"Цената на новите централи обаче е толкова висока, че се смята, че ги прави икономически неизгодни, освен ако бъдещи правителства не се съгласят да отпуснат щедри субсидии."
и от къде ще се вземат пари за субсидиите :D:D:D:D:
Страхувам се, че при пресмятане цената на електрическата енергия от ядрени централи винаги се забравя какво ще се прави с ядрените отпадъци.
Сигурно това е характерно в страни, където хвърлянето на угарки, опаковки и хартии от банички по улицата се приема за напълно нормално. Толкова нормално, колкото и чистенето на пепелници през прозорците на колите.
"Основните политически партии на Швеция сключиха сделка за ядрената енергетика през 2016 г., като се съгласиха, че шест съществуващи реактора могат да продължат да работят и че до 10 нови реактора могат да бъдат построени на съществуващи площадки."
И на децата е ясно, че ВЕИ е вятър работа - скъп, но изключително ненадежден източник на енергия ... не може една икономика да съществува, разчитайки на това да има слънце и вятър постоянно ....
"Цената на новите централи обаче е толкова висока, че се смята, че ги прави икономически неизгодни, освен ако бъдещи правителства не се съгласят да отпуснат щедри субсидии."и от къде ще се вземат пари за субсидиите :D:D:D:D:
Ми, да ти кажа, ВЕИ е още по-икономически неизгодно, затова и на немеца в сметката за ток има такса ВЕИ, щото някой трябва да субсидира ВЕИ-то, понеже работи на пълна загуба ....
Цените на електроенергията са безумно високи за последните месеци - няма твърда цена, плаща се всеки месец различно.
"Цената на новите централи обаче е толкова висока, че се смята, че ги прави икономически неизгодни, освен ако бъдещи правителства не се съгласят да отпуснат щедри субсидии."
Това не е вярно. Така казваше правителството, за да се оправдае, че затвори без нужда един от големите реактори. Причините да не се строят нови реактори са други и те са политически, не финансови. Слава богу, че зелените талибани се разкараха от правителството и по всичко личи, че никой не тъгува за тях. Много е вероятно те да не влязат изобщо в следващия парламент.
Историята на цивилизацията е около 6000 г. България е на 1300 г. Саркофага на Чернобил го правиха вече 2 пъти - бетона се нацепва. Е колко ще струва подръжката, охраната, ремонта на депо за радиоактивни отпадъци за около 100 000 г. напред. Някой трябва да плаща за тази прищявка на 20-ти век още стотици хиляди г. Евтина енергия - сега, много скъпо е грижата за отпадъците в бъдеще. Къде е Киро на кирия......
Вятъра е по-надежден и евтин източник на енергия, но върви с едни акумулатори, които струват мама и тати! Нашия План го върна ЕК защото бе заложено милиарди в Бобокови за батерии!
Чудя се колко ли споменавания на майките ни ще се понатрупат в бъдещите 4000 поколения след нас? И кой ли е този земен обект, който ще остане непокътнат след 100000 години, като за това геологическо време нищо чудно Швеция да стане част от Австралия (например ;)...
Руснаците вече правят реактори с бързи неутрони, които ползват ядрени отпадъци и уран 238 (от който има 200 пъти повече в природата от уран 235, който се ползва за сегашните АЕЦ). Така че проблемът скоро ще изчезне. Два от бързите реактори с натрий вече работят, а към 2028 ще пуснат още един, който е с олово и е вече съвсем безопасен. Може да потърсите в Ютюб.
Е , хубаво де , уроците са научени ,технологията е подобрена . А нефта и газа да не би да са вечни? В крайна сметка от някъде трябва да се добива енергия , нали? И аз бих искал цяла Сахара да стане слънчев панел , ама не става….
Ама това е луда работа!!! Представете си, че древните египтяни са използвали ядрена енергия и са заровили отпадъците и ние трябва да се грижим да ги охраняваме, да контролираме за течове, да подновяваме и изобщо цялата организация и така още 94 000 г. Между другото периодът на полуразпад на плутоний 239 е 25 000 г. , което означава, че 100 000 г. е недостатъчен период!
Поредните лъжи и глупости! "Ядрените" отпадъци въобще не са радиоактивни! "Ядреното" гориво е просто гориво, което отделя повече топлина и нищо повече! "Атомните" централи са просто парни котли! Ама нали хората трябва да се плашат с "ядрената" енергия и "ядрените" оръжия!
Не на глобалистите и глобуса!
Make Earth Flat Again!
До коментар [#16] от "Alex Ivanov":Вятъра е по-надежден и евтин източник на енергия, но върви с едни акумулатори, които струват мама и тати! Нашия План го върна ЕК защото бе заложено милиарди в Бобокови за батерии!
Нищо надеждно няма във вятъра, щото духа, когато си поиска. Сам виждаш какво става тази зима в Европа, когато настана безветрие и спешно се юрна всичко да дири още газ .... цените излетяха.
И аз така смятам. При днешното развитие на техниката предполагам, че има техническо решение за отпадъците, но зелените талибани не се интересуват от решение как да се подобри безопасността на ядрените централи, а те да се закрият. А както искат да подменят и всички коли с електрически, ако няма големи и стабилни електроцентрали трудно може да се посрещнат бъдещите нуждите от електроенергия.
Швеция одобри хранилище за ядрени отпадъци за 100 хил. години ... Излишно. Управляемият трмоядреният синтез е на прага ни. А чрез него ще се сливат атоми на радиоактивни елементи до атоми на нерадиоактивни, евентуално с последващ разпад до много по-леки.
И на децата е ясно, че ВЕИ е вятър работа - скъп, но изключително ненадежден източник на енергия ... не може една икономика да съществува, разчитайки на това да има слънце и вятър постоянно ....
Токът от ВЕИ е възможно най-ЕВТИН като себестойност, тъй като суровината за него е БЕЗПЛАТНА. Важи и за вятър, и за слънце, и за ВЕЦ-ове. Почти целия разход за енергията от ВЕИ идва от първоначалната инвестиция. И тъй като доскоро производителността на ВЕИ беше сравнително ниска, т.е. реализираните мощности бяха малки, съответно първоначалната инвестиция се разпределя върху малко количество продаден ток, затова и тока идва скъп.
В последните няколко години обаче ефективността и на фотоволтаиците, и на ветрогенераторите скочи много, поради което в момента токът от ВЕИ е един от най-евтините възможни.
Относно това, че ту има, ту няма вятър - напротив, по всяко време все някъде има и вятър, и слънце, просто не на едно и също място. ВЕИ изискват коренна промяна в нагласата - не е просто да си построш ТЕЦ или АЕЦ, пускаш го и знаеш, че ти произвежда еди колко си ток денонощно. При ВЕИ енергията в различните момента ще идва от различни места, и затова се иска изграждането на много по-устойчиви и по-гъсто прокарани далекопреносни мрежи, които да довеждат енергията от там, където я има в момента, до там, където е нужна в момента.
. При ВЕИ енергията в различните момента ще идва от различни места, и затова се иска изграждането на много по-устойчиви и по-гъсто прокарани далекопреносни мрежи, които да довеждат енергията от там, където я има в момента, до там, където е нужна в момента.
Чудесно звучи на теория. Практиката е малко различна. България има една от най-добре разработените и разклонени електропреносни (не далекопреносни) мрежи. Ако не сте специалист може да не ви се вярва според разпространените клишета за България като най-най-най ... все на дъното. Само че известен потенциал за вятър има само в част от североизточна България. Потенциалът за слънце е средна работа, да речем че става донякъде. За да имаме стабилна системап обаче при отказ от базовите мощности - ТЕЦ и АЕЦ по Вашата логика трябва да сме в състояние във всеки нужен момент да докараме енергия от големи разстояния. Близките ни съседи без конвенционалните мощности също не са цъфнали и вързали. На западноевропейците им е лесно да говорят за вятър, защото го имат в изобилие в Северно море, където са и основните им мощности. При това поради особеностите на морския климат там той е почти непрекъснат. Покривните фотоволтаици са добро решение за разпределената енергетика, но са кошмар за диспечерите поддържащи стабилния баланс на системата. За да се овладеят трябват огромни инвестиции (наистина огромни) в комуникационни мрежи дотигащи до всеки покрив и (не мога да си представя колко) мощни компютри които да управляват стотици хиляди генериращи източници в системата. По всички тези въпроси се работи и ще бъдат решени, но за това трябва време и някои бъдещи технологични пробиви.
Честно - не бях помислил за тази възможност. А защо да не става? Вместо петрол и газ от Алжир и Либия ще си докарваме ток. Безжично. По въпроса е работил Тесла, а сега работата е възобновена.
Много е евтин токът от ВЕИ, затова гълта космически субсидии .... не коментирай теми, от които нищо не разбираш. ВЕИ е най-скъпата енергия, освен това е и несигурна - винаги си зависим от времето.
