
© Reuters
Сръбският президент Александър Вучич
Лидерите на Сърбия и Косово са постигнали "някаква сделка" за нормализация, но нищо не са подписали.
Това се разбра от думите на сръбския президент Александър Вучич на пресконференция късно тази вечер, след разговори в Охрид с косовския премиер Албин Курти, продължили 12 часа и с участието на върховния представител на Европейския съюз във външната политика и политиката на сигурност Жозеп Борел.
Курти по-късно обвини Вучич, че Косово искало да подпише анекс, изготвен на срещата към вече съществуващо (но също неподписано) споразумение, но сръбският лидер не пожелал да направи това.
Белград и Прищина преговарят за нормализация, която би установила дипломатически отношения (без признаване) към тях 15 години след като Косово обяви независимост.
Сърбия би се отказала от опити да блокира членството на Косово в международни организации, а в замяна правителството в Прищина би създало структура за автономия на сърбите (Асоциация на сръбските общини, известна на сръбски като ЗСО), които са 6-7% от населението.
"Договорихме се по някои точки, не всички точки. Това не е финалната сделка", каза той. По думите му остават някои несъгласия с Курти, но има "зрънце задоволство" от развитието на ситуацията. "Денят беше ОК", каза. По думите му има съгласие за формиране на съвместна мониторинговаа комисия, която ще се председателства от ЕС.
Реакциите на Запада
Борел обаче бе по-ентусиазиран. "Имаме сделка", написа той в "Туитър". "Косово и Сърбия се съгласиха за анекса за прилагане на Споразумението по пътя към нормализиране на отношенията. Страните се ангажираха изцяло да спазват всчки членове на споразумението", но на добра воля, следва от думите му.
Има се предвид документ, който (подобно на споменатия анекс) все още не е подписан от нито една страна и в който ЕС предложи параметрите на нормализацията.
И специалният пратеник на Съединените щати за Западните Балкани Габриел Ескобар, който бе на срещата, заговори за "трудно, но необходимо споразумение", което по думите му е "постигнато", макар и не подписано. По-рано той заяви пред "Свободна Европа", че фокусът е не върху "подписването", а върху "финализирането на споразумението".
Предстои Европейският съвет да обсъди преговорите на 23-24 март, когато се съберат евролидерите в Брюксел.
По думите на Вучич сръбският път към еврочленство ще се обвърже с изпълняването на сделката. Това предполага, че стъпките по пътя към нормализацията може да станат част от преговорите на Белград, които продължават вече почти десетилетие. Самият президент ще представи в Сърбия другата седмица резултатите от преговорите.