На живо

Коронавирусът по света: Сенатът в Румъния отхвърли въвеждането на здравен пропуск

Коронавирусът по света: Сенатът в Румъния отхвърли въвеждането на здравен пропуск

© Reuters



Дневник" следи разпространението и ефектите от коронавируса по света. Карта на болестта вижте тук.




Сенатът в Румъния отхвърли въвеждането на здравен пропуск

Сенатът в Румъния отхвърли законопроект, който би задължил работещите в държавния сектор, големите частни компании и здравните работници да имат здравен пропуск, предаде "Ройтерс".


Това все още не означава, че в страната няма да има здравен пропуск, тъй като предстои гласуване в долната камара, а тя има последната дума.


Законътопроектът бе внесен от центристки депутати и замислен да увеличи дела на ваксинираните в страна с дял на имунизирани, по-висок само от този в България. Епидемичните мерки бяха затегнати в рамките на възможното в понеделник, след като номинираното правителство бе отхвърлено от парламента. Здравната криза и политическата се преплетоха - по данни от днес страната не разполага със свободни интенцивни легла. Днес Румъния регистрира 16 хил. новозаразени, починалите за последните две седмици са 5000.


Социалдемократите, които са в опозиция, и ултранационалистите отхвърлиха законопроекта с аргумента. Някои казаха, че ако стане закон, ще го оспорят в Конституционния съд на основание, че представлява дискриминация.


В момента само ваксинирани и преболедували имат достъп до голяма част от публичните пространства, които не са от първа необходимост, но без парламента няма как да се въведе здравен пропуск.

Испания ще поставя на ваксинираните с "Янсен" различни подсилващи дози

Испания ще инжектира подсилващи дози от ваксините срещу коронавируса, произвеждани от "Пфайзер" и "Модерна", на хора, които са ваксинирани с еднодозовата ваксина на "Джонсън и Джонсън", заяви вчера здравното министерство, цитирано от "Ройтерс" и БТА.


В съобщение на министерството се казва, че от 15 ноември около 2 млн. души, които са били ваксинирани с ваксината на "Джонсън и Джонсън", ще бъдат инжектирани с подсилваща доза три месеца след първата инжекция.


Испания, където около 88.5 процента от населението е напълно ваксинирано, е с едни от най-високите нива на ваксинация в Европа. По-рано този месец правителството започна да инжектира подсилващи дози от ваксините на "Пфайзер" и "Модерна" на хората над 70 години. В понеделник заболеваемостта от COVID-19 за 14 дневен период достигна 46.4 случая на 100 хил. души, но остава под прага от 50 и нивото на риск се смята за ниско от правителството.

В Северна Македония кафенетата ще са само за ваксинирани и преболедували

Македонското правителство обяви, от 15 ноември влизащите в обекти на закрито като ресторанти, кафенета, културни институции или търговски центрове ще трябва да са с две дози ваксина или преболедували.


Бе решено и че нощните клубове и дискотеките може да работят с 50 на сто от капацитета си.


Разрешено е организирането на семинари, обучения, курсове и други, но отново при 50% запълнен капацитет.


Подобно на съседни държави, и Северна Македония затяга мерките заради недостатъчния брой имунизирани в момент, когато застудяването пренасочва обществения живот към закрити пространства и рискът се увеличава (в Сърбия обаче версията на тази мярка е много по-мека).


Напълно ваксинирани в момента са 35% от македонците по данни на здравните власти. Кампанията, която започна месеци след българската заради недостиг на ваксини, се ускори рязко през лятото, но се забави в последните седмици."Увеличава се интересът към третата доза от ваксината срещу COVID-19, но не и към първата," отбелязва електронното издание МКД. Сайтът цитира данни на здравното министерство, според които третата доза е получена от 5352 души, а първата - от 748. За сравнение в най-добрите времена за кампанията броят на ваксинираните на ден в страната с под 2 млн. население бе петцифрен.


null

© Associated Press

null

Втори ден с над 1100 починали в Русия

Русия регистрира за ден 1123-ма починали с коронавирус, след като и вчера оперативният щаб съобщи за над 1100 случая.


Това е девети пореден ден с рекордна за тази пандемия смъртност. Най-много са отново жертвите в Москва, следва Санкт Петербург. И в двата града действа частично затваряне, решението за което бе обявено миналата седмица, покрай въведените от президента Владимир Путин "неработни дни" другата седмица; в Москва възрастните ще трябва също така да останат у дома. Вчера руски регион (Хакасия) за пръв път въведе и комендантски час за периода на неработните дни - от 22 до 6 ч.

В Русия според щаба са починали 233 898 пациенти с коронавирус. Руската статистика има други данни - за 417.5 хил души, тъй като нейните включват и смъртните случаи от други заболявания у такива пациенти, както и онези, при които COVID-19 е открит след смъртта.

За последните 24 часа в Русия са обявени 36 582 нови случая.

Белгия връща маските на закрито и работата от дома

Белгийското правителство реши от петък да възобнови изискването за носене на маски на закрити обществени места, както и препоръката за работа от дома за тези, за които това е възможно. Решението е свързано с влошаването на данните за заболелите от COVID, предаде БТА.


Употребата на сертификата за COVID се разширява в цялата страна, като е задължителна при струпването на над 200 души на закрито и над 400 на открито. В Брюксел и Валония правилата ще бъдат по-строги и показването на сертификат ще се изисква при събирането на 50 души на закрито и 200 на открито.


