
© Reuters
Украинската армия не би се справила с подобна заплаха, смятат експерти.
Русия може да нападне Украйна със 175 хил. войници в началото на идната година. Това смята американското разузнаване, цитирано от различни медии в страната два дни преди дългоочакван разговор между Белия дом и Кремъл в опит за облекчаване на напрежението.
Президентите Владимир Путин и Джо Байдън ще разговарят утре по телефона в период на ескалация заради струпване на руски войски недалеч от украинската граница, размяна на обвинения между Кремъл и Белия дом и напрегнати срещи между американски и руски представители по темата.
Очаква се Байдън също така да предупреди Путин за рисковете от какъвто и да било опит за "инвазия" в Украйна. Поне едно американско издание писа и за очаквания за подготовка на лична среща във Вашингтон, каквато за Путин не е имало от години.
Повече за известното за напрежението между Русия и Украйна четете тук.
Обвинения
Плановете на Путин остават неясни за момента, предупреди Вашингтон след появата на данни за некласифицирания доклад, за който първо писа "Вашингнон пост". Към документа имаше и сателитни снимки, за които се твърди, че показват струпването на военни и техника по границата. В него се говори и за възможното разполагане на 100 тактически групи, разполагане на артилерия и други. От друга страна, във Вашингтон не смятат, че на базата на други съществуващи разузнавателни данни Путин действително се готви да изпълни изготвения план по темата.
И представител на администрацията на Байдън, цитиран от "Файненшъл таймс", говори за възможна офанзива в началото на 2022 г. По думите му в нея биха участвали "два пъти повече" войски, отколкото имаше в началото на тази пролет. Тогава напрежението продължи със седмици, а изтеглянето, със заповед на Путин, бе едва към края на април.
Пред шведската национална телевизия след срещата на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) в Стокхолм в края на миналата седмица държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен обяви, че "заплахата е много сериозна", тъй като "са съсредоточени значителни сили по границата с Украйна".
В събота министърът на отбраната Лойд Остин предупреди, че ако се имат предвид както струпването на силите по границата, така и информационното пространство, наистина има причини за притеснение.
Колебанието на ЕС
Официално от САЩ не коментират категорично разузнавателните данни. Проблемът според експерти, цитирани от "Ню Йорк таймс", е, че украинската армия не би имала почти никакъв шанс да се справи в ситуация, в която близо половината войски, предвидени в плана, са близо до украинската граница. Ситуацията би създала и сериозна криза за сигурността в Европа.
Освен това представител на администрацията на Байдън, пожелал да запази анонимност поради деликатността на информацията, казва, че Москва работи по изграждане на наемна сила от запасняци, продължава изданието.
Още един източник на тревога е дезинформацията в руски медии, описваща Украйна и НАТО като заплаха за Русия, според някои - с потенциал да създаде повод за ескалация. Самият Блинкен говореше пред шведската телевизия за "десеткратно" увеличаване на "пропагандната кампания срещу Украйна в социалните мрежи", без да навлезе в подробности.
© Reuters
Според "Файненшъл таймс" Европа първоначално е подходила с недоверие към данните и се наложило необичайно много информация да бъде споделена. В резултат, писа по-късно вестникът, европейците били изненадани от представената информация.
През последните дни Байдън същевременно посочи, че е в "постоянен контакт" с европейските си партньори за рисковете. "Съставям в момента нещо, което вярвам, че ще е най-всеобхватният и значим набор от инициативи, за да стане много, много трудно на г-н Путин да действа и да направи онова, което хората се притесняват, че може да направи."
За руското издание РБК говорителят на Европейската комисия по въпросите на външната политика Петер Стано обяснява, че макар комисията да не коментира "различни спекулации в медиите за нарастващата руска военна сила около Украйна, сме се отнасяме към това сериозно".
"През последните няколко седмици вече чаявихме, че получаваме и разполагаме с много тревожна информация."
говорител на Европейската комисия и Европейската служба за външно действие
Москва коментира последната информация с уверението, че Русия не е заплаха за никого.
Прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков нарича западните публикации за риска просто "празно, неоснователно нагнетяване на напрежението". Говорителят на външното министерство Мария Захарова изтъква, че придвижването на руски сили в която част на руската територия пожелаят властите е "законно право на суверенна държава".