
© Reuters
Председателите на парламентите на Русия и Иран Вячеслав Володин и Мохамад Бакер Калибаф в Техеран, 24 януари 2023 г.
Иран и Русия са свързали системите си за междубанкови комуникации и трансфер за подобряване на финансовото и търговското взаимодействие. Това съобщи заместник-управителят на централната банка Мохсен Карими, цитиран от полуофициалната агенция "Фарс" и "Ройтерс".
Иран вече почти пет години е изключен от базираната в Белгия система SWIFT, ключова за достъпа до международно банкиране. От същата мярка бяха засегнати редица руски банки, след като Русия нахлу в Украйна миналата година.
Руската централна банка не е коментирала, потърсена от "Ройтерс", но според Карими вече е подписана сделка в неделя, съгласно която "около 700 руски банки и 106 неруски от 13 държави ще бъдат свързани с тази система".
Същевременно ТАСС цитира иранските институции и агенция ISNA, според която от руска страна на церемонията по подписването е присъствал заместник-началникът на главното управление на Банк России (централната банка) за Централния федерален окръг Владислав Гридчин.
Освен това според коментари на ръководителя на руската асоциация на криптоиндустрията за "Ведомости" Иран и Русия обсъждат създаване на токени, които да позволяват алтернативно разплащане във външната търговия, а Техеран работи над пускане на карти, които да работят с руската платежна система "Мир".
Иран и Русия все повече се сближават
Управителят на централната банка на Иран написа по този повод в "Туитър": "Финансовият канал между Иран и света се възстановява."
Ислямската република е тежко засегната от връщането на санкциите, свалени след договарянето на международното споразумение за иранската ядрена програма, от което обаче Вашингтон се изтегли преди пет години. Сближаването с Русия покрай икономическата изолация на Иран се задълбочи с началото на руската война в Украйна на 24 февруари миналата година; партньорството в продажбата на дроновете убийци за войната е само част от него.
За разлика от Русия обаче Иран се бори с много висока инфлация (над 50% - рекорд от десетилетия) и опасни равнища на младежка безработица. Над 50% от иранците са под линията на бедност според иранската статистика. Междувременно продължават протестите, започнали след смъртта на задържаната от полицията 22-годишна Махса Амини.
Върховният водач аятолах Али Хаменей призна за "осезаем проблем" с поминъка на гражданите, за справянето с което единственото решение е икономическият растеж. "В днешния свят статутът на дадена страна е в голяма степен свързан с икономическата ѝ мощ. Трябва ни икономически растеж, за да поддържаме регионалната и глобалната си позиция", саза той в телевизионна реч.