
© Reuters
Държавният секретар на САЩ разговаря днес с ръководители на външните министерства на страните от т.нар. Група на деветте от Букурещ (B9), включвща източноевропейските членове на НАТО. Сред тях е и България, представлявана от външния министър Теодора Генчовска. Разговорът на Антъни Блинкен е бил телефонен и е свързан с "дестабилизиращото струпване на руски войски по границата с Украйна", се казва в официалното съобщение.
Разговорът е по искане на американската страна и е бил на ниво външни министри. Според полския външен министър Збигнев Рау разговорът е бил за сигурността на източния фланг на НАТО.
Към момента на разпространяване на новината от външното министерство във Варшава и час по-късно от агенция "Ройтерс", цитираща Държавния департамент, няма съобщение на министерството на външните работи на България. Последната новина за дейността на министър Теодора Генчовска на сайта на министерството е от 29 декември - за среща миналата сряда с посланичката на Черна гора.
Българското съобщение бе разпространено на следващия ден сутринта и в него се казва, че "външният министър сподели общата загриженост за сигурността на Украйна, предвид значителното струпване на руски военни сили по границата". Генчовска е приветствала дипломатическите усилия за убеждаване на Москва да предприеме мерки по деескалация, като подчертала необходимостта от надеждна отбрана и възпиране по Източния фланг на НАТО.
Блинкен е "изтъкнал ангажирането на САЩ с продължаващи тесни консултации и координация с всички наши трансатлантически съюзници и партньори, докато работим за деескалиране чрез сдържане, отбрана и диалог" се казва в съобщението от Вашингтон.
Обсъждана е още "нуждата от обединена, готова и решителна позиция на НАТО за колективната защита на съюзниците, както и трансатлантическо сътрудничество по въпроси от обща загриженост". Блинкен е подчертал и "непоколебимия ангажимент на САЩ към трансатлантическата сигурност и Член 5 на НАТО", гарантиращ колективната отбрана на всеки атакуван член на алианса.
Разговорът на Блинкен е по-малко от месец от виртуалната среща на президента Джо Байдън на 9 декември на ниво президенти на България (Румен Радев), Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния и премиера на Словакия. На 18 декември германското сп."Шпигел" цитира свой източник, според който командващият обединените сили на НАТО в Европа ген. Тод Уолтърс говорел за необходимостта от обсъждане на подсилено присъствие на алианса с около 1500 души в България и Румъния - мисии, каквито вече има в балтийските републики и Полша.
Никой в чужбина не коментира официално медийната публикация, докато доскорошният премиер и настоящ министър на отбраната Стефан Янев не написа в профила си във "Фейсбук", че е против подобно разполагане. Така той потвърди, че наистина има такова "военно-техническо обсъждане и окончателно решение не е взето", но заяви, че "моята позиция е, че подобен дебат, респективно - подход, има потенциал да доведе до нежелано нарастване на напрежението в региона". Публикацията му ведната бе споделена от руското посолство в София.
Премиерът Кирил Петков каза, че това не е официална позиция на България. Янев даде интервю за БТА, в което заяви, че "България е активен член на НАТО и като такъв не може да бъде обект на чужди решения". "Апелът ми е националната позиция да бъде достатъчно добре аргументирана, съобразена с националния интерес, и разбира се, в съзвучие с общите интереси за колективната сигурност на НАТО", добави той в интервюто. Междувременно от министерството потвърдиха, че позицията му във "Фейсбук" е лично мнение "в качеството му на министър на отбраната".
Малко по-рано днес Блинкен разговаря и с турския си колега Мевлют Чавушоглу по различни теми, включително "обсъждане на важността от продължаване на координацията по отношение заплахата от руска ескалация в Украйна", както и "възможностите за задълбочаване на сътрудничеството двустранно и като съюзници в НАТО в отговор на сфери, преизвикващи обща загриженост".
Тази статия е допълнена с актуална информация в 11:45 на 4 януари.