
© Associated Press
Саудитска Арабия предложи снощи план, с който се надява да приключи шестгодишната война в Йемен, опустошила страната.
Идеята се появява два месеца след встъпването в длъжност на американския президент Джо Байдън. Рияд опитва да овладее ефекта от смяната във Вашингтон след четири години на благосклонна към уахабитското кралство политика по време на Доналд Тръмп.
Водената от Саудитска Арабия коалиция, поддържаща правителството на Йемен, не успява да се справи с шиитските бунтовници хути, подкрепяни от Иран и е обвинявана, че само задълбочава една от най-големите съвременни хуманитарни кризи. Саудитска Арабия търси и нови мостове към САЩ, след като те обявиха край на военната подкрепа за коалицията.
Досегашни инициативи са се проваляли, но този път усилието се подкрепя от почти всички въвлечени страни.
За хутите планът е неприемлив
Идеята, приветствана от Вашингтон, включва:
- прекратяване на огъня, което да се наблюдава от ООН;
- частично възобновяване на ключови връзки по въздух и вода, възможност за доставки на храни и гориво през западното пристанище Худейда;
- начало на политически преговори.
Хутите виждат в плана повтаряне на стари идеи. Според тях проблемът е, че предложението не премахва въздушната и наземна блокада, резултатът от която е хуманитарна катастрофа. Отварянето на летища и пристанища е "хуманитарно право" и не може да се използва като инструмент за натиск, казва за "Ройтерс" говорител на хутите.
"Червените линии" за бунтовниците, които контролират голяма част от страната, са пълно отваряне на летището в столицата Сана и на Худейда. Саудитският външен министър Файсал бих Фархан Ал Сауд настоя, че отваряне на летището в контролираната от хутите столица ще е в сила "от момента, когата хутите приемат".
За Рияд тези транспортни възли са проблем заради обвиненията към Техеран, че снабдява хутите с оръжия и боеприпаси през тях. Ислямската репулика отхвърля твърдението и говори само за политическа и дипломатическа подкрепа.
Надежда за мир
Независимо от отказа регионални и международни медии отбелязват, че дипломатическите усилия за мир продължават, въпреки продължаващите атаки на хутите през границата, върху саудитската енергийна инфраструктура. Тревога будят обаче у някои наблюдатели и новите им нападения в райони, които досега бяха стабилни заради намиращи се наблизо петролни находища.
САЩ междувременно предложиха свой мирен план, но той бе отхвърлен преди дни. За администрацията на Байдън краят на войната, засегнала десетки милиони жители на Йемен, е важен приоритет. Между 20 и 25 млн. души - до 80% от населението - се нуждаят от хуманитарна помощ. Близо 2 млн. деца са недохранени.
Войната започна през 2014 г., когато хутите завзеха голяма част от западен Йемен. Саудитска коалиция започна военна операция, за да върне на власт президента Абд Рабу Мансур Хади и от нея бяха част държави като Обединените арабски емирства. ОАЕ обаче имаха собствен дневен ред и подкрепяха конкретни сили, а по-късно дори се изтеглиха от Йемен.