
© Reuters
Дневник" следи разпространението и ефектите от коронавируса по света. Карта на болестта вижте тук.
В Белгия парламентът е готов да обсъди задължително ваксиниране
Първоначално предложението бе представено от здравния министър Франк Ванденбрук и засега среща подкрепата на някои от водещите национални здравни специалисти. От парламента уточняват, че ще се водят в решението си от мненията на експертите и очакват въпросът да се изясни до края на февруари.
В Белгия са ваксинирани около 90 на сто от пълнолетните и около 75 на сто от цялото население, показват официалните данни. В последните дни бе съобщено, че вероятно още преди края на януари всички пълнолетни ще са получили възможност да си поставят допълнителна доза ваксина. Отчита се, че засега интересът към подсилващите дози е по-слаб, отколкото при първоначалната ваксинация.
© Reuters
Според обсъжданите чернови на нов закон за задължителна ваксинация се предвижда мярката да бъде временна, без да се посочва срок. Медиите цитират експертни мнения, според които въвеждането на широко приложение на сертификатите за ковид не е довело до очаквания ръст в броя на желаещите ваксина.
Шолц ще се сблъска с критики заради ваксинирането
Това се очаква да стане на първия парламентарен контрол, в който ще участва ръководителят на новия кабинет на Германия. В рамките на процедурата, която ще продължи около 65 минути, ще бъдат разгледани също така въпроси, свързани с вътрешната политика, международните отношения и климатичните промени.
Дебатите за задължителната ваксинация се разгорещиха през последните дни, като германските консерватори, които сега са в опозиция, обвиняват федералното правителство в протакане и неспособност да вземе решение по този изключително важен и деликатен въпрос, отбелязва ДПА.
Вчера председателят на парламентарната група на социалдемократите Ролф Мюцених заяви, че партията му, която е най-големият партньор в управляващата тройна коалиция, ще представи до края на този месец първия си проект за въвеждане на задължителна ваксинация.
По-рано Шолц каза, че решение за това дали да бъде въведена задължителна ваксинация срещу ковид ще бъде взето до началото на февруари или март. Подобно развитие на събитията обаче сега изглежда малко вероятно, като се вземе предвид, че свободните демократи, които са част от управляващата коалиция, са скептично настроени по въпроса, отбелязва ДПА.
Борис Джонсън потвърди и се извини, че е бил на парти в локдаун
Джонсън е изправен пред гнева на обществеността и политици заради твърдения, че негови служители са пренебрегнали ограниченията заради коронавируса, като са се събрали на празненство, въпреки че това е било забранено. Някои членове на неговата Консервативна партия казват, че премиерът трябва да подаде оставка, ако не успее да потуши недоволството. Днес Джонсън за първи път призна, че е присъствал през май 2020 г. на градинско парти в резиденцията си на "Даунинг стрийт". Той обаче увери, че е смятал, че това е "работна среща".
"Искам да се извиня... Погледнато в ретроспектива, би трябвало да върна всички в работните им помещения", каза британският премиер в Камарата на общините.
Покани за партито са били разпратени по имейл до близо 100 души от високопоставен сътрудник на Джонсън. По това време във Великобритания е била в сила забрана за срещи на открито. "Господин председател на парламента, искам да се извиня. Зная, че милиони хора в цялата страна направиха невероятни жертви през последните 18 месеца. Зная за мъките, през които те преминаха, неспособни да оплакват своите починали роднини, да живеят живота си както биха искали или да правят нещата, които обичат. И зная колко са ми ядосани, и на правителство, което оглавявам, тъй като си мислят, че на самия "Даунинг стрийт" правилата не са били надлежно спазвани от хората, които ги създават. И макар че не мога да чакам изводите от воденото сега разследване, научих достатъчно, за да зная, че има неща, към които просто не подходихме правило. Длъжен съм да поема отговорността за това", каза пребледнелият Джонсън в изказването си пред парламента.
© Reuters
"Отидох в градината малко преди 18 ч. на 20 май 2020 г., за да благодаря на своите сътрудници, преди да се върна обратно в канцеларията си 25 минути по-късно, за да продължа работа. Погледнато от позиция на времето, би трябвало да върна всички в работните им помещения", заяви още Джонсън.
В Израел не достигат здравни работници - 4900 са под карантина
В изолация са 690 лекари и 1282 медицински сестри, пише БТА.
За сравнение, вчера под карантина са били около 3 800 души здравен персонал. Сред тях са били 542 лекари и 1000 медицински сестри.
Недостигът на критично важен персонал е една от причините за решението на министерството на здравеопазването да разреши на заразените с варианта Омикрон хора да могат да излизат след една седмица вместо след десет дни, при условие че не са имали никакви симптоми през предходните три дни.
Днес в израелски болници има 781 пациенти с COVID-19, от които 255 са в тежко състояние, а 63 - на апаратно дишане. По данни от вчера хоспитализираните са били 700, от които 247 в тежко състояние и 59 на апаратно дишане.
Вчера в Израел са били обработени почти 400 хил. Пи Си Ар и антигенни теста. В момента в страната има около 223 000 активни случая на коронавирус, но експерти смятат, че реалният брой е много по-голям.
Според доклад на учени от Еврейския университет до две седмици може да има между 800 000 и два милиона активни случая, като общо по време на вълната от Омикрон ще бъдат заразени от два до четири милиона израелци. Експертите смятат, че това ще доведе до между 1000 и 2000 тежко болни, от които се очаква 2-5 на сто да са деца под 12 години.
Според доклада е с около 40 процента по-малко вероятно човек да попадне в болница заради Омикрон, отколкото заради Делта. Освен това, въпреки че ваксинацията изглежда показва само между 10 и 20 на сто ефективност за предотвратяване на заразяване, тя остава над 90 процента ефективна за предотвратяване на сериозно протичане на заболяването.
Властите в Израел очакват да започне да наблюдават намаляване на броя на случаите между 25 и 30 януари.
Към сряда сутринта почти 425 000 души над 60-годишна възраст бяха получили четвъртата доза ваксина в страната.
"Това е ключът", написа в "Tуитър" министърът на здравеопазването Ницан Хоровиц, коментирайки броя на ваксинираните с втора бустерна доза ваксина. "Защитете възрастните хора и тези, които са изложени на риск от сериозно заболяване. Защитете здравето, а също и работата, бизнеса и образованието."
Коронакризата изостря проблема с кадрите в Германия
Кризата с коронавируса изостря съществуващите проблеми за компаниите, включително недостига на квалифициран персонал, предупреждава Адриан. "В силно засегнатите индустрии - като туроператори, ресторантьорство или туристически агенции - са загубени не само последните резерви, но и квалифицираните служители, от които всяка компания има нужда след кризата", допълва президентът на DIHK.
Кризата с коронавируса, проблемите с доставките, инфлацията, енергийният преход, очакванията за икономиката през 2022 г. и какво трябва да се предприеме, за да се види подобрението, са част от другите теми, върху които се спира президентът на Асоциацията на германските индустриално-търговски камари в интервютата, цитирани в бюлетина на ГБИТК.
"Гардиън": Новините за кризата с COVID в България потънаха във вълната от Омикрон
Това пише британското издание "Гардиън", като цитира данните на "Ройтерс" (всъщност на българските власти) за рекордните 7062-ма заразени и 89 починали за 24 часа (при общо 31 761 жертви на вируса).
Описват се взетите досега мерки, включително спирането на плановите операции в София и опитите на правителството да стимулира ваксинирането.
© Reuters
Рекордни стойности в Австрия
Вълната от Омикрон е в разгара си и в тази страна с население с малко над 2 млн. по-голямо от българското. Виена обяви миналата година планове да въведе задължително ваксиниране, седмици след като първа в Европа въведе локдаун за неваксинирани.
Манила забрани неваксинираните да ползват градския транспорт
Новата мярка влезе в сила в столицата и околния столичен район с население от около 13 млн. души. Тя ще продължи да действа, докато областта е под трето ниво от петстепенната система за тревога в страната. За да получат билет за градския транспорт, жителите ще трябва да представят удостоверение за ваксинация и документ за самоличност. Изключение се прави само за хора, чието здравословно състояние не позволява да бъдат ваксинирани.
Неотдавна президентът Родриго Дутерте разпореди да бъдат арестувани всички неваксинирани граждани, които излизат от домовете си, без да имат съществени причини. Според данни от вчера във Филипините са ваксинирани около 53 млн. души, което се равнява на над 48 процента от 110-милионното население на страната.
От началото на пандемията регистрираните инфекции надхвърлят 3 милиона, като вчера здравните власти съобщиха за 28 хил. новозаразени с коронавирус. Починалите от заболяването са 52 511.
Вълната от Омикрон може да наближава пик във Великобритания
Причината за това е, че Омикрон се е оказал толкова силно заразен, че може вече да няма хора, през които да не е преминал, само месец и половина след първоначалното му откриване в Южна Африка. Разпространението му "може да намалее толкова бързо, колкото се и разрасна", каза изследователят Али Мокдад от Вашингтонския университет в Сиатъл.
В същото време експерти предупреждават, че все още има много несигурност как би се развила следващата фаза от пандемията. Достигането на плато или намаляването на заразяванията в двете страни не се случва навсякъде по едно и също време или с едно и също темпо.
© Reuters
Според модела на Вашингтонския университет броят на ежедневните регистрирани случаи в САЩ ще достигне пиково ниво от 1.2 милиона души до 19 януари и после рязко ще спадне, "просто защото всички, които може да бъдат заразени, ще бъдат заразени", каза Мокдад. По думите му според изчисленията на университета реалният брой на новите дневни случаи в САЩ, включително хора, които не са се тествали, вече е стигнал върхово ниво, отбелязвайки 6 милиона на 6 януари.
Във Великобритания правителствените данни показват, че новите заразявания са намалели до около 140 хил. на ден миналата седмица, след като са надхвърлили 200 хил. на ден по-рано този месец.
Жителите на китайския Тиендзин отново ще бъдат изследвани масово
Мярката се налага, след като при първите тестове, започнали в неделя, бяха открити 97 случая на зараза с варианта Омикрон на коронавируса.
До очакване на резултатите от новите тестове жителите на града са призовани да останат по домовете си.
Тиендзин се намира на едва около час път от Пекин, който е домакин на зимните олимпийски игри, започващи на 4 февруари.
Скандалът с купоните в локдаун застигна и Борис Джонсън и може да му струва скъпо
Джонсън вече е под натиск от високопоставени консерватори да си признае, че е участвал в градинското празненство на 20 май 2020 г., информация за което се появи в изтекъл имейл.
Това е поредното подобно събитие след обвинения към други фигури от торите. В случая с Джонсън обаче част от партията, включително лидера ѝ в Шотландия, говори за оставката му, ако действително е отговорен, пише "Гардиън". Вестникът отбелязва, че тази ситуация може да доведе до писма от достатъчно голям управляващи депутати до влиятелна комисия в групата на торите, за да се стигне до вот на недоверие и надпревара кой да оглави партията.
Според информацията Джонсън е посетил заедно с годеницата си Кари Симъндс събитие с десетки участници заради хубавото време. Премиерът засега отказва да отговори, макар че ще бъде под натиск да го направи по време на изслушване в парламента днес.
Данните за няколкото празненства от последно време повдигнаха въпроса дали управляващите спазват правилата, които сами налагат. Повечето от тях са били през 2020 г., когато действаха най-тежките ограничения. Съветникът на Джонсън Доминик Къмингс, архитектът на кампанията преди референдума за Брекзит, си тръгна от екипа на Джонсън миналата година, след като се оказа, че сам е нарушил строгата карантина, за да посети близките си.
Германия за пръв път е с над 80 хил. заразени
Новите случаи на зараза са 80 430, според данни на референтния институт "Роберт Кох". Това е над 21 500 случая повече в сравнение с данните отпреди седмица.
За седем дни новозаразените на 100 хил. души нараснаха на 407.5 спрямо 387.9 на 100 хил. души за седемдневен период, отчетени ден по-рано. А преди седмица те бяха 258.6 на 100 хил. души за едноседмичен период.
Новите смъртни случаи на заразени с коронавируса са 384 спрямо 346 седмица по-рано. От началото на пандемията в Германия са починали 114 735 заразени с вируса.
СЗО: Стратегията с подсилващи дози срещу COVID-19 не работи
Техническата консултативна група на СЗО за състава на ваксината срещу COVID-19 (TAG-Co-VAC) заяви: "Стратегия за ваксинация, основана на повтарящи се подсилващи дози от оригиналния набор ваксини, е малко вероятно да бъде подходяща или устойчива.
Необходими са и трябва да бъдат разработени ваксини срещу COVID-19, които имат голямо въздействие върху предотвратяването на инфекцията и предаването ѝ, в допълнение към предотвратяването на тежки заболявания и смърт."
Групата заяви, че може да има нужда от актуализиране на съществуващите ваксини, за да бъдат насочени по-ефективно към нововъзникващите варианти на коронавируса като Омикрон, и призова за разработването на нови ваксини, които не само да предпазват хората, заразили се с COVID, от тежко протичане на заболяването, но и да предотвратяват по-добре заразяването с вируса.
В доклад на Групата се предлага също така разработчиците на ваксини да се стремят да създават ваксини, които "предизвикват широки, силни и дълготрайни имунни реакции, за да се намали необходимостта от последователни подсилващи дози".
© Reuters
Докато бъдат разработени нови ваксини, групата заяви, че "може да се наложи да се актуализира съставът на настоящите ваксини срещу коронавируса". По данни на СЗО в момента по света се работи по 331 кандидат-ваксини.
Шотландия премахва ограничения заради Омикрон
През декември полуавтономното правителство на Шотландия взе по-строги мерки, отколкото въведените в Англия от британския премиер Борис Джонсън, за да ограничи разпространението на варианта Омикрон. Сред допълнителните мерки бяха ограничаване на достъпа до обществени места и до големи събития.
Първият министър на Шотландия Никола Стърджън заяви, че поведението на обществеността и програмата за поставяне на бустерни дози ваксина срещу коронавируса са помогнали за избягването на най-лошите прогнози, направени миналия месец, когато властите в региона отмениха новогодишните празненства.
"От следващата седмица ще започнем да отменяме мерките, въведени преди Коледа, но ще го направим постепенно и внимателно, започвайки в понеделник с отмяната на ограниченията за посещаване на събития на открито", подчерта тя пред пред регионалния парламент.
Първият министър добави, че въпреки сериозността на ситуацията, темпото на нарастване на броя на хоспитализациите е започнало да се забавя.
Стърджън обяви и промяна в правилата за издаване на сертификати за ваксинация, необходими за допускане на някои обществени места. Сега за признаване на валидността на сертификатите ще бъде необходимо лицето да има поставена и трета доза, ако втората доза е била поставена преди повече от четири месеца.
Вместо трета доза обаче ще може да се използва и негативен тест.