
© Reuters
Учение на украински гранични сили
Американският президент Джо Байдън подготвя сериозна дипломатическа отстъпка, за да предотврати ескалация в кризата между Русия и Украйна. Среща на НАТО и Русия, която той ще опита да свика, и други евентуални следващи стъпки първо ще бъдат обсъдени и с Украйна, и с всички съюзници в Алианса, а това включва и България.
Пред американски медии Байдън каза вчера, че се надява да обяви провеждането на такава среща на високо ниво още в петък. Целта е да се проучи "дали можем, или не можем да постигнем споразумение за сваляне на температурата по източния фронт". Новата инициатива бе обявена само ден след негов телефонен разговор с руския му колега Владимир Путин в търсене на изход след седмици на напрежение по границата с Украйна, в близост до която от руска страна са струпани десетки хиляди военни. В американски разузнавателен доклад се допуска руска инвазия с близо 175 хил. военни в Украйна в началото на идната година.
Девет източноевропейски държави
Вчера и късно във вторник Байдън разговаря със западни лидери след обсъждането на темата с Путин, а днес ще го направи с източни. Той ще разкаже за контакта си с Путин на източноевропейските държави от т. нар. Букурещка деветка, "съставена от съюзници от източния фланг на НАТО, за да резюмира разговора си с президента Путин, да чуе мнението им за сегашната ситуация по сигурността и да подчертае ангажимента на САЩ към трансатлантическата сигурност".
Новината бе част от съобщение на Белия дом, което не бе достъпно на сайта на Белия дом тази сутрин, но бе разпространено от водещите агенции като "Ройтерс" и "Франс прес".
Преди да говори с тези лидери, Байдън ще обсъди ситуацията с украинския си колега Володимир Зеленски.
От думите на президента се разбра, че той не мисли за среща на всички държави от НАТО с руски представители, но "поне за четирима от водещите съюзници" в Алианса, без да уточнява кои държави има предвид. Това става в момент, когато руски официални лица открито допускат идеята САЩ да стане част от т. нар. нормандски формат за решаване на украинската криза - Франция, Германия, Украйна и Русия.
"Да бъде пресечена в зародиш"
Байдън открито изключи за момента вариант, при който САЩ изпращат войски едностранно, ако Русия нахлуе в Украйна - най-малкото защото Киев не е в НАТО (но говори за икономически санкции, "каквито Путин не е виждал").
Едновременно с това в Украйна ще бъдат изпратени оръжия и боеприпаси като част от пакет за помощ в сигурността за 60 млн. евро, както съобщи говорителят на Пентагона Джон Кърби, цитиран от Си Ен Ен. Този пакет обаче бе одобрен от Байдън още на 1 септември, преди сегашната ескалация, за укрепване на украинските отбранителни способности. С последния транш помощта за Киев в сектора достига 450 млн. долара от началото на годината.
Междувременно Путин отново настоява НАТО да се ангажира, че няма да продължи с разширяването си на изток и че няма да изпраща военни и оборудване, които могат да се използват за атака срещу Русия от съседни държави. Едновременно с това, пише "Уолстрийт джърнъл", руският президент така и не затвори вратата пред риска от инвазия в Украйна, докато търси решение на, по думите му, "пълзящата заплаха" от НАТО.
По-късно Путин обясни, че въпреки конструктивния разговор с Байдън "засега няма особена причина за оптимизъм".