
© Reuters
Осемдесет и четири годишната Рина Рева била почти на четири години, когато е изпратена в концентрационния лагер "Берген-Белзен" в Северна Германия с родителите си през 1943 г. Тя прекарала следващите две години от детството си там, за да стане свидетел на събития, които ще останат с нея завинаги.
"Никога не съм имала играчка, никога не съм имала кукла", каза Рева от дома си в Солун, където някога е съществувала процъфтяваща еврейска общност в продължение на векове преди Втората световна война.
"Първите ми спомени от играчки са след войната, беше с едно момиче, с което се сприятелихме и си играехме в кални локви. Правехме сладки и банички от кал."
© Reuters
Рева е една от последните оцелели от 50 000 евреи, живели в Солун преди войната, почитани всяка година на церемонии около 15 март, когато през 1943 г. първият влак напуска града за концентрационните лагери.
В неделя се проведе шествие до паметника на холокоста в северния гръцки град и бяха положени цветя на релсите на гарата.
© Reuters
В лагера майка й я оставяла в леглото, което споделяли, но Рева излизала навън.
© Reuters
Помни и глада.
"Имаше парче хляб (който държах) постоянно да гние в устата ми, никога нямаше да го глътна, а моят (баща) ми носеше ново парче хляб, за да замени старото. Не знам как оцелях, защото наистина никога не съм яла нищо."
От депортираните само 1950 са се завърнали живи в Солун според уебсайта на общността, включително родителите на Рева, една група баби и дядовци и един чичо. Няколко други нейни роднини са изгубени. Днес еврейската общност в града наброява около 1200 души.
© Reuters
"След войната никога не сме говорили за концентрационния лагер вкъщи, изобщо", каза Рева. "Но не трябва да се забравя. Мисля, че го дължа на тези хора, които загинаха."
© Reuters