
© Reuters
Албин Курти
Единайсет месеца след като бе свален, Албин Курти отново бе одобрен от парламента като премиер на Косово.
Лидерът на движение "Самоопределение" обаче се връща с по-голяма подкрепа, отколкото имаше през няколкото месеца, в които бе министър-председател на най-младата държава в Европа миналата година. Курти обещава обрат в политиката на Косово, от която елитът от последните две десетилетия се оказа изтласкан.
Подкрепиха го 67 депутати в парламента със 120 души, 30 бяха "против". Разликата с предишния път е, че всички управлявали Косово от края на войната насетне останаха извън властта, тъй като той не се нуждаеше от тях - за мнозинство му трябваха само три гласа и той ги потърси извън етническите албански партии.
Защо това е пълна промяна на политическия пейзаж
Курти за пръв път дойде на власт преди 13 месеца (повече за него четете тук), когато също имаше гласуване в парламента. Тогава коалиционен партньор му бе Демократичната лига на Косово - най-старата партия, създадена още преди независимостта но Косово от първия президент Ибрахим Ругова.
Ругова, известен като "Ганди на Балканите", призоваваше за мирна съпротива по време на конфликта в края на 90-те години. След обявяването на независимост на Косово (две години след смъртта му) партията му е била на власт, както и в коалиция с партиите, доминирани от някогашните бойци от Армията за освобождение на Косово (АОК), сражавала се със сръбските сили. Ръководената доскоро от бившия премиер Иса Мустафа ДЛК обаче замени "Самоопределение" именно с партии, свързани с командирите от АОК, като свали Курти с вот на недоверие миналата година.

© Associated Press
На тази снимка от 2001 г. са Ибрахим Ругова, Хашим Тачи, Рамуш Харадинай и Рада Трайкович.
Коалицията на Курти и Мустафа бе първият път, когато тези командири - често обвинявани, че осребряват участието си в конфликта, без да носят ползи на косовските граждани - останаха извън властта. ЛДК обаче използва коронавирусната криза като повод да отстрани "Самоопределение" и да състави коалиция с някои от тези партии.
Последва бурна година, в която Курти свързваше администрацията на Тръмп със свалянето си. Президентът Хашим Тачи пък бе възможен партньор в план на Вашингтон за нормализация със Сърбия, но той подаде оставка след получено обвинение от Хага. Прищина затъна в коронавирусната криза, а решение на конституционния съд я остави и без парламент и доведе до предсрочни избори.
На тях Курти удвои местата си - от 29 на 58 (почти пълно мнозинство, за което трябват 61 депутати). ЛДК силно пострада, след като и собственият ѝ кандидат-премиер, популярната Вьоса Османи, напусна партията ѝ подкрепи "Самоопределение". Сега всички партии, управлявали от 1999 г. насам, остават извън властта. "Самоопределение" същевременно стана системна партия в последните години, след като изостави радикалните послания за обединение с Албания, и успя да привлече гласа на недоволните от косовската стагнация.
Курти обаче притесни експерти в последните седмици с коментари, които показаха, че позицията му не се е променила - ако имаше референдум за обединение с Албания, той би гласувал с "да".
Изпитание за диалога със Сърбия
Основни приоритети за кабинета му са борбата с корупцията и създаването на работни места в Косово. Предимно младото население на страната е изправено пред проблеми като безработица от 30%, неработещи институции и системна корупция, които според Курти засенчват изолацията заради спора със Сърбия. "Започваме пътешествието си към намаляване на неравенствата и увеличаване на възможностите за всички ни. Пътят ще е труден", каза Курти.
Още от идването си на власт миналата година той настоява, че Прищина първо трябва да се изправи пред вътрешните си проблеми - да се самореформира - и едва след това да мисли за диалога с Белград. Западни експерти се надяват той да е склонен на отстъпки, но се смяташе, че това е по-възможно, ако са на власт бившите военни командири, склонни да работят по-тясно със Съединените щати.
Премиерът заяви, че си поставя цел 60 процента от населението на Косово да бъде ваксинирано до края на годината, но кампанията все още не е започнала.
От 18-те му министри една трета са жени, сред тях двама вицепремиери. Четирима са част от малцинствата. "Сръбска листа" - организация на сърбите в Косово, която Прищина обвинява, че е инструмент на Белград - получи само един министерски пост вместо два, колкото искаше (малцинствата получават достъп до кабинета по конституция).
По-голямо изпитание може да е битката за избор на президент (който трябва да стане в парламента) и която, при провал, може да доведе до нестабилност и нов парламентарен вот. Гласуването трябва да е през април. Дотогава постът на Тачи остава вакантен, а длъжността му изпълнява председателят на парламента - Глаук Конюфца, верен съюзник на Курти.