"Учени, с които разговаря "Ройтерс", казват, че екстремното време, горещите вълни и наводненията, които се наблюдават в САЩ, Канада, Западна Европа и Китай, почти сигурно са свързани с глобалното затопляне."
Учените не ползват ли сигурни, а не почти сигурни неща - изчисления, модели, статистика?
не се отказвам от мнението си, че или проектантите или изпълнителите не са си свършили работата по изграждане на канализационна инфраструктура
властта ражда паразити!
в това съобщение се съдържат всички нарушения на правилата за писане на коментари, каквито модераторите могат да си изхалюцинират
Ей това годините и вековете за нищо ги нямате. 1000 години ако някой може да извади статистика от 1021 от Китай и да каже че не е падало повече от 199 литра на м2 ще го призная за Шотландския боец Дъглас Маклауд безсмъртния.
"Учени, с които разговаря "Ройтерс", казват, че екстремното време, горещите вълни и наводненията, които се наблюдават в САЩ, Канада, Западна Европа и Китай, почти сигурно са свързани с глобалното затопляне."Учените не ползват ли сигурни, а не почти сигурни неща - изчисления, модели, статистика?
Бе те учените със сигурност ползват. Та затова е и това "почти сигурно" ...
Схемата е проста и от век-и-веков изпедепцана!
Идва при учЕния правоверният репортер и го пита "Това следствие от онова ли е?" УчЕният, щото е учЕн, ортвръща: " Ми ... ъъъ .... таковата ... нямаме данни ...". Правоверният репортер обаче напористо продължава да дълбае, защото трябва да си заработи мястото в още по-правоверната редакция: "Ама нямате и данни , че не е, нали?" На което учЕният, защото е учЕн, отвръща неизменно: "Ми да, нямаме и такива данни, че не е ..." След което доволният репортер удовлетворен цръцва дописката: "Учените смятат, че почти сигурно е свързано ..." и търчи окрилен с мат'рялеца в редакцията. А там още повече ощастливеният Редактор веднага го публикува, плясвайки му в добавка и едни 1000 години в заглавието!
Те в Китай водят измервания на валежите от 100г ама "учените" са убедени, че тия дъждове били най-проливните за последните 1000...Интересно ако наистина преди 1000г е имало толкова силни порои - тогава на какво са се дължали щом сегашните са "причинени от климатичните промени"?
"Предотвратяването на наводнения стана много трудно"..( Си Цзинпин) >>> Дали пък и Китай няма един доста съществен принос в увеличеното (негативно) влияние върху околната среда?..Рекох да се заинтересувам какви за оценките за 2019 за Planetary pressures–adjusted HDI (коригиран Индекс на Човешко Развитие) за Китай, а и други страни: 85.......China........0.761 ( 85 място по ИЧР без отчитане на този ..натиск върху природните условия на планетата) и....трябва да ги пратим още едно 16 места назад, ако го отчитаме. САЩ също не са добре в това отношение. 17........United States....0.926( доста напред, сред 20-те страни с най-висок ИЧР), но корекция за споменатия негативен ефект върху планетосферата ги праща 45 места назад. България е по-добре. Ние нямаме с какво да замърсяваме много много:): 56......Bulgaria..........0.816, а ако направим корекцията, би трябвало да сме 9 места напред в новата класация.:)
Никакви рекордни валежи няма, работата е много проста. Пейзажа се урбанизира изсякоха се горите построха се градове но инфраструктурата изостава. Не се построи адекватна инфраструктура изчислиха го така че на 5 год малко наводнение на 20 голямо. Решиха че няма смисъл да се дават големи пари за нещо което се случва на 20 години един път. Не че преди в Китай не имало наводнения само че водата е вървяла по течението по коритотл на реката в нивята нямало е град или метро да го наводни че да влезе в новините. Ей го на Париж преди 5 години се беше наводнил и нищо не направиха след 5 най вероятно ще се повтори. Прага се наводни през 2002 ако не се вземат мерки след 5-10 години пак ще се наводни.
