Турция построи цял "нов град" за разселените в Идлиб

Снимката е архивна

© Associated Press

Снимката е архивна



Турция е създала цял жилищен район в Идлиб в Северозападна Сирия за всички принудени да напуснат домовете си по време на гражданската война в страната, пише в. "Хюриет".


Според властите изграждането на 30 хил. от общо 50 хил. планирани тухлени къщи в село Мешед Рухин, на 5 км от границата със Сирия, е завършило.


В "новия град" в Идлиб вече живеят 180 хил. души. Според турските власти там има и училище, болница, паркове за деца, малък търговски център и други.




Турският червен полумесец доставя 30 хил. хляба на ден и 200 тона вода на цивилните в новия град, а още хляб идва от пекарните на други места в Идлиб, пише "Хюриет".


"Изградихме къщи. Хората живеят в имоти, които наричат "нашите къщи". Чувстват се в безопасност."


Керем Кънък,

директор на Турския червен полумесец


Според Върховния комисариат за бежанците на ООН близо 6.2 млн. души са разселени в Сирия, сред тях са 2.5 млн. деца. Това е най-голямата вътрешно разселена група в света. Населението на Идлиб бе 1.1 млн. население, но в последните години приюти над 3 млн. души (защо провинцията получи такава роля, четете тук).


В района и околностите ѝ отдавна периодично нараства и спада напрежението между Турция, от една страна, и Русия и поддържания от нея режим на Башар ал Асад, от друга. В самия град Идлиб управлява "Хайят тахрир аш Шам", група джихадисти, чийто гръбнак е бившият клон на "Ал Кайда". Турция подкрепя други бойци, но е в сложни отношения с ХТШ, като не успява да разграничи джихадистките от останалите формации въпреки съществуващите договорености с Русия.


Строежът на "новия град" започна миналата година. По това време бе и най-тежката криза по границата, когато за няколко дни насред сраженията между бойците, подкрепяни от Турция, други джихадистки групи и сирийските сили стотици хиляди потеглиха към границата на Сирия и Турция и създадоха предпоставки за нова мигрантска криза на прага на Европа.


Режимът на Асад обвинява Турция, че иска да откъсне парчета от Сирия или най-малкото да ги задържи в икономическата си орбита. Анкара, освен бунтовници, които я подкрепят, има и свои въоръжени сили на терен след няколко военни операции, които започнаха заради кюрдски бойци, възприемани от нея като сирийско разклонение на забранената в Турция Кюрдска работническа партия (ПКК) на сирийска територия.

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK