Дребна работа за Роскосмос, въобще няма да се занимават с Марс, подминават, и целят Юпитер, дори може и него да подминат, нищо не се знае, ракетите са със светлинна скорост...
USD (долар)
Назва підприємства / company Name: ФОНД ЗНБ БО
IBAN Code: UA913052990000026006046807167
Назва банку/Name of the bank: JSC CB "PRIVATBANK", 1D HRUSHEVSKOHO STR., KYIV, 01001, UKRAINE
SWIFT code банку/Bank SWIFT Code: PBANUA2X
Банк-кореспондент/Correspondent bank: JP Morgan Chase Bank, New York, USA
https://butusov.com.ua/?fbclid=IwAR3IJ9aAX_ginaCZM5xD_eAbV91b463hICBn4Kddul1LaZRZFRoLydB845s
Войната не е свършила, едно дарение не стига!
Не е важно да се даряват хиляди, важното е ние да сме хиляди!
Става въпрос за реактивен двигател в който има реактор, който нагрява втечнен водород. Такава конфигурация има двойно по- голям специфичен импулс от обикновеният реактивен двигател на водород и кислород. Което означава, че със същият материал се постига двойно по- голяма ефективност. Със същото гориво се извършва двойно повече работа.
Лично аз обаче си мисля, че бъдещето е в йонният двигател захранван от ядрен реактор или соларни панели. Ефективността на йонният двигател е 10 000 пъти по добра от стандарният реактивн двигател, защото температурата на йоните достига плазмени числа. Проблемът е да се произведе достатъчно мощен йонен двигател. За полет с хора, 1 мегават е достатъчен. Сегашните двигатели са десетки киловати, стотици киловати предстоят.
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.
Дребна работа за Роскосмос, въобще няма да се занимават с Марс, подминават, и целят Юпитер, дори може и него да подминат, нищо не се знае, ракетите са със светлинна скорост...
Руснаците се бяха прицелили в Юпитер преди 10 години. Това вече не е модерно, за прицелване. Сега на прицел е Алфа Кентавър. Какво са 4-5 светлинни години за руснаците ?!
Ракетата ще има огромен транспортен модул с водка, защото никой руснак не е оцелял 4-5 години без водка. Друго не се знае за тази ракета, освен че ще е безаналогова и на нови физични принципи, непознати в тази и онази вселена.
Къро:"ПП и ДБ са моите хора, малко са малоумни, но вършат работа -
ДБ #ВЪРНЕТЕПАРИТЕБЕ
🇷🇺🚢🚶🤬
Тези американци! Този гнил запад. Тези фалирали глупаци. Абе вие не мислите ли , че ние живеем в обърната реалност. Като Тодор Колев казваше :
" Друари и Друарки , ................................ КАК е възможно това! ХА !............. А след маглата ....
МАГЛА !
Подобно на толкова много империи, които са съществували по-рано Съветският Съюз в крайна сметка се е взриви отвътре и разцепи на части, ставайки жертва, не толкова на пряко военно поражение, колкото на процеса на дезинтеграция, ускорено от икономически и социални проблеми.
Значи ракетата ще е много иновативна. Тя практически няма да се движи, но пък пространството ще се движи, отбягвайки я с надсветлинна скорост скорост. Това изглежда : Стои си ракетата непдвижно, като съветски багер преди сутришния ремонт. След това на челото на багера ... кхъ-кхъ ракетата, се включва зомбивизор - вер 3.0. Знаете, зомбивизор 1.0 е широко използван в Мордор и служи за огъване на 3д мозъците на руснаците в 2Д листове, на които може да се пише всичко. Същото прави и 3.0 но и за безмозъчното пространство - прави го на 2Д. така преднотопространство се плъзга много бързо под ракетата, като банкнота от шофьор в портфейла на руски катаджия, но по бавно. Отзад има друго тайно устройство, което разгъва 2Д пространството в нормално 3Д. Не се знае много подробности, освен че е подобрена версия Лада. Знаете, ако сте се возили на Лада, това може да ви строши и камъците в бъбреците, какво остава за модерната лада освен да трансформира измерения на пространството.
Та, сгъване, плъзгане, разгъване.
Тук Айнщане се хапе за гъ...кхъ-кхъ .. мустака, щото практически кораба не се движи и глупавата му антируска формула за маса, скорост и енергия просто не важи. Точно затова и няма нужда хич от ускоряване или спирачки - всичко става мигновено. Целта разбира се е простичка - руснака да може да си пие водката без да се разлива от разни такива ускорения или спиране.
Ей такива неща се случва в безаналоговата рашка....
Къро:"ПП и ДБ са моите хора, малко са малоумни, но вършат работа -
ДБ #ВЪРНЕТЕПАРИТЕБЕ
🇷🇺🚢🚶🤬
Сериозно по темата, китайците тестват много голям и мощен йонен двигател на тяхната космическа станция, Мъск и той се гласи за Марс с неговата ракета, сега и НАСА.
Ситуацията придобива много комичен характер, ако си припомним един сериал (Сезон 2 на For All Mankind), в който точно тия - Китай, Наса и частна компания се надпреварват сопло до сопло, кой ще кацне първи на Марс.
Къро:"ПП и ДБ са моите хора, малко са малоумни, но вършат работа -
ДБ #ВЪРНЕТЕПАРИТЕБЕ
🇷🇺🚢🚶🤬
Такива двигатели са тествали и са работили в Невада през 60-те години на миналият век. Такъв двигател е бил спряган за третата степен на американската марсианска ракета след програмата Аполо. Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.
Лично аз обаче си мисля, че бъдещето е ... дърн дърн ... бла бла ..."Грънчо я се разкарай бе :)))Хайде там в селският шахматен клуб да казваш тези мъдрости.
С този тип пропулсия може да се достигне 10% от скоростта на светлината. Въпросът е да се направи достатъчно мощен двигател, иначе йонни тръстъри има всеки спътник на Старлинк, а те са над 2200 в момента. Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.
До коментар [#2] от "dfjftriktrcdt":"За СССР е вярно,но в Анадола е още по трагикомично"Най трагично и леко комично е у нас. Най голямо технологично достижение което сме дали на света е ЧУШКОПЕКА - ламаринена консерва с нагревател.
До сега, основната пречка беше, че полети с хора извън ниска земна орбита и Луната няма. И, йонният двигател е технология която изисква много рисърч, осебено с мащабирането и мощности над четвърт мегават.
До сега, имаме химически двигател, примерно RL-10, стандартният двигател на НАСА и американските ракети от 60-те години до сега, който е с най- ефективният специфичен импулс правен някога химически двигател. 8 месеца до Марс, няма проблеми, 4-5 години до Юпитер, няма проблеми, 8 години до Сатурн или 10 години до Плутон, пак няма проблеми. Само електроника и компютри се пренасят. Евтино и добро репение!
Но сега ще се пренасят и хора и ускоряването на полета е нужно!
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.
Впрочем руснаците отдавна работят по тоя проект, атомен влекач, интересното е че американците първо за слънчеви батерии и чак сега смениха плочата. Но това, описано в статията е правено, старо нещо и отдавна отречено заради радиоактивното замърсяване. По тая схема може да работи и парна машина да кажем, но пак - замърсяване. Виж, Стърлинг и ток са друго нещо. КПД то на реактора пада, но разхода на гориво също пада рязко - газа се нагрява от електрическа дъга и като плазма с огромна температура дава реактивната сила. А реактора максимум 1000 градуса и ще има много сериозен проблем с охлаждането. Точно на тоя етап, охлаждането, руснаците имат трудности и прилагат изключително интересно охлаждане. Капките се пускат от една тръба в космоса и се прибират от друга под влияние на електростатични сили.Тока радиатора е хем малък, хем не може да бъде пробит от частици, хем кпд-то е най високо.
Проблемът не е ядрено замърсяване, а забраната за използване на радиоактивни материали в космоса. Ако ракетата катастрофира, разбира се, ще има ядрено замърсяване както вече се е случвало. И разбора се, има плутониеви батерии с които примерно се захранва марсианският ровър, или Ню Хорайзънс, до Плутон, или пък, Касини до Сатурн. или Вояджърите. Но там количествата са нищожни, микроскопични в сравнение с ядреният реактор, който трябва да се изнесе за такъв вид пропулсия.
