
© Reuters
Първите дипломати на САЩ и Русия приключиха днешната си среща без някакъв пробив в отношенията, но това не беше и целта на разгворите в Женева. Тя бе поредното изясняване на позициите по настояването на Москва да получи гаранции за сигурността си и да оттегли войските си от районите в близост до границата с Украйна.
Срещата бе уговорена едва преди 3 дни, през които острите предупреждения от Русия продължиха, а от САЩ - настояването, че в случай на военна инвазия в Украйна ще последват "невиждани" санкции на Запада срещу нея. През последните дни държавният секретар Антъни Блинкен посети Украйна и Германия, където се срещна с колегите си, включително тези от Великобритания, Франция и ЕС, украинския президент Владимир Зеленски и герамнския канцлер Олаф Шолц.
Резултатът от днешните разговори е, че те ще продължат, като по думите на външния министър Сергей Лавров в Москва продължават да очакват писмен отговор на исканията си за гаранции. И двамата казаха на отделни срещи с медиите, че остават отворени за диалог, а Блинкен - че вижда основание за отговор на общите трвоги за сигурността.
По думите на американския дипломат разговорите са били "откровени и съдържателни" и че Русия е пред избор, който трябва да направи - между мира и сигурността, от една страна, и конфликта, тежките последици и международното осъждане. "Бяхме ясни - всяко пресичане на украинската граница от руски войски е подновена инвазия. Тя ще бъде посрещната с бърз, категоричен и обдинен отговор от САЩ и нашите партньори и съюзници", допълни той.
По-късно руското външно министерство съобщи, че двамата са се договорили да ускорят нормализирането на работата на посолствата си в Москва и Вашингтон, както и по спора за визовия режим. Това се възприема като добър сигнал за продължаване на диалога, тъй като нормално работещи посолства могат да направят процеса по-динамичен.
© Reuters
"Това не бяха преговори, а откровена размяна на загриженост и идеи", каза Блинкен. "Казах ясно на министър Лавров, че има определени въпроси и фундаментални принципи, които САЩ и нашите партньори и съюзници са решени да бранят. Те включват и суверенното право на украинския народ да пише собственото си бъдеще. Тук няма пространство за търговия. Никакво."
Според Лавров топката е в полето на Вашингтон. Той описа разговора като откровен и полезен и че Москва ще разбере от американските отговори дали той се движи в правилната посока. Още по време на срещата РИА "Новости" цитира член на руската делегация да казва, че очакват преговори да има през февруари.
Запитан за евентуална среща на президентите Джо Байдън и Владимир Путин, руският външен министър призова да не се прибързва, защото Путин винаги е готов за такъв контакт, но той трябва внимателно да се подготви".
"Разбира се, ние сме готови за това, стига руснаците да решат, че това е най-добрият начин да разрешим нещата", коментира и Блинкен. Личната среща между тях бе през юни миналата година.
© Reuters
Руснаците избраха мястото на днешната среща - луксозния хотел President Wilson на брега на Женевското езеро. Предложението дойде от Блинкен, но символичен домакин бе руската делегация, защото американците организираха предишния разговор в Стокхолм през декември.
Блинкен каза днес, че "чухме от руските официални лица, че няма намерения за нахлуване в Украйна, фактически министър Лавров ми го повтори, но, отново, ние гледаме действията, а не думите, в това е разликата".
"От опит знаем, че Русия разполага с подробно ръководство за агресия на прага на военни действия, включително кибер атаки, паравоенни тактики и други начини за агресивно прокарване на интерсите ѝ без явно използване на армията. Този тип руска агресия също ще бъде посрещната с решителен, адекватен и обединен отговор."