
© Associated Press
През последните дни мащабна афера измести темата за отношенията с България от погледа на македонските медии - разследване за раздаване на стотици фалшиви македонски документи на престъпници и други чужденци със съмнителна репутация.
Вътрешното министерство в Скопие обеща в четвъртък да разследва схемата, която властта нарича "Двойник", а опозицията - "Мафия". Разследването ще се разшири, без значение дали са намесени само структури на вътрешното министерство или и такива в чужбина и без значение колко високо ще се стигне в йерархията на полицията, заяви вътрешният министър Оливер Спасовски и обеща никой да не е пощаден, независимо от поста си.
По случая обвинения са повдигнати на 11 души - 10 за злоупотреба със служебно положение и един за подбудителство.
Скандалът се развихри с обвиненията, че престъпници са получили фалшиви македонски паспорти и документи за самоличност. От опозицията дойдоха обвинения към властта, че стои зад тези престъпления.
Откъде опозицията има тази информация
Последваха акции и арести на полицаи, заподозрени, че са част от схемата за тези паспорти. Според вътрешното министерство операцията срещу тях е продължила над година в координация с Интерпол и американското посолство в Скопие. Тя обаче стана ден след обвиненията на основната опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ.
Лидерът ѝ Християн Мицкоски нарича правителството гнездо за балкански наркобосове, а Северна Македония според него е станала "логистичен център" за организираната престъпност. В резултат полицията го обвини, че застрашава операцията.
Сред главните имена в аферата, в която са дадени поне 215 паспорта, бе това на Седат Пекер, турски бинесмен, получил македонската самоличност на Джадин Адемовски. Той бе арестуван по-рано тази година и депортиран в Косово, като последва обяснение, че той има временно разрешение за пребиваване в страната по работа. Първоначално осъден на 14 години затвор през 2007 г. в Турция заради ръководството на организирана престъпна група, той е освободен през 2014 г.
През 2019 г. Пекер се установява в Черна гора с инвестиционна цел и осъществява контакти с политици в Черна гора, Косово, Албания и Северна Македония. В данните на опозицията се споменава и черногорецът Йован Вукович, посочен в докад на международна организация като ръководител на скалярския наркоклан (заедно с кавачкия двете организации са сред водещите групировки в наркотрафика на Балканите).
Спасовски определя случая като резултат от "дейност на предишната власт". На въпроса как е възможно опозицията (която бе на власт преди това, но контролираше министерства едва до пролетта на 2017 г.) да разполага с толкова данни за случая той отговаря, че целта на ВМРО-ДПМНЕ е била да се саботира акцията.