
© Reuters
Дневник" следи разпространението и ефектите от коронавируса по света. Карта на болестта вижте тук.
Ресторантите в Германия - само за ваксинирани и оздравели с тест
Достъпът до ресторанти ще бъде ограничен до хора, които са напълно ваксинирани или се считат за излекувани, които могат допълнително да предоставят доказателства или за бустерна ваксина, или за актуален отрицателен тест за COVID-19, съобщи Дойче веле.
"Това е строго правило, но е необходимо, за да ни помогне да контролираме по-добре инфекциите", каза германският канцлер Олаф Шолц.
Решено беше още да се съкратят карантината на заразените и самоизолацията на контактните от 14 на 10 дни, като този период може да бъде намален до седем дни, ако човек е без симптоми и получи отрицателен PCR тест или отрицателен бърз тест, извършен от медицинско лице. Получилите бустерна доза ваксина няма да трябва да се самоизолират след контакт със заразен.
До 10 ваксинирани или оздравели ще могат да участват в частни събирания.
Властите се надяват, че затягането на ограниченията за неваксинирани, ще ускори имунизацията в страната, която се доближава до средните нива в Европа, но е по-ниска от останалите западни държави. В момента 71.5% от населението е напълно ваксинирано, а 40.9% са получили повторна ваксина. Правителството иска ваксинираните да станат 80% и да бъдат поставени още 30 млн.бустерни дози до края на януари.
© Reuters Олаф Шолц
Citigroup започва да уволнява неваксинирани
Една от основните причини е, че президентът Джо Байдън нареди през септември компаниите, които имат работа с федералната администрация, да ваксинират всичките си хора. Тогава Сара Уектър, ръководител "Човешки ресурси" в Citigroup, коментира, че за компанията това е "голям и важен клиент". За да стимулира служителите си да се ваксинират, Citi дори предлагаше 200 долара бонус, ако го направят до 8 декември.
© European commission (audiovisual service)
Нови правила за COVID сертификатите в Италия
От 10 февруари до края на извънредното положение, което засега би трябвало да приключи на 31 март, се разширява използването на супер зеления сертификат (удостоверение, което се издава само на ваксинираните срещу коронавируса и на преболедувалите COVID-19). Той ще се изисква вече за хотели, тържества, изложения, конгресни центрове, зоните на открито на ресторантите, лифтовете, басейните, спортните зали, колективните спортове, спа центровете, както и за развлекателните дейности на открито. От 10 януари супер зеленият сертификат ще се изисква за самолети, влакове и фериботи, както и за градския транспорт, а от 15 февруари и за достъп до работното място.
От 20 януари влиза в сила задължението за представяне на обикновен зелен сертификат, който получават и тестващите се с PCR проби за посещение на фризьорски салони и козметични центрове. От 1 февруари документът ще е необходим за влизане в обществени учреждения, пощенски служби, банки и финансови институции.
© Reuters
Русия изпрати на Унгария мостри от "Спутник лайт"
В зависимост от резултатите Унгария може да започне търговски преговори с Русия за закупуване на "Спутник лайт", която е едноразова и производителят я препоръчва както за основен курс за ваксинация, така и като бустер.
Унгария е единствената държава от ЕС, която продължава да използва руски и китайски ваксини, наред с одобрените за употреба в Европа пет други ваксини на "Бионтех"/"Пфайзер", "Модерна", "Астра Зенека", "Джонсън и Джонсън" и "Новавакс". Словакия, която също беше поръчала от руската ваксина "Спутник" се отказа от прилагането й през лятото.
Армията повикана на помощ в лондонските болници
200 военни са били изпратени в лондонски болници за следващите три седмици. Армията ще помага и в центровете за тестване и за ваксиниране.
Великобритания отчита средно над 150 хил. нови случая на COVID-19 дневно от началото на седмицата. Въпреки това премиерът Борис Джонсън каза, че Англия може да издържи без нови ограничения, благодарение на ваксинацията и по-малкото тежки случаи. Той предупреди, че предстоят няколко трудни седмици, тъй като заради многото заболели или контактни, персоналът в болниците е силно редуциран.
Чаанд Нагпол, председател на Съвета на Британската медицинска асоциация, каза пред "Скай нюз", че броят на отсъстващите медиции в обществената здравна система е безпрецедентен, като проблемът не е само за Лондон, а за цялата страна.