ядрената енергетика е най-мръсната, замърсяваща е хиляди пъти по-скъпа от всяка друга, да не говорим за опасността
статия го потвърждава, тези хранилища трябва да влизат в на себестойността на енергията и на инвестицинния проект - та да видим тогава колко е "еФтина"
ПРОДЪЛЖАВАМЕ ПРОМЯНАТА - ДЕМОКРАТИЧНА БЪЛГАРИЯ са единственият шанс за НОРМАЛНА И УСПЕШНА ЕВРОПЕЙСКА ДЪРЖАВА
Това на площадката в Козлодуй е временно съхранение. Тук говорим за хранилище за дългосрочно съсхранение, подобно на това в Швеция. За добро или лошо в България няма пустинни или слабо населени региони и не виждам как и къде би могъл да се осъществи такъв проект. За един завод за боклука се говори от 20 години и никой не го иска, представям си каква истерия ще настане ако се обяви някъде строеж на хранилище за ядрени отпадъци.
Енергията от АЕЦ е безалтернативна за България. Ако не е от наши мощности, ще внасяме от румънски, унгарски или турски АЕЦ.
Хубаво си ляляш за Чернобил, ама там аварията стана в реактор от 1-во поколение, каквито в Европа вече няма. При това след куп нарушения при експлоатацията.
Без енергията от Козлодуй при днешните цени на тока, България щеше да се върне в 90-те години с режим на тока и тотален срив на икономиката.
Добре ръсите глупотевини на килограм, ама трябва и някой да мисли за тия неща, че после ще ривем всички.
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Белоярската АЕЦ. Два блока, втория го пуснаха като че ли 2020, първият беше отпреди 15-20 години доколкото си спомням. Изглежда засега технологията е скъпа или имат още да я отработват, защото не знам да строят по-мощни блокове.
До коментар [#41] от "Alex Ivanov":Кремълсия трол,Млъкни киртак. Правилно ти каза човекът, че токът от ВЕИ е евтин - отдавна няма нужда от НИКАКВИ субсидии да се изплати инвестията.
Хранилище може да се направи. Не знам за какво ви е пустинен район или отдалечен район. По-добрият вариант е да сключим договор с някоя друга държава, която има инсталация за преработка на отработеното гориво.
Не е ясно и дали руснаците няма да се навият да си плащаме и да си взимат отработеното гориво обратно както до сега.
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
ти видя ли колко е инвестицията на шведите? почти 2 милиарда евро и това е CAPEX и то планиран. като е готова като нищо ще излезе 3-4. а експлоатацията колко ще е, OPEX? то ясно, че на инженерите не им пука, ама... да не говорим че за швеция имат да съберат още няколко одобрения. я стане, я не
Белоярската АЕЦ има 2 блока на бързи неутрони БН-600 /650 МВт/ и БН-800, по новия. Те са топлоносител натрии. БН-800 е зареден с 60% мокс гориво. Това е гориво извлечено от отработеното но тия сегашните. Преработва се и се отделя плутония 239 и 240, 241 / то центрофугите не могат да ги разделят що са почти еднакво тежки/ и уран-238 , той по изгодно е да се вземе от обогатителната фабрика - това е обеднения уран. В Русия строят и реактора Брест-300 , още Прорив му викат на целия проект. Бързи неутрони с оловен топлоносител.Това ще е на напълно затворен цикъл, без отходи или много малко и не радиоактивни. В момента има бум на проекти за най-различни атомни реактори, работи се по високотемпературни газоохлаждаеми реактори, Китай пусна 2 по 200МВт, с хелии работят. Испанци и американци ще строят на Индонезия 2 блока по 500МВт с реактори със солни разтвори, с тории. Това е също много интересно направление, примерно руснаците имат един в тях работеш експериментален, Аргус се казва, от 81г досега си бачка, и е една бака от неръждавейка пълна със течните соли ,вода и горивото и си държи 80 градуса без практически регулиране. Абсолютно безопасен, няма налягане, като се нагрее повече реакцията спира и обратно. Регулира се само на колко да грее. Китайците на такива смятат да заместят парното, а тия в Индонезия и ток ще правят но там е много висока температурата. То те може да са сума ти видове. Отделно и тия може да се ползват и да утилизират ядрените отходи. Абе много акъл и технологии още има да се развиват, САЩ също много проекти почна, а за Китай пък може книга да се пише.
Казах ти, не пиши лъжи, самата цена на ВЕИ се субсидира, защото иначе ВЕИ токът е толкова скъп, че е непродаваем. Също така, токът от ТЕЦ се оскъпява изкуствено, чрез т.нар. въглеродни квоти, за да се оскъпи умишлено.
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Я да припомниш на Аудиторията кога Козлодуй е пройзвеждал Ток за България? Отговорът е НИКОГА. Нито преди нито сега. Това е Проект замислен и създаден за износ срещу Валута. Затова седяхме и на Тъмно при работещи Шест блока. А е евтин защото никой не показа цялата Сметка. А тя е ужасна. Застъкляваме всичко в напълно безопасен Куб и слагаме само ЕДИН Военен пенсионер да го пази за 1000 Евро на Месец. После лесно от Горният пример: 12 000 x100 000=1 200 000 000
А сега един въпрос с повишена трудност: Колко човека от АЕЦ Козлодуй са съкратени след спирането на 1-4 реактори? Нито един напротив увеличили са се.
"Моите министри са англофили, моите генерали са германофили, моят народ е русофилски, само аз останах българофил". Цар Борис III
Не ти трябва пустиня да съхранение на ядрените отпадъци, а здрава непроницаема скала, така че веднъж поставените отпадъци да не изпълзят обратно. Всъщност действително дългоживеещите радиоактивни отпадъци не са чак толкова много. Проблем за България е, че сме земетръсна зона и няма как хранилища да оцелеят за дълъг период.
В отработеното гориво радиоактивно с по дълъг период на полуразпад е само 3%, а като се махне плутония - 2%. Трябва да се обработва, в него има още и много ценни и скъпи изотопи къде струват пари, а и тия 2% трябва да се доизгарят в реактори на бързи неутнони. Проблема е че не го правят, що струва пари, а и технологии имат само няколко държави. Франция и Русия в Европа само.
Явно хи зпоназнайвате нещата, за туй да ви въпросвам. Каква е температурата на въздуха около един фотоволтаик пред средно горещ ден? Вятърните паркове, намаляват ли силата на естествения въздушен поток и влияе ли това на климата? Къде и как ще се утилизират батериите отелектрическите автомобили и колко ще струва този процес за един средно голям електрик.
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Поредните лъжи и глупости! "Ядрените" отпадъци въобще не са радиоактивни! "Ядреното" гориво е просто гориво, което отделя повече топлина и нищо повече! "Атомните" централи са просто парни котли! Ама нали хората трябва да се плашат с "ядрената" енергия и "ядрените" оръжия!
😀😀😀Да перефразирам "булгар, булгааар": Умен, УМЕЕЕН...😀😀😀 Това шведдЦи (шведЦи ли бяха черните гей'семейства 'дето щяха да 'зимат български дечица за осиновяване и швеТска тройка😀), 'пиндостанци, 'гейропейци, куче'ядящи азиатци и вся 'Астальная либерастка свАлочЬ...НИЩО НЕ РАЗБИРАТ ОТ РАДИОАКТИВНОСТ и (проблемите с) термоядрените електроцентрали 😀😀😀
А и не четат в този форум, където един булгаристански "генчо" обЙЪСНЬЕ'УА 'СИЧКО😀😀😀
😀😀😀 Булгар, БУЛГАААР😀😀😀 ОПС, "умник, УМНИИИК"😀😀😀! До коментар [#29] от "ivo":
THOSE ARE MY PRINCIPALS! BUT IF YOU DON'T LIKE THEM...WELL, I HAVE SOME OTHERS TOO! П.С. МОЛЯ ПРОЧЕТЕТЕ МОЯ КОМЕНТАР № 59 С ПОДРОБНИ ИНСТРУКЦИИ ЗА ФУНКЦИИТЕ НА ТОЗИ САЙТ В ТЕМАТА https://bit.ly/3dLkIhi
До коментар [#59] от "Alex Ivanov":Субсидират ти главата на тебе, ама със слаби хапове.Токът от ВЕИ е евтин и се продава чрез търговци на борсата.Отдавна вече няма нужда от субсидии товариш. Тая опорка си я задраскай.
Що бе трол неграмотен, аз гледам на Австрия и Италия абсолютно нищо им няма. Даже са много по добре от някои страни с АЕЦ. А Италия се води дори е най-осветената страна в Европа.
Поредните лъжи и глупости! "Ядрените" отпадъци въобще не са радиоактивни! "Ядреното" гориво е просто гориво, което отделя повече топлина и нищо повече! "Атомните" централи са просто парни котли! Ама нали хората трябва да се плашат с "ядрената" енергия и "ядрените" оръжия!
До коментар [#57] от "karatista":Е значи няма да правим хранилище. По-евтинко май ще е да си плащаме на руснаците да прибират отпадъците. Интересно е, Турция как са решили този въпрос, за техните АЕЦ. Не съм се интересувал.
ми турската централа май не е много турска, щото руснаците я строят за тяхна си сметка и май и те ще я експлоатират, а мюмюн дъртия вампир само тока ще купува. тарикатска фатка са извъртели турците
а и тя май е доста по-модерна от нашата и от самоварите в найлона. може да си регулираш мощността. mr. Gorbachev, tear down this wall!
Под пустиня имах предвид район, в който не живеят хора. Дори и да се намери терен, който да отговаря на изискванията, кой ще убеди живеещите наоколо, че това е безопасно. Ако ще и учени на три смени да обясняват по телевизията, пак ще има достатъчно хора, които ще скочат - не щем радиоактивни боклуци в наше село. Гледай какво става за ваксините.
по принцип некои сметат себестойността на една транспортна услуга, така че включват там едно спестяване на пари, с които да можеш веднага да си купиш нов камион, след като дойде end of life на стария. звучи ми като да има логика
Съгласен съм с всичко казано. Наистина проблемът с ВЕИ не е в технологията на самото генериране (производство) на електричеството - нея я има от десетилетия. Проблемът е в технологията на разпределение, балансиране и (доколкото е възможно) съхранение на енергията от ВЕИ. И в тази област наистина има проблеми, които тепърва сега започват да се решават, и такива, за чието решение са нужни технологии, които още са в процес на разработка. То ако не беше така, много отдавна щяхме да сме минали на ВЕИ, защото специално ветрогенераторите са елементарни като принцип на действие и технологията е от преди 150 години.
До коментар [#41] от "Alex Ivanov":Кремълсия трол,Млъкни киртак. Правилно ти каза човекът, че токът от ВЕИ е евтин - отдавна няма нужда от НИКАКВИ субсидии да се изплати инвестията.
—цитат от коментар 50 на Бибитко Платноходката
Как не те е срам да лъжеш, че вече нямало субсидии за ВЕИ ?? Ти въобще разбираш ли от сферата, която коментираш ??!
😀Да те коригирам леко: ОЩЕ няма такива акумулатори😀 И (това е лично мнение щото не съм ъпдейт в нещата) още никой не е изчислил колко ще струват такива акумулатори. Не само в пари, а и с включени вреди/загуби около производството им.
По смътна памет от уроци в Киров/лекции в ИСИ: През 50те-60те години една ВЕЦ (ВОДНА, НЕ ВЪЗОБНОВЯЕМА ел'централа) по каскадата на язовир Искър (тогава "сталин") е качвала вода от долно водохранилище до горно такова нощно време (минимална потреба на ел'енергия от потребители, но постоянен добив от влизащите в язовирната система 24/7). Изглежда аПЦУрдно-да качваш вода нагоре та да произведеш ел'енергия от пускането на водата надоле, с КПД около 75% минус😀.
Е да ама не😀 Ползваш налична енергия без потребители нощем да осигуриш енергия за през утре заран😀 Един вид "акумулираш" енергията😀 Тогава-във водохранилища на различни нива. Сега...или с акумулатори, или чрез преразпределение на ел'енергията между потребители и производители... До коментар [#51] от "Alex Ivanov":
THOSE ARE MY PRINCIPALS! BUT IF YOU DON'T LIKE THEM...WELL, I HAVE SOME OTHERS TOO! П.С. МОЛЯ ПРОЧЕТЕТЕ МОЯ КОМЕНТАР № 59 С ПОДРОБНИ ИНСТРУКЦИИ ЗА ФУНКЦИИТЕ НА ТОЗИ САЙТ В ТЕМАТА https://bit.ly/3dLkIhi
Дай повече инфо за тия 170 млрд. - кой на кого къде и за какво е дал тия пари. Ако може с линк към източник. Иначе просто си говориш някви неща наизуст.
Субсидиите на ВЕИ бяха "модерни" преди 10-ина години, имаше един кратък бум на такива инвестиции малко след като влязохме в ЕС, защото тогава даваха гарантирана изкупна цена от 1 лв на кВтч, която прогресивно пада всяка година. В момента "преференциалната" цена на изкупуване на ток от ВЕИ е по-ниска от пазарната. Знам от личен опит, защото имам роднина с 30 кВт фотоволтаици, който се отказа да продава на елетроразпределението, защото с "прихода" от продадения ток не може да си плати собствената сметка за електричество (за през нощта, когато няма ток от панелите). Така че му излиза по-изгодно да съхранява в стари акумулатори и да си ползва всичко сам, без да продава, но и без да купува ток от ЧЕЗ.
Да се върна на субсидиите - в момента никой няма нужда от субсидия, за да си избие парите от ВЕИ, без значение дали вятър, слънце или нещо друго. Достатъчно е да продаваш на реалните пазарни цени, а не на "преференциалните" обещани преди 5 години за 20 години напред...
По смътна памет от уроци в Киров/лекции в ИСИ: През 50те-60те години една ВЕЦ (ВОДНА, НЕ ВЪЗОБНОВЯЕМА ел'централа) по каскадата на язовир Искър (тогава "сталин") е качвала вода от долно водохранилище до горно такова нощно време (минимална потреба на ел'енергия от потребители, но постоянен добив от влизащите в язовирната система 24/7). Изглежда аПЦУрдно-да качваш вода нагоре та да произведеш ел'енергия от пускането на водата надоле, с КПД около 75% минус😀.
Първо да те коригирам, водноелектрическите централи СА възобновяеми, защото не се изразходва изкопаем ресурс, а се използва енергията на падащата вода (гравитация). Така че ВЕЦ е вид ВЕИ, но не всяко ВЕИ е ВЕЦ :-)
Второ, това което описваш, се нарича ПАВЕЦ - помпено-акумулаторна ВЕЦ. Такива в България има няколко, като най-голямата е ПАВЕЦ Чаира, изградена на каскадата Белмекен-Сестримо в Рила планина. Чаира е най-мощния ПАВЕЦ на Балканите.
Трето, тази технология е изключително актуална в момента, защото тя е една от надеждите за съхранение на енергия от ВЕИ. Идеята е, че в моменти на свърхпроизводство (например при силен вятър) "излишната" енергия от ВЕИ се използва да се качва вода от по-долен към по-горен язовир, и след това тази вода се използва когато е необходимо за обратно генериране на електричество чрез "нормална" ВЕЦ.
Както сам каза, идеята на ПАВЕЦ у нас е била замислена при комунизма с цел да се "обира" излишната енергия от АЕЦ Козлодуй през нощта, тъй като не е рентабилно да се намалява мощността на целия АЕЦ всяка нощ. Тази нужда отдавна я няма, защото АЕЦът без проблем си пласира цялата енергия на европейския пазар, включително и през нощта. Но същото нещо е приложимо за балансиране на пикови мощности при ВЕИ.
Всяка година в Европа милиарди отиват за хрантутене на ВЕИ сектора. Реално, това е едно огромно и скъпо бреме. Някой ден, дай Боже, да стане надежден и евтин източник на енергия, нямам нищо против, но към днешна дата ВЕИ е огромна тежест за данъкоплатците плюс че е ненадеждно и зависимо от природата.
Нищо не е. Говорим за съвсем други мащаби, това миниатюрно нещо не е глобално решение. Ако ще разчиташ само на ВЕИ, това не може да те спаси при нужда.
До коментар [#12] от "Димитър Димитров":Ако стане нещо с ракетата, недей си Боже, преди да достигне орбита, ще стане много напрегнато в някои зони на планетата.
—цитат от коментар 28 на Незнайко в Слънчевия град
Така е,но за всичко се намира решение.Не е лош варианта все пак.
До коментар [#83] от "Mike":Няма нужда нищо да давам, момчето се бара за големия спец по ВЕИ, би трябвало да знае какво цитирам, от кога е и за какво е ..... нека той ти разкаже.
Ааа, не пич, ти си тоя дето се "бара" за нещо. Като хвърляш някви числа, казвай конкретно за какво говориш, иначе само си зяеш...
Аз досега каквото съм казал, е с конкретика, а не само някви нахвърляни думички с недомлъвки, пък читателя да си го донагласява както му дойде. Тва е основен похват в дезинформацията, така че ако не искаш да биеш на очи като трол, не го ползвай.
Шегата е, че човечеството във сегашния си вид ще изчезне след около 30 години. Но са се загрижили за ядрените отпадъци за след 100 000 години. На кого ще вредят? На Земята? нали от земята са дошли и там ще си останат...
Като написах "по смътна памет"-отнасяше се за неща преди 50-60 г😀 От 55 г (от 1968) не живея в нрб/Република България и понятията/съкращенията ми се...поосмътниха: ВЕЦ (в "новоговор" ВЕИ) по време оно беше ВОДНО'ел'централа, днес ВЕИ е бая обобщателно понятие😀
П.С. ПАК по смътна памет: През 60те АЕЦ Козлодуй май го нЕмаше (но може и да греша де😀). Но пък имаше много ВЕЦ (водни ел'централи) и потенциал на СВРЪХ'производство на ел'енергия 24/7 която нямаше потребители нощем-та "измислиха" ПАВЕЦ😀
ДА, спомних си термина ПАВЕЦ...Спомних си и даскал Гоце (НЕМА кировец който да не го помни) с неговатаа култова фраза: И фашисти, и кап'талисти, и комунисти се стремят да повишат КОСИНУС'ФИ (КПД на ел'машините)😀!
THOSE ARE MY PRINCIPALS! BUT IF YOU DON'T LIKE THEM...WELL, I HAVE SOME OTHERS TOO! П.С. МОЛЯ ПРОЧЕТЕТЕ МОЯ КОМЕНТАР № 59 С ПОДРОБНИ ИНСТРУКЦИИ ЗА ФУНКЦИИТЕ НА ТОЗИ САЙТ В ТЕМАТА https://bit.ly/3dLkIhi
"Цената на новите централи обаче е толкова висока, че се смята, че ги прави икономически неизгодни, освен ако бъдещи правителства не се съгласят да отпуснат щедри субсидии."и от къде ще се вземат пари за субсидиите :D:D:D:D:
Кй ще ни даде париииииии?
И да знаеш, Минке, че последният комунист на планетата ще умре в България. Даже когато в Съветска Русия няма да има нито един жив комунист. Какъв народ сме, Минке, какъв народ...
...И аз бих искал цяла Сахара да стане слънчев панел , ама не става….
—цитат от коментар 26 на strymski
Честно - не бях помислил за тази възможност. А защо да не става? Вместо петрол и газ от Алжир и Либия ще си докарваме ток. Безжично. По въпроса е работил Тесла, а сега работата е възобновена.
Става разбира се.Даже има и проект-за 1/4 обаче.Количеството добивана ел енергия ще е огромно.Но дали и кога ще се осъщесви-не зная.
"Пич", с теб не съм обсъждал нищо, ти се намеси в спора, че чак ми държиш и някакъв тон, все едно съм ти длъжен. А каквото съм "хвърлил", можеш да го провериш, има си официална информация. По години. Големи сте разбирачи всичките, а една елементарна справка не може да си направите.
Помислих, че са открили Америка а то..... нищо! На 500 м - 100000 години!!!? Че то и при нас има стотици стари шахти и хиляди галерии в много здрава и водоплътна скала. Където може да има гаранция за 100 години, но не за 100 хиляди. Земята постоянно шава и се напуква където си иска. По-скоро отпадъците да се обработват или затварят на такива места в неръждаеми контейнери. И да има достъп до тях, защото не се знай знай ли се.
Преди повече от 35 години се прибрах за едно лято да поживея ей така безгрижно в Швеция имах тежко време в Америка нямах време и за сериозно гадже и безгрижен живот на Манхатън . Казах на мой приятел тогава (от войната във Виетнам) че лятото ще бъда там (той имаше приятелка от Кируна която се беше прибрала от LA и живееше там с родителите си ) Решихме като дойде в Стоцкхолм ще идем да се поразходим до там близо 1000км от Стокхолм така и стана карахме дълъг път до там хванахме ноща белите нощи са през лятото слунцето почти не залязва но по целия път като че ли през 60 метра имаше железни стълбове с ел. осветление които въпреки светлата нощ те светеха и светеха... Моя приятел токава се учуди колко електричество се харчи за осветление на толкова светла нощ . Сравнено тогава с Америка не можеше да се прави нито тогава нито може би и сега . а за разлика от България не видяхме никаква полиция да пази въпреки на няколко пъти превишавахме скороста над 150 при ограничение само 110 км/ч макс. за страната . За въздуха и природата ще ви пиша друг път.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
meteowrite
Рейтинг: 472 Любопитно100к години са... доста.
You don't know what you don't know. Свободата струва скъпо, но робството - още повече!strymski
Рейтинг: 1276 НеутралноОще не дошъл краят на АЕЦ -овете !
И в бъдеще това ще е една от водещите технологии за добив да ел.енергия на разумна цена.
meteowrite
Рейтинг: 472 НеутралноДо коментар [#2] от "strymski":
You don't know what you don't know. Свободата струва скъпо, но робството - още повече!усетиха какво означават високи цени на газ и слаб вятър през ноември месец.
star bastun
Рейтинг: 1555 НеутралноВероятно ядрената енергия скоро ще се приеме за " зелена".
pafaka22
Рейтинг: 913 Неутрално"Едно от условията за това е те да имат хранилища за отработеното гориво на територията на страната, където се издигат"
Това нещо не го виждам как ще стане у нас.
karatista
Рейтинг: 3799 НеутралноДо коментар [#4] от "star bastun":
mr. Gorbachev, tear down this wall!е сега, само да минат изборите във франция 😎
pavur
Рейтинг: 2251 Неутралнощом е зелен мирния атом , ше прая един реактор в мазата .
само някой експерт да каже , на колко време се претака тежката вода , да не стане сакатлък
ivanpopov
Рейтинг: 311 НеутралноИ ние имахме 6 реактора. Уви, дупедавство, продажност, некадърност, клиентелизъм, "yes sir!", "congatulations"...
strymski
Рейтинг: 1276 НеутралноАми я да изключим Козлодуй и да видя зеленкьовците с какво ще си топлят и светят в колибките?
MititU
Рейтинг: 637 Весело"Цената на новите централи обаче е толкова висока, че се смята, че ги прави икономически неизгодни, освен ако бъдещи правителства не се съгласят да отпуснат щедри субсидии."
"Колкото повече толкова повече" Мечо ПУХи от къде ще се вземат пари за субсидиите :D:D:D:D:
hodounski
Рейтинг: 3224 НеутралноНай-замърсяваща е точно атпмната енергетила . Ще оставим радиоактивни боклуци ина следващите динозаври....
Димитър Димитров
Рейтинг: 346 ЛюбопитноХранилище за 100,000 години.По-евтини и без замърсяване ще е да платят на Мъск да ги мята в космоса-чиста работа.
Един препатил
Рейтинг: 3365 НеутралноДо коментар [#2] от "strymski":
Страхувам се, че при пресмятане цената на електрическата енергия от ядрени централи винаги се забравя какво ще се прави с ядрените отпадъци.
Сигурно това е характерно в страни, където хвърлянето на угарки, опаковки и хартии от банички по улицата се приема за напълно нормално. Толкова нормално, колкото и чистенето на пепелници през прозорците на колите.
Julian Mall
Рейтинг: 4060 Любопитно"Основните политически партии на Швеция сключиха сделка за ядрената енергетика през 2016 г., като се съгласиха, че шест съществуващи реактора могат да продължат да работят и че до 10 нови реактора могат да бъдат построени на съществуващи площадки."
По-добре миг свобода отколкото живот в робствоШведите нали уж разчитаха само на ВЕЦ-овете си?
telqk
Рейтинг: 458 НеутралноГладът е лош съветник, а студът още повече. Да не би някой да е попрочел разкази на Джек Лондон и е научил за бялата смърт?
Alex Ivanov
Рейтинг: 8 НеутралноИ на децата е ясно, че ВЕИ е вятър работа - скъп, но изключително ненадежден източник на енергия ... не може една икономика да съществува, разчитайки на това да има слънце и вятър постоянно ....
Alex Ivanov
Рейтинг: 8 НеутралноМи, да ти кажа, ВЕИ е още по-икономически неизгодно, затова и на немеца в сметката за ток има такса ВЕИ, щото някой трябва да субсидира ВЕИ-то, понеже работи на пълна загуба ....
strymski
Рейтинг: 1276 НеутралноКогато се анализират трезво плюсовете и минусите от АЕЦ , убеден съм , ще се намери и решение. Живота има цена и тя неоминуемо се заплаща.
areta
Рейтинг: 1562 НеутралноЦените на електроенергията са безумно високи за последните месеци - няма твърда цена, плаща се всеки месец различно.
"Цената на новите централи обаче е толкова висока, че се смята, че ги прави икономически неизгодни, освен ако бъдещи правителства не се съгласят да отпуснат щедри субсидии."
Това не е вярно. Така казваше правителството, за да се оправдае, че затвори без нужда един от големите реактори. Причините да не се строят нови реактори са други и те са политически, не финансови. Слава богу, че зелените талибани се разкараха от правителството и по всичко личи, че никой не тъгува за тях. Много е вероятно те да не влязат изобщо в следващия парламент.
Един препатил
Рейтинг: 3365 НеутралноДо коментар [#18] от "strymski":
В Чернобил вече я платиха.
fury_21
Рейтинг: 228 НеутралноИсторията на цивилизацията е около 6000 г. България е на 1300 г. Саркофага на Чернобил го правиха вече 2 пъти - бетона се нацепва. Е колко ще струва подръжката, охраната, ремонта на депо за радиоактивни отпадъци за около 100 000 г. напред. Някой трябва да плаща за тази прищявка на 20-ти век още стотици хиляди г. Евтина енергия - сега, много скъпо е грижата за отпадъците в бъдеще. Къде е Киро на кирия......
chichka
Рейтинг: 3273 НеутралноДо коментар [#16] от "Alex Ivanov":
Русия е проказата на планетата Земя.Вятъра е по-надежден и евтин източник на енергия, но върви с едни акумулатори, които струват мама и тати!
Нашия План го върна ЕК защото бе заложено милиарди в Бобокови за батерии!
Kosta Delev
Рейтинг: 663 ВеселоЧудя се колко ли споменавания на майките ни ще се понатрупат в бъдещите 4000 поколения след нас? И кой ли е този земен обект, който ще остане непокътнат след 100000 години, като за това геологическо време нищо чудно Швеция да стане част от Австралия (например ;)...
nikolay_mihaylov
Рейтинг: 492 НеутралноРуснаците вече правят реактори с бързи неутрони, които ползват ядрени отпадъци и уран 238 (от който има 200 пъти повече в природата от уран 235, който се ползва за сегашните АЕЦ). Така че проблемът скоро ще изчезне. Два от бързите реактори с натрий вече работят, а към 2028 ще пуснат още един, който е с олово и е вече съвсем безопасен. Може да потърсите в Ютюб.
Бибитко Платноходката
Рейтинг: 8 ВеселоДо коментар [#13] от "Един препатил":
Интересно, защо си мислиш, че ВЕИ не отделят отпадъци?
strymski
Рейтинг: 1276 НеутралноЕ , хубаво де , уроците са научени ,технологията е подобрена . А нефта и газа да не би да са вечни? В крайна сметка от някъде трябва да се добива енергия , нали?
И аз бих искал цяла Сахара да стане слънчев панел , ама не става….
fury_21
Рейтинг: 228 НеутралноАма това е луда работа!!! Представете си, че древните египтяни са използвали ядрена енергия и са заровили отпадъците и ние трябва да се грижим да ги охраняваме, да контролираме за течове, да подновяваме и изобщо цялата организация и така още 94 000 г. Между другото периодът на полуразпад на плутоний 239 е 25 000 г. , което означава, че 100 000 г. е недостатъчен период!
Незнайко в Слънчевия град
Рейтинг: 5719 НеутралноДо коментар [#12] от "Димитър Димитров":
"Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита" Хр. БотевАко стане нещо с ракетата, недей си Боже, преди да достигне орбита, ще стане много напрегнато в някои зони на планетата.
ivo
Рейтинг: 1488 НеутралноПоредните лъжи и глупости! "Ядрените" отпадъци въобще не са радиоактивни! "Ядреното" гориво е просто гориво, което отделя повече топлина и нищо повече! "Атомните" централи са просто парни котли! Ама нали хората трябва да се плашат с "ядрената" енергия и "ядрените" оръжия!
Не на глобалистите и глобуса! Make Earth Flat Again!Alex Ivanov
Рейтинг: 8 НеутралноНищо надеждно няма във вятъра, щото духа, когато си поиска. Сам виждаш какво става тази зима в Европа, когато настана безветрие и спешно се юрна всичко да дири още газ .... цените излетяха.
pamela
Рейтинг: 3243 НеутралноДо коментар [#19] от "areta":
И аз така смятам. При днешното развитие на техниката предполагам, че има техническо решение за отпадъците, но зелените талибани не се интересуват от решение как да се подобри безопасността на ядрените централи, а те да се закрият.
А както искат да подменят и всички коли с електрически, ако няма големи и стабилни електроцентрали трудно може да се посрещнат бъдещите нуждите от електроенергия.
nigel
Рейтинг: 825 НеутралноКогато човек коментира нещо е добре и да знае нещо по въпроса.
В момента у нас се изгражда такова хранилище.
Веселин Дечев
Рейтинг: 3770 ЛюбопитноШвеция одобри хранилище за ядрени отпадъци за 100 хил. години
В Русия съм! В Русия съм!...
Излишно. Управляемият трмоядреният синтез е на прага ни. А чрез него ще се сливат атоми на радиоактивни елементи до атоми на нерадиоактивни, евентуално с последващ разпад до много по-леки.
karatista
Рейтинг: 3799 НеутралноДо коментар [#32] от "nigel":
mr. Gorbachev, tear down this wall!то и завод за горене на отпадъци щеше да се строи, ама нещо не минава номера. сещай се как ще мине номера с хранилището. къде се строи такова нещо?
karatista
Рейтинг: 3799 НеутралноДо коментар [#32] от "nigel":
mr. Gorbachev, tear down this wall!то и завод за горене на отпадъци щеше да се строи, ама нещо не минава номера. сещай се как ще мине номера с хранилището. къде се строи такова нещо?
Mike
Рейтинг: 1018 НеутралноСтига си разпространявал слухове и неверни неща.
Токът от ВЕИ е възможно най-ЕВТИН като себестойност, тъй като суровината за него е БЕЗПЛАТНА. Важи и за вятър, и за слънце, и за ВЕЦ-ове. Почти целия разход за енергията от ВЕИ идва от първоначалната инвестиция. И тъй като доскоро производителността на ВЕИ беше сравнително ниска, т.е. реализираните мощности бяха малки, съответно първоначалната инвестиция се разпределя върху малко количество продаден ток, затова и тока идва скъп.
В последните няколко години обаче ефективността и на фотоволтаиците, и на ветрогенераторите скочи много, поради което в момента токът от ВЕИ е един от най-евтините възможни.
Относно това, че ту има, ту няма вятър - напротив, по всяко време все някъде има и вятър, и слънце, просто не на едно и също място. ВЕИ изискват коренна промяна в нагласата - не е просто да си построш ТЕЦ или АЕЦ, пускаш го и знаеш, че ти произвежда еди колко си ток денонощно. При ВЕИ енергията в различните момента ще идва от различни места, и затова се иска изграждането на много по-устойчиви и по-гъсто прокарани далекопреносни мрежи, които да довеждат енергията от там, където я има в момента, до там, където е нужна в момента.
nigel
Рейтинг: 825 НеутралноДо коментар [#34] от "karatista":
На площадката на АЕЦ Козлодуй.
Това с лицензиране ако имаш собствено хранилище явно не е от вчера.
nigel
Рейтинг: 825 НеутралноЧудесно звучи на теория.
Практиката е малко различна. България има една от най-добре разработените и разклонени електропреносни (не далекопреносни) мрежи. Ако не сте специалист може да не ви се вярва според разпространените клишета за България като най-най-най ... все на дъното.
Само че известен потенциал за вятър има само в част от североизточна България. Потенциалът за слънце е средна работа, да речем че става донякъде. За да имаме стабилна системап обаче при отказ от базовите мощности - ТЕЦ и АЕЦ по Вашата логика трябва да сме в състояние във всеки нужен момент да докараме енергия от големи разстояния. Близките ни съседи без конвенционалните мощности също не са цъфнали и вързали.
На западноевропейците им е лесно да говорят за вятър, защото го имат в изобилие в Северно море, където са и основните им мощности. При това поради особеностите на морския климат там той е почти непрекъснат.
Покривните фотоволтаици са добро решение за разпределената енергетика, но са кошмар за диспечерите поддържащи стабилния баланс на системата. За да се овладеят трябват огромни инвестиции (наистина огромни) в комуникационни мрежи дотигащи до всеки покрив и (не мога да си представя колко) мощни компютри които да управляват стотици хиляди генериращи източници в системата.
По всички тези въпроси се работи и ще бъдат решени, но за това трябва време и някои бъдещи технологични пробиви.
Един препатил
Рейтинг: 3365 НеутралноДо коментар [#26] от "strymski":
Честно - не бях помислил за тази възможност. А защо да не става? Вместо петрол и газ от Алжир и Либия ще си докарваме ток. Безжично. По въпроса е работил Тесла, а сега работата е възобновена.
https://www.mediapool.bg/pogled-v-badeshteto-tok-shte-se-prenasya-po-vazduha-bez-zhitsi-news331439.html
chichka
Рейтинг: 3273 НеутралноДо коментар [#24] от "nikolay_mihaylov":
Русия е проказата на планетата Земя.Нали ти е ясно, че това са само красиви теории с картинки. Къде има построен и пуснат такъв?
Alex Ivanov
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#36] от "Mike":
Много е евтин токът от ВЕИ, затова гълта космически субсидии .... не коментирай теми, от които нищо не разбираш. ВЕИ е най-скъпата енергия, освен това е и несигурна - винаги си зависим от времето.
chichka
Рейтинг: 3273 НеутралноДо коментар [#29] от "ivo":
Русия е проказата на планетата Земя.Ох, спуках се от смях...... в Чернобил разсипаха малко пепел от котела, нали?
chichka
Рейтинг: 3273 НеутралноДо коментар [#30] от "Alex Ivanov":
Русия е проказата на планетата Земя.Ако лятото трупаха тока в акумулатори...
chichka
Рейтинг: 3273 НеутралноДо коментар [#37] от "nigel":
Русия е проказата на планетата Земя.Там е за временно съхранение. Прави се и за нискорадиоактивни, но за отработено гориво не!
ДОБРИТЕ СИЛИ срещу ГЕРБоДПС мутрите и кражбите
Рейтинг: 1933 Неутралноядрената енергетика е най-мръсната, замърсяваща е хиляди пъти по-скъпа от всяка друга, да не говорим за опасността
ПРОДЪЛЖАВАМЕ ПРОМЯНАТА - ДЕМОКРАТИЧНА БЪЛГАРИЯ са единственият шанс за НОРМАЛНА И УСПЕШНА ЕВРОПЕЙСКА ДЪРЖАВАстатия го потвърждава, тези хранилища трябва да влизат в на себестойността на енергията и на инвестицинния проект - та да видим тогава колко е "еФтина"
pafaka22
Рейтинг: 913 НеутралноДо коментар [#32] от "nigel":
До коментар [#37] от "nigel":
Това на площадката в Козлодуй е временно съхранение. Тук говорим за хранилище за дългосрочно съсхранение, подобно на това в Швеция. За добро или лошо в България няма пустинни или слабо населени региони и не виждам как и къде би могъл да се осъществи такъв проект. За един завод за боклука се говори от 20 години и никой не го иска, представям си каква истерия ще настане ако се обяви някъде строеж на хранилище за ядрени отпадъци.
Бибитко Платноходката
Рейтинг: 8 ВеселоДо коментар [#21] от "fury_21":
Енергията от АЕЦ е безалтернативна за България. Ако не е от наши мощности, ще внасяме от румънски, унгарски или турски АЕЦ.
Хубаво си ляляш за Чернобил, ама там аварията стана в реактор от 1-во поколение, каквито в Европа вече няма. При това след куп нарушения при експлоатацията.
Без енергията от Козлодуй при днешните цени на тока, България щеше да се върне в 90-те години с режим на тока и тотален срив на икономиката.
Добре ръсите глупотевини на килограм, ама трябва и някой да мисли за тия неща, че после ще ривем всички.
praseta_mezeta
Рейтинг: 277 НеутралноЩо само за 100 000 години , направо на 1 милион да го закръглят !!
Бибитко Платноходката
Рейтинг: 8 ВеселоДо коментар [#45] от "БЪЛГАРИЯ МОЖЕ МНОГО ПОВЕЧЕ":
Това си е ЧИСТА и НЕГРАМОТНА ЛЪЖА!
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Alex Ivanov
Рейтинг: 8 НеутралноНяма измислени такива акумулатори, които да съхраняват чудовищно количество ток.
nigel
Рейтинг: 825 НеутралноБелоярската АЕЦ. Два блока, втория го пуснаха като че ли 2020, първият беше отпреди 15-20 години доколкото си спомням.
Изглежда засега технологията е скъпа или имат още да я отработват, защото не знам да строят по-мощни блокове.
Alex Ivanov
Рейтинг: 8 НеутралноКак не те е срам да лъжеш, че вече нямало субсидии за ВЕИ ?? Ти въобще разбираш ли от сферата, която коментираш ??!
Бибитко Платноходката
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#46] от "pafaka22":
Хранилище може да се направи. Не знам за какво ви е пустинен район или отдалечен район.
По-добрият вариант е да сключим договор с някоя друга държава, която има инсталация за преработка на отработеното гориво.
Не е ясно и дали руснаците няма да се навият да си плащаме и да си взимат отработеното гориво обратно както до сега.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Бибитко Платноходката
Рейтинг: 8 ВеселоДо коментар [#51] от "Alex Ivanov":
Има, има - звънни в Австралия и питай как се балансират сами.
karatista
Рейтинг: 3799 Неутралноти видя ли колко е инвестицията на шведите? почти 2 милиарда евро и това е CAPEX и то планиран. като е готова като нищо ще излезе 3-4. а експлоатацията колко ще е, OPEX? то ясно, че на инженерите не им пука, ама... да не говорим че за швеция имат да съберат още няколко одобрения. я стане, я не
https://via.tt.se/pressmeddelande/the-government-approves-skbs-final-repository-system?publisherId=3236034&releaseId=3315025
mr. Gorbachev, tear down this wall!
.
Рейтинг: 1972 НеутралноДо коментар [#52] от "nigel":
Белоярската АЕЦ има 2 блока на бързи неутрони БН-600 /650 МВт/ и БН-800, по новия. Те са топлоносител натрии. БН-800 е зареден с 60% мокс гориво. Това е гориво извлечено от отработеното но тия сегашните. Преработва се и се отделя плутония 239 и 240, 241 / то центрофугите не могат да ги разделят що са почти еднакво тежки/ и уран-238 , той по изгодно е да се вземе от обогатителната фабрика - това е обеднения уран.
В Русия строят и реактора Брест-300 , още Прорив му викат на целия проект. Бързи неутрони с оловен топлоносител.Това ще е на напълно затворен цикъл, без отходи или много малко и не радиоактивни.
В момента има бум на проекти за най-различни атомни реактори, работи се по високотемпературни газоохлаждаеми реактори, Китай пусна 2 по 200МВт, с хелии работят.
Испанци и американци ще строят на Индонезия 2 блока по 500МВт с реактори със солни разтвори, с тории. Това е също много интересно направление, примерно руснаците имат един в тях работеш експериментален, Аргус се казва, от 81г досега си бачка, и е една бака от неръждавейка пълна със течните соли ,вода и горивото и си държи 80 градуса без практически регулиране. Абсолютно безопасен, няма налягане, като се нагрее повече реакцията спира и обратно. Регулира се само на колко да грее. Китайците на такива смятат да заместят парното, а тия в Индонезия и ток ще правят но там е много висока температурата. То те може да са сума ти видове. Отделно и тия може да се ползват и да утилизират ядрените отходи. Абе много акъл и технологии още има да се развиват, САЩ също много проекти почна, а за Китай пък може книга да се пише.
Alex Ivanov
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#55] от "Бибитко Платноходката":
Казах ти, не пиши лъжи, самата цена на ВЕИ се субсидира, защото иначе ВЕИ токът е толкова скъп, че е непродаваем. Също така, токът от ТЕЦ се оскъпява изкуствено, чрез т.нар. въглеродни квоти, за да се оскъпи умишлено.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Роси
Рейтинг: 8142 НеутралноКогато спирахме първи и втори блок на Козлодуй и на нас бяха дали едни милиони за хранилище, но то май не видя бял свят.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
tigervi
Рейтинг: 458 НеутралноДо коментар [#36] от "Mike":
Eddie lives... somewhere in time!Горивото за атомните централи 6ъ5о е безплатно, е, почти безплатно тъй като цената му е незначителна част от общите разходи.
Бибитко Платноходката
Рейтинг: 8 ВеселоДо коментар [#57] от "karatista":
Е значи няма да правим хранилище. По-евтинко май ще е да си плащаме на руснаците да прибират отпадъците.
Интересно е, Турция как са решили този въпрос, за техните АЕЦ. Не съм се интересувал.
dedoliben
Рейтинг: 2702 ЛюбопитноДо коментар [#47] от "Бибитко Платноходката":
"Моите министри са англофили, моите генерали са германофили, моят народ е русофилски, само аз останах българофил". Цар Борис IIIЯ да припомниш на Аудиторията кога Козлодуй е пройзвеждал Ток за България?
Отговорът е НИКОГА.
Нито преди нито сега.
Това е Проект замислен и създаден за износ срещу Валута.
Затова седяхме и на Тъмно при работещи Шест блока.
А е евтин защото никой не показа цялата Сметка.
А тя е ужасна.
Застъкляваме всичко в напълно безопасен Куб и слагаме само ЕДИН Военен пенсионер да го пази за 1000 Евро на Месец.
После лесно от Горният пример:
12 000 x100 000=1 200 000 000
А сега един въпрос с повишена трудност:
Колко човека от АЕЦ Козлодуй са съкратени след спирането на 1-4 реактори?
Нито един напротив увеличили са се.
tigervi
Рейтинг: 458 НеутралноДо коментар [#46] от "pafaka22":
Eddie lives... somewhere in time!Не ти трябва пустиня да съхранение на ядрените отпадъци, а здрава непроницаема скала, така че веднъж поставените отпадъци да не изпълзят обратно. Всъщност действително дългоживеещите радиоактивни отпадъци не са чак толкова много. Проблем за България е, че сме земетръсна зона и няма как хранилища да оцелеят за дълъг период.
.
Рейтинг: 1972 НеутралноВ отработеното гориво радиоактивно с по дълъг период на полуразпад е само 3%, а като се махне плутония - 2%. Трябва да се обработва, в него има още и много ценни и скъпи изотопи къде струват пари, а и тия 2% трябва да се доизгарят в реактори на бързи неутнони. Проблема е че не го правят, що струва пари, а и технологии имат само няколко държави. Франция и Русия в Европа само.
Bullet
Рейтинг: 1049 ЛюбопитноДо коментар [#36] от "Mike":
Gor det idag, imorgon kan deta vara förbjudet.Явно хи зпоназнайвате нещата, за туй да ви въпросвам.
Каква е температурата на въздуха около един фотоволтаик пред средно горещ ден?
Вятърните паркове, намаляват ли силата на естествения въздушен поток и влияе ли това на климата?
Къде и как ще се утилизират батериите отелектрическите автомобили и колко ще струва този процес за един средно голям електрик.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
МОЙШЕ ТОЛКОЗ
Рейтинг: 3322 Весело😀😀😀Да перефразирам "булгар, булгааар": Умен, УМЕЕЕН...😀😀😀
Това шведдЦи (шведЦи ли бяха черните гей'семейства 'дето щяха да 'зимат български дечица за осиновяване и швеТска тройка😀), 'пиндостанци, 'гейропейци, куче'ядящи азиатци и вся 'Астальная либерастка свАлочЬ...НИЩО НЕ РАЗБИРАТ ОТ РАДИОАКТИВНОСТ и (проблемите с) термоядрените електроцентрали 😀😀😀
А и не четат в този форум, където един булгаристански "генчо" обЙЪСНЬЕ'УА 'СИЧКО😀😀😀
😀😀😀 Булгар, БУЛГАААР😀😀😀 ОПС, "умник, УМНИИИК"😀😀😀!
До коментар [#29] от "ivo":
THOSE ARE MY PRINCIPALS! BUT IF YOU DON'T LIKE THEM...WELL, I HAVE SOME OTHERS TOO! П.С. МОЛЯ ПРОЧЕТЕТЕ МОЯ КОМЕНТАР № 59 С ПОДРОБНИ ИНСТРУКЦИИ ЗА ФУНКЦИИТЕ НА ТОЗИ САЙТ В ТЕМАТА https://bit.ly/3dLkIhi
Alex Ivanov
Рейтинг: 8 НеутралноСамо ще ти цитирам една сума за 2020 г. - 170 млрд. евро ....
witch_doctor
Рейтинг: 1299 ВеселоЩо бе трол неграмотен, аз гледам на Австрия и Италия абсолютно нищо им няма. Даже са много по добре от някои страни с АЕЦ.
А Италия се води дори е най-осветената страна в Европа.
karatista
Рейтинг: 3799 НеутралноДо коментар [#63] от "tigervi":
mr. Gorbachev, tear down this wall!така е, освен ако не си фукушимa, тогава цената става луда. или чернобил, когато цената става плюс безкрайност и фалира цялото сесесере.
witch_doctor
Рейтинг: 1299 ВеселоАха, гледай колко са прости шведите, тръгнали да хвърлят пари и да правят такова хранилище. Я попитайте ивчо да ви светне!
karatista
Рейтинг: 3799 Неутралноми турската централа май не е много турска, щото руснаците я строят за тяхна си сметка и май и те ще я експлоатират, а мюмюн дъртия вампир само тока ще купува. тарикатска фатка са извъртели турците
а и тя май е доста по-модерна от нашата и от самоварите в найлона. може да си регулираш мощността.
mr. Gorbachev, tear down this wall!
pafaka22
Рейтинг: 913 НеутралноДо коментар [#66] от "tigervi":
Под пустиня имах предвид район, в който не живеят хора. Дори и да се намери терен, който да отговаря на изискванията, кой ще убеди живеещите наоколо, че това е безопасно. Ако ще и учени на три смени да обясняват по телевизията, пак ще има достатъчно хора, които ще скочат - не щем радиоактивни боклуци в наше село. Гледай какво става за ваксините.
Полковник Паликъщов
Рейтинг: 4277 НеутралноШвеция одобри хранилище за ядрени отпадъци за 100 хил. години
Ако мъжът ви преспи с украинка, да знаете че това не е изневяра, а хуманитарна помощ. (laugh)________________________________________________________________
Нещо ми се струва доста слаба работа, периода на полуразпад изисква минимум 1 милион години, според немските атомни учреждения!
пРезидента!
Рейтинг: 3098 НеутралноЯдрената енергия изглежда е евтина, докато не се постави въпроса с ядрените отпадъци!
Ако вземе, че гръмне ... един от гърмежите фалира целия СССР, толкова за риска ... 😊
karatista
Рейтинг: 3799 НеутралноДо коментар [#55] от "Бибитко Платноходката":
mr. Gorbachev, tear down this wall!по принцип некои сметат себестойността на една транспортна услуга, така че включват там едно спестяване на пари, с които да можеш веднага да си купиш нов камион, след като дойде end of life на стария. звучи ми като да има логика
Mike
Рейтинг: 1018 НеутралноДо коментар [#38] от "nigel":
Съгласен съм с всичко казано.
Наистина проблемът с ВЕИ не е в технологията на самото генериране (производство) на електричеството - нея я има от десетилетия. Проблемът е в технологията на разпределение, балансиране и (доколкото е възможно) съхранение на енергията от ВЕИ. И в тази област наистина има проблеми, които тепърва сега започват да се решават, и такива, за чието решение са нужни технологии, които още са в процес на разработка. То ако не беше така, много отдавна щяхме да сме минали на ВЕИ, защото специално ветрогенераторите са елементарни като принцип на действие и технологията е от преди 150 години.
Полковник Паликъщов
Рейтинг: 4277 НеутралноВ Германия до миналата година плащах около 6 цента за киловатчас, не го слушай какво казва, не е истина!
Ако мъжът ви преспи с украинка, да знаете че това не е изневяра, а хуманитарна помощ. (laugh)
МОЙШЕ ТОЛКОЗ
Рейтинг: 3322 Весело😀Да те коригирам леко: ОЩЕ няма такива акумулатори😀 И (това е лично мнение щото не съм ъпдейт в нещата) още никой не е изчислил колко ще струват такива акумулатори. Не само в пари, а и с включени вреди/загуби около производството им.
По смътна памет от уроци в Киров/лекции в ИСИ: През 50те-60те години една ВЕЦ (ВОДНА, НЕ ВЪЗОБНОВЯЕМА ел'централа) по каскадата на язовир Искър (тогава "сталин") е качвала вода от долно водохранилище до горно такова нощно време (минимална потреба на ел'енергия от потребители, но постоянен добив от влизащите в язовирната система 24/7). Изглежда аПЦУрдно-да качваш вода нагоре та да произведеш ел'енергия от пускането на водата надоле, с КПД около 75% минус😀.
Е да ама не😀 Ползваш налична енергия без потребители нощем да осигуриш енергия за през утре заран😀 Един вид "акумулираш" енергията😀 Тогава-във водохранилища на различни нива. Сега...или с акумулатори, или чрез преразпределение на ел'енергията между потребители и производители...
До коментар [#51] от "Alex Ivanov":
THOSE ARE MY PRINCIPALS! BUT IF YOU DON'T LIKE THEM...WELL, I HAVE SOME OTHERS TOO! П.С. МОЛЯ ПРОЧЕТЕТЕ МОЯ КОМЕНТАР № 59 С ПОДРОБНИ ИНСТРУКЦИИ ЗА ФУНКЦИИТЕ НА ТОЗИ САЙТ В ТЕМАТА https://bit.ly/3dLkIhi
Mike
Рейтинг: 1018 НеутралноДай повече инфо за тия 170 млрд. - кой на кого къде и за какво е дал тия пари.
Ако може с линк към източник.
Иначе просто си говориш някви неща наизуст.
Субсидиите на ВЕИ бяха "модерни" преди 10-ина години, имаше един кратък бум на такива инвестиции малко след като влязохме в ЕС, защото тогава даваха гарантирана изкупна цена от 1 лв на кВтч, която прогресивно пада всяка година. В момента "преференциалната" цена на изкупуване на ток от ВЕИ е по-ниска от пазарната. Знам от личен опит, защото имам роднина с 30 кВт фотоволтаици, който се отказа да продава на елетроразпределението, защото с "прихода" от продадения ток не може да си плати собствената сметка за електричество (за през нощта, когато няма ток от панелите). Така че му излиза по-изгодно да съхранява в стари акумулатори и да си ползва всичко сам, без да продава, но и без да купува ток от ЧЕЗ.
Да се върна на субсидиите - в момента никой няма нужда от субсидия, за да си избие парите от ВЕИ, без значение дали вятър, слънце или нещо друго. Достатъчно е да продаваш на реалните пазарни цени, а не на "преференциалните" обещани преди 5 години за 20 години напред...
Mike
Рейтинг: 1018 НеутралноПърво да те коригирам, водноелектрическите централи СА възобновяеми, защото не се изразходва изкопаем ресурс, а се използва енергията на падащата вода (гравитация). Така че ВЕЦ е вид ВЕИ, но не всяко ВЕИ е ВЕЦ :-)
Второ, това което описваш, се нарича ПАВЕЦ - помпено-акумулаторна ВЕЦ. Такива в България има няколко, като най-голямата е ПАВЕЦ Чаира, изградена на каскадата Белмекен-Сестримо в Рила планина. Чаира е най-мощния ПАВЕЦ на Балканите.
Трето, тази технология е изключително актуална в момента, защото тя е една от надеждите за съхранение на енергия от ВЕИ. Идеята е, че в моменти на свърхпроизводство (например при силен вятър) "излишната" енергия от ВЕИ се използва да се качва вода от по-долен към по-горен язовир, и след това тази вода се използва когато е необходимо за обратно генериране на електричество чрез "нормална" ВЕЦ.
Както сам каза, идеята на ПАВЕЦ у нас е била замислена при комунизма с цел да се "обира" излишната енергия от АЕЦ Козлодуй през нощта, тъй като не е рентабилно да се намалява мощността на целия АЕЦ всяка нощ. Тази нужда отдавна я няма, защото АЕЦът без проблем си пласира цялата енергия на европейския пазар, включително и през нощта. Но същото нещо е приложимо за балансиране на пикови мощности при ВЕИ.
Alex Ivanov
Рейтинг: 8 Неутрално[quote#81:"Полковник Паликъщов"][/quote]
Всяка година в Европа милиарди отиват за хрантутене на ВЕИ сектора. Реално, това е едно огромно и скъпо бреме. Някой ден, дай Боже, да стане надежден и евтин източник на енергия, нямам нищо против, но към днешна дата ВЕИ е огромна тежест за данъкоплатците плюс че е ненадеждно и зависимо от природата.
Alex Ivanov
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#83] от "Mike":
Няма нужда нищо да давам, момчето се бара за големия спец по ВЕИ, би трябвало да знае какво цитирам, от кога е и за какво е ..... нека той ти разкаже.
witch_doctor
Рейтинг: 1299 Неутрално[quote#51:"Alex Ivanov"][/quote]
"Няма измислени такива акумулатори, които да съхраняват чудовищно количество ток."
А няма, ми това какво е?
https://www.youtube.com/watch?v=dSveFEzBbgo&t=2s
Alex Ivanov
Рейтинг: 8 НеутралноНищо не е. Говорим за съвсем други мащаби, това миниатюрно нещо не е глобално решение. Ако ще разчиташ само на ВЕИ, това не може да те спаси при нужда.
Димитър Димитров
Рейтинг: 346 ЛюбопитноТака е,но за всичко се намира решение.Не е лош варианта все пак.
Mike
Рейтинг: 1018 НеутралноАаа, не пич, ти си тоя дето се "бара" за нещо. Като хвърляш някви числа, казвай конкретно за какво говориш, иначе само си зяеш...
Аз досега каквото съм казал, е с конкретика, а не само някви нахвърляни думички с недомлъвки, пък читателя да си го донагласява както му дойде. Тва е основен похват в дезинформацията, така че ако не искаш да биеш на очи като трол, не го ползвай.
witch_doctor
Рейтинг: 1299 Весело[quote#88:"Alex Ivanov"][/quote]
Ми малко, колко да е малко? С 80% от капацитета може да захранва 650 000 домове за един час.
И напротив, спасява те точно при нужда!
Hoho Boho
Рейтинг: 27 НеутралноШегата е, че човечеството във сегашния си вид ще изчезне след около 30 години.
Но са се загрижили за ядрените отпадъци за след 100 000 години.
На кого ще вредят?
На Земята?
нали от земята са дошли и там ще си останат...
МОЙШЕ ТОЛКОЗ
Рейтинг: 3322 ВеселоДо коментар [#84] от "Mike":
THOSE ARE MY PRINCIPALS! BUT IF YOU DON'T LIKE THEM...WELL, I HAVE SOME OTHERS TOO! П.С. МОЛЯ ПРОЧЕТЕТЕ МОЯ КОМЕНТАР № 59 С ПОДРОБНИ ИНСТРУКЦИИ ЗА ФУНКЦИИТЕ НА ТОЗИ САЙТ В ТЕМАТА https://bit.ly/3dLkIhi😀 АПЦолютно прав си😀! Не се майтапя😀
Като написах "по смътна памет"-отнасяше се за неща преди 50-60 г😀 От 55 г (от 1968) не живея в нрб/Република България и понятията/съкращенията ми се...поосмътниха: ВЕЦ (в "новоговор" ВЕИ) по време оно беше ВОДНО'ел'централа, днес ВЕИ е бая обобщателно понятие😀
П.С. ПАК по смътна памет: През 60те АЕЦ Козлодуй май го нЕмаше (но може и да греша де😀). Но пък имаше много ВЕЦ (водни ел'централи) и потенциал на СВРЪХ'производство на ел'енергия 24/7 която нямаше потребители нощем-та "измислиха" ПАВЕЦ😀
ДА, спомних си термина ПАВЕЦ...Спомних си и даскал Гоце (НЕМА кировец който да не го помни) с неговатаа култова фраза: И фашисти, и кап'талисти, и комунисти се стремят да повишат КОСИНУС'ФИ (КПД на ел'машините)😀!
Коалиция намагнитен евроатлантически имунитет
Рейтинг: 2987 НеутралноКй ще ни даде париииииии? И да знаеш, Минке, че последният комунист на планетата ще умре в България. Даже когато в Съветска Русия няма да има нито един жив комунист. Какъв народ сме, Минке, какъв народ...
Димитър Димитров
Рейтинг: 346 Любопитно...И аз бих искал цяла Сахара да стане слънчев панел , ама не става….
—цитат от коментар 26 на strymski
Честно - не бях помислил за тази възможност. А защо да не става? Вместо петрол и газ от Алжир и Либия ще си докарваме ток. Безжично. По въпроса е работил Тесла, а сега работата е възобновена.
Става разбира се.Даже има и проект-за 1/4 обаче.Количеството добивана ел енергия ще е огромно.Но дали и кога ще се осъщесви-не зная.
Alex Ivanov
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#90] от "Mike":
"Пич", с теб не съм обсъждал нищо, ти се намеси в спора, че чак ми държиш и някакъв тон, все едно съм ти длъжен. А каквото съм "хвърлил", можеш да го провериш, има си официална информация. По години. Големи сте разбирачи всичките, а една елементарна справка не може да си направите.
Judjuk
Рейтинг: 2518 Неутрално"....да бъдат заровени на 500 метра в скала...."
JudjukПомислих, че са открили Америка а то..... нищо!
На 500 м - 100000 години!!!?
Че то и при нас има стотици стари шахти и хиляди галерии в много здрава и водоплътна скала. Където може да има гаранция за 100 години, но не за 100 хиляди. Земята постоянно шава и се напуква където си иска.
По-скоро отпадъците да се обработват или затварят на такива места в неръждаеми контейнери. И да има достъп до тях, защото не се знай знай ли се.
Alex Ivanov
Рейтинг: 8 НеутралноЗа един час ??! Това е чудовищно голямо време ...... а, ако има нужда да ги захранва цяла седмица ?? Ами промишленият ток ??
Hoho Boho
Рейтинг: 27 НеутралноСкоро бихме могли да изхвърляме радиоактивните отпадъци в Космоса.
Всичко опира до цена, а цените падат...
svv03688321
Рейтинг: 816 НеутралноПреди повече от 35 години се прибрах за едно лято да поживея ей така безгрижно в Швеция имах тежко време в Америка нямах време и за сериозно гадже и безгрижен живот на Манхатън . Казах на мой приятел тогава (от войната във Виетнам) че лятото ще бъда там (той имаше приятелка от Кируна която се беше прибрала от LA и живееше там с родителите си ) Решихме като дойде в Стоцкхолм ще идем да се поразходим до там близо 1000км от Стокхолм така и стана карахме дълъг път до там хванахме ноща белите нощи са през лятото слунцето почти не залязва но по целия път като че ли през 60 метра имаше железни стълбове с ел. осветление които въпреки светлата нощ те светеха и светеха... Моя приятел токава се учуди колко електричество се харчи за осветление на толкова светла нощ . Сравнено тогава с Америка не можеше да се прави нито тогава нито може би и сега . а за разлика от България не видяхме никаква полиция да пази въпреки на няколко пъти превишавахме скороста над 150 при ограничение само 110 км/ч макс. за страната .
За въздуха и природата ще ви пиша друг път.