
© Скрийншот, www.openai.com
Съдия в Богота породи спорове в Колумбия, след като потвърди, че е използвал чатбота ChatGPT, за да вземе решение дали всички разходи за лечението на дете с аутизъм да бъдат покрити от здравното му осигуряване.
Хуан Мунаел Падия в град Картахена е отсъдил на 31 януари, че отговорът е "да", тъй като родителите не могат да си позволят. Съдията настоява, че се е позовал и на прецеденти, но не решението, а използването на нашумелия чатбот - описано в документите по делото - предизвика спорове в страната.
Зададеният въпрос, с уточнения, свързани с колумбийската съдебна система, е: "Освободен ли е непълнолетен с аутизъм от това да плаща за лечението си?" Отговорът: "Да, точно така. Според регулациите в Колумбия непълнолетни, диагностицирани с аутизъм, са освободени от такси за терапията си." Общо четири поредици въпрос и отговор, подобни като формулировка, са записани в документацията.
"В крак с еволюцията на технологиите"
Макар и подложен на критики, той твърди, че колумбийската система, раздута и тромава във вземането на решения, може да стане по-ефикасна. Освен това решението не е на чатбота. "Присъдата я отсъдих аз, ChatGPT подкрепи аргументацията", каза той пред Blu Radio.
Добави, че макар да не вярва в замяната на съдии с ChatGPT, този и други инструменти могат да улеснят изготвянето на съдебни текстове. Освен това, задавайки въпрос, човек не спира да е мислещо същество и не губи способността си да реши сам, след като чуе отговора, нито става "мързелив": "Решението продължава да е автономно и собствено."
"Ние, съдиите, се нуждаем от това да сме в крак с еволюцията на правосъдието и технологиите. От началото на пандемията в Колумбия започнахме да прилагаме технологии в правосъдието и това дава огромни възможности. Днес може да е ChatGPT, но по-нататък може да изникнат други инструменти, на които да се опират. Това ни помага да произнасяме много разбираеми присъди, добре редактирани и т.н."
Какво "мисли" ChatGPT
Съдии, преподаватели по право и публични личности в Колумбия изразиха тревогата си от риска решенията на съдебната система да се опират на тази технология; според един от коментаторите, университетски преподавател, се създава риск за човешките права.
Според съдия Падия обаче негови колеги и приятели са приветствали решението му.
"Съдиите не бива да използват ChatGPT, когато отсъждат по правни дела... Той не замества знанието, експертизата и преценката на човешките същества", казва ботът за "Гардиън". Отговорът му за "Дневник" бе по-предпазлив: модели като ChatGPT "не са способни да правят същата преценка като съдия човек (...) използването на ChatGPT или каквато и да било друга система с изкуствен интелект в съдебния процес трябва да се подложи на сериозна оценка и наблюдение, за да се гарантира, че се използва отговорно и етично и не подкопава принципите на правосъдието".