
© Reuters
Дневник" следи разпространението и ефектите от коронавируса по света. Карта на болестта вижте тук.
Бустерите рязко увеличават защитата от хоспитализация и смърт на хората над 50 г.
Това сочи изследване на Агенцията за здравна сигурност на Великобритания, според което шест месеца след вротата доза защитата от Омикрон в тази възрастова група е около 60% в хората над 50-годишна възраст.
След бустер тя се увеличава, като промяната е и в риска от хоспитализация: 90% при "Пфайзер"/"Бионтех" след поставяне на подсилващата доза, макар че спада до 75% 10-14 седмици след бустера, а при "Модерна" - 90-95% до 9 седмици след бустера.
© Reuters
Мароко започва да строи завод за ваксини
Това е резултат от партньорство с шведската компания Recipharm. Проектът ще е в района на Казабланка, икономическото сърце на Мароко. Ще са нужни инвестиции в размер 400-500 млн. евро, но начинанието се смята за важно в опита на Мароко, с население 36 млн. души, да си осигури "самодостатъчност" във ваксините. Мароко вече произвежда продукта на китайската "Синофарм", от който се надява да разполага с по 20 млн. собствени дози до края на годината. Властите искат да ваксинират с тази ваксина или на "Пфайзер" до 80% от населението. Ваксинирани с поне една доза са 62% от населението, със завършен цикъл са 66 на сто.
Днес е отчетен и значителен скок спрямо 88 816 случая в четвъртък. Това е увеличение с 9224 души или 10.4%. Починалите са 673-ма.
Рекорд има и за попадналите в болница през последното денонощие - 14 046 души.
Разпространява се нов подвариант на Омикрон
Подвариантът се разпространява най-бързо в момента в Дания, но засичането му много зависи и от капацитета на здравните системи да секвенират PCR тестове. Възможно е той да се окаже дори по-заразен от Омикрон, а британските здравни власти са го класифицирали като "вариант под наблюдение".
Няма обаче доказателства за момента, че BA.2 причинява по-тежко протичане на заболяването от BA.1.
Франция започна бурен дебат - да плащат ли неваксинираните лечението си

© Reuters
Ръководителят на болничната система в Париж разпали яростен дебат дали хората, които отказват да бъдат ваксинирани против COVID-19, трябва да продължават да разчитат на безплатно лечение, покрито от здравната система.
Всички завършили в интензивни отделения се лекуват безплатно във Франция. Разходите за това възлизат на около 3000 евро на ден, а средният престой в отделенията е до 10 дни.
Повече по темата може да прочетете тук.
Австралия отчита рекорден брой починали - близо 100 души
Едновременно с това няколко големи щата казват, че очакват броят на хоспитализациите да намалее. До началото на вълната от Омикрон Австралия бе регистрирала едва 400 хил. случая, но само за изминалите четири седмици те се увеличиха много рязко - до 2 млн. Властите все пак предупреждават, че пандемията далеч не е приключила - тенденцията още не е повод да се излиза и празнува навън - но новините са добри.