
© Reuters
Дневник" следи разпространението и ефектите от коронавируса по света. Карта на болестта вижте тук.
Ваксинирането може да стане задължително за германци
Според тях на днешното обсъждане на канцлера Ангела Меркел с лидерите на 16-те провинции на мерките за четвъртата вълна, Шолц казал, че е за многопартийна инициатива за задължително ваксиниране, което може да бъде въведено до края на февруари.
В четвъртък ще има още едно подобно събиране, на което ще се вземат окончателните решения. Според Михаел Кречмер, премиер на Саксония, тогава ще бъде обявено затварянето на стадионите от Бундеслигата за публика. Преди него баварският му колега Маркус Зьодер отправи такъв призив и съобщи, че ръководената от него провинция ще въведе забраната на своя територия.
Китай ще осигури 1 млрд. ваксини за Африка, повечето ще бъдат дарени
Обещанието беше направено от китайския президент Си Цзинпин в понеделник във видеообръщение по време на откриването на форума за икономическо сътрудничество Китай-Африка. Си заяви, че Китай ще осигури на Африка общо 1 млрд. дози. Останалите 400 млн. ще дойдат по други начини като производство от китайски компании в Африка.
© Reuters
"Ние трябва да поставим хората и живота им на първо място, да бъдем водени от науката, да подкрепим отказа от интелектуални права върху ваксините срещу COVID-19 и наистина да осигурим достъпност и приемлива цена на ваксините в Африка, за да запълним разликата в имунизацията", каза китайският президент.
Тази година домакин на форума за сътрудничество между Китай и Африка, който се провежда на всеки три години, е Сенегал.
Ирландия ще изисква тестове от всички пристигащи
Това става, след като страната започна да изследва 11 случая, които подозира, че са свързани с новия вариант Омикрон.
За момента дори напълно ваксинираните ще трябва да бъдат изследвани не повече от 48 часа преди да пътуват или да си направят PCR тест не повече от 72 часа преди да пристигнат. Изключение ще бъде само Северна Ирландия.
Във Франция бе препоръчано ваксиниране и на деца на 5 години
Миналата седмица лекарственият регулатор на ЕС одобри прилагането на препарата срещу ковид на компаниите "Пфайзер" и "Бионтех" сред непълнолетните в тази възрастова група.
Така децата между 5 и 11 години във Франция ще могат да получат първа доза ваксина, в момент, когато Европа е връхлетяна от нова коронавирусна вълна.
Омикрон е достигнал Европа по-рано, отколкото се предполагаше

© Reuters
Хотел "Рамада" край летище "Схипхол", Амстердам, където са под карантина 61 души с положителни проби след полети от Южна Африка.
Вариантът Омикрон на коронавируса е бил в Нидерландия, преди да бъде открит у пътници, пристигнали с два полета от Южна Африка. Това потвърдиха властите в страната в деня, когато Европейската агенция по лекарствата официално обяви, че в Европейския съюз са регистрирани най-малко 42 случая на смятания за по-заразен вариант с повече мутации.
"Открихме варианта Омикрон в две проби от тестове, взети на 19 ноември и на 23 ноември", съобщи днес Националният институт за обществено здраве. "Не е ясно дали тези хора са посещавали Южна Африка", допълва той. Най-малко 14 души от два полета от Йоханесбург и Кейптаун, пристигнали в Нидерландия на 26 ноември, се оказаха заразени с новия вариант. А сега се оказва, че той е бил в Нидерландия по-рано от предполаганото досега.
Какво е известно за Омикрон и какво - не, четете тук.
Общо 61 души, дали положителна проба след полети от Южна Африка, в момента са изолирати в хотел в Ротердам, близо до летище "Схипхол", Амстердам, но от тях потвърждение за новия вариант за момента има само за 14.
В резултат Нидерландия обяви, че ще продължи изследванията, за да провери кога точно е достигнал вариантът до страната. Ще бъдат изследвани и по-стари проби от тестове на хора, които са били в държавите в южноафриканския регион с регистрирани случаи.
При досегашните данни за разпространението на вируса математик направи днес прогноза за появата на Омикрон в България до 15 декември. Повече четете тук.
Съд блокира задължителното ваксиниране на държавни служители в САЩ
В решението на съда се казва, че федералните Центрове за медицинска грижа и помощ нямат изрични правомощия от Конгреса да налагат задължителна ваксинация на доставчици на здравни услуги, които участват в двете правителствени програми за здравни грижи за възрастни хора, лица със специални нужди и бедни.
Предварителното решение, издадено от федерален съдия в Сейнт Луис, се отнася до група от десет щата, подали съвместна жалба - Аляска, Арканзас, Айова, Канзас, Мисури, Небраска, Ню Хемпшър, Северна Дакота, Южна Дакота и Уайоминг. Подобни дела текат и в други щати.
Правилата, приети от федералното правителство, изискват ваксинация срещу COVID-19 от над 17 милиона заети в цялата страна в около 76 хиляди здравни институции и доставчици на здравни услуги по домовете, които получават финансиране от правителствените програми за здравеопазване. Служителите трябва да си поставят първата доза от ваксините до 6 декември, а втората - до 4 януари.
Решението на съда в понеделник следва друго подобно поражение на правителството на президента Джо Байдън. По-рано федерален съд спря изпълнението на изискването предприятията с над 100 заети лица да осигурят, че служителите им са ваксинирани или да изискват от тях да носят маски и да се тестват веднъж седмично за коронавирус.
Според правителството федералните правила имат превес над щатските политики, които забраняват задължителната ваксинация. Според съда обаче правителството е надхвърлило законните си правомощия и е навлязло в сфера, която традиционно е в прерогативите на щатите.
Петролът поевтиня заради несигурността около COVID-19
И двата сорта петрол поевтиняха с над 1 долар на фона на новината.
Брентът изгуби 1.82 долара или 2.5 на сто до 71.62 долара за барел, а американският лек суров - 1.61 долара или 2.3 на сто до 68.34 долара за барел.
Петролните котировки се сринаха с 12 на сто в петък, наред с другите пазари, заради опасенията, че силно мутиралият Омикрон ще предизвика нови локдауни и ще подкопае глобалния растеж, което ще отслаби търсенето на петрол.
Сегашните ваксини ще са по-малко ефикасни срещу Омикрон, смята шефът на "Модерна"
Според Стефан Бансел ще има значително намаляване на ефикасността на ваксините, допълва той и казва, че данните за ефикасността на настоящите ваксини срещу Омикрон ще бъдат на разположение в идните две седмици.
Световната здравна организация смята, че новият вариант на коронавируса представлява много висок риск на световно ниво. Министрите на здравеопазването на Г-7 пък вчера се събраха на спешно заседание заради новия вариант. Редица страни решиха да затворят границите си заради него.
© Reuters
Стефан Бансел казва, че учените са обезпокоени от Омикрон, защото 32 мутации от неговите 50, се намират в шипчестия протеин, който е ключът за проникване на вируса в организма. Според Бансел настоящите ваксини няма да имат същата степен на ефикасност, която са имали срещу варианта Делта.
Модерна вече обяви намерение да разработи бустерна доза, която да е специфична за новия вариант. Пфайзер също изрази такова намерение. Според шефа на Модерна неговата компания може да достави между 2 и 3 млрд. дози през 2022 г., но ще бъде опасно да се ориентира цялото производство към една специфична ваксина, ефикасна само срещу варианта Омикрон, докато все още се разпространяват и други варианти на вируса.
Омикрон създава риск за глобалния растеж и инфлацията
"Вариантът Омикрон създава рискове за глобалния растеж и инфлацията, особено защото идва в момент на вече напрегнати вериги на доставките, увеличена инфлация и недостиг на трудовите пазари", е заявила в коментар по електронна поща пред "Ройтерс" Елена Дъгър от "Мудис".
Според нея е вероятно вариантът да засегне и търсенето по време на предстоящите празници. "Ако новият вариант засегне интереса към рискови инвестиции на световния пазар, това ще доведе до още по-голям финансов натиск върху емитентите на дълг с големи финансови нужди. Например страни от нововъзникващи пазари, които разчитат на заеми на международния пазар, може да бъдат изправени пред увеличени рискове за рефинансирането си", казва Дъгър.
От своя страна "Фич" заявява, че е твърде рано да включи ефекта от варианта Омикрон в прогнозите си за икономическия растеж, докато няма повече данни за заразността му и тежестта на заболяването.
"В момента смятаме, че нов голям и едновременен глобален срив, какъвто беше наблюдаван през първата половина на 2020 г., е много слабо вероятен, но увеличението на инфлацията ще усложни макроикономическия отговор, ако новият вариант се установи", се казва в позицията на "Фич".
© Reuters
От своя страна президент на САЩ Джо Байдън призова американците да не се поддават на паника и заяви, че американското правителство работи с фармацевтични компании за изработване на оперативни планове, ако има необходимост от ваксини. Байдън заяви, че САЩ няма да се завръщат към локдауна през тази зима, но призова хората да се ваксинират, да си поставят бустерни дози и да носят маски.
Полша обяви нови мерки
"Във връзка с възникването на новата мутация и потенциалното ѝ влияние на развитието на пандемията подготвихме спешен пакет с ограничения", каза на брифинг министърът на здравеопазването на Полша Адам Неджелски. Той уточни, че 14-дневната карантина за пътниците, пристигащи от държави извън Шенгенската зона, може да бъде съкратена до 8 дни при представяне на отрицателен тест за коронавирус.
За разлика от Делта, който е преобладава по света тази година, Омикрон притежава мутация, известна като "отпадане на S-гена", което означава, че писиар тестовете могат да установят наличието на новия вариант.
Донъли каза, че пробите, за които се предполага, че са на новия щам, са били изпратени за пълно генетично секвениране, но добави, че е вероятно здравните служители да потвърдят случаите на варианта Омикрон през идните дни.
"Не е възможно да знаем с точност колко случая имаме. Броят на пробите, които бяха изпратени за пълно геномно секвениране, е малко над 10, въз основа на положителните случаи, които ще бъдат подложени на този тип тестове", каза Донъли пред ирландската телевизия "Върджин медия нюз".
Ирландските власти препоръчаха на жителите на страната да избягват пътувания по несъществени поводи до седем държави в Южна Африка заради безпокойството около варианта Омикрон, установен за първи път в този регион, като могат да върнат изискването за задължителна карантина в хотел в опит да забавят разпространението на новия щам.
"Корона бонуси" за държавните служители в Германия
Председателят на профсъюза "Верди" Франк Вернеке нарече споразумението "прилично". "Верди" и асоциацията на държавните служители започнаха преговорите в края на лятото с искания за повишаване на заплатите с поне 150 евро на месец и 300 евро на месец за работещите в сферата на здравеопазването.
Федералните провинции в качеството си на работодатели определиха тези искания като нереалистични, имайки предвид вече високите разходи, свързани с пандемията, в подкрепа на здравните услуги, икономиката и общините.