и да се начертават плановете за следващата китайска (и световна) петилетка. Какво съвпадение...
А пък рохингите бяха трепани от организирани от будистки монаси военни партизански отряди. Будистите в Азия са здраво управлявани от ККП, всичките са политкомисари с чин поне лейтенант в китайската армия. Рохингите пък са най-ниската индийска каста размножаваща се в Бангладеш, и са мюсюлмани. 1) китайците не искат различни етноси и или претопяват или избиват такива 2) ККП пък абсолютно не позволява други религии освен контролирания от Пекин будизъм да съществуват в районите с китайски интерес и ги "изкореняват".
Междувпрочем, западните медии пропускат да споменат как над половината от населението на Бирма е про-китайско, щот има микс от етноси и огромен имигрантски приток на хан китайци от десетилетие, които идват с огромни мангизи и бизнеси - т.е. са "стратегически" инвеститори.
САЩ за втори път губи Бирма - първо американската армия оттам завладява "прогонвайки" японските окупатори по време на Втората световна, и губи влияние в страната след военен преврат 1962г. - тогава я гепиха СССР, сега я взеха Китай...
Бирма има много природни ресурси и стратегически дълбоководни пристанища на Индийския океан - откъдето се контролират пътищата на танкерите. Другарят Си преди две години представи "Пътят на коприната 2" - демек погледнете картата да ви стане ясно какъв е план-програмата за китайската експанзия. Бирма е там на "етап 1" :) :)
ivanpopov
Рейтинг: 2384 НеутралноС "Р" се пише! Или поне имаме външнополитически отношения с МианмаР, а не с това, дето редакцията постоянно пише.
Източник: https://www.mfa.bg/bg/3150