На живо

Земетресението: Ердоган въведе извънредно положение в най-засегнатите градове (обобщение)

Земетресението: Ердоган въведе извънредно положение в най-засегнатите градове (обобщение)

© Reuters




Повече от 24 часа след мощното земетресение, ударило Турция и Сирия, двете страни са изправени пред мащаба на бедствието, от което ще трябва да се възстановяват години. Продължават спасителните работи - често под дъжд и мокър сняг, прекъсвани от още вторични трусове, на път е помощ от цял свят. Но и започват да се чуват болезнено известните въпроси от голямата трагедия от 1999 г. - защо рухнаха над 5600 сгради и само силата на земетресението ли е виновна за това?

  • Най-малко 7200 са жертвите на земетресението в южна Турция и северна Сирия по-малко от 48 часа след като то разтърси региона.
  • Не спират вторичните трусове, спасителите се надпреварват с времето и в двете страни в търсене на още оцелели изпод отломките.
  • В Турция, за която това е най-смъртоносното земетресение от 1999 г. насам, най-малко 5434 са загиналите, над 31 хил. са ранените към 22:30 ч. българско време.
В Сирия жертвите са най-малко 1832-ма, но там според доброволци е особено тежка хуманитарната ситуация 12 години след началото на протести, прераснали в опустошителна война.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган обяви извънредно положение в засегнатите области на юг. То приключва седмица преди предсрочните президентски и парламентарни избори.


"Дневник" проследи наживо събитията след най-силното земетресение в Турция от почти 100 години.

На живо

В Турция телевизиите говорят за спасителните операции, интернет - за грешките

В Турция телевизиите говорят за спасителните операции, интернет - за грешките

© Reuters



Докато турските новинарски канали говорят основно за спасителните операции и екипите, борили се със студа и дъжда, потребители в социалните мрежи в провинции, засегнати от земетресението, казват, че има сериозни "нередности" в начина, по който са реагирали властите. Някои потребители твърдят в "Туитър", че те или близките им остават затиснати под отломките и не им е оказвано съдействие от труса насам, пише Би Би Си.


В село Пазарджък, където бе епицентърът на земетресението, не се е появил нито спасителен екип, нито "длъжностно лице", пише един потребител. В провинция Хатай, на границата със Сирия, някои твърдят, че са били пренебрегнати. Хаштагът "Хатай чака помощ" е сред популярните в "Туитър" в Турция днес.

Сирия поиска помощ от Европа

Външният министър на Сирия Фейсал Мекдад призова днес европейските държави да окажат помощ на страната му след смъртоносното земетресение, предаде "Ройтерс", цитирана от БТА. Пред ливанската телевизия "Ал Маядийн" той каза, че наложените санкции не са оправдание за страните да не изпратят своята помощ към Сирия.


Сирийски длъжностни лица отдавна твърдят, че западните санкции пречат на опитите за възстановяване в районите, където 12-годишният конфликт е затихнал. САЩ и Европа казаха, че санкциите имат за цел да подтикнат сирийското правителство към политически процес, който да сложи край на конфликта.


Най-малко 1832 души са загинали, а хиляди са ранени в Сирия след няколко смъртоносни земетресения и последвали вторични трусове в съседна Турция, съобщиха властите в страната. Новинарската агенция САНА съобщи за най-малко 812 загинали и 1449 ранени в провинциите Латакия, Хама, Идлиб, Тартус и Халеб, които са под контрола на правителството.


Най-малко 1020 са загиналите, а 2400 - ранените, в контролираната от опозицията северозападна част на Сирия, като се очаква броят им да "се увеличи драстично", казаха спасителните екипи, известни като "Белите каски".

Сирийските болници не издържат

Алепо

© Reuters

Алепо



Шрийн Махмуд от базирана във Великобритания мюсюлманска благотворителна организация обяснява пред Би Би Си за тежките условия в болниците в Сирия. "Свършват им горивото и електричеството, трябва им дизел за генераторите, трябват им обезболяващи, антибиотици, всякакви лекарства", обяснява Махмуд. По думите ѝ и времето за издирване на оцелели намалява: "Хората губят този прозорец, в който все още може да оцелеят, ако заседнат под развалините." Разрухата е повсеместна, а някои семейства живеят в колите си - ако те са им останали.

Малко момче е спасено

На тези кадри, разпространявани в социалните мрежи, малко момче е извадено от руините на дома си в Хатай, южна Турция.


Бойци на "Ислямска държава" са избягали от затвор след земетресението

Двадесетина бойци на "Ислямска държава" избягаха от затвор в Северна Сирия, възползвайки се от хаоса, причинен от унищожителното земетресение в района на турско-сирийската граница, предаде ДПА, цитирана от БТА.


Позовавайки се на служители на затвора, Сирийският център за наблюдение на правата на човека заяви, че членовете на "Ислямска държава" са били в затвор в северната част на Алепо. Това е един от регионите, засегнати от земетресението. Според правозащитната група те са били изведени нелегално от затвора срещу парични суми, вариращи от 1000 до 3000 долара на член на групировката.


"Това, което научих от моите източници, е, че след земетресението е настъпил хаос, тези членове на "Ислямска държава" са успели да организират бягството си с някои от надзирателите по време на хаоса", казва ръководителят на обсерваторията Рами Абдел Рахман пред ДПА.


Рахман заяви, че в миналото членове на "Ислямска държава" са плащали, за да бъдат изведени от затвори или от самата Сирия. В затвора се намират десетки граждани на град Африн, който в момента се контролира от подкрепяните от Турция сирийски бунтовнически сили.

Жертвите на земетресението надвишиха 6000 души

Сринала се сграда в провинция Хатай

© Reuters

Сринала се сграда в провинция Хатай



Най-малко 4544 души са загинали в Турция в резултат на земетресението в Турция. Това казва, цитиран от Анадолската агенция, представител на агенцията за справяне с бедствия и гражданска защита AFAD. Ранените са най-малко 26 765 души.


Междувременно броят на загиналите в северните провинции на Сирия достига най-малко 1782-ма души по данни на кореспондент на катарската телевизия "Ал Джазира".

Контейнерите за Искендерун се отклоняват към други пристанища

Пожарът, обхванал стотици контейнери на кея на порт Искендерун във вторник, спира операциите и принуди товарните кораби да отклоняват корабите към други пристанища. Германската контейнерна компания Hapag Lloyd заяви, че приема пратките от Мерсин.


Водещата глобална група за контейнерни превози AP Moller Maersk съобщи, че е имало значителни щети на логистичната и транспортна инфраструктура около епицентъра на земетресението, включително на пристанището Искендерун.

Компанията търси да отклони корабите, ако е необходимо, като се имат предвид "сериозните структурни щети, водещи до пълно спиране на всички операции до второ нареждане". "В момента планираме да пренасочим контейнери към близките центрове в рамките на оперативната осъществимост или да ги задържим в пристанища за трансбордиране - включително пристанище Мерсин (в Турция) и Порт Саид (в Египет)", се казва в съобщението.


"Все още не е известно колко време ще отнеме възстановяването и кога пристанището може да бъде подложено на пълна проверка на щетите."


Искендерун е дом на тежката промишленост като стоманодобивната и е един от двата основни контейнерни центъра по югоизточните брегове на Турция. Пристанището се фокусира особено върху вътрешната турска търговия, вместо да има по-широка роля на регионален център, според източник от корабоплаването.

В десетте най-пострадали града е в сила извънредно положение

В десетте най-пострадали града е в сила извънредно положение

© Reuters



Турският президент обяви въвеждането на извънредно положение в десетте най-пострадали от земетресенията градове. То ще действа в продължение на три месеца. В района на тези градове е обявено и бедствено положение.


Реджеп Тайип Ердоган потвърди, че жертвите в Турция до момента са 3549. По думите му хотели в летния курорт Анталия ще настанят останалите без покрив


В реч той допълни, че 70 държави от цял свят са предложили помощта си за издирване и спасяване на затрупани и ранени.

Германия призова Путин да притисне Асад за ускоряване на помощта

Аналена Бербок обяви и нова сума от Германия за пострадалите от трусовете

© Reuters

Аналена Бербок обяви и нова сума от Германия за пострадалите от трусовете



Германският външен министър Аналена Бербок призова във вторник Русия да окаже натиск върху Сирия да позволи хуманитарна помощ в страната за жертвите на смъртоносните земетресения - бързо и без допълнителни пречки.


"Всички международни фактори, включително Русия, трябва да окажат натиск върху сирийския режим, за да се гарантира, че хуманитарната помощ за жертвите може да пристигне", каза Бербок по време на пресконференция в Берлин с арменския външен министър Арарат Мирсоджан. "Важно е оръжията да бъдат оставени настрана и всички усилия в региона да са насочени към хуманитарна помощ, възстановяване и защита на жертвите", каза Бербок, добавяйки, че всяка минута е от значение.


