
© Associated Press
Втори ден не спират ракетните атаки към Израел от ивицата Газа, последвани от израелски въздушни бомбардировки като в последната война с "Хамас" през 2014 г.
Десетки са жертвите, почти всички засега - от палестинска страна, и ескалацията продължава въпреки международните призиви за прекратяване на насилието. Премиерът Бенямин Нетаняху обяви усилване на израелската кампания тази вечер и предупреди, че тя може да не свърши скоро.
За лондонскто арабскоезично издание "Елаф" израелски източници обясняват, че са предложени поне три мирни инициативи - на Турция, Египет и Катар - но са били отхвърлени.
Според в. "Йедиот ахронот" утре в Тел Авив, който е основна цел на ракетите от Газа, няма да се учи. За кратко Израел спря излитащите полети, но те бяха подновени към 22:40 ч. българско време. Източници на "Ройтерс" обаче говорят за атака срещу газопровод на израелска държавна компания, при която са нанесени щети, но операциите в близката централа в Ашкелон (сравнително близо до Газа) засега не са прекъснати.
Размяна на удари
Стотици ракети (най-малко 480 към 22:40 българско време) са изстреляни от "Хамас" и други организации в Газа от вчера в 18 ч., когато изтече ултиматум на движението израелските сили, влезли в сблъсъци с палестинци в Ерусалим, да се изтеглят. Повод за тази ескалация бяха суровите мерки на израелската полиция по време на свещения за мюсюлманите месец Рамазан и заявката за изселване на палестински семейства от кв. "Шейх Джарах" в полза на израелски заселници.
В резултат дни наред имаше насилие по улиците на Ерусалим, със стотици ранени палестинци и по-малко пострадали полицаи. Силите на реда два пъти нахлуха в джамията "Ал Акса" - едно от светите места в исляма, в чийто район бяха част от сблъсъците.
JUST IN - Iron Dome lights up the sky in Israel as a massive rocket barrage is being intercepted.pic.twitter.com/Obrcn18LlZ- Disclose.tv 🚨 (@disclosetv) May 11, 2021
Тази вечер кадри, разпространявани в социалните мрежи, показват как повечето палестински ракети биват прехващани от израелската противовъздушна система "Железен купол".
Израелските удари - извършвани от поне 80 бойни самолета - обаче доведоха до разрушение в ивицата - срути се и 13-етажен блок, който израелската армия бе предупредила, че ще бомбардира. На прицел на това въздушно нападение се твърди, че са командири от "Хамас" и подкрепяната от Иран "Палестински ислямски джихад" (и поне двама са ликвидирани).
Палестинският червен полумесец до момента говори за 28 убити в Газа, сред които девет деца. Очевидни на "Блумбърг", пожелали да запазят анонимност, пишат за ракета, изстреляна от палестинците и по погрешка уцелила къща в Газа с поне 9 жертви, три от които - деца.
Също в "Туитър", редом със снимките от унищожението след израелски бомбардировки в Газа, се появяват и съобщения на израелци в градове като Израел и Ашкелон, които се евакуират със семействата си и всички съседи заради ракетните нападения.
© Associated Press Рухналият жилищен блок в Газа.
Всъщност ракетите към Израел не идват само от "Хамас" а и от "Ислямски джихад". По-голямата част от арсенала, с който те разполагат, е още от операцията през 2014 г., по време на последната война между Израел и "Хамас" и други палестински организации. Според израелската армия "Хамас" разполага с десетки ракети с обсег, покриващ почти цялата територия на страната. Част от тях са с обсег 70-80 км, достатъчно за удари по Тел Авив, Ерусалим и летище "Бен Гурион".
Конфликт и политика
Конфликтът, разгорял се вчера между Израел и Газа, е без прецедент в последните седем години. Откакто ислямистката "Хамас" взе властта в Газа през 2007 г., е имало общо три войни.
Gravely concerned by the spiraling violence and the continued rocket attacks on civilians! The terror inflicted by firing at #Israel is completely unacceptable and to be condemned! We need de-escalation immediately. Deeply regret the loss of lives. pic.twitter.com/Hnwe2jB9M8- Ekaterina Zaharieva (@EZaharievaMFA) May 11, 2021
Някои наблюдатели свързват сегашната ситуация и склонността на властите да ескалират с политическата обстановка.
Нетаняху може да остане извън властта за пръв път от над десетилетие, докато съюзниците му се опитват да формират коалиция, за да го изтласкат от управлението. В опозицията се чуват гласове, че той е готов да се възползва от всяка възможна криза, за да се представи като спасител и да намери начин да оцелее.
В момента мандатът е в ръцете на центриста Яир Лапид, който вероятно ще опита да формира кабинет с религиозния националист Нафтали Бенет. Насилието вече подтикна ръководителя на ислямистката формация "Раам" Мансур Абас (който се счита за балансьор в този парламент) да зарази преговорите заради участието на Бенет. Ако се съди по думите на Лапид, възможност за създаване на коалицията щеше да има още в понеделник, ако не бе избликът на насилие.