Христо Грозев: Напуснах Виена – тук руските шпиони са повече от полицаите

Христо Грозев при изслушването му в парламентарна комисия

© Юлия Лазарова

Христо Грозев при изслушването му в парламентарна комисия



Христо Грозев от разследващата група "Белингкат" (Bellingcat) заяви пред австрийско издание, че е напуснал Виена, където е живял дълги години, и не може да се върне в Австрия заради заплахата от преследване от Русия.


Това става в момент, когато Австрия обяви за персона нон грата четирима руски дипломатически служители заради "дейност, несъвместима с дипломатическия им статут". Двама от тях са от посолството, а двама - от постоянното представителство към ООН, уточни външното министерство. Те трябва да напуснат страната до 8 февруари.



В интервю за изданието Falter под заглавие "Човекът, който преследва убийците на Путин" Христо Грозев казва, че е бил принуден да напусне Австрия, където е живял почти 20 години, от съображения за сигурност.




"Подозирам, че в града има повече руски агенти, информатори и поръчкови убийци, отколкото полицейски служители", цитира думите му и изданието "Дер щандарт".


Той е трябвало да се прибере във Виена от пътуване до САЩ, но е променил плановете си. Контактите му в разузнавателните среди го предупредили, че ще е опасно за живота му да се завърне. Агенция "Франс прес" коментира, че не е ясно дали днешното изгонване на руснаци има връзка с Грозев.


Според седмичника разговорът с българина е воден миналата седмица, докато той е в ски курорта Парк сити, щата Юта. След това пътувал за Ню Йорк за американската премиера на номинирания за "Оскар" документален филм "Навални".

Грозев казва, че при разследванията е успял да използва системна слабост, която присъства в цяла Русия и нейното общество: корупцията в резултат на лошо заплащане. "Намирам [данни] в интернет форуми, където предлагат това, което могат да доставят. След това точното съдържание и цена се договарят чрез Telegram, плащането се извършва с биткойни", каза Грозев пред Falter.


"Винаги съм в контакт с 4-5 различни продавачи едновременно и внимавам никой да не научи за разследващата ми работа. Правя и кръстосани проверки между новите данни и това, с което вече съм се сдобил", обяснява той на въпрос как разбира, че не го подвеждат от руските спецслужби например.


По повод обявяването му за издирване в Русия той обяснява: "Вземат ме за престъпник, но не мога да се защитя, защото не знам срещу какво. И явно искат да сигнализират, че знаят къде точно живея."


Като повратен момент, мотивирал го да се заеме с настоящата си работа, то посочва 2014 г., когато хакерската група "Шалтай-Болтай" публикува между другото адреса на електронната поща на Игор Гиркин, който скоро стана "министър на отбраната" в Донбас.


"Имейлите ми отвориха очите за хибридния характер на войната срещу Украйна", казва Грозев, който описва себе си като "мейнстрийм либерал, леко вляво от центъра". "Нямах някаква политическа обсесия освен това, че мразя автократите. Затова започнах да публикувам материали за участниците в конфликта и тези, които го предизвикаха."


В момента Грозев и екипът му в Bellingcat работят по дълбоко прикритите (т.нар. спящи) руски агенти в Европа и САЩ. И продължават да проследяват отровителите на Кремъл, пише още Falter, защото на мястото на разкритите идват по-млади. "Те са по-добри и по-умни. Идентифицирали сме ги, но още не знаем под каква самоличност пътуват", обяснява Христо Грозев.


Всичко, което трябва да знаете за:
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK