
© Laporte et al., doi: 10.1093/mnrasl/slab109
Структурите, обозначени с лилавите вертикални линии, пресичащи галактиката, може да са резултат от взаимодействие със сателитни галактики, но може и да са причинени от сблъсък
Множество мащабни, въртящи се структури са забелязани по външния ръб на Млечния път, а обяснението за произхода им предстои.
Това показва изследване, водено от астронома Шервен Лапорт от Барселонския университет в Испания, на базата на данни, изпратени миналия декември от телескоп на Европейската космическа агенция.
Да се разбере как всъщност изглежда галактиката от мястото, където се намира Слънчевата система, всъщност е много трудно.
Една от причините е, че е много трудно да се изчисли разстоянието до обект, чиято яркост не е известна - а Млечният път е изпълнен с такива обекти.
За решаване на този въпрос е използвана Gaia - специална европейска космическа обсерватория.
Възможното обяснение
"Структурите" може да представляват приливни опашки - нещо като "галактически фосили", резултат от мощни гравитационни взаимодействия с други обекти, смятат учените според изследването, публикувано в престижното издание Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.
Това са така наречените приливни опашки (наричани и приливни ръце), излизащи от дадена галактика и изпъкващи далеч от нея. Мащабните структури могат да оцелеят като опашки на галактиките в продължение на милиарди години, смятат учените. Около версията за приливни ръце се обединяват и изследователите от университета. Структурите може да са се появили заради взаимодействие със сателитни галактики - около Млечния път има петдесетина.
Те обаче могат да са резултат и от сблъсък на Млечния път с друга галактика, каквито астрономите смятат, че е имало в хода на времето, и каквито могат да разтърсят "диска" и да създадат по протежението му вертикални образувания, видими на снимката. Резултат от подобно взаимодействие според някои изследователи е и появата на Слънчевата система.
Една от тези сблъскали се галактики - погълнати от Млечния път преди поне 8 млрд. години - е Гая-Енцелад, известна още като "галактика наденица" (описвана и от учените като Gaia Sausage). Изследванията продължават, за да се разбере кое от обясненията е по-вероятно.
Карта на Млечния път
Последното откритие се прави с помощта на космическата обсерватория Gaia на Европейската космическа агенция. Целта на проекта е да изследва образуването и еволюцията на Млечния път и да се изготви най-подробната досега триизмерна карта на галактиката.
Търси се и отговор на редица въпроси, например дали големите галактики се формират от множество по-малки системи или дали историята на формиране на звездите върви относително гладко, или това е ставало на отделни епизоди или етапи през последните 14 млрд. години.
Подобно на изстреляния успешно на Коледа с европейска ракета "Джеймс Уеб", "Гая" орбитира около Слънцето в т.нар. Втора точка на Лагранж (L), където взаимодействието на звездата със Земята създава гравитационен баланс.
Оттам "Гая" изучава Млечния път, за да разбере как позициите на звездите се променят спрямо по-далечни звезди; това помага да се изчисляват разстояния (от Земята атмосферните явления често изкривяват тези данни).