Но все пак, НАСА има доста нови проекти, например като килопауър, които са за производство на електричество с помоща на ядрен реактор.
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.
Проблема е точно в замърсяването. За да е ефективен топлинния ядрен двигател трябва да загрееш пропеланта до много висока температура (сегашните оценки са за над 2500 С). Най лесно е да го пропуснеш директно през активната зона. С неизбежно радиоактивно замърсяване. Това и убива разработките от 50-те и 60-те. Сега явно разчитат на материал който да издържа на тези температури и радиация. Така водорода (или каквото решат да използват) няма да е в пряк контакт с активната зона на реактора. А радиоактивни материали се изпращат и днес. Щатите даже възстановиха производството.
Да, знам го това, но дори тези са малки тръстери за корекция на орбитата. Такива тръстери в момента се използват масово във всякакви комерсиални сателити.
Най- голямата мисия с йонни двигатели е Dawn. тази мисия посети Веста и Церес едновременно с което демонстрира високата ефективност на йонната пропулсия. Иначе първата мисия която използва такава технология е от 1998-ма се нари Deep Space 1.
Да, така е, и мисля че водорода за такъв вид пропулсия няма алтернатива, защото е най- леката молекула и това позволява постигането на най- висока скорост, най- голям специфичен импулс, и най- голяма ефективност.
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.
Така е. Миналата година изтече и инфо в китайски медии, бързо изтрито, че китайците работят върху мегатови реактори... което си е направо постижение, ако решат другите проблеми - радиация, износване и топлина
в тази статия се твърди, че китайците гонят 200 мегаватови йонни тръстери
До всички фенове на високите скорости в космоса: нали знаете, че в един момент тази скорост трябва дасе намали? а това изисква дори повече енергийни ресурси от ускоряването...
Половината полет ускорява към целта, другата половина обръща ракетата за спиране. Двигателите работят през цялото време, разбира се, ако е с йонни двигатели. Тъкмо и като бонус ракетата ще има и някакво претегляне като земното, на астронавтите/тайконавтите/ космонавтите ще им трябва по- малко време да се адаптират на Марс.
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.
Така американската космическа агенция се опитва да осъществи своя визия отпреди десетилетия: първото ѝ предложение за пилотирана мисия до Марс е още от Студената война, със срок до 1979 г. Тази програма обаче е спряна през 1972 г. - както от бюджетни съображения, така и за да не се счита за средство за ескалация на Студената война. ======= Ето я голямата въпросителна...? Проектите са спрели преди около половин век....с цел да се оправи Гео политиката..... През 1971 ,в САЩ излиза закона за печатане на долари без покритие...и решение за превръщането на Китай в световна сила... От там нататък всичко отива на майната си... Студена война... берлинска стена...рекета на Горбачов...две иракски войни...та чак до войната в Украйна...
Щом сериозно....ето ти една статия за успеха на китайците.... Става въпрос за отделяне на голяма енергия без много висок топлинен показател... Професор доктор Енгин Арък работи по проекта още от 2002 година,но през ноември 2007 умира при самолетна катстрофа...(?)
11 години след нещастния инцидент ... вече никой не говори за случайна самолетна катастрофа,а за добре обмислен саботаж...в който умират 57 учени и специалисти работещи в сферата... Ако Енгин Арък не беше умряла ....на следващия ден щеше да участва в голям международен симпозиум в който официално щеше да обяви проекта по който работи...
Със съществуващите двигатели може директно да се достигнат обекти между орбитите на Венера и Юпитер. За по далечни места се ползва така нареченият "гравитационен маньовър", при който космическият апарат получава допълнителен импулс за сметка на планетата около която се прави този маньовър. Полетите от този тип са усвоени още от 70-те години, но това което не е проблем за автоматиката е проблем за човека. Затова и се търси алтернатива на химическите двигатели. Като източник на енергия засега ядрените реакции нямат алтернатива, но за конструкцията на самия двигател има варианти. П. П. Радиоактивното замърсяване не е проблем, космосът е прекалено голям. Опасно е само изстрелването от Земята, затова и вероятно такива двигатели ще се ползват само за предвижване между планетите.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
Vesselin Velkov
Рейтинг: 2533 НеутралноНякои развиват технологии, други не могат да правят и гвоздеи. И разчитат на наследство от СССР.
dfjftriktrcdt
Рейтинг: 4042 НеутралноЗа СССР е вярно,но в Анадола е още по трагикомично.. shlshlshlshl
hamiltonf
Рейтинг: 4568 НеутралноДребна работа за Роскосмос, въобще няма да се занимават с Марс, подминават, и целят Юпитер, дори може и него да подминат, нищо не се знае, ракетите са със светлинна скорост...
USD (долар) Назва підприємства / company Name: ФОНД ЗНБ БО IBAN Code: UA913052990000026006046807167 Назва банку/Name of the bank: JSC CB "PRIVATBANK", 1D HRUSHEVSKOHO STR., KYIV, 01001, UKRAINE SWIFT code банку/Bank SWIFT Code: PBANUA2X Банк-кореспондент/Correspondent bank: JP Morgan Chase Bank, New York, USA https://butusov.com.ua/?fbclid=IwAR3IJ9aAX_ginaCZM5xD_eAbV91b463hICBn4Kddul1LaZRZFRoLydB845s Войната не е свършила, едно дарение не стига! Не е важно да се даряват хиляди, важното е ние да сме хиляди!Realist
Рейтинг: 4726 НеутралноСтава въпрос за реактивен двигател в който има реактор, който нагрява втечнен водород. Такава конфигурация има двойно по- голям специфичен импулс от обикновеният реактивен двигател на водород и кислород. Което означава, че със същият материал се постига двойно по- голяма ефективност. Със същото гориво се извършва двойно повече работа.
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.Лично аз обаче си мисля, че бъдещето е в йонният двигател захранван от ядрен реактор или соларни панели. Ефективността на йонният двигател е 10 000 пъти по добра от стандарният реактивн двигател, защото температурата на йоните достига плазмени числа. Проблемът е да се произведе достатъчно мощен йонен двигател. За полет с хора, 1 мегават е достатъчен. Сегашните двигатели са десетки киловати, стотици киловати предстоят.
The Polite Moose
Рейтинг: 3030 НеутралноРуснаците се бяха прицелили в Юпитер преди 10 години.
Това вече не е модерно, за прицелване.
Сега на прицел е Алфа Кентавър.
Какво са 4-5 светлинни години за руснаците ?!
Ракетата ще има огромен транспортен модул с водка, защото никой руснак не е оцелял 4-5 години без водка.
Друго не се знае за тази ракета, освен че ще е безаналогова и на нови физични принципи, непознати в тази и онази вселена.
Къро:"ПП и ДБ са моите хора, малко са малоумни, но вършат работа - ДБ #ВЪРНЕТЕПАРИТЕБЕ 🇷🇺🚢🚶🤬
Jay Gatsby
Рейтинг: 1368 НеутралноТези американци! Този гнил запад. Тези фалирали глупаци. Абе вие не мислите ли , че ние живеем в обърната реалност. Като Тодор Колев казваше :
Подобно на толкова много империи, които са съществували по-рано Съветският Съюз в крайна сметка се е взриви отвътре и разцепи на части, ставайки жертва, не толкова на пряко военно поражение, колкото на процеса на дезинтеграция, ускорено от икономически и социални проблеми." Друари и Друарки , ................................ КАК е възможно това!
ХА !.............
А след маглата ....
МАГЛА !
Цецо
Рейтинг: 1562 НеутралноМалииий ма какъв превод. Поне дайте линк. Неграмотно списуване, но с патос. Така характерно за джендър прес.
Covid live matter. Stop the genocide.novo-star dnevnik-ar
Рейтинг: 1041 НеутралноДо коментар [#2] от "dfjftriktrcdt":
"За СССР е вярно,но в Анадола е още по трагикомично"
Най трагично и леко комично е у нас. Най голямо технологично достижение което сме дали на света е ЧУШКОПЕКА - ламаринена консерва с нагревател.
The Polite Moose
Рейтинг: 3030 НеутралноДо коментар [#5] от "The Polite Moose":
Къро:"ПП и ДБ са моите хора, малко са малоумни, но вършат работа - ДБ #ВЪРНЕТЕПАРИТЕБЕ 🇷🇺🚢🚶🤬Лъжа естествено, всичко се знае за тази ракета.
Значи ракетата ще е много иновативна. Тя практически няма да се движи, но пък пространството ще се движи, отбягвайки я с надсветлинна скорост скорост.
Това изглежда :
Стои си ракетата непдвижно, като съветски багер преди сутришния ремонт.
След това на челото на багера ... кхъ-кхъ ракетата, се включва зомбивизор - вер 3.0.
Знаете, зомбивизор 1.0 е широко използван в Мордор и служи за огъване на 3д мозъците на руснаците в 2Д листове, на които може да се пише всичко.
Същото прави и 3.0 но и за безмозъчното пространство - прави го на 2Д.
така преднотопространство се плъзга много бързо под ракетата, като банкнота от шофьор в портфейла на руски катаджия, но по бавно.
Отзад има друго тайно устройство, което разгъва 2Д пространството в нормално 3Д. Не се знае много подробности, освен че е подобрена версия Лада.
Знаете, ако сте се возили на Лада, това може да ви строши и камъците в бъбреците, какво остава за модерната лада освен да трансформира измерения на пространството.
Та, сгъване, плъзгане, разгъване.
Тук Айнщане се хапе за гъ...кхъ-кхъ .. мустака, щото практически кораба не се движи и глупавата му антируска формула за маса, скорост и енергия просто не важи.
Точно затова и няма нужда хич от ускоряване или спирачки - всичко става мигновено.
Целта разбира се е простичка - руснака да може да си пие водката без да се разлива от разни такива ускорения или спиране.
Ей такива неща се случва в безаналоговата рашка....
nero__
Рейтинг: 474 НеутралноДо коментар [#7] от "Цецо":
Линк към по-грамотна статия:
https://www.sciencealert.com/new-nasa-nuclear-rocket-plan-aims-to-get-to-mars-in-just-45-days
novo-star dnevnik-ar
Рейтинг: 1041 НеутралноДо коментар [#4] от "Realist":
"Лично аз обаче си мисля, че бъдещето е ... дърн дърн ... бла бла ..."
Грънчо я се разкарай бе :)))
Хайде там в селският шахматен клуб да казваш тези мъдрости.
The Polite Moose
Рейтинг: 3030 ВеселоСериозно по темата, китайците тестват много голям и мощен йонен двигател на тяхната космическа станция, Мъск и той се гласи за Марс с неговата ракета, сега и НАСА.
Къро:"ПП и ДБ са моите хора, малко са малоумни, но вършат работа - ДБ #ВЪРНЕТЕПАРИТЕБЕ 🇷🇺🚢🚶🤬Ситуацията придобива много комичен характер, ако си припомним един сериал (Сезон 2 на For All Mankind), в който точно тия - Китай, Наса и частна компания се надпреварват сопло до сопло, кой ще кацне първи на Марс.
Realist
Рейтинг: 4726 НеутралноОт сайта на НАСА, вчера излезе като инициатива на НАСА и DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency):
https://www.nasa.gov/press-release/nasa-darpa-will-test-nuclear-engine-for-future-mars-missions
Такива двигатели са тествали и са работили в Невада през 60-те години на миналият век. Такъв двигател е бил спряган за третата степен на американската марсианска ракета след програмата Аполо.
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.
Realist
Рейтинг: 4726 НеутралноТова вече работи, вярно за кратко,но технологията се развива и ще го направят. Това са различни двигатели по който се работи:
https://en.wikipedia.org/wiki/NEXT _(ion_thruster)
https://en.wikipedia.org/wiki/Variable_Specific_Impulse_Magnetoplasma_Rocket
С този тип пропулсия може да се достигне 10% от скоростта на светлината. Въпросът е да се направи достатъчно мощен двигател, иначе йонни тръстъри има всеки спътник на Старлинк, а те са над 2200 в момента.