© Reuters
Париж очаква пик на Омикрон вълната до 10 дни
"Мисля, че стигаме до върха на тази нова вълна", каза Фишер пред телевизионния канал LCI TV, добавяйки, че това може да се случи във втората половина на януари.
Франция отчете 261 481 нови заразени с коронавирус в четвъртък, по-малко от рекорда от над 332 хил., поставен в сряда, но седемдневната средна стойност на новите случаи се покачи до над 200 хил. за първи път от началото на здравната криза. 204 души са починали през последното денонощие.
Френският президент Еманюел Макрон смята, че достатъчно хора ще приемат бустерни ваксини срещу COVID, за да смекчат ефектите от вируса и така ще стане възможно да се избегне въвеждането на нови големи ограничения.
© Reuters
Над 10 млн. инфекции в Африка от началото на пандемията
Най-малко 311 508 нови случая на COVID-19 са регистрирани в последните седем дни на континента, което е средно по 44 501 новозаразени на ден. В последно време Африка отчита невиждани от началото на пандемията нива на разпространение на инфекцията.
Сред 54-те африкански държави и територии, осем подобриха в последните дни антирекордите си по открити случи на зараза за седмица от началото на пандемията. Това са Мавритания, Кабо Верде, Гвинея, Мали, Кот Д'Ивоар, Бурунди, Мозамбик и Замбия. /БТА
Чили ще поставя втори бустер срещу COVID-19
Над 85% от населението са получили по две дози, а около 57% са си поставили и бустерна. Първият случай на Омикрон в Чили беше регистриран в началото на декември.
"Успехите на Чили във ваксинацията ни поставят сред най-добре справящите се с борбата с пандемията страни в света. И с тази четвърта доза се опитваме да запазим тази лидерска позиция и да защитим живота и здравето на нашите сънародници", заяви президентът Себастиан Пинера.
Здравният министър Енрике Парис уточни, че за четвъртата доза ще се комбинират вече използваните в Чили ваксини с цел подобряване на реакцията на имунната система.
© Reuters
Ваксината на "Джонсън и Джонсън" защитава до шест месеца
Изследването, финансирано от производителя, е направено преди появата на варианта Омикрон. "Джонсън и Джонсън" казва, че защитата от заразяване започва да отслабва от четвъртия месец след поставянето й, докато при "Пфайзер"/"Бионтех" и "Модерна" това става от втория месец.
И трите ваксини запазват защитата от постъпване в интензивно отделение, отбелязва компанията. Тя уточнява, че изследването е направено чрез събиране на подадена от пациенти информация и лабораторни данни, обхващащи 168 милиона души.
Япония се връща към ограниченията
И в трите префектури има американски военни бази, които обявиха по-стриктен контрол предвид разпространението на варианта Омикрон. Очаква се от 9 януари да бъде ограничено времето на работа за барове и ресторанти. /БТА
СЗО: Омикрон убива, не го подценявайте
"Миналата седмица беше отчетен най-големият брой случаи на COVID-19 от началото на пандемията, заяви генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус, цитиран от БТА. Според него броят е дори още по-голям заради забавянето на докладите около празниците.
През последната седмица са регистрирани и 41 хил. починали от COVID-19. Новите случаи са се удвоили в Северна и Южна Америка, но са се увеличили само със 7% в Африка.
Д-р Тедрос предупреди, че Омикрон не бива да се подценява и че "както и предишните варианти води до хоспитализация и убива хора." Ръководителят за извънредните ситуации д-р Майк Райън заяви, че спекулациите, че Омикрон може да е последният вариант на епидемията, са "пожелателно мислене" и предупреди: "Във вируса все още има много енергия."
Самолет от Верона кацна със 70% заразени пътници в Индия
Въпреки че е трябвало да представят отрицателен тест за COVD-19, за да се качат на борда, повечето пътници са били позитивни при пристигането си в Индия. 125-мата с положителен тест от общо 168 пътници са карантинирани.
Почти 91 хил. новозаразени са регистрирани в четвъртък в Индия, като броят на новите случаи бързо се увеличава, но засега е концентриран предимно в големите градове като Мумбай, Колката и Делхи. Някои щати обявиха вечерен час, за да ограничат контактите. Въпреки четирикратното увеличаване на заразените от началото на годината болниците все още не са препълнени, но някои експерти се опасяват, че това ще стане, когато Омикрон достигне до селските райони. Индия е потвърдила най-малко 2135 заразени с новия вариант и един смъртен случай, свързан с Омикрон, пише БТА.