Как така в другите езици има думи за новите технологии а само в българският май няма: Например в чешкият "тъчскрийн" ще се каже "dotyková obrazovka" (дотик е докосване, пипане образовка е екран)
Frieren für die Freiheit.
Tempolimit für die Freiheit.
Ein Kühlschrank im Sommer – notwendig oder Kriegstreiberei?
Тъчскрийн не е българска дума. Явно българският е изключително беден и прост език, щом не може да създаде свои думи - като се замисли човек - само заемки от други езици май му е основмата лексика.
Frieren für die Freiheit.
Tempolimit für die Freiheit.
Ein Kühlschrank im Sommer – notwendig oder Kriegstreiberei?
До коментар [#2] от "DDR": ай ся "драсни-пални-клечица"... когато българите измислим нещо - продукт, технология или каквото и да е, тогава ще му дадем име.
"кибрит" на чешки е "запалка" "запалка" пък на чешки е "запаловач" Прости и ясни славянски думи, лесно разбираеми за всички говорещи славянски език.
Явно е въпрос на езикова култура и желание от страна на каймака на обществото.
Frieren für die Freiheit.
Tempolimit für die Freiheit.
Ein Kühlschrank im Sommer – notwendig oder Kriegstreiberei?
На най иновативната компания от началото на века не можаха да й простят и тя стана жертва на американските и други гиганти. Добре че навреме си смениха основателите с нов мениджър който да смени ориентацията на бизнеса им и бетонира реномето за сигурността на софтуера им.
Като прочетох заглавието и си помислих, че телефоните с тъчскрийн не са qwerty , ами по БДС. Разликата между блакберито и тъскрийните не е qwerty стандарта а бутоните. Неграмотна работа.
За Блекбъри не знам, но Уин 7 си е погребан завинаги. А си работеше добре да на по-слаби машини. Явно само Линукс дистрибуции ще се ползват. Не разбирам защо трябва да се изхвърля хардуер, който служи вярно без проблеми.
Какъв е проблема с чехите? В момента в Германия лужишките сорбкини се борят да се промени закона за имената и да могат да си слагат женски славянски икончания на фамилийите.
До коментар [#11] от "хм": "... то чехите слагат окончания и преправят имената във филмите, едва ли баш те са за пример.."
Frieren für die Freiheit.
Tempolimit für die Freiheit.
Ein Kühlschrank im Sommer – notwendig oder Kriegstreiberei?
Българският е изключително тромав език, когато става въпрос за образуване на съставни думи и дори чешкият превод, който си дал, не може да служи за пример, защото на български ще трябва да се прибави някакъв допълнителен предлог или частица, за да не звучи изкуствено като например "допир екран". В английския, който се е наложил в международен мащаб и от който навлизат повечето културни влияния и технологични термини, много лесно се формират нови думи чрез свързване на две съществителни например, което в българския е трудно и затова за улеснение се ползват масово чуждици.
Пипобраз Всичко е въпрос на навик - ако започне да се предлагат масово в магазините "хитър телефон с пипобраз" след някакво време това ще си е напълно възприета дума На български се вика "принтер" на чешки "тискарна" (от тиск -печат, демек "печатарка")
Frieren für die Freiheit.
Tempolimit für die Freiheit.
Ein Kühlschrank im Sommer – notwendig oder Kriegstreiberei?
[quote#14:"DDR"]Какъв е проблема с чехите? В момента в Германия лужишките сорбкини се борят да се промени закона за имената и да могат да си слагат женски славянски икончания на фамилийите.
нямам проблем с чехите, имам проблем с неграмотните българи като теб, дето плюят по хубавия (и богат) български език.
Официално марката "BlackBerry", отдавна е китайска собственост. "TCL", който се конкурира със "Samsung" в производството на телевизори реши да започне да произвежда мобилни телефони. И така, като за начало китайците си напазаруваха няколко закъсали производителя на мобилни устройства. Канадската "BlackBerry", френската "Alcatel" и американската "Palm". През последните две години се вижда, че китайците наблягат на собствената си марка и както виждаме "BlackBerry" си заминават. Дали ще пожелаят да ги възстановят, си е лична китайска работа.
И къде го проблема? За сметка на това обаче в Бг децата са с често срещаните български имена Майкъл, Глория, Стефания, Беата и т.н. 😉До коментар [#25] от "хм":"примерно чешката версия на Джейн Еър е Яна Ярова."
След това има още предложения! Сега, че на теб не ти харесват, какво да направим?!? Поне три-четири "български заместители" са се появили в рамките на минути! А ти продължаваш да пишеш за Чехия, и че българския език бил беден! Нямаш си на представа, какви "български родители", какви идиотски имена са си слагали на децата?!? А между другото един си беше сменил името на "Манчестър Юнайтед"! Що се впечатляваш от такива работи, не знам?!?
Искам да питам тези които възхваляват берито и тези които видяха конспирация и/или умисъл в закриването на продукта. Бихте ли сменили смартфона си с блакбери? Щеше ли да приключи производството, ако берито беше по удобно и всички го искаха (цената щеше да стане колкото айфон). Берито беше нещо хубаво, но се оказа ,че има по добри идеи и то не издържа на конкуренцията. Просто клавиятурите с бутони се оказаха остарели. Помня първия си тъч скрийн смартфорн. Беше ми адски трудно да свикна ,че няма копчета по него. Но сега за нищо не света не бих се върнал към такъв тип устройство с бутони.
Жалко ... Блекбери ползваха хубава операционна система. На времето имаше демонстрационна дискета с нея и се влизаше в интернет през телефонната мрежа. Ядрото беше много малко и бързо ... мисля, че се казваше "неутрино" Канадските железници я бяха приели. Така, че смартфоните са само една малка част от голяма апетитна хапка за софтуерните гиганти.
КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТО
Всдичко което струва пари за да върши същото рано или късно си отмира защото такива са икономическите закони. Клавиатурките на бери колкото и прости и евтини да са, дори и само 50 стотинки да добавят към цената пак няма как да се преборят с безплатното.
Да обясним набързо защо тъчскрийн телефоните или пипниекраните заместиха берита, капинки, портокали и всякакви други ''много удобни'' телефони с физически клавиатури. Заместиха ги, не защото клавиатурата е по-удобна или неудобна за писане, а защото като имаш физически бутони, всички функции, всички приложения трябва да са направени така, че по някакъв начин да могат да се управляват с фиксираните физически бутони. Докато на пипниекраните го нямаш това ограничение - съответно приложенията и фунциите са супер гъвкави, апдейтват се лесно, можеш да си слагаш бутони където си искаш, могат да бъдат много по-сложни, дизайнът може да е хем красив, хем удобен и още куп предимства. За браузване в интернет пък да не говорим колко по-удобно е с пръст вместо с бутони или някви идиотски стайлуси. Ей затова умряха беритата. Помня си Нокиата Е52 ли беше, кво беше - уж смартфон, уж интернет, уж приложения - ми нищо не ползвах, щото беше толкова неудобно. Купих си едно Ейдж Ти Си и веднага започнах да го ползвам като смартфон, а не просто като уж-смартфон-ама-всъщност-слушалка.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
DDR
Рейтинг: 2499 ЛюбопитноКак така в другите езици има думи за новите технологии а само в българският май няма:
Frieren für die Freiheit. Tempolimit für die Freiheit. Ein Kühlschrank im Sommer – notwendig oder Kriegstreiberei?Например в чешкият "тъчскрийн" ще се каже "dotyková obrazovka" (дотик е докосване, пипане образовка е екран)
Vøxy
Рейтинг: 477 НеутралноДо коментар [#2] от "DDR":
има дума - тъчскрийн, а ти може да ползваш "докосващ се екран" по примера на чехите, които цитираш, кое те спира.
DDR
Рейтинг: 2499 ЛюбопитноТъчскрийн не е българска дума. Явно българският е изключително беден и прост език, щом не може да създаде свои думи - като се замисли човек - само заемки от други езици май му е основмата лексика. Frieren für die Freiheit. Tempolimit für die Freiheit. Ein Kühlschrank im Sommer – notwendig oder Kriegstreiberei?
koliok5
Рейтинг: 412 НеутралноДо коментар [#2] от "DDR":
ай ся "драсни-пални-клечица"... когато българите измислим нещо - продукт, технология или каквото и да е, тогава ще му дадем име.
karatista
Рейтинг: 3526 Неутралноклавиатурата на този болд от снимката беше супер удобна, но за зла беда на беритата по това време имаше айфон.
DDR
Рейтинг: 2499 Весело"кибрит" на чешки е "запалка"
"запалка" пък на чешки е "запаловач"
Прости и ясни славянски думи, лесно разбираеми за всички говорещи славянски език.
Явно е въпрос на езикова култура и желание от страна на каймака на обществото. Frieren für die Freiheit. Tempolimit für die Freiheit. Ein Kühlschrank im Sommer – notwendig oder Kriegstreiberei?
geparez
Рейтинг: 52 Веселопипниекраните са си супер, къф ли ДНК матриал няма по тях
canuck99
Рейтинг: 822 НеутралноНа най иновативната компания от началото на века не можаха да й простят и тя стана жертва на американските и други гиганти. Добре че навреме си смениха основателите с нов мениджър който да смени ориентацията на бизнеса им и бетонира реномето за сигурността на софтуера им.
George Svinarov
Рейтинг: 772 НеутралноКато прочетох заглавието и си помислих, че телефоните с тъчскрийн не са qwerty , ами по БДС. Разликата между блакберито и тъскрийните не е qwerty стандарта а бутоните. Неграмотна работа.
хм
Рейтинг: 819 НеутралноДо коментар [#4] от "DDR":
то чехите слагат окончания и преправят имената във филмите, едва ли баш те са за пример.
по темата - това се знаеше от многп години, не знам дали има други изненадани освен Дневник.
погреба ги не друго, а затворената ОС, за която няма толкова приложения, колкото в айОС или Андроид.
това за сигурността на беритата е някаква градска маркетингова легенда.
truly
Рейтинг: 653 НеутралноЗа Блекбъри не знам, но Уин 7 си е погребан завинаги. А си работеше добре да на по-слаби машини. Явно само Линукс дистрибуции ще се ползват. Не разбирам защо трябва да се изхвърля хардуер, който служи вярно без проблеми.
dedoliben
Рейтинг: 1773 РазстроеноДо коментар [#9] от "canuck99":
"Моите министри са англофили, моите генерали са германофили, моят народ е русофилски, само аз останах българофил". Цар Борис IIIПо скоро не и простиха че не даваха охотно да слухтят който им е Кеф.
DDR
Рейтинг: 2499 НеутралноКакъв е проблема с чехите? В момента в Германия лужишките сорбкини се борят да се промени закона за имената и да могат да си слагат женски славянски икончания на фамилийите.
Frieren für die Freiheit. Tempolimit für die Freiheit. Ein Kühlschrank im Sommer – notwendig oder Kriegstreiberei?До коментар [#11] от "хм":
"...
то чехите слагат окончания и преправят имената във филмите, едва ли баш те са за пример.."
dedoliben
Рейтинг: 1773 ЛюбопитноДо коментар [#7] от "DDR":
"Моите министри са англофили, моите генерали са германофили, моят народ е русофилски, само аз останах българофил". Цар Борис III"кибрит" на чешки е "запалка"
"запалка" пък на чешки е "запаловач"
Прости и ясни славянски думи, лесно разбираеми за всички говорещи славянски език.
Явно е въпрос на езикова култура и желание от страна на каймака на обществото.
А зашо на наложена чуждица трябва да има Аналог?
А как е на чешки Чушкопеч?
DDR
Рейтинг: 2499 ВеселоПекач на паприки.
Frieren für die Freiheit. Tempolimit für die Freiheit. Ein Kühlschrank im Sommer – notwendig oder Kriegstreiberei?Ето за няколко чушкета чушлета:
https://www.grilguru.cz/broil-king-pekac-na-papriky
До коментар [#15] от "dedoliben":
"А зашо на наложена чуждица трябва да има Аналог?
А как е на чешки Чушкопеч?"
dnevnikar
Рейтинг: 4208 Неутралносеки 4ти км
Чахкините са напредничави ;)
Не го спира и вариант
"дава да го бараш"
До коментар [#3] от "voxy":
До коментар [#2] от "DDR":
има дума - тъчскрийн, а ти може да ползваш
"докосващ се екран" по примера на чехите, които цитираш,
кое те спира.
bretschneider
Рейтинг: 522 НеутралноКакво падение, за мен си остана най-добрия смартфон!
meh
Рейтинг: 718 НеутралноДо коментар [#2] от "DDR":
Българският е изключително тромав език, когато става въпрос за образуване на съставни думи и дори чешкият превод, който си дал, не може да служи за пример, защото на български ще трябва да се прибави някакъв допълнителен предлог или частица, за да не звучи изкуствено като например "допир екран".
В английския, който се е наложил в международен мащаб и от който навлизат повечето културни влияния и технологични термини, много лесно се формират нови думи чрез свързване на две съществителни например, което в българския е трудно и затова за улеснение се ползват масово чуждици.
meh
Рейтинг: 718 НеутралноДо коментар [#19] от "meh":
Иначе моето предложение е да му казваме "боцекран".
Който иска да го ползва има моето разрешение.
meh
Рейтинг: 718 Неутрално"Бараджам" също става.
DDR
Рейтинг: 2499 ВеселоДо коментар [#21] от "meh":
Frieren für die Freiheit. Tempolimit für die Freiheit. Ein Kühlschrank im Sommer – notwendig oder Kriegstreiberei?Пипобраз
Всичко е въпрос на навик - ако започне да се предлагат масово в магазините "хитър телефон с пипобраз" след някакво време това ще си е напълно възприета дума
На български се вика "принтер" на чешки "тискарна" (от тиск -печат, демек "печатарка")
karatista
Рейтинг: 3526 НеутралноДо коментар [#9] от "canuck99":
бяха станали супер надути и арогантни задници и това им изяде главата. също и нокия
Полковник Паликъщов
Рейтинг: 2217 НеутралноИмам такъв телефон в колекцията си, за онова време събирах погледите на колеги и бизнес партньори!
Ако мъжът ви преспи с украинка, да знаете че това не е изневяра, а хуманитарна помощ. (laugh)хм
Рейтинг: 819 Неутрално[quote#14:"DDR"]Какъв е проблема с чехите? В момента в Германия лужишките сорбкини се борят да се промени закона за имената и да могат да си слагат женски славянски икончания на фамилийите.
нямам проблем с чехите, имам проблем с неграмотните българи като теб, дето плюят по хубавия (и богат) български език.
примерно чешката версия на Джейн Еър е Яна Ярова.
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2736 НеутралноСтарите Нокия още работят!
Libertarianism is just anarchy for rich peopleDDR
Рейтинг: 2499 ВеселоИ къде го проблема?
Frieren für die Freiheit. Tempolimit für die Freiheit. Ein Kühlschrank im Sommer – notwendig oder Kriegstreiberei?За сметка на това обаче в Бг децата са с често срещаните български имена Майкъл, Глория, Стефания, Беата и т.н. 😉
До коментар [#25] от "хм":
"примерно чешката версия на Джейн Еър е Яна Ярова."
vagabond66
Рейтинг: 2029 ЛюбопитноОфициално марката "BlackBerry",
отдавна е китайска собственост.
"TCL", който се конкурира със "Samsung"
в производството на телевизори
реши да започне да произвежда
мобилни телефони.
И така, като за начало китайците си напазаруваха
няколко закъсали производителя на мобилни устройства.
Канадската "BlackBerry", френската "Alcatel" и американската "Palm".
През последните две години се вижда,
че китайците наблягат на собствената си марка
и както виждаме "BlackBerry" си заминават.
Дали ще пожелаят да ги възстановят,
си е лична китайска работа.
vagabond66
Рейтинг: 2029 ВеселоДо коментар [#27] от "DDR":
Нещо не мога да разбера, от какво си недоволен?!?
Българския език бил "беден"?
Ето в коментар номер 8, набързо са ти го написали "пипниекран"!
След това има още предложения!
Сега, че на теб не ти харесват,
какво да направим?!?
Поне три-четири "български заместители"
са се появили в рамките на минути!
А ти продължаваш да пишеш за Чехия,
и че българския език бил беден!
Нямаш си на представа, какви "български родители",
какви идиотски имена са си слагали на децата?!?
А между другото един си беше сменил името на "Манчестър Юнайтед"!
Що се впечатляваш от такива работи, не знам?!?
deaf
Рейтинг: 2209 НеутралноДо коментар [#6] от "karatista":
Тоест,клавиатурата на айфон-а е по-удобна или какво?
George Svinarov
Рейтинг: 772 НеутралноИскам да питам тези които възхваляват берито и тези които видяха конспирация и/или умисъл в закриването на продукта.
Бихте ли сменили смартфона си с блакбери? Щеше ли да приключи производството, ако берито беше по удобно и всички го искаха (цената щеше да стане колкото айфон). Берито беше нещо хубаво, но се оказа ,че има по добри идеи и то не издържа на конкуренцията. Просто клавиятурите с бутони се оказаха остарели. Помня първия си тъч скрийн смартфорн. Беше ми адски трудно да свикна ,че няма копчета по него. Но сега за нищо не света не бих се върнал към такъв тип устройство с бутони.
BohrMottelson
Рейтинг: 479 НеутралноДо коментар [#5] от "koliok5":
BohrMottelsonАма как, измислили сме. Чушкопек. На английски е chushkopek
gogo2011
Рейтинг: 1430 НеутралноДо коментар [#24] от "Полковник Паликъщов":
И какъв ли бизнес може да има един трол?
dark'star
Рейтинг: 2331 НеутралноЖалко ... Блекбери ползваха хубава операционна система.
КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТОНа времето имаше демонстрационна дискета с нея и се влизаше в интернет през телефонната мрежа. Ядрото беше много малко и бързо ... мисля, че се казваше "неутрино" Канадските железници я бяха приели. Така, че смартфоните са само една малка част от голяма апетитна хапка за софтуерните гиганти.
emil
Рейтинг: 3150 НеутралноВсдичко което струва пари за да върши същото рано или късно си отмира защото такива са икономическите закони. Клавиатурките на бери колкото и прости и евтини да са, дори и само 50 стотинки да добавят към цената пак няма как да се преборят с безплатното.
ПРОКЛЕТА ДА Е РУСИЯ!Molossian
Рейтинг: 551 НеутралноЖалко.
Panta rhei....Бяха много добри машинки.
Samsun
Рейтинг: 58 НеутралноДа обясним набързо защо тъчскрийн телефоните или пипниекраните заместиха берита, капинки, портокали и всякакви други ''много удобни'' телефони с физически клавиатури. Заместиха ги, не защото клавиатурата е по-удобна или неудобна за писане, а защото като имаш физически бутони, всички функции, всички приложения трябва да са направени така, че по някакъв начин да могат да се управляват с фиксираните физически бутони. Докато на пипниекраните го нямаш това ограничение - съответно приложенията и фунциите са супер гъвкави, апдейтват се лесно, можеш да си слагаш бутони където си искаш, могат да бъдат много по-сложни, дизайнът може да е хем красив, хем удобен и още куп предимства. За браузване в интернет пък да не говорим колко по-удобно е с пръст вместо с бутони или някви идиотски стайлуси. Ей затова умряха беритата. Помня си Нокиата Е52 ли беше, кво беше - уж смартфон, уж интернет, уж приложения - ми нищо не ползвах, щото беше толкова неудобно. Купих си едно Ейдж Ти Си и веднага започнах да го ползвам като смартфон, а не просто като уж-смартфон-ама-всъщност-слушалка.