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.
chichka
Рейтинг: 3105 ВеселоЩо се мъчат, да помолят Путин за няколко Посейдона..... те и в космоса могат да летят.
Русия е проказата на планетата Земя.Dimitar Dimitrov
Рейтинг: 460 ВеселоАаа,не така.Питай даркстар-бай ти Таню да ти обясни какви роботи и компютри сме правили навремето...
Realist
Рейтинг: 4726 НеутралноДо коментар [#12] от "The Polite Moose":
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.До сега, основната пречка беше, че полети с хора извън ниска земна орбита и Луната няма. И, йонният двигател е технология която изисква много рисърч, осебено с мащабирането и мощности над четвърт мегават.
До сега, имаме химически двигател, примерно RL-10, стандартният двигател на НАСА и американските ракети от 60-те години до сега, който е с най- ефективният специфичен импулс правен някога химически двигател. 8 месеца до Марс, няма проблеми, 4-5 години до Юпитер, няма проблеми, 8 години до Сатурн или 10 години до Плутон, пак няма проблеми. Само електроника и компютри се пренасят. Евтино и добро репение!
Но сега ще се пренасят и хора и ускоряването на полета е нужно!
Dimitar Dimitrov
Рейтинг: 460 РазстроеноНякои проектират ракети до Марс,други ги изстрелват в украински детски градини.Въпрос на ценности...
Цецо
Рейтинг: 1562 НеутралноДо коментар [#10] от "nero__":
Covid live matter. Stop the genocide.Благодаря.
Ето и линка към това което са опитали да преведат. Що плащат заплати за по-лошо от гугъл транслейт?
https://www.nasa.gov/press-release/nasa-darpa-will-test-nuclear-engine-for-future-mars-missions
Цецо
Рейтинг: 1562 НеутралноДо коментар [#13] от "Realist":
Covid live matter. Stop the genocide.Мерси
.
Рейтинг: 2133 НеутралноВпрочем руснаците отдавна работят по тоя проект, атомен влекач, интересното е че американците първо за слънчеви батерии и чак сега смениха плочата.
Но това, описано в статията е правено, старо нещо и отдавна отречено заради радиоактивното замърсяване. По тая схема може да работи и парна машина да кажем, но пак - замърсяване. Виж, Стърлинг и ток са друго нещо. КПД то на реактора пада, но разхода на гориво също пада рязко - газа се нагрява от електрическа дъга и като плазма с огромна температура дава реактивната сила. А реактора максимум 1000 градуса и ще има много сериозен проблем с охлаждането. Точно на тоя етап, охлаждането, руснаците имат трудности и прилагат изключително интересно охлаждане. Капките се пускат от една тръба в космоса и се прибират от друга под влияние на електростатични сили.Тока радиатора е хем малък, хем не може да бъде пробит от частици, хем кпд-то е най високо.
The Polite Moose
Рейтинг: 3030 НеутралноДо коментар [#17] от "Realist":
Къро:"ПП и ДБ са моите хора, малко са малоумни, но вършат работа - ДБ #ВЪРНЕТЕПАРИТЕБЕ 🇷🇺🚢🚶🤬Китайците са успели да мащабират и изпробват за повече от 1 година този двигател. Каквото и да се случи, ще е интересно.
Realist
Рейтинг: 4726 НеутралноДо коментар [#22] от "The Polite Moose":
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.Той и VASIMR преди година-две изпълни етапа на НАСА, мисля 1 час работа без спиране. Големият проблем и извеждането на топлината при такива мощности.
ctr431045594
Рейтинг: 179 НеутралноНа реклама удря. Абе информационна/психологическа война. Кажи го тотална.
Роси
Рейтинг: 8049 НеутралноТя и Русия изпробва...виртуално.
Realist
Рейтинг: 4726 НеутралноДо коментар [#21] от ".":
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.Проблемът не е ядрено замърсяване, а забраната за използване на радиоактивни материали в космоса. Ако ракетата катастрофира, разбира се, ще има ядрено замърсяване както вече се е случвало. И разбора се, има плутониеви батерии с които примерно се захранва марсианският ровър, или Ню Хорайзънс, до Плутон, или пък, Касини до Сатурн. или Вояджърите. Но там количествата са нищожни, микроскопични в сравнение с ядреният реактор, който трябва да се изнесе за такъв вид пропулсия.
Но все пак, НАСА има доста нови проекти, например като килопауър, които са за производство на електричество с помоща на ядрен реактор.
Realist
Рейтинг: 4726 НеутралноРоскосмос наистина имат такъв проект за ядрен влекач, ама той боксува от десетилетия, всичко е в сферата на ще, ще, и т.н,, ще...
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.Цецо
Рейтинг: 1562 НеутралноДо коментар [#21] от ".":
Covid live matter. Stop the genocide.И ще работят още век-два. За да изпълнят Целта.
The Polite Moose
Рейтинг: 3030 НеутралноДо коментар [#23] от "Realist":
Къро:"ПП и ДБ са моите хора, малко са малоумни, но вършат работа - ДБ #ВЪРНЕТЕПАРИТЕБЕ 🇷🇺🚢🚶🤬https://www.scmp.com/news/china/science/article/3135770/how-chinas-space-station-could-help-power-astronauts-mars
Сигурно сте го чели, не е много ново но е интересно.
Цецо
Рейтинг: 1562 НеутралноДо коментар [#26] от "Realist":
Covid live matter. Stop the genocide.Проблема е точно в замърсяването. За да е ефективен топлинния ядрен двигател трябва да загрееш пропеланта до много висока температура (сегашните оценки са за над 2500 С). Най лесно е да го пропуснеш директно през активната зона. С неизбежно радиоактивно замърсяване. Това и убива разработките от 50-те и 60-те.
Сега явно разчитат на материал който да издържа на тези температури и радиация. Така водорода (или каквото решат да използват) няма да е в пряк контакт с активната зона на реактора.
А радиоактивни материали се изпращат и днес. Щатите даже възстановиха производството.
Цецо
Рейтинг: 1562 НеутралноДо коментар [#27] от "Realist":
Covid live matter. Stop the genocide.Всичкото е на правилното място. Усвояване и пропаганда.
Realist
Рейтинг: 4726 НеутралноДо коментар [#29] от "The Polite Moose":
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.Да, знам го това, но дори тези са малки тръстери за корекция на орбитата. Такива тръстери в момента се използват масово във всякакви комерсиални сателити.
Най- голямата мисия с йонни двигатели е Dawn. тази мисия посети Веста и Церес едновременно с което демонстрира високата ефективност на йонната пропулсия. Иначе първата мисия която използва такава технология е от 1998-ма се нари Deep Space 1.
https://solarsystem.nasa.gov/news/723/a-brief-history-of-ion-propulsion/
В книгата и филма Марсианеца, кораба който пренася астронавтите до Марс и обратно е с ядрен реактор и йонна пропулсия.
Realist
Рейтинг: 4726 НеутралноДо коментар [#30] от "Цецо":
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.Да, така е, и мисля че водорода за такъв вид пропулсия няма алтернатива, защото е най- леката молекула и това позволява постигането на най- висока скорост, най- голям специфичен импулс, и най- голяма ефективност.
Полковник Паликъщов
Рейтинг: 2657 ГневноНАСА и Пентагонът ще тестват ракети с ядрено задвижване за полети до Марс
Ако мъжът ви преспи с украинка, да знаете че това не е изневяра, а хуманитарна помощ. (laugh)_____________________________________________________________
Тези нормални ли са? А като се взриви някоя ракета след проблем в системите какви поражения ще се случат от ядреното замърсяване?
