"Силата на кучето" и "Дюн" триумфираха на наградите БАФТА

Екипът, който спечели наградата за музика за "Дюн"

© Reuters

Екипът, който спечели наградата за музика за "Дюн"



Уестърнът "Силата на кучето" и научнофантастичният "Дюн" получиха най-много отличия БАФТА на състоялата се снощи церемония в "Роял Албърт Хол" в Лондон. Наградите на Британска академия за филмово и телевизионно изкуство се връчват две седмици преди Оскарите и се смятат за сигурен белег за успех при определянето на носителите на най-престижната статуетка в света на киното.


Филмът на Джейн Кемпиън "Силата на кучето", който имаше номинации в 8 категории, завоюва най-престижните награди на вечерта - за най-добър филм и за най-добър режисьор. Кемпиън е едва втората жена с две номинации за "Оскар". Първата беше за "Пианото" през 1993 г.


Третата филмова екранизация на популярния роман на Франк Хърбърт имаше изключителен успех и взе най-много статуетки на събитието. Тя победи в 5 от 11-те категории, за които беше номинирана: визуални ефекти; звук; дизайн на продукция; операторско майсторство (от Грег Фрейзър, който притежава набор от признания в същата сфера) и оригинална музика - композирана от Ханс Цимер, който е любител на книгите от детство и пренебрегва обичайния си партньор Кристофър Нолан, за да работи върху "Дюн".




Черно-белият полубиографичен филм "Белфаст", който бе номиниран в 6 категории, беше обявен за най-добър британски филм на годината. "Белфаст" се основава отчасти на живота на режисьора - Кенет Брана, и детството му в Северна Ирландия.


Призът за чуждоезиков филм отиде при японския режисьор Рюсуке Хамагучи за "Карай колата ми".


Най-добрите актьори


Уил Смит спечели оспорваното състезание за най-добра мъжка роля срещу Бенедикт Къмбърбач с ролята си на бащата на световните тенис шампионки Серена и Ванеса във филма "Методът "Уилямс". За най-добра актриса бе избрана Джоана Сканлън за "След любовта".


Бенедикт Къмбърбач беше сред звездите на церемонията, въпреки че не спечели наградата

© Reuters

Бенедикт Къмбърбач беше сред звездите на церемонията, въпреки че не спечели наградата


Наградата за женска поддържаща роля спечели Ариана ДеБоуз за "Уестсайдска история", а мюзикълът беше удостоен с приз и за най-добър кастинг. За най-добра поддържаща мъжка роля бе отличен Трой Коцур с "CODA: Дете на глухи родители". Той е и първият глухоням актьор, който печели награда БАФТА. Същият филм взе наградата и за най-добър адаптиран сценарий от Сиан Хедер.


Наградата за оригинален сценарий отиде при Пол Томас Андерсън за "Лакрицова пица". Джеймс Самюел спечели признание за изключителен дебют на британски сценарист, режисьор и продуцент с филма "The Harder They Fall".


Серията от филми за Джеймс Бонд празнува своя 60-годишен юбилей, а 25-та му продукция - "Смъртта може да почака", получи отличие за монтаж. Актрисата Лашана Линч, която се превъплъщава в "Агент 007", бе избрана от публиката за "Изгряваща звезда".


Най-добър анимационен филм бе "Енканто", а най-добър документален - "The summer of Soul". В късометражната категория спечелват документалната драма "The Black Cop" и анимацията "Do not feed the pigeons".


В категорията костюми отличието взе продукцията "Крюела", а за грим и прически - "Очите на Тами Фей".


Британската академия за филмово и телевизионно изкуство отличава най-добрите британски и чуждестранни екранни продукции, като награждава пълнометражни и документални филми, излъчени в кината във Великобритания.


Съпричастност с Украйна


Председателят на Британската академия за филмово и телевизионно изкуство Кришненду Маджумдар откри церемонията с послание към Украйна: "Ние сме солидарни с онези, които смело се борят за своята страна и споделяме надеждата им мирът да се върне".


Част от актьорите също използваха отреденото си време на сцената, за да говорят за започната от Москва война, а водещият церемонията - австралийският комик Ребел Уилсън, декларира мнението си, показвайки среден пръст на руския президент Владимир Путин.


Британският актьор Бенедикт Къмбърбач - една от големите звезди на вечерта, закачи на ревера си значка с цветовете на украинското знаме: "Това е много страшно и тъжно време", заяви той. Йонас Похер Расмусен - режисьор на номинирания за най-добър анимационен филм "Бягство", заяви, че е "сюрреалистично" да бъдеш на церемония по награждаване, докато "светът гори". Според него изображенията на милионите хора, преживели тази трагедия, засилват идеята, че "тези истории трябва да бъдат разказани".


Всичко, което трябва да знаете за:

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK