© Reuters
Fox Corp. и Fox News във вторник уредиха дело за клевета по иск на "Доминиън" (Dominion Voting Systems, производител на машини за гласуване) като извънсъдебно приеха да платят 787.5 милиона долара. Така се предотвратява шумен процес, поставящ една от най-големите медийни компании в света под прицела на въпроса за отразяването на фалшиви твърдения за фалшифициране на изборите в САЩ през 2020 г.
Споразумението беше обявено от двете страни и съдията по делото в последния момент, като жури от съдебни заседатели беше избрано само часове по-рано в Делауеър. Процесът беше подготвен да започне с встъпителни изявления. Dominion поиска 1.6 милиарда долара обезщетение в делото, заведено през 2021 г.
Сделката спести на Fox - най-гледаната кабелна новинарска мрежа в САЩ, според Nielsen - опасността някои от най-известните ѝ фигури да бъдат призовани на свидетелска скамейка и подложени на потенциално изтощителни разпити, включително ръководители като Рупърт Мърдок, 92-годишният медиен магнат, който е председател на борда на Fox Corp, и главният изпълнителен директор на Fox Сюзан Скот, както и водещи в ефир, включително Тъкър Карлсън, Шон Ханити и Жанин Пиро. Засега не е ясно дали Fox News ще се извини публично или ще направи реформи. |
"Fox призна, че е изричала лъжи за "Доминиън", които са причинили огромни щети на моята компания, нашите служители и клиенти", каза Изпълнителният директор на Dominion Джон Пулос. "Нищо не може да компенсира това. По време на този процес ние търсихме отговорност и вярваме, че доказателствата, извадени наяве чрез този случай, подчертават последствията от разпространението и одобряването на лъжи."
Пулос нарече извънсъдебното споразумение "историческо".
© Reuters
Въпросът в делото беше дали Fox е отговорна за излъчването на фалшиви твърдения, че базираните в Денвър машини за преброяване на бюлетините на "Доминиън" са били използвани за манипулиране на изборите в САЩ през 2020 г. в полза на демократа Джо Байдън срещу тогавашния президент републиканец Доналд Тръмп. "Доминион" твърди, че тези изявления в ефир са причинили на компанията "огромни и непоправими икономически щети".
"Признаваме решенията на съда, които определят определени твърдения относно "Доминиън" за неверни. Това споразумение отразява постоянния ангажимент на Fox към най-високите журналистически стандарти. Надяваме се, че нашето решение да разрешим този спор с "Доминиън" по приятелски начин, вместо ожесточението на един процес, позволява на страната да се придвижи напред от тези проблеми", каза Fox в изявление, прочетено в ефир на Fox News.
Акциите на Fox Corp паднаха с 1% в следборсовата търговия след оповестяването на сумата за сетълмента. Fox разполага с много пари в брой, за да плати за споразумение. Компанията отдели още 3 милиарда долара за обратно изкупуване на акции през първото тримесечие, след като приходите надминаха прогнозите. Главният изпълнителен директор на Fox Corp Локлан Мърдок каза на анализатори на Wall Street през февруари, че компанията разполага с около 4 милиарда долара в брой.
© Reuters
"Отразяване в медиите на истината е от съществено значение за нашата демокрация", каза Пулос от "Доминиън".
Съдията от Върховния съд на Делауеър Ерик Дейвис, председателстващ делото в Уилмингтън, нареди еднодневно отлагане на процеса в понеделник преди още едно отлагане във вторник, тъй като двете страни сключиха сделка на четири очи.
Основният въпрос за съдебните заседатели беше дали Fox съзнателно е разпространила невярна информация или безразсъдно е пренебрегнал истината. |
Във февруарските съдебни документи "Доминиън" цитира набор от вътрешни комуникации, в които Мърдок и други фигури на Fox лично признаха, че твърденията за манипулиране на гласове, направени за "Доминиън" в ефир, са неверни.
"Доминиън" каза, че Fox е разпространявала неверните твърдения, за да повиши своите рейтинги и да попречи на своите зрители да мигрират към други медийни конкуренти отдясно, включително One America News Network, която "Доминиън" съди отделно.
В допълнение към правните рискове за Fox, друга американска технологична компания с право на глас, Smartmatic, води собствено дело за клевета, като иска обезщетение от 2.7 милиарда долара в щатски съд в Ню Йорк. Fox Corp отчете почти 14 милиарда долара годишни приходи миналата година. |

© Reuters
"Изявлението на Fox относно споразумението ясно показва, че Fox признава "решението на съда, с което се намира, че определени твърдения за Dominion са неверни", каза Мери-Роуз Папандреа, професор по конституционно право в Юридическия факултет на Университета на Северна Каролина. "За много ищци съдебното решение и признанието на ответника за неистина са дори по-важни от каквито и да е действителни парични щети."
Fox настояваше, че твърденията на Тръмп и неговите адвокати относно изборите по своята същност са новини и са защитени от Първата поправка на конституцията на САЩ. Дейвис постанови през март, че Fox не може да използва тези аргументи, намирайки, че отразяването е невярно, клеветническо и не е защитено от Първата поправка.
През 2021 г. "Доминиън" съди Fox Corp и Fox News, твърдейки, че бизнесът му е съсипан от фалшивите твърдения за манипулиране на вота, излъчени от влиятелния американски кабелен новинарски канал, известен със списъка си от консервативни коментатори.
Процесът трябваше да бъде тест за това дали отразяването на Fox прекрачва границата между етичната журналистика и преследването на рейтинги, както "Доминиън" твърди. В предварителните пледоарии на адвокатите Fox опита да се представи като защитник на свободата на медиите.
"Доминиън" получи вътрешна комуникация и свидетелски показания от Мърдок и други ръководители и коментатори на Fox News. Мърдок описа твърденията за манипулиране на избори като "наистина луди" и "вредни", но отказа да упражни редакционните си правомощия, за да ги спре и призна под клетва, че някои водещи на Fox въпреки това "подкрепиха" неоснователните твърдения, казаха от "Доминиън" пред съда .
Попитан дали можеше да се намеси, за да спре Джулиани да продължава да разпространява лъжи в ефир, Мърдок отговори: "Можех. Но не го направих", се казва в документите.