The Polite Moose
Рейтинг: 3030 НеутралноДо коментар [#32] от "Realist":
Къро:"ПП и ДБ са моите хора, малко са малоумни, но вършат работа - ДБ #ВЪРНЕТЕПАРИТЕБЕ 🇷🇺🚢🚶🤬Така е. Миналата година изтече и инфо в китайски медии, бързо изтрито, че китайците работят върху мегатови реактори... което си е направо постижение, ако решат другите проблеми - радиация, износване и топлина
в тази статия се твърди, че китайците гонят 200 мегаватови йонни тръстери
https://spacenews.com/chinese-megawatt-level-space-nuclear-reactor-passes-review/
Едва ли НАСА стои на едно място, както и Мъск, като запален фен да е първи на Марс.
Интересни времена ще са, който и да успее пръв.
wwwtoчkacom
Рейтинг: 703 НеутралноДо всички фенове на високите скорости в космоса:
нали знаете, че в един момент тази скорост трябва дасе намали? а това изисква дори повече енергийни ресурси от ускоряването...
Realist
Рейтинг: 4726 ВеселоДо коментар [#36] от "wwwtoчkacom":
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.Половината полет ускорява към целта, другата половина обръща ракетата за спиране. Двигателите работят през цялото време, разбира се, ако е с йонни двигатели. Тъкмо и като бонус ракетата ще има и някакво претегляне като земното, на астронавтите/тайконавтите/ космонавтите ще им трябва по- малко време да се адаптират на Марс.
eti mehter
Рейтинг: 4513 ЛюбопитноТака американската космическа агенция се опитва да осъществи своя визия отпреди десетилетия: първото ѝ предложение за пилотирана мисия до Марс е още от Студената война, със срок до 1979 г. Тази програма обаче е спряна през 1972 г. - както от бюджетни съображения, така и за да не се счита за средство за ескалация на Студената война.
Bukalemun=======
Ето я голямата въпросителна...?
Проектите са спрели преди около половин век....с цел да се оправи Гео политиката.....
През 1971 ,в САЩ излиза закона за печатане на долари без покритие...и решение за превръщането на Китай в световна сила...
От там нататък всичко отива на майната си...
Студена война... берлинска стена...рекета на Горбачов...две иракски войни...та чак до войната в Украйна...
Половин век напразно чакане...
eti mehter
Рейтинг: 4513 ЛюбопитноДо коментар [#12] от "The Polite Moose":
BukalemunЩом сериозно....ето ти една статия за успеха на китайците....
Става въпрос за отделяне на голяма енергия без много висок топлинен показател...
Професор доктор Енгин Арък работи по проекта още от 2002 година,но през ноември 2007 умира при самолетна катстрофа...(?)
https://www.turkiyegazetesi.com.tr/teknoloji/engin-arik-toryum-ruyasi-cinde-gerceklesti-enerjide-devrim-926923
john trivolta
Рейтинг: 892 НеутралноЯ, ядрен двигател! Земята я ос?ахме, да се готви Марс!
eti mehter
Рейтинг: 4513 НеутралноДо коментар [#12] от "The Polite Moose":
Bukalemun11 години след нещастния инцидент ... вече никой не говори за случайна самолетна катастрофа,а за добре обмислен саботаж...в който умират 57 учени и специалисти работещи в сферата...
Ако Енгин Арък не беше умряла ....на следващия ден щеше да участва в голям международен симпозиум в който официално щеше да обяви проекта по който работи...
tigervi
Рейтинг: 462 НеутралноСъс съществуващите двигатели може директно да се достигнат обекти между орбитите на Венера и Юпитер. За по далечни места се ползва така нареченият "гравитационен маньовър", при който космическият апарат получава допълнителен импулс за сметка на планетата около която се прави този маньовър. Полетите от този тип са усвоени още от 70-те години, но това което не е проблем за автоматиката е проблем за човека. Затова и се търси алтернатива на химическите двигатели. Като източник на енергия засега ядрените реакции нямат алтернатива, но за конструкцията на самия двигател има варианти.
Eddie lives... somewhere in time!П. П. Радиоактивното замърсяване не е проблем, космосът е прекалено голям. Опасно е само изстрелването от Земята, затова и вероятно такива двигатели ще се ползват само за предвижване между планетите.