
© Reuters
Компанията "Астра Зенека" (AstraZeneca) проучва какви са възможностите за бъдещето на нейния бизнес за производство на ваксини и очаква повече яснота по въпроса към края на годината, съобщи ексклузивно агенция "Ройтерс".
Рууд Добер, президент на поделението за биофармацевтични продукти, заявява пред агенцията: "Проучваме различни варианти. Преди края на годината ще имаме повече яснота... ако ме питате дали бизнесът с ваксини е устойчив за "Астра Зенека" в следващите 5 - 10 години, то това е голям стратегически въпрос, който се обсъжда."
Тези думи за пръв път потвърждават публично, че компанията прави преглед на бъдещето на бизнеса си след поредица от отстъпления в надпреварата за разработване на ваксини за световния пазар, коментира "Ройтерс". Без да има голям опит в този сегмент, тя се съгласи да си сътрудничи с Оксфордския университет за ваксина срещу COVID-19, като обеща, че няма да печели от продукта, докато Световната здравна организация не обяви край на пандемията.
След което добавя, че "малка група хора, докладващи на мен и на Мене (Пангалос, ръководител на изследователската работа), се замисля дали това е устойчив бизнес".
"Трябва да имаме дискусия с висшето ръководство и след това с борда на AstraZeneca. Проучваме различни възможности, но е много рано на този етап да приключим този процес", обяснява още Добер.
Според него има надежда в следващите няколко седмици да се реши правният спор с Европейския съюз за забавените и неизпълнени доставки на ваксината на "Астра Зенека". Европейската комисия подаде два иска в съда и на практика почти прекъсна връзките си с компанията, отказвайки засега да купува повече от нейната ваксина.
Продуктът е с най-много поръчки в света (близо 170 държави за дали одобрение за употребата на Vaxzevria) и "Астра Зенека" още се надява да кандидатства за одобряването му в САЩ - може би още през септември - макар процедурата да е относително дълга. "Краткият отговор е, че това една важна ваксина и вярваме, че тя може да играе роля в бъдеще", каза на среща с журналисти изпълнителният директор Паскал Сорио. Мене Пангалос каза на същото събитие, че американският регулатор FDA иска ужасно информация и тя тепърва трябва да бъде предоставена.
В друг свой ексклузивен репортаж от днес "Ройтерс" съобщава, че Канада и Мексико са внесли милиони дози от Vaxzevria и са ги предложили на желаещите да се ваксинират, но без да са инспектирали според изискванията предприятията, където те се произвеждат.
Отново става дума за проблемния завод в Балтимор на Emergent BioSolutions, а общо 4 млн. дози са изнесени за съседите на САЩ в края на март след разрешение от администрацията на президента Джо Байдън.
Сега се оказва, че регулаторите в Канада и Мексико са се позовали на сертифицирането на завода от Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) като обект, отговарящ на "добри производствени практики". Но от ЕМА допълват за "Ройтерс", че това сертифициране е било направено дистанционно и е обхващало част от предприятието, която в действителност не е произвеждала ваксините на AstraZeneca.
Три седмици по-късно FDA спряха работата в Балтимор, след като установи, че партиди от ваксината на "Джонсън и Джонсън", произвеждани там, съдържат материал от ваксините на "Астра Зенека".
Няма съобщения за пострадали от вече разпратените дози, а регулаторите твърдят, че те всъщност още не са поставяни. Предприятието не работи и до днес и десетки милиони дози от ваксините на двете компании са в плен на регулаторен спор, макар да няма съобщения за проблем с ваксината на "Астра Зенека", а компанията да обяснява, че с продукта ѝ са правени над 40 теста за съответствие със стандартите за безопасност, чистота и качество.
Казусът обаче повдига за пореден път въпроса за това колко сложна е станала системата за сертифициране на фармацевтични обекти, включително от регулатори и агенции от съвсем друга държава и дори континент.
Подробности очаквайте по-късно на www.dnevnik.bg.