
© Associated Press
Дневник" следи разпространението и ефектите от коронавируса по света. Карта на болестта вижте тук
Бустерите са с 88% ефективност срещу хоспитализация при Омикрон
Това сочи проучване на британската агенция за здравна сигурност, цитирано от Би Би Си. Данните показват, че две дози ваксина не са достатъчни за защита срещу заразяване с Омикрон, но че отслабва в по-малка степен защитата от тежко протичане на заболяването.
Анализирани са над 600 хил. потвърдени и предполагаеми случаи на Омикрон в Англия до 29 декември. Според резултатите с една доза рискът от хоспитализация е 52%, с втора - 72% (но след 25 седмици намалява до 52). При третата се увеличава до 88 на сто.
Агенцията отчита, че все още няма данни, които да потвърдят колко време се поддържа тази висока защита, но, изглежда, видимо отслабва по-бавно от защитата срещу развиването на симптоми.
© Reuters
Технологични компании се изтеглт от изложението за потребителска електроника
Сред последните отказали са и производителят на чипове Ей Ем Ди (AMD) и компанията за персонални компютри Ем Ес Ай (MSI), информира Би Би Си. "Амазон" (Amazon), "Фейсбук" (Facebook), "Гугъл" (Google), "Интел" (Intel) и "Майкрософт" (Microsoft) вече обявиха, че няма да изпращат представители.
Организаторите се надяваха, че събитието, което е едно от най-големите изложения за нови потребителски приспособления, може скоро да се върне към нормалното си провеждане.
Някога то привличаше над 180 000 души от цял свят в множеството казина и конгресни пространства на Лас Вегас, превръщайки се в годишна "витрина" за нови тенденции и "джаджи" в технологичната промишленост, припомня "Ройтерс". Асоциацията за потребителски технологии (CTA), която организира и управлява изложението, обяви, че шоуто ще се проведе от 5 до 8 януари 2022 година.
Предпазните санитарни мерки ще включват изисквания за ваксиниране, носене на маски и тестове за COVID-19, отбеляза асоциацията. Разпространението на новия вариант Омикрон в САЩ накара много фирми да преосмислят дали си заслужава да имат физическо присъствие на изложението.
Говорител на организаторите заяви пред специализираното електронно издание "Върдж", че 42 изложители са анулирали участието си, но 60 нови са се регистрирали през последните дни. От Асоциацията за потребителски технологии посочиха пред Би Би Си, че над 200 компании са потвърдили личното си участие на изложението през 2022 година в Лас Вегас.
Рекордна заболеваемост и в Испания
В средата на октомври Испания все още съобщаваше за годишна седемдневна заболеваемост от около 18 на 100 хил. души.
Междувременно властите твърдят, че ситуацията в болниците като цяло все още е под контрол благодарение високото ниво на ваксинация срещу коронавируса, тъй като ваксината в повечето случаи осигурява протичане на инфекцията без симптоми или в по-лека форма. По последни данни 8.8 процента от всички болнични легла и 19 процента от леглата в отделенията за интензивни грижи в Испания са заети от пациенти, болни от COVID-19. Процентите на заетите легла се повишават, но доста бавно.
Заради бързо увеличаващият се брой на новите случаи тази седмица Испания скъси срока на карантината при заболяване без симптоми и дори при заболяване с леки симптоми - от 10 на 7 дни. Това се отнася и при съмнение за заболяване на неваксинирани хора. Намаляването на карантината беше поискано от няколко регионални правителства и от бизнеса. Целта е да се предотвратят прекъсвания в работата на доставчиците на основни услуги като болниците и обществения транспорт, ако прекалено много служители бъдат поставени под карантина.
Носенето на маски на открито отново става задължително в цялата страна. В девет от 17 региона остава в сила изискването за представяне на доказателство за ваксинационен статус, преболедуване на COVID-19 или скорошен отрицателен тест за избягване на ограничения върху придвижването или нощен полицейски час, докато в други региони, като например в Мадрид, почти няма ограничения.
