
© Reuters
Разрушения в град Хатай
Защо отново от Турция идват кадри с блокове, които земетресението е превърнало в сандвич от бетонни плочи, а на съседните сгради дори не са счупени стъклата на прозорците?
Как е допуснато да рухне цялото спешно отделение на болница, която като ключов обект при бедствие би трябвало да е с подсилена конструкция?
Та нали след ужасния трус от 1999 г. с разкритията за жилища - убийци на 17 000 души, строени с морски пясък, и особено след този от 2011 г. в района на езерото Ван, бяха въведени по-строги стандарти в строителството?
"Дневник" следи на живо втория ден след земетресението в Югоизточна Турция и Северозападна Сирия - тук.
Тези и други въпроси започнаха отново да се трупат в страната и по издания в чужбина след земетресението в понеделник и най-често срещаният отговор е, че и да има правила, те не се прилагат стриктно и няма кой да следи за това.
© Reuters Останките от спешното отделение на болница в Искендерун
В добавка се заговори и за това, че строителството е от дълги години основен двигател в икономическия модел на президента Реджеп Тайип Ердоган и то е предимно в ръцете на хора, близки до управляващата партия. Която, парадоксално, натрупа популярност именно с критиките си срещу корупцията. След земетресението през 2011 г., при което стотици загинаха, тогавашният министър-председател Ердоган обвини лошото строителство за големия брой жертви, като каза: "Общините, строителите и надзорните органи сега трябва да видят, че тяхната небрежност е равносилна на убийство."
Според коментар в "Гардиън" над половината от всички сгради в Турция се започват нелегално. "Фактор номер едно е качеството на строителството", казва пред Scientific American непосредствено след земетресението Рос Щайн. "Това просто надделява над всичко останало. Качеството на строителството се контролира от строителен кодекс и прилагането на този кодекс. (...) Турция имаше модерни строителни норми в рамките на няколко години след земетресението от 1999 г. Така че тогава се питате: Е, като се има предвид това, защо сградите се развалят? Тези сгради по-стари ли са преди 20 години? Или сградите са били построени по начин, по който не са били подходящо подсилени?"
© Reuters
Тъй като най-добрите и най-умните в Турция са хвърлени в затвора или са отстранени, духът на посредственост е проникнал в управлението на страната. Това казва в коментар за "Вашингтон пост" Аслъ Айдънташбаш от института "Брукингс".
© Reuters
"Природното бедствие е един от аспектите на случващото се. Разчитането на Турция на икономическия растеж, движен от строителството, връзкарството и желанието да игнорира собствените си строителни стандарти, е другото. Първото беше неизбежно. Второто доведе ли до масови жертви? Най-малкото турският народ ще има пълното право да поиска задълбочено разследване точно на този въпрос", казва още изследователката.
За Би Би Си д-р Кармен Солана, преподавател по вулканология и комуникация на риска в Университета на Портсмут, казва: "Устойчивата инфраструктура за съжаление е неравномерна в Южна Турция и особено в Сирия, така че спасяването на животи сега зависи най-вече от реакцията. Следващите 24 часа са от решаващо значение за намирането на оцелели. След 48 часа броят на оцелелите намалява значително."
Това беше регион, в който не е имало силно земетресение повече от 200 години или някакви предупредителни знаци, така че нивото на готовност вероятно е било по-ниско, отколкото за регион, който е свикнал повече да се справя с трусове, коментира още британската медия.
© Reuters
Д-р Хенри Банг, геолог и експерт по управление на бедствия в Центъра за управление на бедствия на университета в Борнмут (пред "Гардиън")
Проф. Иън Мейн, професор по сеизмология и физика на скалите в Университета на Единбург (пред "Гардиън")
© Reuters
"Трябва да има въведени сеизмични кодекси, за да се спре това, но те не се прилагат достатъчно добре. Не е необичайно да видите един блок да стои с малко щети, а този до него - поради неправилна конструкция или използване на лоши материали - напълно сплескан", обяснява още проф. Мейн.
По ирония на съдбата точно такива критики на турците срещу властите им през 1999 г. вдъхновиха движения "отдолу" за промяна, от което в крайна сметка избуя Партията на справедливостта и развитието. Когато дойде на власт през 2002 г., тя беше за реформи и тесни връзки с Европейския съюз, а фондове от ЕС помогнаха за изграждане на по-безопасни училища и обществени сгради съгласно стандартите на съюза, припомня Айдънташбаш.

© Reuters
Архитектите и урбанистите в страната отдавна предупреждават, че строителните норми, свързани със сеизмичната активност, не се прилагат достатъчно и са подкопани от спорна амнистия за незаконно строителство - въведена от собственото правителство на Ердоган - която донесе на Турция около 3 милиарда долара приходи, припомня и "Гардиън".
По време на амнистията турските строителни експерти предупредиха, че ретроспективното лицензиране на незаконни сгради срещу заплащане би имало фатални последици:
Джемал Гьокче, председател на Камарата на строителните инженери през 2019 г.
проф. Пелин Пънар Гиритлиоглу, президент на истанбулския клон на Съюза на камарите на турските инженери и архитекти
Хиляди сгради са разрушени, газопроводи са прекъснати, летища и пристанища пострадаха и спряха работа, магистрали се разцепиха... Но в съседство има хиляди конструкции, които оцеляха почти непокътнати. Защо е така трябва да се задават въпроси и търсят отговори продължително време, тъй като става дума за загуба на човешки живот.
Дори и с модерни строителни законодателни норми, хората ще продължат да правят каквото могат, за да ги заобикалят, докато няма ефективно правоприлагане, предупреждава Самер Багаин, професор по планиране и устойчивост на системите в Училището по архитектура и планиране в Кент. "Има и политическо измерение - колко аспекти на градското развитие са резултат от местни задкулисни пазарлъци."
© Reuters