Мицотакис оцеля при вот на недоверие заради подслушването на опозицията

Премиерът Кириакос Мицотакис

© Reuters

Премиерът Кириакос Мицотакис



Правителството на премиера Кириакос Мицотакис премина успешно през вота на недоверие, свикан от опозицията заради скандал с подслушване, замесил политици, висшето ръководство на армията и журналисти, предаде "Ройтерс".


Скандалът се разрасна, откакто през август лидерът на социалистическата партия ПАСОК (трета в парламента) Никос Андрулакис обяви, че телефонът му е подслушван от службите през 2021 г.


Правителството отрича да е извършило нещо нередно най-малкото защото не е знаело, че който и да било е подслушван. Според различни публикации в гръцките медии обаче са засегнати и противници, и съюзници на властта (включително министри) - общо десетки публични фигури.




В резултат парламентът прие миналия месец закон, с който разузнаването се реформира и се забранява покупката на шпионски софтуер. Очакваше се правителството да оцелее, тъй като консервативната "Нова демокрация" има 156 от 300 места в парламента.


"Непростимо", но "законно": подслушване на опозиционен лидер разтърси Гърция
"Непростимо", но "законно": подслушване на опозиционен лидер разтърси Гърция


Проблемът, създаден от този казус, обаче изникна в неприятен момент за Мицотакис - през юли би трябвало да има редовни парламентарни избори. Кабинетът се заиграва с предсрочни избори и в гръцките медии се появиха коментари, че те може да са през пролетта.


"Законно е"


Тази седмица лидерът на водещата опозиционна партия СИРИЗА Алексис Ципрас внесе вот на недоверие заради случая. "През изминалите шест месеца гръцкото общество бе свидетел на разкрития на немислим брой подслушвания на телефони, най-дълбокото отклонение от върховенството на закона, което държавата е виждала в съвременната си история", каза Ципрас пред парламента, предаде "Катимерини".


Ципрас не се съгласява с властта и твърди не само, че Мицотакис е знаел, а и че стои зад подслушванията и че поведението му е станало "опасно за демокрацията и за страната".


Каква причина от националната сигурност имаше, за да се поставят пазачите на националната ни сигурност под наблюдение?


Алексис Ципрас,

бивш премиер на Гърция


Правителството отговори с обвинения към СИРИЗА в клевета и корупция, но и защити законността на подслушването - обясни, че не е известно да са нарушавани процедури. Едновременно с това действията на службите са "политически неприемливи", а "тъмният случай ще бъде разследван от съдебната власт".

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK