
© Reuters
Чарлз Макгонигъл
Бивш високопоставен служител на ФБР беше обвинен в понеделник, че действал в полза на санкционирания руски олигарх Олег Дерипаска, предаде "Ройтерс".
Обвиненията срещу доскорошния "ловец на шпиони" Чарлз Макгонигъл, който ръководеше отдела за контраразузнаване на ФБР в Ню Йорк, се повдигат в момент, когато американските прокурори засилват усилията си за налагане на санкции на руски служители и полицейски контрол върху хората, за които се предполага, че им помагат.
Пенсионираният от 2018 г. Макгонигъл пледира невинност по четири обвинения, сред които нарушаване на санкции и пране на пари. Федералният съд в Манхатън го освободи срещу гаранция от 500 хил. долара, след като бе задържан през почивните дни.
Необявени отношения
Според прокуратурата 54-годишният Макгонигъл през 2021 г. е получил скрити плащания от Дерипаска, санкциониран през 2018 г., в замяна на разследване на конкурентен олигарх. Друго обвинение е в неуспешен натиск за премахване на санкциите през 2019 г.
Прокуратурата във Вашингтон твърди и че той е получил 225 хил. долара в брой от бивш представител на албанските служби (базиран в Ню Джърси), който е бил източник в разследване за чуждестранно политическо лобиране, което Макгонигъл е контролирал. По този отделен случай Макгонигъл е изправен пред девет обвинения, сред тях - за отправяне на неверни показания, за да прикрие от ФБР естеството на връзката си с въпросния човек. Макгонигъл получавал суми поне три пъти: един в кола, паркирана пред ресторант в Ню Йорк, а още два - в дома на човека от службите в Ню Джърси.
Плащанията по този втори случай започнали най-късно през август 2017 г. и продължил след пенсионирането му от ФБР. Нещо повече, твърди се, че Макгонигъл не успял да обяви "текуща връзка с министър-председателя на Албания" - пост, който Еди Рама заема от 2013-а.
По призив на самия Макгонигъл ФБР започва през 2017 г. разследване срещу лобист на албанска политическа партия, която е противник на Рама и която е използвала представителя на службите като източник на информация.
Черна точка за ФБР
Вашингтон включи през 2018 г. над 20 руски олигарси и държавни служители в черен списък в отговор на предполагаемата намеса на Русия в изборите в САЩ през 2016 г. Дерипаска бе сред тях. И той, и Кремъл отричат да са се месили.
Обвинен по делото в Манхатън беше и Сергей Шестаков, бивш съветски дипломат, който по-късно стана американски гражданин и преводач на руски език за американските съдилища и правителствени агенции. Прокурорите казаха, че Шестаков е работил с Макгонигъл, за да помогне на Дерипаска, и е направил неверни показания пред следователите. Шестаков се призна за невинен в понеделник и беше освободен срещу гаранция от 200 хил. долара.
Миналия септември Дерипаска беше обвинен, че е нарушил наложените му санкции, като уредил децата му да бъдат родени в Съединените щати.
Най-тежкото от вече повдигнатите обвинения може да доведе до присъда от 20 години затвор, ако бъде признат за виновен.