В столицата около 7000 души възнамеряват да се съберат на площада "Пуерта дел сол" тази вечер, за да посрещнат новата година на най-традиционното масово парти в страната.
Великобритания одобри хапчето на "Пфайзер" срещу COVID-19
Препаратът - първият, който се приема през устата, е разрешен за употреба и в Европа, но засега не е известно дали Европейската комисия ще обяви обществена поръчка за общото му закупуване или всяка държава ще сключва самостоятелен договор за доставка с производителя. Засега не се предвижда хапчето да се продава в аптечната мрежа, като то ще бъде давано само на високорискови пациенти по преценка на лекар.
Починалите от COVID-19 в Източна Европа надхвърлиха 1 милион
Полша постави мрачен рекорд от четвъртата вълна в сряда със 794 починали и опасенията са, че след празниците ще има още повече случаи заради претоварена здравна система, липса на познание за пандемията и относително нежелание за ваксиниране. Русия надмина Бразилия като страната с втори най-голям абсолютен брой починали (начело са САЩ), като ноември е най-смъртоносният месец от началото на пандемията (над 87.5 хил. случая).
Израел одобри ограничена употреба на втори бустер срещу COVID-19
Ваксинацията с четвърта доза започна в петък сутрин в израелския медицински център "Шеба" с имунизиране на пациенти с присадени сърци и бели дробове и ще продължи в старческите домове.
Израелска болница приложи четвърти инжекции на тестова група от здравни работници в понеделник, в това, което тя нарече първото голямо проучване за това дали вторият кръг от усилвател ще помогне да се пребори с варианта на коронавирус Oмикрон. Резултатите се очакват до две седмици.
"Стратегията на Израел за преодоляване на Oмикрон е ясна: колкото по-голяма е вълната, толкова по-голяма защита ще ни трябва, за да я преодолеем", каза премиерът Нафтали Бенет.
Експертна група на Министерството на здравеопазването миналата седмица препоръча поставянето на четвърта доза от ваксината на "Бионтех"/"Пфайзер" на медицински работници и хора над 60 г. или с отслабена имунна система. Въпреки това незабавно одобрение не беше дадено, тъй като други експерти смятат, че няма достатъчно научни данни, които да оправдаят поставяне на втори бустер. Затова той ще бъде предложен само на особено застрашени хора, като пациенти с рак и трансплантирани. В същото време главният здравен инспектор Нахман Аш заяви, че "ако видим признаци, показващи, увеличаване на тежко протичащо заболяване сред по-възрастните, ще вземем това решение. Предизвикателството е да го направим достатъчно рано, за да ги ваксинираме навреме."
Израел беше първата страна, стартирала масова ваксинационна кампания и бустерна програма, след като забеляза, че имунитетът намалява с времето. Нейните политики относно бустерите са наблюдавани внимателно от други държави, включително Съединените щати, които обмислят кога да предложат допълнителни дози, пише Ройтерс.
© Associated Press
Израел в момента преминава през нова вълна на инфекциите, предизвикана от по-заразния вариант Омикрон. Вчера бяха регистрирани 4085 нови случая на COVID-19 (3449 в България в четвъртък), което е рекорден дневен брой на новозаразените от края на септември.
Португалия намали карантината за COVID-19
Решението е продиктувано от опасения, че високата заразност на варианта Омикрон ще доведе до недостиг на работещи и парализиране на страната.
Карантината ще е още по-кратка на португалския остров Мадейра - пет дни.
Тази седмица броят на новозаразените с коронавирус в Португалия рязко се увеличи, като се смята, че това се дължи на разпространението на Омикрон и на засиленото масово тестване. Въпреки скока на новозаразените смъртните случаи и хоспитализираните не се увеличават толкова бързо заради високите нива на ваксинация, които обхващат над 80% от населението.
Израел започва лечение на COVID-19 с хапчето на "Пфайзер"
"Хапчетата ще ни помогнат да преодолеем очаквания пик на вълната Омикрон", заяви израелският премиер Нафтали Бенет при посрещането на доставката на летището в Тел Авив.
Американската агенция за лекарствата разреши миналата седмица медикамента на "Пфайзер", който се продава под името паксловид (Paxlovid). Той позволява да се намалят с 88% хоспитализациите и смъртните случаи на лица от рисковите групи, когато се приема в първите пет дни след появата на симптомите, сочат клинични изпитвания върху 2200 души. Лекарството е разрешено за употреба и в Европа, като някои държави вече започнаха да снабдяват болниците си медикамента.
Затворени нощни клубове предлагат ваксиниране
"Особено сега, с идването на Омикрон, това е от значение: Всяка инжектирана навреме доза ваксина облекчава дейността на отделенията за интензивни грижи и спасява живот", обясни Саша Диселкамп, промоутър на един от клубовете.
В момента в Берлин действа забрана за танцуване в клубовете, което накара повечето им собственици да ги затворят, пише БТА.
Южна Африка обяви, че е преминала пика на вълната от Омикрон
Мерките, съобщени от правителството, предвиждат също така, че до 1000 души ще могат да участват в събирания на закрито, а на открито - до 2000 души. Отменят се и ограниченията в работното време на магазините, продаващи алкохол. Някои от тях ще могат да работят и след 23 ч., което е добре дошло за търговците и бизнеса, пострадали пандемията и очакващи възможност да се възстановят по време на празниците, пише БТА.
В Южна Африка е разгарът на туристическия сезон и европейските държави, които наложиха забрана за пътувания до страната, са в очакване на добри новини. ЕС обаче не свали ограниченията за пътуване до Южна Африка по време на празниците.
Пет нови симптома преобладават при инфекциите с Омикрон
Информацията идва от регистрираните случаи на новия вариант в Лондон, където той вече е доминиращ, пише белгийският вестник "Льо Соар". Само половината от далите положителни проби за инфекцията са имали трите класически симптома на Делта варианта: треска, кашлица, загуба на обоняние или вкус. При Омикрон се появява като нов симптом и намален апетит.
Данните от Южна Африка, където новият вариант беше първо установен, показват, че загубата на мирис и вкус е много по-рядко срещана при варианта на Омикрон в сравнение с предишните варианти. Докато умората се среща много по-често.
Ноември е бил най-смъртоносният месец в Русия от началото на пандемията
Така Русия изпревари Бразилия по брой починали от инфекцията в света след Съединените щати. Общият брой на смъртните случаи от пандемията в Русия достигна 658 634 според изчисленията на "Ройтерс", базирани на данни на Росстат до края на ноември и от работната група за коронавирус за декември. За сравнение - Бразилия е регистрирала 618 800 починали от COVID-19, а САЩ - 825 663 души, но при повече от два пъти по-голямо население от това на Русия, посочва "Ройтерс".
Ноември е бил най-смъртоносният месец в Русия от началото на пандемията, като статистическата служба Росстат съобщи, че 87 527 души са починали от причини, свързани с коронавируса.
Изчисленията на "Ройтерс" показват, че Русия е регистрирала повече от 835 000 смъртни случая от началото на епидемията през април 2020 г. до края на ноември в сравнение със средната смъртност през 2015 - 2019 г. Според някои епидемиолози извънредната смъртност е най-добрият начин да се оцени реалният ефект от пандемията.
© Associated Press
Досега броят на смъртните случаи в Русия не е бил засегнат от варианта Oмикрон и се дължи най-вече на вълната от инфекции през октомври и ноември, за което здравните власти обвиняват варианта Делта и бавната кампания за ваксинация. В четвъртък руските власти наредиха на болниците да се подготвят за евентуален скок в на новозаразени с COVID-19 заради Омикрон, като се очаква рязко увеличение на заболелите след новогодишните празници, които продължават до 9 януари.