При потвърден брой на загиналите в Сирия вече над 1600, спасителите от двете страни на замръзналите фронтови линии на 12-годишната гражданска война казаха, че стотици други хора вероятно остават под развалините.


Помощта за Сирия, с която Германия няма официални отношения, се изпраща чрез международни неправителствени организации.

Сирия не е поискала задействане на механизма на ЕС за гражданска защита

Сирия не е поискала задействане на механизма на ЕС за гражданска защита

© Reuters



Досега Сирия не е поискала от ЕС да задейства механизма за гражданска защита след вчерашните опустошителни земетресения, съобщи говорител на Европейската комисия, цитиран от БТА. Той уточни, че механизмът може да бъде задействан и по искане на ООН, но такава молба не е постъпила.


Механизмът се използва в помощ на всички държави по света, поясни говорителят. По неговите думи на Сирия се предоставя съдействие чрез международните хуманитарни организации, работещи на място.


Говорителят съобщи, че 30 спасителни екипа от 21 европейски държави вече са изпратени в Турция. В усилията, освен страните от ЕС, са се включили Албания и Черна гора. Към обедните часове днес данните са за над 1180 европейски спасители, изпратени да помогнат на своите турски колеги.

УНИЦЕФ: Сред жертвите може да има хиляди деца

УНИЦЕФ: Сред жертвите може да има хиляди деца

© Reuters



Агенцията на ООН за закрила на децата заяви във вторник, че земетресението и вторичните трусове, които разрушиха множество сгради в Турция и Сирия, може да са убили хиляди деца. Според говорителя на УНИЦЕФ Джеймс Елдер организацията не може да определи в момента конкретен брой на загиналите деца.


В понеделник "Ройтерс" разказа за 18-месечната Рагад Исмаил от сирийския град Азаз, която беше изведена на безопасно място от развалините на дома ѝ, в които загина по-голямата част от семейството. Не се спасиха бременната ѝ майка, 4-годишен брат и 5-годишна сестра, за баща ѝ има съмнения, че е със счупен гръбнак.


Семейството на Исмаил е изселено от град Морек по време на 11-годишната война в Сирия. Азаз, град близо до турската граница, се контролира от опозицията на президента Башар ал Асад.


УНИЦЕФ: Сред жертвите може да има хиляди деца

© Reuters

Втори ден в Искендерун се борят с голям пожар

Втори ден в Искендерун се борят с голям пожар

© Reuters



Властите в турския пристанищен град Искендерун втори ден се борят с голям пожар, избухнал сред съборени от земетресението товарни контейнери. Мястото остава недостъпно за огнеборците и те опитват да го потушат с противопожарни катери, обливащи от кея с вода пламъците.


Фотогалерия - тук.

Помощта на ООН през Турция за Сирия е спряна

Екипи на Ливанския червен кръст отпътуваха от Бейрут за съседна Сирия

© Reuters

Екипи на Ливанския червен кръст отпътуваха от Бейрут за съседна Сирия



Потокът от критично важна помощ на ООН от Турция към Северозападна Сирия временно е спрян поради разрушения по пътищата и други логистични проблеми, свързани със смъртоносното земетресение.


"Някои пътища са разбити, някои са недостъпни. Нямаме ясна картина кога ще се възобнови", каза Мадеви Сун-Суона, говорителка на Службата на ООН за координация на хуманитарната помощ, пред "Ройтерс".


Аделхайд Маршанг, старши служител по извънредни ситуации на СЗО, каза, че Турция има силен капацитет да реагира на кризата, но основните незадоволени нужди в непосредствена и средносрочна перспектива ще бъдат през границата в Сирия. "В цяла Сирия нуждите са най-големите след близо 12 години на продължителна, сложна криза, докато хуманитарното финансиране продължава да намалява."


Тя каза, че около 23 милиона души, включително 1.4 милиона деца, вероятно ще бъдат изложени в двете държави на последиците от земетресението, превърнало хиляди сгради в развалини.


СЗО съобщи, че изпраща спешни доставки, включително комплекти за лекуване на травми и спешна хирургия, и активира мрежа от спешни медицински екипи.

Подновява се износът на петрол от Джейхан, съобщи "Блумбърг"

Износът на петрол към терминала BTC в турското средиземноморско пристанище Джейхан, който беше спрян след земетресенията, е възобновен днес, съобщи високопоставен служител, цитиран от "Блумбърг". През януари над 1 милион барела петрол са били изнасяни дневно от Джейхан, който е важен терминал за петрол от Северен Ирак и Азербайджан. Същият източник казва, че подновява работа и терминалът Dörtyol, използван от турския частен сектор.


Подаването на петрол е било спряно вчера с предпазна цел. Сега първо е било пуснато за резервоарите, след като са били осигурени необходимите проверки и контрол. По информация на служителя скоро ще започне и пълненето на танкери, което означава, че износът ще започне отново с петрол от Ирак и Баку.


След земетресението бе установен малък теч в Джейхан (на около 155 км от епицентъра на най-силния трус от понеделник сутринта) и спря за оценка на щетите петролопроводът Баку - Тбилиси - Джейхан. Добивът на Азербайджан за този обект може да продължи в такъв режим до 4 дни, като се трупа в депа южно от Баку. По същата причина регионалната кюрдска власт в Ирак спря подаването през втория тръбопровод.

В СЗО за загрижени за районите, от които не се чува нищо

Ръководителят на Световната здравна организация (СЗО) заяви във вторник, че е особено обезпокоен за райони в Турция и Сирия, от които не се появява информация след голямо земетресение, което уби хиляди.


"Ние сме особено загрижени за области, за които все още нямаме информация", каза д-р Тедрос Аданом Гебрейесус на срещата на изпълнителния борд на СЗО в Женева. "Картографирането на щетите е един от начините да разберем къде трябва да насочим вниманието си."

Жертвите може да достигнат 20 хиляди

Жертвите може да достигнат 20 хиляди


Броят на жертвите може да нарасне до над 20 хиляди души, каза за агенция "Франс прес" Катрин Смолууд, старши служител по спешни случаи на Световната здравна организация за Европа.


"Продължава да съществува потенциал за още срутвания на сгради, така че често виждаме от порядъка на осемкратно увеличение на първоначалните данни", каза тя. Коментарът ѝ бе направен, когато жертвите бяха около 2600, т.е. два пъти по-малко от съобщенията от тази сутрин. "Винаги виждаме едно и също нещо при земетресенията за съжаление, а то е, че първоначалните съобщения за броя на загиналите или ранените хора ще се увеличат значително през следващите седем дни."


През 1999 г., когато земетресение с подобен магнитуд удари гъсто населения източен район на Мраморно море близо до Истанбул, то уби повече от 17 хиляди души.

Жертвите в Турция станаха почти 3400, ранените – над 20 хиляди

Жертвите в Турция станаха почти 3400, ранените – над 20 хиляди

© Reuters



Загиналите при земетресението от понеделник и последвалите вторични трусове в Турция се увеличиха до 3381 души, съобщи Агенцията за борба с бедствията и извънредните ситуации (AFAD). Според нейния представител Орхат Татар:

  • ранените са 20 426
  • разрушените сгради са 5775
  • вторичните трусове към момента са 285.
От съседна Сирия съобщават за близо 1500 жертви, което означава, че загиналите в трагедията са почти 5 хиляди.

Няма надежден метод за предсказване на трус

Способността да се предскаже къде и кога ще се случи земетресение е убягвала на човечеството от векове. За учените предизвикателството е голямо и защото земетресенията предизвикват почти половината от всички смъртни случаи от природни бедствия за последните почти две десетилетия според Световната здравна организация.


Обяснението на учените и има ли системи за ранно предупреждение - тук.

Няма данни за пострадали или бедстващи българи

Няма данни за пострадали или бедстващи българи

© Reuters


Няма данни за пострадали или бедстващи българи след земетресението в Турция. Това съобщи служебният министър на туризма Илин Димитров пред БНТ. Той уточни, че информацията му е от посланика на България в Турция. Димитров каза още, че към момента няма отменени почивки на българи, но няколко полета до Истанбул не са били осъществени не само заради земетресението, но и заради лошо време.

Не достига гориво за помощта в Сирия, войната е съсипала пътищата

Разрушения в град Сармада в Сирия

Разрушения в град Сармада в Сирия



Времето изтича за спасяването на стотици семейства, които все още са в капан под развалините на разрушени сгради, каза във вторник ръководителят на управляваната от сирийската опозиция служба за гражданска защита. Раед ал Салех каза пред "Ройтерс", че е необходима спешна помощ от международни групи за спасителните усилия на организацията, известна като Белите каски, в контролираната от бунтовниците Северозападна Сирия, където убитите и ранените са стотици.


Но постоянният координатор на ООН Ел Мостафа Бенламлих - високопоставен служител на хуманитарната организация на ООН - каза, че щетите по пътищата, недостигът на гориво и суровото зимно време в Сирия възпрепятстват реакцията на агенцията.

Още преди земетресението ООН изчисли, че повече от 4 милиона души в Северозападна Сирия, много разселени от 12-годишния конфликт и живеещи в лагери, зависят от трансгранична помощ.


Бенламлих отбеляза, че много хора, чиито домове са били унищожени, прекарват нощта, като спят на открито или в коли, често при минусови температури, без подходящ достъп до основни вещи като якета и матраци.


ООН получи по-малко от половината от 4,4 милиарда долара, необходими от донорите, за да посрещне нарастващите нужди през 2022 г.


Матраци и завивки пред спортен център в Азаз за пострадалите. Градът се контролира от противниците на Асад

Матраци и завивки пред спортен център в Азаз за пострадалите. Градът се контролира от противниците на Асад

Това е най-силният трус в света от година и половина

Земетресението, последвано от продължаваща и днес поредица от силни вторични трусове, е най-голямото, регистрирано в световен мащаб от година и половина. Предишното бе това в отдалечения Южен Атлантик през август 2021 г., засечено от Геоложката служба на САЩ.


Сегашният трус е най-смъртоносният в Турция след този с подобен магнитуд през 1999 г., който уби повече от 17 хиляди души.

Болница в Искендерун е рухнала върху пациентите

Издирването на оцелели в развалините на болницата продължи цяла нощ

© Reuters

Издирването на оцелели в развалините на болницата продължи цяла нощ



В турския град Искендерун спасителите търсеха оцелели под огромна купчина отломки, която някога е била част от интензивното отделение на държавна болница.


Здравните работници направиха каквото могат, за да се справят с новия наплив от ранени пациенти. "Имаме пациент, който беше откаран в операция, но не знаем какво се е случило", каза Тулин, жена на около 30 години, която плаче пред болницата и се моли, разказва "Ройтерс".


Това е един от разрушените обекти, повдигнали въпроса как е построен и защо е рухнал, след като би трябвало да са спазени специални условия за устойчивост на земетресения на такива сгради.

Температурите са близо до нулата

Температурите са близо до нулата

© Reuters



Температурите паднаха близо до точката на замръзване през нощта, влошавайки условията за хората, блокирани под развалините или останали без дом. На някои места вали дъжд и мокър сняг.


В Кахраманмараш, северно от Хатай, цели семейства се събраха около огньове и се увиха в одеяла, за да се топлят. "Едва се измъкнахме от къщата", каза Несет Гюлер заедно със скупчените около огъня четири нейни деца. "Положението ни е бедствено. Гладни сме, жадни сме. Мизерия."

"Те викат "Спасете ни", но ние не можем, няма никой на помощ"

Мразовитото зимно време затрудни усилията за търсене на оцелели през нощта. Гласът на жена се чу да вика за помощ под купчина развалини в южната провинция Хатай. Наблизо безжизнено лежало тялото на малко дете, разказва "Ройтерс"


Плачейки под дъжда, Дениз кърши ръце от отчаяние: "Вдигат шум, но никой не идва", каза той. "Опустошени сме, опустошени сме. Боже мой... Те викат. Казват "Спасете ни", но ние не можем да ги спасим. Как ще ги спасим? Няма никой от сутринта."


Поне 3500 военни помагат на вероятно 4-5 пъти повече спасители и доброволци, но районът на бедствието е голям, не достига тежка техника за повдигане на руините над затрупаните оцелели, а и инфраструктура и пътища са прекъснати на много места.

Нов вторичен трус от 5.6

Земетресенията в района - със синьо е отбелязано това от 5.6 тази сутрин.

© USGC

Земетресенията в района - със синьо е отбелязано това от 5.6 тази сутрин.



Силните вторични трусове продължават. Около 5:30 тази сутрин бе регистриран нов с магнитуд 5.6 в Централна Турция, съобщи Европейският средиземноморски сеизмологичен център. Дълбочината на земетресението е била много малка - едва около 2 км.

Над 4400 са жертвите в Турция и Сирия

Над 4400 са жертвите в Турция и Сирия

© Reuters



Спасителни екипи работиха през нощта, за да освободят хората, блокирани сред развалините на сгради в Южна Турция, докато броят на жертвите в страната от опустошителното земетресение ден по-рано нарасна до близо 3000. Близо 8000 души са били спасени от 4758 сгради, разрушени при трусовете ден по-рано, съобщи в последното си изявление турският орган за управление на бедствия и извънредни ситуации (AFAD).


В съседна Сирия загиналите са поне 1444 и има още стотици или хиляди паднали сгради.


Общият брой на ранените в двете страни наближава 20 хиляди.

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK