
© Reuters
Болна белуга, заседнала в река Сена, почина по време на опит да бъде върната в морето край Северна Франция, съобщиха властите, цитирани от "Ройтерс".
Спасителите през нощта използваха кран, за да извадят кита от реката. Ветеринари го прегледаха, преди да бъде поставен в хладилен камион за пътешествие от повече от 160 км до пристанището на Уистреам.
"Въпреки безпрецедентната спасителна операция с тъга съобщаваме за смъртта на китоподобното", казаха властите в Калвадос, префектурата, където се намира пристанището. Белугата е била евтаназирана при транспортирането, след като е развила дихателни усложнения.
Планът беше китът да се премести в соленоводен басейн с надеждата, че може да възстанови малко сили, преди да бъде прехвърлен в морето.
© Reuters
Опитът за спасяване бе рисковано начинание за белугата, но организацията за опазване на морската среда Sea Shepherd France каза, че недохраненият кит няма да оцелее в топлата сладководна речна среда. След изваждането му от Сена властите предупредиха за лошото здравословно състояние на животното.
© Reuters
"Ветеринарните лекари не са непременно оптимисти", каза по-рано Изабел Дорлиат-Пузет, високопоставен служител от префектура Юр, пред BFM TV, "Той е ужасно слаб за белуга и това не предвещава нищо добро за продължителността на живота му в средносрочен план."