
© Associated Press
Световната здравна органиpзация за пръв път препоръча ваксина срещу малария, с която се очаква да бъдат спасени десетки хиляди деца по света - и най-вече в Африка - всяка година.
Това е световен пробив, тъй като маларията отнема живота на стотици хиляди годишно. По-голямата част от тях са на деца в Африка под 5-годишна възраст.
Само за 2019 г. жертвите по света са 409 хил., като 94 на сто от тях са в Африка, над половината от тях - във възрастовата група на най-малките.
Ваксината RTS,S (Mosquirix) има сравнително малка ефективност - около 36%, и одобрението е за поставяне в Африка срещу най-силно разпространения вариант на причиняващия малария паразит plasmodium falciparum.
A child dies from #malaria every two minutes.
One death is one too many.🚨 Today, WHO recommends RTS,S, a groundbreaking malaria vaccine, to reduce child illness & deaths in areas with moderate and high malaria transmission https://t.co/xSk58nTIV1#VaccinesWork pic.twitter.com/mSECLtRhQs
- World Health Organization (WHO) (@WHO) October 6, 2021
Според СЗО обаче тя би могла да бъде допълващ защитата метод. Разработена е в Мозамбик. Работата по нея продължава 30 години, като вече се използва масово за деца в пилотни програми в няколко африкански държави - Гана, Малави и Кения.
Там до момента са поставени 2.3 млн. дози от този продукт на 800 хил. деца. Не всички от тях са напълно имунизирани, тъй като продуктът изисква 4 дози - първите на възраст между 5 и 9 месеца, последната във втората година.
Научната общност по света работеше по такава ваксина в продължение на над век, но за пръв път Световната здравна организация дава препоръката си за такъв продукт.
Ваксината на компанията GlaxoSmithKline няма да замести досега съществуващия пакет на профилактични и диагностични мерки, но ще го подсили.
"Започнах кариерата си като изследовател на маларията и копнеех за деня, в който ще имаме ефикасна ваксина срещу тази стара и ужасна болест. Денят дойде: исторически ден", каза генералният директор на СЗО Тедрос Аденом Гебрейсус.
През юли германската "Бионтех", разработила ваксината срещу коронавирус на "Пфайзер", обяви, че разработва иРНК ваксина срещу малария.