
© Reuters
Екип специалисти от моето министерство пригина днес в Румъния, за да проучи параметрите на потенциално разполагане на наши части в рамките на изнесеното присъствие на НАТО в Източна Европа, за което заяви готовност президентът Еманюел Макрон. Това заяви в Букурещ министърката на отбраната Флоранс Парли на пресконференция с колегата си Василе Динку.
Вчера той заяви, че това няма общо с Русия, а е част от планиране преди сегашната криза около Украйна.
"Ние имаме значителен контингент, допринасящ за сигурността на европейските ни партньори в мисиите на НАТО в балтийските републики и ще продължим да г оподдържаме. В същия дух заявихме способности да продължим в рамките на НАТО да се включим в нови такива мисии, особено в Румъния, ако алиансът реши това", допълни Парли, цитирана от "Ройтерс".
Външният министър Жан-Ив льо Дриан каза вчера в Сената в Париж, че страната е солидарна със съюзниците от Източна Европа, които може да са по-силно засегнати от сегашната ситуация. Той обяви, че в следващите дни ще посети Киев с германската си колежка Аналена Бербок, както и Румъния. За петък е предвиден телефонен разговор на Макрон с президента Владимир Путин.
Василе Динку коментира по повод съобщението на CNN за двустранни преговори със САЩ за около 1000 допълнителни военни, че те не са пряк освързани със ситуацията в района и не зависят от това ще има или няма да има руска интервенция в Украйна.
© Reuters
"Това е проактивна мярка, за която президентът и аз призоваваме след 2014 г., когато в документите на НАТО дори не беше оформена стратегическа позиция по въпроса", цитира думите му агенция "Аджарпрес".
"Батальнът, който вероятно ще е от няколко държави и не знаем още къде точно ще се разположи, се обсъжда, докато анализираме стратегическата обстановка. По принцип разполагането на сили в една отбранителна система е важно и според сценариите откъде може да дойде заплаха. Но понеже цяла Румъния е на фланга на НАТО, точно как и на кое място ще се разположат частите няма чак такова значение." По думите му още няма и срокове за взимане на такова решение.
Министърът допълни, че е изключено Румъния да изпрати военни или оборудване в Украйна. Не се обсъжда и активиране на резервистите на армията, поради което не бива да се спекулира с обичайната проверка на този контингент на въоръжените сили.
Коментар на "Дневник": Какво иска Путин и защо го иска сега