Израелският министър на отбраната призовава за спиране на съдебната реформа

Израелският министър на отбраната призовава за спиране на съдебната реформа

© Reuters



Израелският министър на отбраната Йоав Галант призова в събота правителството да спре законодателството за промени в съдебната система, заявявайки, че изключително изострилият се спор относно мерките представлява опасност за националната сигурност.

"Задълбочаващото се разделение прониква във военните и отбранителните институции - това е ясна, непосредствена и реална опасност за сигурността на Израел", каза Галант в кратко телевизионно изявление.


Призивът на Галант привлече подкрепа от най-малко двама негови депутати от партията Ликуд, Юли Еделщайн и Дейвид Битан, които казаха, че реформите трябва да бъдат направени с широко съгласие.


Не е ясно дали премиерът Бенямин Нетаняху, който приключва посещението си в Лондон и има за цел да финализира законодателство по поне един законопроект през следващата седмица, ще се вслуша в призива им.




Нетаняху - съден за корупция, за която той отрича - е подложен на натиск от други в управляващата си коалиция, които искат той да продължи тази седмица със законопроект, който би им предоставил повече влияние при избора на съдии.

Израелските медии съобщиха, че около 200 000 израелци са се протестирали срещу плана в Тел Авив в събота, с десетки хиляди други в цялата страна.


Крайнодесният министър на полицията Итамар Бен-Гвир призова Нетаняху да уволни Галант, който според него се е поддал на натиска на опозицията.


Опозиционният лидер Яир Лапид похвали "смелата стъпка" на Галант и каза, че е готов за разговори за реформите, след като правителството спре законодателството.


Галант каза, че подкрепя реформата на съдебната система, но това трябва да стане с широко съгласие. Но със солидно мнозинство от 64 места в парламента, коалицията пак щеше да има достатъчно гласове и без него.


Началникът на отбраната по-рано изрази опасения относно вълната от израелци, които обещаха да не се съобразяват с призовките за резервисти, ако реформите продължат, заявявайки, че това може да отслаби готовността за война.


Планът за съдебна реформа, обявен на 4 януари, хвърли Израел в най-тежките му политически кризи от години, тъй като масовите протести заляха страната. Това също предизвика загриженост в чужбина и предупреждения за сериозна икономическа реакция.

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK