Турция и Сирия признаха за трудности в достигането на помощта до пострадалите

Спасители претърсват отломките на срутени сгради след земетресение в контролирания от бунтовниците град Сармада

© Reuters

Спасители претърсват отломките на срутени сгради след земетресение в контролирания от бунтовниците град Сармада



Турция работи по отварянето на още два гранични пункта със Сирия, за да осигури достигането на потока на хуманитарна помощ към пострадалия от земетресението съсед, каза турският външен министър Мевлют Чавушоглу в сряда.


Говорейки пред репортери, той каза, че щетите от сирийската страна на пътя, водещ до граничния пункт Джилвегьозю в окръг Хатай, единственият отворен сега хуманитарната помощ, затрудняват реакцията на земетресението.


Границата между Сирия и Турция е над 850 км.




"Има някои трудности по отношение на помощта на Турция и на международната общност (достигаща до Сирия). Поради тази причина се полагат усилия за отваряне на още два гранични пункта", каза Чавушоглу.


Разрушени сгради в сирийския град Сармада

Разрушени сгради в сирийския град Сармада


Президентът Реджеп Ердоган призна в сряда, че е имало проблеми с първоначалния отговор на неговото правителство на опустошителното земетресение в Южна Турция на фона на гнева на онези, които са останали лишени и разочаровани от бавното пристигане на спасителните екипи.


Ердоган каза при посещение в зоната на бедствието, че спасителните операции вече работят нормално и обеща, че никой няма да остане без дом.


Общият брой на жертвите в Турция и съседна Сирия надхвърли 11 500. Сирийската гражданска защита потвърди за 1730 загинали в Сирия.


Спасителите все още продължават да намират оцелели, но повечето изваждани изпод отломките хора, са мъртви, пише Ройтерс. Много турци се оплакаха от липса на оборудване, опит и подкрепа за спасяването на затиснатите под руините.


"Къде е държавата? Къде са били два дни? Умоляваме ги. Нека го направим, можем да ги измъкнем", каза Сабиха Алинак близо до заснежена срутена сграда, където нейни роднини са затрупани в Малатия.


Ливански спасители се събират в Бейрут преди да тръгнат към Сирия

© Reuters

Ливански спасители се събират в Бейрут преди да тръгнат към Сирия


Подобни сцени и оплаквания имаше в съседна Сирия, чийто север също е силно засегнат от земетресенията в понеделник.


Посланикът на Сирия в ООН призна, че правителството има "липса на способности и оборудване", но обвини за това продължаващата повече от 10 години гражданска война и западните санкции.


Европейската комисия обяви в сряда, че Дамаск е поискал помощ от ЕС два дни след опустошителното земетресение, което ще позволи на Брюксел да започне да събира от страните членки необходимите материали и оборудване.


ЕС заяви, че ще предостави допълнителна спешна подкрепа на двете страни и спешна хуманитарна помощ на стойност 6.5 милиона евро чрез своя механизъм за гражданска защита.


Двадесет и пет спасителни екипа от 17 държави, включително България, са изпратени на терен да се включат в спасителните операции в Турция.


Всичко, което трябва да знаете за:
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK