
© Reuters
Осем от десет китайци са се разболели от COVID-19 според властите в азиатския гигант, предаде кореспондентът на "Гардиън" за региона, като се позова на здравните власти.
С тези думи и Си Ен Ен цитира, главния епидемиолог на Центъра за контрол и профилактика на заболяванията.
Те бяха част от обяснение защо според него пътуванията около лунната Нова година едва ли ще доведат до още по-голяма вълна на заразявания, докато заради тях се осъществява "най-голямата човешка миграция в света" (китайци посещават масово близки в други градове и провинции за празниците). Аргументът му бе, че големият дял преболедували намалява силно риска в следващите 2-3 месеца.
По-рано китайците биваха съветвани да не се прибират за Нова година, ако отиват при възрастни роднини, които не са преболедували. След това бе наложена цензура на тревожните коментари по темата в интирнет след вчерашното начало на годината на заека.
Проверката на китайската статистика е трудна, а Световната здравна организация оспорва дори малкото числа, известни, откакто Пекин започна да разхлабва налаганите близо три години ограничения на политиката на "нулев COVID" и строгите мерки на карантина и тестове.
Ако все пак данните отговарят на действителността, това би означавало, че 1.2 млрд. души са се заразили с причинената от вируса SARS-CoV-2 болест за период от месец и половина.
Колко са заразените и починалите
По-рано този месец изследване на Пекинския университет определи дела на заразените на 900 млн. души към 11 януари.
Официалната смъртност остава ниска, ако тази стойност получи независимо потвърждение: Пекин оценява жертвите на заболяването - при много стеснено определение за "смъртен случай, свързан с COVID-19" - на 72 хил. души. По-рано този месец Китай започна за пръв път за говори за десетки хиляди починали, след като седмици наред говореше за единични смъртни случаи.
Ограниченията внезапно отпаднаха малко след невиждани от години протести в страната, но и в навечерието на лунната нова година, за чието посрещане се очакваха над 2 млрд. пътувания само между различни части на Китай.
Тогава Пекин спря да обявява данни на ежедневна база, докато събирането им ставаше все по-трудно.
Сигнали за високата смъртност обаче, според кореспонденти на западни медии и агенции в региона, имаше в множество провинции, където болниците трудно реагираха на потока от пациенти.