
© Reuters
Необичайните горещини в Европа миналата година, по време на които няколко страни претърпяха рекордни температури, допринесоха за смъртта на над 15 000 души в само пет европейски страни, като тези жертви са повече от причинените от всяко друго единично екстремно климатично събитие. Това се подчертава в доклада на Световната метеорологична организация (СМО) за състоянието на световния климат през 2022 г.
Няколко части на Европа регистрираха най-високите си температури през миналата година. Великобритания например преживя 40 и повече градуса за първи път, докато Ирландия имаше най-високата си температура от 1887 г. насам. Германският град Хамбург стана най-северната част на страната, в която някога са били регистрирани 40 градуса. Дори Швеция, една от най-студените страни, регистрира температури над 37 градуса миналата година.
Топенето на някои европейски ледници е било невиждано. Алпите "счупиха рекорди за топене на ледници заради комбинация от малко сняг през зимата, нахлуване на сахарски прах през март 2022 г. и горещи вълни", докато за пръв път никакъв сняг не оцеля след топенето през лятото, дори по най-високите места в планините.
Това се случи въпреки силната фаза на охлаждащото климатично явление "Ла Ниня", посочват от СМО.
От 2015 до 2022 - осемте най-топли години от 1850 г. насам
Средната световна температура през 2022 г. е била с 1.15 градуса по-висока в сравнение със средната световна температура през прединдустриалния период (1850-1900). Това е в съответствие със заявеното от СМО в предварителния ѝ доклад за 2022 г. миналата година. Този доклад беше публикуван по време на конференцията за климатичните промени (COP27) в Египет през ноември, когато оставаха още близо два месеца до края на годината.
Най-топлата година откакто се правят надеждни измервания е била 2016 г., когато средната световна температура беше 1.28 градуса по-висока от прединдустриалния период, не много далеч от предела от 1.5 градуса, който светът се стреми да не надвиши до 2100 г. Годините от 2015 до 2022 са осемте най-топли години през последните 173 години на надеждни измервания. Изминалата 2022 г. е на пето или шесто място в този списък на най-топлите години, допълва СМО.
Рекордно количество парникови газове в атмосферата
Концентрациите в атмосферата на трите основни парникови газа - метан, въглероден диоксид и диазотен оксид, - които са отговорни за глобалното затопляне, са били на рекордни нива през 2021 г., последната година, за която са налични данни. Концентрациите на въглероден диоксид в атмосферата вече надхвърлят 415 частици на милион. Само преди няколко години 400 частици на милион се смятаха за опасен предел и усилията бяха концентрациите да се запазят под това ниво. Стремежът вече е да се гарантира, че покачването е ограничено до възможно най-ниска стойност.
Концентрациите на метан, по-малко разпространен, но по-проблемен от въглеродния диоксид, са се увеличили до 1908 частици на милиард през 2021 г. Увеличението от 18 частици на милиард между 2020 и 2021 г. е било най-високото годишно покачване досега, подчертава СМО.
Близо 100 млн. души са климатични мигранти
В доклада се изтъква, че 95 млн. души по света вече са претърпели разселване заради причини, свързани с климатичните промени. "Повечето хора, разселени заради свързани с климата или времето събития, останаха в рамките на териториите, където пребиваваха, докато в някои ситуации хората бяха принудени да избягат през международните граници в търсене на безопасност и помощ", подчертава още СМО в доклада си.
С утихването на "Ла Ниня" и прогнозите за разразяването на затоплящото климатично явление "Ел Ниньо" след няколко месеца, тази година се очаква да бъде по-топла от 2022 г., с вероятността да се случат по-тежки горещи вълни и суши.