В Перу президентът и премиерът са разследвани за геноцид след сблъсъци с десетки убити

В Перу президентът и премиерът са разследвани за геноцид след сблъсъци с десетки убити

© Reuters



Главната прокуроратура на Перу обяви, че започва разследване срещу новия президент Дина Болуарте и членове на кабинета ѝ заради ожесточените сблъсъци, причинили смъртта на десетки и оставили до момента стотици ранени през последния месец, предаде "Ройтерс". Според "Ел Паис" май-малко 46 са убитите от декември насам.


Вчера бе най-кървавият ден от началото на размириците: 17 души бяха убити в южния район Пуно. Демонстрациите започнаха, след като президентът Педро Кастийо бе свален с импийчмънт и задържан миналия месец след опит да разпусне парламента, за да осуети разследване и отстраняване. И днес се съобщава за загинал полицай, чиято кола била подпалена. Омбудсманът на Перу обяви, че полицаят е бил измъчван и на практика "изгорен жив".


Новото правителство обаче спечели изисквания по конституция вот на доверие в Конгреса с голяма разлика във вторник вечерта. Загуба би предизвикала промени в кабинета и оставката на премиера Алберто Отарола.




Отарола е разследван заедно с Болуарте, министъра на отбраната Хорхе Чавес и вътрешния министър Виктор Рохас по обвинения в геноцид и причиняване на тежка телесна повреда. Според правозащитници властите са използвали огнестрелни оръжия срещу протестиращи, хвърляни са димни бомби от хеликоптери. Според армията протестиращите са използвали оръжия и самоделни експлозиви.


В Перу президентът и премиерът са разследвани за геноцид след сблъсъци с десетки убити


Бивш премиер и вътрешен министър, служили за кратко при Болуарте, също ще бъдат разследвани заради подхода към протестите.


"Геноцидът на нашите местни братя"


Протестиращите са поддръжници на левия Кастийо и настояват за освобождаването му, оставката на Болуарте и разпускането на конгреса. В Пуно действа обявен от Отарола тридневен комендантски час в опит да бъде овладяно насилието. Кадри от местни медии показаха плячкосване на предприятия. В Хулиака 9000 души опитаха да нахлуят на летището и то остана затворено във вторник.


Регионалното правителство на Пуно междувременно обяви Болуарте и Отарола за нежелани.


Бърза смяна на президенти, борба за власт, безредици: защо Перу е в постоянна криза
Бърза смяна на президенти, борба за власт, безредици: защо Перу е в постоянна криза


Кастийо написа във вторник в "Туитър", че убитите за "защита на страната от диктатурата на преврата" никога няма да бъдат забравени. Наредено му е да остане в следствения арест, докато се разследва за подстрекателство към бунт, обвинение, което той отрича. Бившият селски учител, който изкара по-малко от две години от петгодишния си мандат преди отстраняването си, казва, че остава законният президент на Перу.



Съюзникът на Кастийо Ево Моралес, бившият президент на Боливия, на когото беше забранено да влиза в Перу в понеделник, също призова за прекратяване на това, което според него е "геноцидът на нашите местни братя".


По-късно тази седмица мисия на Междуамериканската комисия по правата на човека ще посети Перу, за да оцени ситуацията. Междувременно ООН призова за спазване на човешките права и предложи да посредничи в кризата.

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK