
© Associated Press
Дневник" следи разпространението и ефектите от коронавируса по света. Карта на болестта вижте тук.
10% скок на новите случаи във Великобритания
Докладвани са 47 240 нови случая между 19 и 25 ноември, което е ръст с 9.5% спрямо предходната седмица, сочат правителствените данни.
147 души са починали от COVID-19, което е намаление с 14.8% в сравнение с предните седем дни. Ройтерс добавя, че промяната в смъртността следва тенденцията при новозаболелите, което означава, че спадът се дължи на по-слабото разпространение на инфекцията, наблюдавано през предишните две седмици.
Четвъртата вълна на COVID-19 тръгва в Африка при 7% ваксинирани
Освен ниското равнище на ваксинацията в Африка (само 6.6% са изцяло ваксинирани) опасения будят и непотвърдени засега сведения за нов вариант на вируса в Южна Африка, където нивото на инфекциите бавно се повишава отново. По думите на Джон Нкенгасонг от центровете за контрол тези данни трябва да бъдат тепърва проучени.
Според центровете досега на Черния континент са били регистрирани около 8.6 млн. случая на коронавирус, от които над 222 хил. са приключили със смърт. Но в Африка с население от 1.3 милиарда вероятно те са повече, защото много случаи не са били съобщени, каза още Нкенгасонг. /БТА
© Associated Press Южна Африка е първата държава на континента, която започна през октомври да ваксинира срещу COVID-19 младежи между 12 и 17 г., но нивата на ваксинация в Африка като цяло са много ниски
Чехия обяви извънредно положение
Извънредното положение позволява на правителството да ограничи обществения живот, съобщава Ройтерс. Ресторантите, баровете и нощите клубове ще могат да работят само до 22 ч от петък. Правителството ще ограничи събиранията в опит да намали бързо увеличаващите се нови случаи на COVID-19, които подлагат на изпитание болничната система.
В четвъртък влезе в сила национална карантина в Словакия, която ще продължи до 9 декември. В момента Словакия има най-силно разпространение на коронавируса в света, преизчислено спрямо броя на населението.
Ваксина срещу COVID-19 за деца от 5 до 11 г. препоръчана в ЕС
Досега ваксината беше разрешена само за лица над 12 г. Очаква се Европейската комисия да потвърди лиценза до 24 часа.
Ваксината, която се нарича Comirnaty, ще се прилага в две дози от 10 микрограма с интервал от три седмици като инжекция в горната част на ръката. Дозата за деца е една трета от тази за възрастни индивиди.
Според ЕМА "ползите от Comirnaty при деца на възраст от 5 до 11 години надвишават рисковете, особено при тези със състояния, които увеличават риска от тежък COVID-19", каза EMA
Ваксината за тази възрастова група вече беше одобрена от здравните власти в САЩ, Израел и Канада и тя вече се прилага на малките деца.
По данни на производителя ваксината е показала 90.7% ефикасност срещу коронавируса в клинично изпитване на деца на възраст от 5 до 11 г.
Повечето епидемиолози смятат, че разпространението на новите, по-заразни варианти на коронавируса, не може да се ограничи, без да се обхване цялото общество. Израел съобщи по-рано тази седмица, че половината от новите случаи в страната са при деца под 12 г.
© Associated Press
Турска ваксина срещу COVID-19 поиска разрешение за употреба
Турция започна разработването на Turkovac тази година, но датата на пускане на ваксината беше отлагана заради закъснения. В момента Турция прилага китайската ваксина "Синовак" и американо-германската "Бионтех"/"Пфайзер", като 50 млн. души са напълно ваксинирани.
Ежедневният брой на заразените с коронавируса в Турция се движи около 30 хил. от средата на септември, докато дневният брой на смъртните случаи, който достигна 290 през септември, остава близо до 200. Правителството призова хората да се пазят чрез лична хигиена и да се ваксинират, като отдава високото разпространение на инфекцията на недостатъчните нива на ваксинация.
В сряда европейският директор на Световната здравна организация Ханс Клуге каза, че Турция е предложила да приеме пациенти с COVID-19, за да подкрепи европейските страни с претоварени здравни системи и интензивни отделения, като благодари на Анкара за приноса й. Коджа отговори на туита на Клуге, като каза, че Турция ще дари още 10 милиона дози ваксини срещу коронавирус чрез програмата на ООН за разпределение на ваксини за бедните страни COVAX.
Брюксел предлага скъсяване на валидността на COVID сертификата
Според Ройтерс сертификатът за ваксиниране, който сега е безсрочен, ще бъде валиден девет месеца. Ваксинираните обаче ще получат предимства при пътуване пред преболедувалите и тестващите се за COVID-19, за да получат сертификати.
Комисията ще предложи да се разшири и спискът от ваксини, които да се признават в ЕС с тези, допускани от Световната здравна организация. Освен петте, разрешени в Европа, такива са и две индийски и две китайски ваксини срещу COVID-19. Руската ваксина "Спутник V", която беше използвана в Унгария и Словакия, няма одобрение на СЗО.
© European commission (audiovisual service)
Канада започна да ваксинира най-малките деца
Над 85% от населението над 12 г. е ваксинирано най-малко с две дози срещу коронавируса. В сряда Канада одобри използването на еднодозовата ваксина на "Джонсън и Джонсън" за хората на и над 18 години. /БТА
Словакия въведе национална карантина до 9 декември
Правителството на Словакия въведе локдауна след емоционално обръщение на президента Зузана Чапутова в сряда, в което тя заяви, че страната губи битката с COVID-19 и се нуждае от затваряне, тъй като здравният персонал е преуморен.
"Ситуацията е сериозна. Стигнахме тук, защото (съществуващите) мерки не бяха спазени", заяви премиерът Едуард Хегер, след като седмичният брой на нови случаи надхвърли 10 хил. дневно.
Коригирана спрямо населението й, Словакия преживява най-бързото нарастване на инфекциите в света, според Our World in Data, съобщава Ройтерс.
Хегер каза, че мерките ще бъдат оценени след 10 дни и евентуално разхлабване ще има само за ваксинираните.
Училищата и детските градини остават отворени, но учениците ще се тестват редовно и ще носят маски в клас. Излизането за разходки ще може да е само в рамките на населеното място. Всички, които могат, ще работят от вкъщи. Ресторантите продават само за доставки.
© Associated Press
Словакия е една от четирите европейски държави с под 50% ваксинирано население, заедно с България, Румъния и Хърватия. По данни на европейската здравна агенция 45.7% от словаците са напълно ваксинирани срещу COVID-19.
Броят на хоспитализираните пациенти достигна 3200, като леглата в някои болници са свършили. Дагмар Судекова, заместник-директор на болницата в Жилина в един от най-силно засегнатите региони, каза пред държавната телевизия RTVS във вторник, че повече от 80% от пациентите са неваксинирани.
Словакия е втората европейска държава след Австрия, в която е в сила национална карантина.
Италия лишава неваксинираните от ресторанти, спорт и култура
"Виждаме, че положението в съседните страни е много сериозно, и също виждаме, че ситуацията в Италия постепенно, но постоянно се влошава", каза премиерът Марио Драги, добавяйки, че правителството се опитва да опази постигнатото, за да бъде избегнат нов локдаун.
Поставянето на усилващи дози става достъпно за всички пълнолетни, а не както досега, само за хората над 40 г.
Зелените сертификати за COVID-19 стават задължителни, за да се ползва градският транспорт. "Ройтерс" пише, че това правило трудно ще се прилага в пиковите часове. Валидността на сертификата за ваксинация или преболедуване в Италия ще бъде съкратена от 12 на 9 месеца.
© Associated Press
В сряда в Италия беше съобщено за 12 448 нови случая и 85 починали с COVID-19.
В Германия болниците са пред запълване
Смъртните случаи за последните 24 часа са 351, с което починалите с коронавирус от началото на епидемията надминаха 100 хиляди (100 119).
Болниците в някои райони вече са силно претоварени, което налага прехвърляне на пациенти, предупреди Гернот Маркс, председател на германската асоциацията за интензивни и спешни медицински грижи.
В Германия напълно ваксинирани са 69% от населението - по-малко, отколкото в други европейски страни като Франция и Испания, където те достигат 75%.
"Ситуацията е сериозна", призна вчера бъдещият канцлер социалдемократ Олаф Шолц, обещавайки да направи всичко за справяне с пандемията.
Новата коалиция засега, изглежда, изключва идеята за национално затваряне и залага на масовото въвеждане на зелен пропуск в обществения транспорт и ограничаване на достъпа за неваксинирани, например в културни обекти.
Германия трябва да проучи евентуално разширяване на задължителната ваксинация, която вече е в сила при въоръжените сили и скоро ще бъде въведена и в здравните заведения, каза Шолц.
Румъния излезе от тъмночервената зона
Болниците остават пълни, като свободните реанимационни легла в цялата страна са само 53. 9452-ма души са хоспитализирани, а 1380 пациенти са в тежко състояние. Сред лекуваните в интензивни отделения има 15 деца. 150 непълнолетни са в болница с тежко протичащ COVID-19. От регистрираните за деня 231 починали, 204 не са били ваксинирани.
Националният институт за обществено здраве информира, че в седмицата 15-21 ноември 27.3% от всички смъртни случаи, свързани с COVID-19, са регистрирани в Букурещ, Бихор, Прахова, Муреш и Арад, съобщава "Аджерпрес". 88.8% от смъртните случаи са на неваксинирани хора. 85.8% от починалите са над 60 г.
Кипър отнема здравните пропуски на ваксинираните без бустер
От 1 декември неваксинираните над 18 г. ще трябва да се тестват задължително с PCR на 72 часа или с бърз антигенен тест на 48 ч. От 15 декември се забранява достъпът на лица над 12-годишна възраст, на които не е поставена поне една доза от ваксините, в закрити и открити спортни игрища, театри, кина, театрални зали, нощни клубове, дискотеки и в места за обществено хранене.
Децата между 6 и 11 години са длъжни да представят"Сейфпас" за преболедуване или тестване на всеки седем дни. Учениците от началното училище ще минават през бърз антигенен тест веднъж седмично, който ще се извършва от мобилни групи на министерството на здравеопазването. Отменят се всички училищни коледни тържества. За тържества, организирани от други организации, ще се изисква изрично позволение на здравните власти.
.
Гърция иска три дози за европейския COVID-19 сертификат
В писмото си Мицотакис напомня, че много европейски страни са изправени пред ново разгаряне на епидемията въпреки успешните ваксинационни кампании, което може да се дължи както на варианта делта, така и на отслабващия имунитет месеци след ваксинацията. Същевременно данните показват, че третата доза показва ефективност над 90%, за предотвратяване на тежко протичане на инфекцията.
В сряда европейската здравна агенция препоръча поставяне на бустерна доза на цялото население над 18 г., а за хората над 40 г. - спешна реваксинация. Очаква се днес Европейската комисия да предложи промени в сертификата, сред които обаче не е превръщането на бустера в задължителен.