Валидността на сертификатите за изследваните ще бъде допълнително ограничена и ще бъде 48 часа за тест PCR и 24 часа за антигенен тест. Ще бъдат разширени възможностите за изследване в аптеките.


Досега в Белгия изцяло са ваксинирани 87 на сто от пълнолетните граждани, но в последните две седмици се наблюдава повишение от 117 процента в броя на заразените - до над 4000 дневно. Смъртността същевременно е нараснала с 44 на сто, до 13 души средно на ден. Броят на приетите в болница се увеличава със 73 на сто от средата на октомври.

Комисия в бразилския сенат препоръча Болсонаро да бъде обвинен в 9 престъпления

Анкетна комисия в бразилския Сенат, разследваща действията на правителството при пандемията от COVID, препоръча на президента Жаир Болсонаро да бъдат повдигнати обвинения за девет престъпления, включително престъпление срещу човечеството, предадоха световните агенции.


След шестмесечно разследване и десетки разпити на свидетели вчера комисия прие доклада, в който отправя препоръката. Комисията обвини правителството, че "умишлено е изложило бразилците на масова зараза". Седем от 11-те сенатори в комисията, одобриха снощи текста от близо 1200 страници, в който се настоява Балсонаро да бъде подведен под отговорност за престъпление срещу човечеството, за недобросъвестно изпълнение на служебните задължения, за шарлатанство и подтикване към престъпление, посочва "Франс прес".


След гласуването сенаторите запазиха минута мълчание в памет на починалите от COVID-19 над 606 хил. бразилци. Документът препоръчва да се повдигнат обвинения на още около 80 души, сред които няколко министри, бивши министри, компании, както и тримата по-големи синове на президента, които също са в политиката.


Коронавирусът по света: Сенатът в Румъния отхвърли въвеждането на здравен пропуск

© Reuters


Комисията няма правомощия да стигне по-далеч, така че нейният доклад ще бъде предаден на прокуратурата. Председателят на анкетната комисия Омар Азиз каза, че ще връчи доклада на главния прокурор днес сутринта, посочва "Асошиейтед прес". Специалисти смятат, че е малко вероятно Болсонаро да бъде подведен под отговорност, тъй като главният прокурор Аугусто Арас е съюзник на президента.


За престъпление срещу човечеството обаче бразилският президент може да бъде съден от Международния наказателен съд в Хага.


Болсонаро, който е противник на ваксините и на зелените пропуски и чийто рейтинг е в най-ниската си точка, заяви миналата седмица, че не носи никаква вина. "Знаем, че правехме каквото трябва още от самото начало", заяви той.


Обвиненията срещу Болсонаро имат предимно символичен характер, тъй като той се ползва с подкрепата на парламента. Според анкетната комисия обаче престъпленията са преднамерени, тъй като правителството умишлено не е взело необходимите мерки срещу коронавируса, надявайки се населението да постигне групов имунитет - стратегия, която тя определя като много рискована.

Китай затвори град с 4 млн. души след 6 заразени

Жителите на Ланджоу трябва да останат у дома, автобусните линии, такситата и жп мрежата не работят, предаде "Гардиън".


Китай поддържа политиката си на "нулев COVID" и при малък брой случай е готов да обявява локдаун за мегаполиси. В Ланджоу имаше шест случая при общо 29 заразени за ден.


"Излизането и влизането" на жителите строго ще се контролира и ще се ограничава до нуждата от стоки от първа необходимост.

Италия ще поставя трета доза на всички от януари

Трета доза от ваксините срещу коронавируса ще се поставя на всички в Италия от януари. Това обяви италианският заместник-министър на здравеопазването Пиерпаоло Силери. "Вероятно обаче третата доза няма да е необходима за всички", допълни той, цитиран от БТА.


Сега трета доза се поставя в Италия на хората със сериозни заболявания, на хората над 60 години и на здравния персонал.


В Швейцария здравните власти пък издадоха разрешение за трета доза за всички уязвими групи, като разрешението е в сила за двете иРНК ваксини - на "Пфайзер"/"Бионтех" и на "Модерна".

Ваксината на "Пфайзер" бе препоръчана за деца от 5 до 11 години в САЩ

Американска експертна група даде положително становище за имунизирането на деца от 5 до 11 години с ваксината срещу ковид на "Пфайзер"/"Бионтех", което е предпоставка съвсем скоро препаратът да бъде одобрен за прилагане при около 28 млн. деца в САЩ, предаде "Франс прес", цитирана от БТА.


Становището на групата има единствено консултативен характер, но то почти винаги се приема от американското Управление за храните и лекарствата. Ако регулаторът разреши ваксината за тази възрастова група, поставянето й би могло да започне още в началото на ноември. "Децата съвсем не са защитени от вредите, които причинява COVID-19", напомни Питър Маркс, който временно оглавява Службата за изследване и оценка на ваксините към Управлението.


От началото на пандемията в САЩ са установени над 1.9 млн. случая на ковид при деца от 5 до 11 години. Над 8300 деца на тази възраст са били хоспитализирани, а около 100 са починали. Децата, заразили се коронавируса, може да развият мултисистемен възпалителен синдром, предупреди той.


Дозата за малки деца представлява една трета от количеството от ваксината на "Пфайзер", препоръчвано за всички на възраст от 12 години нагоре. "Модерна" също проучва възможността ваксината ѝ да се поставя на малки деца, отбелязва "Асошиейтед прес".


Коронавирусът по света: Сенатът в Румъния отхвърли въвеждането на здравен пропуск

© Reuters


Всичко, което трябва да знаете за:

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK