
© Reuters
От мирното шествие в памет на загиналите в пожар в Синцзян, където смъртните случаи се свързаха от протестиращите с наложения локдаун, 27 ноември
Демонстрациите в редица градове в Китай заради коронавирусната пандемия, изглежда, вече са под контрол при засилено полицейско присъствие, пише Би Би Си.
Същевременно част от местните власти дават сигнали, че са готови да облекчат мерките срещу коронавирусната пандемия, заради които се стигна до масовото недоволство. Държавният рупор Global Times (с издание на английски) отбеляза, че няколко града "оптимизират" поведението си срещу пандемията, "за да предприемат по-целенасочени, научнообосновани действия, за да ограничим епидемията".
Промяната се обяснява с препоръки, отправени по-рано този месец (Китай отрича в страната да е имало масови протести). "Властите наблегнаха на това, че оптимизирането и нагаждането на мерките не означава разхлабване на превенцията и контрола, нито е сваляне на ограниченията срещу COVID-19 или "бездействие" в борбата с вируса."
Транспортът и доставките на стоки са подновени например в Урумчи, главния град на Синцзян, уйгурския автономен район, от който започна вълната протести. Отменени са и ежедневните тестове в Гуанджоу (за онези, които не напускат домовете си) и в райони на югозападния град Чунцин.
Полиция, проверки, обаждания
Някои демонстрации изобщо не се състояха (Пекин) или бяха потушени бързо (Шанхай и Хаджоу). На едно от по-малките шествия в китайската столица обаче протестираща обяснява пред "Франс прес", че тя и петима от приятелите ѝ, включили се в шествието, са получили обаждания от полицията в Пекин с въпроси къде са били вечерта, колко души имало на "нелегалното събиране" и предупреждение, че участие в подобни събития не се препоръчва. Домът на един от приятелите, който не приел обаждането, е бил посетен.
© Reuters Протест в Хонконг
Има съобщения за разпити и проверка на телефони на китайци, за да се разбере дали имат приложения като "Туитър" и "Телеграм" (забранени в Китай). Продължилите почти пет дни протести обаче бяха сред най-сериозните предизвикателства пред президента Си Цзинпин, откакто пое властта през 2012 г.
Имаше демонстрации в подкрепа на жителите и около китайските посолства и редица университети в големи европейски и американски градове.
Вчера бе задържан и журналист от Би Би Си, също за кратко - негов колега от "Ройтерс".
© Reuters Протест на уйгури във Вашингтон в подкрепа на демонстрантите в Китай
Без отказ от "нулевия COVID"
Китай не се отказва от политиката на "нулев COVID" - строго овладяване на коронавирусната пандемия чрез локдаун в обширни райони и масово тестване при дори съвсем малък брой случаи. В момента страната регистрира по десетки хиляди на ден.
Радикална промяна е малко вероятна (макар днес журналисти да очакват брифинг за мерките срещу COVID), предвид малкия брой имунизирани сред възрастните и отказа от употреба на чужди ваксини (при ниска ефективност на собствените). В резултат на тази политика са и малко китайците с естествен имунитет. Всички жертви са на възраст над 80 години.
За телевизия "Ал Джазира" китайският посланик в ООН обяснява, че няма как страната да се откаже от "нулевия COVID"; онези, които го правят и се движат в различна посока, "жертват хората" си. За последните няколко дни са регистрирани седем починали. За вторник новите случаи са 38 645 - спад спрямо предходните дни.