Не че преди в Китай не имало наводнения само че водата е вървяла по течението по коритотл на реката в нивята нямало е град или метро да го наводни че да влезе в новините.
""Нуждаем се от това правителствата за разработят стратегии за адаптиране към случващите се промени""
Това е правилният подход, докато всички останали искат първо пари...и то много пари. 35% от бюджета на ЕС за следващите 7 години примерно за борба с промените, но без някой да е показал какъвто и да е план за действие. "Вие ни дайте парите първо да направим една комисия"😂
Колкото повече градове се строят толкова повече наводнения ще има. Урбанизация. Преди водата се е отливала в гората в полето в земята сега като по пътя на реката има град се отлива в него. Или трябва адекватна инфраструктура за контролиране на реките или ще има наводнения. Ама адекватната структура струва пари и изисква качествено архитектурно планиране. Не случайно на местата където е направено добре сградите не са на гъсто и има големи зелени площи който да действат като “гъба” и да поемат водата. Или трябва бясна отводнителна система - тип канал която да може да поеме 200 литра на м2.
Прав си за измерванията. Това е реторика на партията за да се оправдаят за отчайващото планиране и инфраструктура, и унищожението на природата.
Китай има 100000 язовира, освен това е унищожил гори и природа навсякъде. Не е чудно, че има наводнения. Промяната на климата е само един елемент, който много могат да оспорват въпреки доказателствата. По-лошото е повсеместното унищожаване и замърсяване на природата, което също допринася за климатични промени и катаклизми.
"Лошото е, че [българите] оставиха истинските си политици вън от властта, вкарвайки в парламента само олигархичните корпорации."
Работата в Китай намирисва на същата която се случи във Варна преди няколко години. Застроихме всичко около реката което преди е играело ролята на Буфер и е ставало на блато при рекордни валежи, реката се стестни и стана по бърза заваля дъжд реката преля водата няма къде да се оттече и наводни града.
То затова се строят големи язовири - да обират пороите и да предотвратяват наводнения. Същата работа е била преди да построят яз. Хувър в САЩ - наводнения и потопи. Сега вече няма такива работи, даже водата в язовира не стига и хамериканците се молят да падне малко повече дъжд в Гранд Каньона.
А относно сегашното наводнение в Китай - има едно клипче как се къса един некадърно построен язовир и отприщва потоп. Извод? Строй качествено.
За ваше и на останалите съфорумци сведение, Китай има подробни записи и данни за климата си от преди над 500 години (1470-1979 г.). Климатолози, като известният Жу (1973) е изчислил по данни от промените в храстови растения, дървета, миграции на птици и т.н., че преди 3,000 (три хиляди) години температурите в долината на Жълтата Река са били между 2-3 и 4-5 градуса по-високи от датата на публикацията от 1989 г. Така че не подценявайте китайците в това отношение, записи за драстични промени в климата, наводнения и подобни са се водили там от пет хиляди години, доста преди монголските нашествия. линк за сттаията с данни и обяснения за любопитните за това как се правят екстраполациите за минали хилядолетия в Китай: Historical Climate Records in China and Reconstruction of Past Climates, Jiacheng Zhang and Thomas J. Crowley, Journal of Climate, Vol. 2, No. 8 (August 1989), pp. 833-849 (17 pages)
Миг-чо, недей да пишеш глупости. В статията са дали информация, че за 3-4 дни са паднали толкова валежи в този град, колкото падат обикновено за една цяла година! И цитирам "От събота до вторник в Джънджоу са паднали общо 617 л/кв.м, което наближава средните годишни валежи от 640.8 л."
Това, ако не е рекорден валеж, то не знам какво е рекорден валеж за теб! :-)
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36
Най-големия ВЕЦ (с най-голяма мощност в света) се намира в Китай. Казва се "Трите клисури". Страната която произвежда най-много електроенергия в света от ВЕЦ-ве е Китай.
А, в Европа това е Норвегия. Там има много валежи причинени от Гълфстрийм и съответно много реки в планините на като норвежците са построили стотици ВЕЦ-ве от които добиват електроенергия.
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36
"Учени, с които разговаря "Ройтерс", казват, че екстремното време, горещите вълни и наводненията, които се наблюдават в САЩ, Канада, Западна Европа и Китай, почти сигурно са свързани с глобалното затопляне."Учените не ползват ли сигурни, а не почти сигурни неща - изчисления, модели, статистика?
Така е, като вали, е заради "глобалното затопляне", като не вали, пак е заради "глобалното затопляне". Много хитро .... каквото и да става, винаги е заради "глобалното затопляне" ..... човекът по-горе хубаво е дал линк за големите наводнения в Китай през 1931-а, това са неща, които винаги ги е имало.
Иво, в интерес на истината, както отбеляза и колегата "patsis", според климатологичните данни обикновено 80% от валежите за региона падат именно в монсунния полусезон, в смисъла на по-кратковременни много обилни валежи. Това са дъждове с водна маса и продължителност които, слава Богу, са непознати досега в Европа и България, въпреки че Германия, Белгия и по-леко Австрия получиха една малка представа. Но, в случая наистина явно е били като от отворен пожарен кран. При мен се случват такива масивни валежи, но далеч по-краткотрайни, валежи когато пред теб на пътя е стена от вода. Иначе във Виетнам и в Тайланд съм попадал в този сезон за кратко време, подгизваш от влага ...
Климата се влияе от толкова много взаимосвързани фактори, че както знаем е трудно да се направи точна прогноза и за седмица напред. Всичко е приблизително.
Цитат: Жертви и хиляди евакуирани в Китай заради най-проливните дъждове от 1000 години
------- Писаната история си е писана история и става очевидно, че някога - по-точно преди 1,000 години, поради бездействието на властите по света пак е имало катаклизми, свързани с въглеродния отпечатък...
Тогавашните, преди 1,000 години, фактори не са обърнали внимание на призите на тогавашното Грете и резултатите са били налице.
Хм, като се сетя, че дъждомерът е бил изобретен още в Древен Китай, може пък да имат записи за количеството дъжд за 1000 години. Както в Египет е имало записи за нивото на Нил от 3000 години, преди да падне античната цивилизация.
Ами Янцзъ, Хуан Хъ - все тая май за нашенци :-) Ето и онлине линк за статията която цитирах по-горе. Тя е именно на тази тема, и явно в Китай наистина имат данни от първото хилядолетие до наши дни от административни и финансови-данъчни записи, и, което за мен беше ново, от съдебни документи и дела...
Никакви рекордни валежи няма, работата е много проста.Пейзажа се урбанизира изсякоха се горите построха се градове но инфраструктурата изостава.Не се построи адекватна инфраструктура изчислиха го така че на 5 год малко наводнение на 20 голямо.Решиха че няма смисъл да се дават големи пари за нещо което се случва на 20 години един път.Не че преди в Китай не имало наводнения само че водата е вървяла по течението по коритотл на реката в нивята нямало е град или метро да го наводни че да влезе в новините.Ей го на Париж преди 5 години се беше наводнил и нищо не направиха след 5 най вероятно ще се повтори.Прага се наводни през 2002 ако не се вземат мерки след 5-10 години пак ще се наводни.
Е нали се сещаш тоя дъждомер колко прецизен е бил по днешни стандарти и колко масово се е използвал, за да можем да си правим някакви сериозни изводи. Малко като полярната шапка, дето от 40 години я следим със сателит и после обясняваме, че е най-малката в историята...
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
xm...
Рейтинг: 1442 ВеселоКхъ, кхъ ...
Внимателно изчетох текста и никъде не видях за тия гръмовни " от 1000 години".
То не, че би могло, де ... Ама от чисто любопитство.
Щото "от 1000 години" значи, че имат запазени! записи от 1021 година. Това е преди монголите. :)
Е, оказаха се поредните пропагандни гретенизми ...
Kalinoff Ivan
Рейтинг: 1519 НеутралноТова са глупости ... https://en.wikipedia.org/wiki/1931_China_floods
Big_Villager
Рейтинг: 646 Любопитно"Учени, с които разговаря "Ройтерс", казват, че екстремното време, горещите вълни и наводненията, които се наблюдават в САЩ, Канада, Западна Европа и Китай, почти сигурно са свързани с глобалното затопляне."
Учените не ползват ли сигурни, а не почти сигурни неща - изчисления, модели, статистика?
Николай Теллалов
Рейтинг: 466 Неутралноужас
властта ражда паразити! в това съобщение се съдържат всички нарушения на правилата за писане на коментари, каквито модераторите могат да си изхалюциниратне се отказвам от мнението си, че или проектантите или изпълнителите не са си свършили работата по изграждане на канализационна инфраструктура
МиГ-29
Рейтинг: 294 Неутрално“ най-проливните дъждове от 1000 години”
Ей това годините и вековете за нищо ги нямате.
1000 години ако някой може да извади статистика от 1021 от Китай и да каже че не е падало повече от 199 литра на м2 ще го призная за Шотландския боец Дъглас Маклауд безсмъртния.
xm...
Рейтинг: 1442 ВеселоБе те учените със сигурност ползват. Та затова е и това "почти сигурно" ...
Схемата е проста и от век-и-веков изпедепцана!
Идва при учЕния правоверният репортер и го пита "Това следствие от онова ли е?"
УчЕният, щото е учЕн, ортвръща: " Ми ... ъъъ .... таковата ... нямаме данни ...".
Правоверният репортер обаче напористо продължава да дълбае, защото трябва да си заработи мястото в още по-правоверната редакция: "Ама нямате и данни , че не е, нали?"
На което учЕният, защото е учЕн, отвръща неизменно: "Ми да, нямаме и такива данни, че не е ..."
След което доволният репортер удовлетворен цръцва дописката: "Учените смятат, че почти сигурно е свързано ..." и търчи окрилен с мат'рялеца в редакцията.
А там още повече ощастливеният Редактор веднага го публикува, плясвайки му в добавка и едни 1000 години в заглавието!
jazzdevil
Рейтинг: 2095 НеутралноТе в Китай водят измервания на валежите от 100г ама "учените" са убедени, че тия дъждове били най-проливните за последните 1000...Интересно ако наистина преди 1000г е имало толкова силни порои - тогава на какво са се дължали щом сегашните са "причинени от климатичните промени"?
тулса
Рейтинг: 2708 Неутрално"Предотвратяването на наводнения стана много трудно"..( Си Цзинпин)
"The glory of God is intelligence">>> Дали пък и Китай няма един доста съществен принос в увеличеното (негативно) влияние върху околната среда?..Рекох да се заинтересувам какви за оценките за 2019 за
Planetary pressures–adjusted HDI (коригиран Индекс на Човешко Развитие) за Китай, а и други страни:
85.......China........0.761 ( 85 място по ИЧР без отчитане на този ..натиск върху природните условия на планетата) и....трябва да ги пратим още едно 16 места назад, ако го отчитаме.
САЩ също не са добре в това отношение.
17........United States....0.926( доста напред, сред 20-те страни с най-висок ИЧР), но корекция за споменатия негативен ефект върху планетосферата ги праща 45 места назад.
България е по-добре. Ние нямаме с какво да замърсяваме много много:):
56......Bulgaria..........0.816, а ако направим корекцията, би трябвало да сме 9 места напред в новата класация.:)
МиГ-29
Рейтинг: 294 НеутралноНикакви рекордни валежи няма, работата е много проста.
Пейзажа се урбанизира изсякоха се горите построха се градове но инфраструктурата изостава.
Не се построи адекватна инфраструктура изчислиха го така че на 5 год малко наводнение на 20 голямо.
Решиха че няма смисъл да се дават големи пари за нещо което се случва на 20 години един път.
Не че преди в Китай не имало наводнения само че водата е вървяла по течението по коритотл на реката в нивята нямало е град или метро да го наводни че да влезе в новините.
Ей го на Париж преди 5 години се беше наводнил и нищо не направиха след 5 най вероятно ще се повтори.
Прага се наводни през 2002 ако не се вземат мерки след 5-10 години пак ще се наводни.
xm...
Рейтинг: 1442 НеутралноИма резон. Там е Яндзъ и има големи езера ...
БМЗ
Рейтинг: 1351 НеутралноТия да не видят нещо от германците.
Икономиката икономична, светът светски, апокалипсисът апокалиптиченpet fire
Рейтинг: 3408 НеутралноДо коментар [#9] от "МиГ-29":
+++++++++++++
Padrino
Рейтинг: 596 Любопитно""Нуждаем се от това правителствата за разработят стратегии за адаптиране към случващите се промени""
Това е правилният подход, докато всички останали искат първо пари...и то много пари. 35% от бюджета на ЕС за следващите 7 години примерно за борба с промените, но без някой да е показал какъвто и да е план за действие. "Вие ни дайте парите първо да направим една комисия"😂
Padrino
Рейтинг: 596 ВеселоИване, Гретето ако види какъв линк си дал направо ще те обяви за терорист😂
МиГ-29
Рейтинг: 294 НеутралноКолкото повече градове се строят толкова повече наводнения ще има. Урбанизация.
Преди водата се е отливала в гората в полето в земята сега като по пътя на реката има град се отлива в него.
Или трябва адекватна инфраструктура за контролиране на реките или ще има наводнения.
Ама адекватната структура струва пари и изисква качествено архитектурно планиране.
Не случайно на местата където е направено добре сградите не са на гъсто и има големи зелени площи който да действат като “гъба” и да поемат водата.
Или трябва бясна отводнителна система - тип канал която да може да поеме 200 литра на м2.
pm
Рейтинг: 415 НеутралноДо коментар [#7] от "jazzdevil":
"Лошото е, че [българите] оставиха истинските си политици вън от властта, вкарвайки в парламента само олигархичните корпорации."Прав си за измерванията. Това е реторика на партията за да се оправдаят за отчайващото планиране и инфраструктура, и унищожението на природата.
Китай има 100000 язовира, освен това е унищожил гори и природа навсякъде. Не е чудно, че има наводнения. Промяната на климата е само един елемент, който много могат да оспорват въпреки доказателствата. По-лошото е повсеместното унищожаване и замърсяване на природата, което също допринася за климатични промени и катаклизми.
МиГ-29
Рейтинг: 294 НеутралноРаботата в Китай намирисва на същата която се случи във Варна преди няколко години.
Застроихме всичко около реката което преди е играело ролята на Буфер и е ставало на блато при рекордни валежи, реката се стестни и стана по бърза заваля дъжд реката преля водата няма къде да се оттече и наводни града.
nka42611914
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#3] от "Big_Villager":
Точно това се питам и аз. "Почти сигурно " не звучи никак убедително.
БМЗ
Рейтинг: 1351 НеутралноДо коментар [#15] от "МиГ-29":
Икономиката икономична, светът светски, апокалипсисът апокалиптиченТо затова се строят големи язовири - да обират пороите и да предотвратяват наводнения.
Същата работа е била преди да построят яз. Хувър в САЩ - наводнения и потопи. Сега вече няма такива работи, даже водата в язовира не стига и хамериканците се молят да падне малко повече дъжд в Гранд Каньона.
А относно сегашното наводнение в Китай - има едно клипче как се къса един некадърно построен язовир и отприщва потоп. Извод? Строй качествено.
Иво
Рейтинг: 4695 Разстроено"От събота до вторник в Джънджоу са паднали общо 617 л/кв.м, което наближава средните годишни валежи от 640.8 л."
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Мале, само си представете за какви валежи става на въпрос. Истински потоп! Горките хора!
daskal1
Рейтинг: 3940 ЛюбопитноДо коментар [#5] от "МиГ-29":
За ваше и на останалите съфорумци сведение, Китай има подробни записи и данни за климата си от преди над 500 години (1470-1979 г.). Климатолози, като известният Жу (1973) е изчислил по данни от промените в храстови растения, дървета, миграции на птици и т.н., че преди 3,000 (три хиляди) години температурите в долината на Жълтата Река са били между 2-3 и 4-5 градуса по-високи от датата на публикацията от 1989 г.
Така че не подценявайте китайците в това отношение, записи за драстични промени в климата, наводнения и подобни са се водили там от пет хиляди години, доста преди монголските нашествия.
линк за сттаията с данни и обяснения за любопитните за това как се правят екстраполациите за минали хилядолетия в Китай:
Historical Climate Records in China and Reconstruction of Past Climates, Jiacheng Zhang and Thomas J. Crowley, Journal of Climate, Vol. 2, No. 8 (August 1989), pp. 833-849 (17 pages)
Иво
Рейтинг: 4695 ЛюбопитноМиг-чо, недей да пишеш глупости. В статията са дали информация, че за 3-4 дни са паднали толкова валежи в този град, колкото падат обикновено за една цяла година! И цитирам "От събота до вторник в Джънджоу са паднали общо 617 л/кв.м, което наближава средните годишни валежи от 640.8 л."
Това, ако не е рекорден валеж, то не знам какво е рекорден валеж за теб! :-)
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36
Иво
Рейтинг: 4695 ЛюбопитноДо коментар [#21] от "daskal1":
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Точно така Даскале! +++
Иво
Рейтинг: 4695 ЛюбопитноДо коментар [#19] от "БМЗ":
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Най-големия ВЕЦ (с най-голяма мощност в света) се намира в Китай. Казва се "Трите клисури". Страната която произвежда най-много електроенергия в света от ВЕЦ-ве е Китай.
А, в Европа това е Норвегия. Там има много валежи причинени от Гълфстрийм и съответно много реки в планините на като норвежците са построили стотици ВЕЦ-ве от които добиват електроенергия.
БМЗ
Рейтинг: 1351 ВеселоДо коментар [#24] от "Иво":
Икономиката икономична, светът светски, апокалипсисът апокалиптиченБлагодаря, запознат съм.
Иво
Рейтинг: 4695 ВеселоДо коментар [#25] от "БМЗ":
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Радвам се.
Alex Ivanov
Рейтинг: 20 НеутралноТака е, като вали, е заради "глобалното затопляне", като не вали, пак е заради "глобалното затопляне". Много хитро .... каквото и да става, винаги е заради "глобалното затопляне" ..... човекът по-горе хубаво е дал линк за големите наводнения в Китай през 1931-а, това са неща, които винаги ги е имало.
daskal1
Рейтинг: 3940 НеутралноДо коментар [#20] от "Иво":
Иво, в интерес на истината, както отбеляза и колегата "patsis", според климатологичните данни обикновено 80% от валежите за региона падат именно в монсунния полусезон, в смисъла на по-кратковременни много обилни валежи.
Това са дъждове с водна маса и продължителност които, слава Богу, са непознати досега в Европа и България, въпреки че Германия, Белгия и по-леко Австрия получиха една малка представа.
Но, в случая наистина явно е били като от отворен пожарен кран. При мен се случват такива масивни валежи, но далеч по-краткотрайни, валежи когато пред теб на пътя е стена от вода. Иначе във Виетнам и в Тайланд съм попадал в този сезон за кратко време, подгизваш от влага ...
john_law
Рейтинг: 527 НеутралноДо коментар [#3] от "Big_Villager":
Климата се влияе от толкова много взаимосвързани фактори, че както знаем е трудно да се направи точна прогноза и за седмица напред. Всичко е приблизително.
Аскет
Рейтинг: 3276 НеутралноЦитат:
Жертви и хиляди евакуирани в Китай заради най-проливните дъждове от 1000 години
-------
Писаната история си е писана история и става очевидно, че някога - по-точно преди 1,000 години, поради бездействието на властите по света пак е имало катаклизми, свързани с въглеродния отпечатък...
Тогавашните, преди 1,000 години, фактори не са обърнали внимание на призите на тогавашното Грете и резултатите са били налице.
Аскет
Рейтинг: 3276 НеутралноДа обобщим дискусията...
Рано или късно ВСИЧКИ ще се съгласите с онзи британец, когото непрекънато цитирам.
"Не ти трябва да гледаш филми на ужасите. Гледай новините!"
Patsis
Рейтинг: 1170 НеутралноДо коментар [#5] от "МиГ-29":
Хм, като се сетя, че дъждомерът е бил изобретен още в Древен Китай, може пък да имат записи за количеството дъжд за 1000 години. Както в Египет е имало записи за нивото на Нил от 3000 години, преди да падне античната цивилизация.
Patsis
Рейтинг: 1170 ВеселоДо коментар [#10] от "xm...":
Каква Яндзъ в Хънан? Все едно Нил в България!
daskal1
Рейтинг: 3940 НеутралноДо коментар [#33] от "Patsis":
Ами Янцзъ, Хуан Хъ - все тая май за нашенци :-)
Ето и онлине линк за статията която цитирах по-горе. Тя е именно на тази тема, и явно в Китай наистина имат данни от първото хилядолетие до наши дни от административни и финансови-данъчни записи, и, което за мен беше ново, от съдебни документи и дела...
https://www.jstor.org/stable/26196088?seq=1 #metadata_info_tab_contents
daskal1
Рейтинг: 3940 ЛюбопитноДо коментар [#33] от "Patsis":
До коментар [#23] от "Иво":
Пропуснах да дам линк и за тази интересна статия публикувана 2020 за използването и на лични дневници и други записи от древен Китай при реконструиране на климатичните условия в миналото
https://cp.copernicus.org/preprints/cp-2020-72/cp-2020-72-manuscript-version2.pdf
oua58686497
Рейтинг: 2243 НеутралноИ допълнение.
Построяването на язовири по реките.
Така се регулира водосбора .
clint_eastwood
Рейтинг: 838 НеутралноПреди 1000 години е имало метеорологичен институт ли бе, хаха... Не е истина колко ви е важно да пробутвате затоплистка паника
НЕ НОСЕТЕ МАСКИ!clint_eastwood
Рейтинг: 838 НеутралноДо коментар [#32] от "Patsis":
НЕ НОСЕТЕ МАСКИ!Е нали се сещаш тоя дъждомер колко прецизен е бил по днешни стандарти и колко масово се е използвал, за да можем да си правим някакви сериозни изводи. Малко като полярната шапка, дето от 40 години я следим със сателит и после обясняваме, че е най-малката в историята...
Галя Станчева
Рейтинг: 5027 РазстроеноЧовешката лакомия няма граници. Жалко за хората, които се издавиха.
https://www.instagram.com/p/CRlxIc-qS51/
Patsis
Рейтинг: 1170 ВеселоДо коментар [#38] от "clint_eastwood":
Да бе, всички които не са могли да пишат на телефоните си, са били пълни идиоти.
clint_eastwood
Рейтинг: 838 НеутралноНе знам за всички, но ти явно не можеш да четеш с разбиране :( НЕ НОСЕТЕ МАСКИ!
zsf05698905
Рейтинг: 8 НеутралноАбе за 1.3милярда кво са там некакви си 12ч.
Требва едно50х. да се изподавят, малко от малко да се разредят тая напаст