
© Associated Press
Сръбският премиер Ана Бърнабич
Очевидно мафията не би била толкова силна, ако нямаше подкрепа в правителството."
Това са думи на ръководител на балканско правителство пред американски вестник. Ана Бърнабич, премиер на Сърбия, е потърсена от "Ню Йорк таймс" заради скандала с престъпна групировка, чийто лидер и основни членове бяха заловени тази година в зрелищна операция след дълги години на сигнали за близост между тях и властта.
Нещо повече, има "силни връзки" между структури на държавата и апарата за сигурност и в момента се работи по разследването и изкореняването им, продължава Бърнабич. Само преди няколко месеца самият президент Александър Вучич, който е фактическият източник на политики в иначе парламентарната република Сърбия, заяви, че в предишното правителство (също негово и на власт до миналата година) е и имало "много корупция", но не бе помолен от събеседника, австрийски журналист, да уточни.
Основният въпрос, който занимава Сърбия, е защо е арестуван лидерът на въпросната групировка, "Еничарите", Велко Беливук, действал безнаказано години наред, обръща внимание и "Ню Йорк таймс". Нещо повече, проправителствените таблоиди, безкритично отразяващи работата на властта, изведнъж се обърнаха срещу разследващо издание, което е сред малкото описали връзките между нея и "Еничарите", и го обвиниха, че всъщност е свързано с Беливук.
Беливук се оказа свързан с нарковойната за контрола върху трафика от Адриатическо море - информация на следствието, която всъщност се смяташе за публична тайна. Събеседници на вестника дори наричат Беливук "инструмент" на правителството, използван срещу опозиционни митинги (както и за охрана на встъпването в длъжност на Вучич, за което и сръбски медии са писали).
"Мишена"
Според интервюто на Бърнабич Вучич не е партньор, а мишена за Беливук и е получена информация, че животът му е бил в опасност. Управляващите говорят за покушение срещу Вучич в последните месеци и за схема с над 1500 подслушани разговора, както негови, така и на семейството му.
Седмици преди този материал в сръбски медии се говори за връзки на хора от управляващите - особено във вътрешното министерство - с "Еничарите". Появява се и информация за разследване дали те са свързани със споменаваното покушение.
Какво става в управляващата Сръбска прогресивна партия, все още няма отговор. Този месец обаче дълго отразявалият Сърбия кореспондент на "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" отбеляза, че бившият вътрешен министър Небойша Стефанович, сега поел отбраната, също е на прицел на властта и според източници вероятно е заплашен с разследване. "Дали Вучич ще арестува министъра си?" пита Мартенс в заглавие и отбелязва, че Стефанович оцеля след редица скандали, но сега таблоди и телевизии го описват като предател или престъпник.
Цитират се кръгове около президента, според които Стефанович е започнал да се свързва с чужди посолства и да предоставя фалшива уличаваща информация срещу Вучич и семействата му - включително за връзки между сина му Данило и престъпния свят (медии в Сърбия публикуваха свидетелства за това през лятото).
Самият Мартенс поставя под съмнение тезата, че би могло да има борба за власт между "безцветния" Стефанович и Вучич, чийто контрол върху държавата и медиите би го превърна в безспорен победител. Засега официалната кампания на Белград заради опит за "преврат" и атака срещу Вучич е само срещу опозицията, неправителствени организации и медии. Пред държавната телевизия президентът вече отхвърли схващането, че Стефанович може да е извършил нещо нередно. От друга страна, "никой няма да е защитен, ако е участвал в престъпления".