"Шпионски балон на Китай" лети над САЩ, според Канада има и втори

"Шпионски балон на Китай" лети над САЩ, според Канада има и втори

© Reuters



Съединените щати подозират, че китайски шпионски балон лети над страната от два дни. Това заяви говорителят на Пентагона бригаден генерал Патрик Райдър пред репортери, цитиран от световните медии и агенции.


Балонът е проследен близо до Алеутските острови и Канада, преди да влезе в САЩ. Канадското министерство на отбраната съобщи няколко часа след американското, че проследява "втори потенциален инцидент".


След дълго обсъждане съветът на военните към президента Джо Байдън (приет от него) е балонът, който се придвижва на голяма надморска височина, да не бъде свалян заради риск откломките да застрашат сигурността. Изтребители F-22 все пак са в готовност, ако Белият дом промени решението си.


Колко далеч са готови да стигнат




Това става дни преди планирано пътуване на държавния секретар Антъни Блинкен до Пекин за разговори по теми като сигурността, Тайван и COVID-19 и дори потенциална среща с президента Си Цзинпин. Министърът на отбраната Лойд Остин пък пътуваше към Филипините към момента на съобщаването.


Апаратът същевременно е наблюдаван с пилотиран американски военен самолет според длъжностно лице, пожелало да запази анонимност, пише "Ройтерс".


Агенцията отбелязва, че инцидентът напомня колко далеч са готови Вашингтон и Пекин да стигнат в шпионажа помежду си, докато напрежението между тях расте. Отношенията се влошиха особено от посещението на бившия председател на долната камара на Конгреса Нанси Пелоси в Тайван през август.


Билингс, Монтана, където е засечен балонът в сряда

Билингс, Монтана, където е засечен балонът в сряда


В мига на съобщаване на новината директорът на ЦРУ Уилям Бърнс говореше на събитие във Вашингтонския университет и заяви, че Китай е "най-голямото геополитическо предизвикателство" за Съединените щати.


Сто години обсебеност: как Китай превръща Тайван в център на света
Сто години обсебеност: как Китай превръща Тайван в център на света

Има ли заплаха


Съобщеният случай не е първият в последните години, но в предишните балоните не са се задържали толкова дълго. Подобни балони обикновено летят на 24-37 хил. метра, над гражданската авиация, и са използвани от САЩ и Съветския съюз през Студената война.


Пентагонът за момента изключва балонът да е заплаха за хората на земята или за гражданския въздушен трафик, над чиято обичайна височина се придвижва. Въпросът обаче вече е обсъден с китайските колеги по дипломатически канали в Пекин и Вашингтон. От републиканците дойде призив Блинкен да отмени пътуването си, а председателят на Камарата на представителите Кевин Маккарти (също републиканец) заяви, че ще поиска класифициран брифинг по въпроса.


Според Пентагона балонът ще премине над редица места, получаването на информация за които би било деликатно, но не се съобщават подробности. При влизане в САЩ апаратът е прелетял над Монтана, където е един от малкото силози за ядрени ракети на страната.


Пентагонът обаче не очаква този апарат да има сериозна стойност за събирането на данни.

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK