Журналисти получиха Нобела за мир за битката за свободата на словото в Русия и Филипините

Журналисти получиха Нобела за мир за битката за свободата на словото в Русия и Филипините

© Nobelprize.org



Мария Реса от Филипините и Дмитрий Муратов от Русия са тазгодишните носители на Нобеловата награда за мир за приноса си към борбата за свободата на словото.


Това съобщи Нобеловият комитет точно в 12 ч. българско време.


Списъкът с номинираните за днешната награда никога не е бил публичен, но всяка година именно тя предизвиква най-много спекулации. В последната седмица в медии се споменаваха различни имена, включително повтаряни като възможен избор на норвежкия парламент, където бяха посочвани според агенция "Ройтерс" екоактивистката Грета Тунберг, беларуският опозиционен лидер Святлана Цихановска, най-известният критик на Кремъл Алексей Навални и други.




Това е последната Нобелова награда за седмицата. От началото на седмицата досега са раздадени и Нобелите за медицина, физика и химия, а вчера - и за литература.


Наградата цели да "подчертае нуждата да развиваме и защитаваме тези основни права. Без свободата на медиите няма да можем да защитим братството между държавите и реда, нужен ни за успех във времето ни", заяви председателят на Норвежкия Нобелов комитет.


Мария Реса, родена през 1963 г., създаде Rappler - онлайн издание за разследваща журналистика през 2012 г., арестувана и съдена от властите във Филипините след критични публикации. През 2020 г. тя бе призната за виновна по според закон за "киберпрестъпления", сочен от критици за инструмент за заглушаване на критични гласове срещу президента Родриго Дутерте, когото Реса остро критикува. Голяма част от работата ѝ бе за спорната война срещу наркотиците (Дутерте веднъж заяви, че ако трябва, ще убие 3 млн. наркозависими), която - по оценка на Нобеловия комитет - прилича на "война срещу собственото население".


Роденият през 1961 г. Дмитрий Муратов основава през 1993 г. вестник, който две години по-късно получава името "Новая газета" - едно от независимите издания в Русия, критично към властта и защитаващо свободата на словото. От "Новая газета" бе и убитата на 7 октомври преди 15 години Анна Политковская. В последните години вестникът се прочу с редица разследвания - за репресии с одобрението на чеченския лидер Рамзан Кадиров, за печално известната "фабрика за тролове", целяща да повлияе на изборите в САЩ през 2016 г., за присъствието на частни руски военни компании в Сирия, Централна Африка и другаде. За работата си вестникът е подлаган на атаки, и то не само вербални.


Комитетът отбелязва, че Муратов "десетилетия наред защитава свободата на словото в Русия при все по-предизвикателни условия". Реса "използва свободата на словото, за да изобличи злоупотребите с власт, използването на насилие и нарастващия авторитаризъм в родината си Филипините".


За избора на Нобелов лауреат за мир Норвежкият Нобелов комитет се опира на завещанието на Алфред Нобел, което съдържа три възможни критерия. Първият е съкращаването на постоянните армии, вторият - принос за мирни конгреси, третият - братство между народите. Днес това се тълкува като "намаляване на въоръжаването, международно сътрудничество и организации, подпомагащи мира, и принос към мира чрез борба за човешките права". За присъждане може да се използва един от тези критерии, а може да е и комбинация от всички.


Всичко, което трябва да знаете за:

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK