Син на пакистански имигранти оглави Шотландия и управляващите я националисти

Син на пакистански имигранти оглави Шотландия и управляващите я националисти

© Reuters



Националистите в Шотландия избраха 37-годишния Хумза Юсаф за наследник на първия министър Никола Стърджън, чиито управленски идеи той в голяма степен споделя.


Юсаф, който се определя като вярващ мюсюлманин, поема властта в партия, която начело на Шотландия се придържа към каузата за независимост от Обединеното кралство - идея, настойчиво отхвърляна от Лондон.


Новият лидер се нарежда до Анас Саруар - друг потомък на пакистански имигранти, оглавил голяма партия в Шотландия (лейбъристите), а е и първият лидер на шотландско правителство от етническо малцинство.




"Народът на Шотландия се нуждае от независимост повече от всякога и ние ще сме поколението, което ще я осъществи", каза той след избирането. Определи се като "страстен" привърженик на независимостта.


Британският Върховен съд отхвърли шотландското искане за референдум за независимост
Британският Върховен съд отхвърли шотландското искане за референдум за независимост

Шотландците гласуваха против (55%) излизане от Великобритания миналото десетилетие, но това бе през 2014 г., преди тя да напусне Европейския съюз с референдума от юни 2016 г. Стърджън, която подаде оставка по-рано тази година, обясни малко след вота за Брекзит, че е нужно ново допитване "за" или "против" независимост, тъй като обстоятелствата са се променили.


Трудности


В Шотландската национална партия има сериозни разногласия за това как да се издейства нов референдум за независимост в ситуация, в която Лондон остава против. Тъкмо стратегията как да се действа раздели ШПН и стана една от причините Стърджън да се оттегли. Усложняващо обстоятелство е и общественото мнение: едва 39% биха гласували "за" отделяне от Великобритания според скорошно проучване.


Редом с независимостта обаче приоритет ще е и кризата с увеличилите се разходи за живот. Би Би Си отбелязва, че вероятно основният му противник, 32-годишната Кейт Форбс, ще получи ресор финанси в кабинета му. Срещу него имаше и остри критики, че не подкрепя либералния в социално отношение дневен ред на националистите и че пропуснал вота за еднополовите бракове през 2014 г. под натиск от мюсюлмански религиозни водачи.


Освен това, макар избирането му да бе без изненада - сочен за фаворит, включително на Стърджън - той не получи голямо мнозинство. Мнозина в партията подкрепиха кандидати, обещаващи "промяна".

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK