
© Reuters
Медицински работник държи ръката на COVID-19 пациент в болница във Волгоград. Случаите на нови инфекции в Русия се повишават от седмица, като вариантът Омикрон вече е разпространен в цялата страна
Дневник" следи разпространението и ефектите от коронавируса по света. Карта на болестта вижте тук.
Хапчето на "Пфайзер" срещу COVID-19 е разрешено в Европа
Одобрението от Европейската агенция по лекарствата (EMA) позволява на държавите от ЕС да започнат да използват лекарството за терапия, след като по-рано тя даде насоки за употребата му при спешни случаи. Едва няколко държави, сред които Италия, Германия и Белгия са закупили медикамента.
Съединените щати разрешиха през декември Paxlovid, както и хапчето на Merck - молнупиравир. Одобрението на хапчето на Merck също се разглежда от ЕМА, но одобрението отнема повече време, тъй като ЕС, но отнема повече време, тъй като компанията преразгледа данните си от проучванията през ноември, заявявайки, че лекарството е значително по-малко ефективно, отколкото се смяташе преди.
© Reuters
Социалните платформи разрешиха повече информация за ваксините срещу COVID-19
Германия обсъжда задължителна ваксинация при рекорд на новите случаи
Институтът по инфекциозни болести "Робърт Кох" отчете 203 136 положителни теста през последните 24 часа, с 69 600 случая повече в сравнение със същия ден преди седмица, съобщи Ройтерс. Седемдневната заболеваемост на 100 хил. души нарасна до 1017 от 941 предишния ден. Починалите за последното денонощие са 188 души.
Около 75% от германското население е получило поне една доза ваксина - по-малко, отколкото в други западни държави като Франция, Италия или Испания, където еквивалентните цифри са 80%, 83% и 86%. Канцлерът Олаф Шолц подкрепя задължителните ваксини за лица над 18 години, но неговото коалиционно правителство е разделено по въпроса и той каза на депутатите да гласуват според съвест. Възможно е задължителна ваксинация да бъда въведена само за хората над 60 г., които са най-застрашени от тежко протичане на заболяването.
© Reuters Дебатите в германския парламент за задължителна ваксинация срещу COVID-19 в сряда преминаха при малобройни протести на отхвърлящи ваксините
Седми ден рекорд на новозаболели в Русия
Израел разшири кръга на подлежащите на четвърта доза
Генералният директор на Министерството на здравеопазването е одобрил мярката, която не отговаря на препоръката във вторник на експертната група на министерството да се предложи втората бустерна инжекция на всички възрастни, съобщи Ройтерс.
По-рано този месец, когато вариантът на Oмикрон обхвана страната, Израел започна да предлага втория бустер на хора над 60 г., при условие че са минали поне пет месеца, откакто са получили третата доза или са се възстановили от инфекция с COVID-19.
Израелско проучване е установило, че хората над 60 г., които са получили четвърта ваксина този месец, са били три до пет пъти по-защитени срещу сериозно протичане на заболяването и два пъти по-защитени от инфекция в сравнение с три пъти ваксинираните.
© Reuters
Нов PCR тест различава вариантите на SARS-CoV2
"Вече проведохме клинично проучване, което показа, че анализът е 100% чувствителен и 100% специфичен за идентифициране на опасни варианти, включително Делта и Омикрон, каза Аланд. Според изследователите всяка болнична молекулярна лаборатория би могла да изпълни пробата.
© Reuters
Италия отменя изискването за тест за влизане
Италия съобщи в сряда за 167 206 нови случая на COVID-19 и 426 починали. Ден по-рано бяха отчетени 186 740 заразявания и 468 починали.
"Модерна" започна изпитвания на ваксина срещу Омикрон
В изследването участват общо 600 доброволци, повечето от които са получили две дози от ваксината на "Модерна" срещу COVID-19 преди шест месеца, както и хора с поставена бустерна доза. Така новата ваксина ще бъде тествана и като трета, и като четвърта доза.
Компанията обяви и резултатите за ефикасността срещу Омикрон на досега използваната ваксина като бустерна доза. Шест месеца след реваксинацията нивата на неутрализиращи антитела срещу Омикрон намаляват шест пъти спрямо пика, наблюдаван 29 дни след инжекцията, но продължава да ги има при всички имунизирани.
Тези данни са получени от изследване на кръвни проби на 20 души, получили бустерна доза.
Във вторник "Бионтех"/"Пфайзер" също съобщи, че започва клинични изпитвания върху доброволци на адаптирана за Омикрон ваксина срещу COVID-19. Очаква се двамата най-големи производители на иРНК ваксини да приключат изпитванията до края на март и ако са успешни, да подадат документи пред регулаторите за тяхното използване.
САЩ оттеглиха две лекарства срещу COVID-19, не помагат при Омикрон
Става дума за моноклонални антитела, произведени от "Ели Лили", и "Регенерон", които по данни на производителите не са ефективни
Държавите разпространяват лекарствата за антитела за лечение на пациенти с COVID-19 дори когато omicron стана доминиращ щам в САЩ и другаде. Но данните от самите компании показват, че антителата, разработени по-рано по време на пандемията, вече не са ефективни при Омикрон, макар че ще продължат да се предписват при инфекции с предходните варианти на коронавируса.
Моноклоналните антитела са лабораторно произведени протеини, които имитират способността на имунната система да се бори с вредни патогени като SARS-CoV-2. Заради многобройните мутации на вируса при варианта Омикрон определени лечения не работят срещу определени варианти, се казва в съобщението на американската агенция за храните и лекарствата.
Терапията на "Ели Лили" няма разрешение за европейския пазар, но тази на "Регенерон" и "Рош" под търговското име Ronapreve беше сред първите, одобрени от европейския лекарствен регулатор за ЕС.
Швеция удължава ограниченията
В Швеция през последните седем дни са регистрирани около 270 хил. потвърдени случая на COVID-19. Реалният им брой обаче може да е над половин милион заради недостатъчното тестване, пресмята БТА. Във вторник са докладвани рекордните 89 888 нови случая. Броят на лекуваните в интензивни отделения пациенти е бил между 90 и 120 през последните четири седмици.
Неваксинираните в Австрия ще излизат, но ресторанти и магазини остават затворени за тях
Неваксинираните ще могат да излизат, но достъп до магазините и заведенията достъп ще имат само ваксинираните и преболедувалите. Запазва се и вечерният час: в 22 ч. затварят заведенията и културните институции.
Австрия преминава през вълна от Омикрон инфекции, като в сряда за първи път новозаразените за 24 часа надхвърлиха 30 хил. Според здравния министър пик на вълната ще бъде достигнат след две седмици. Най-песимистичните прогнози предричат следващата сряда броят на новозаразените да достигне 50 хил. за ден.